Şimdi Ara

Akü bitiren teyp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
5.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, babamın aracına teyp almışlar. Ama aküyü 2 günde bitiriyor. İşin içinden çıkamadım. Söktüm soketlerw baktım. Kafam çok karıştı. Görsellerde gördüğünüz kabloları lamba aracılığıyla tek tek denedim. Sarı ve kırmızıdan elektrik sürekli geliyor. Ama kırmızıyı bağlamamışlar.. çünkü bağlayınca kontağı kapatsanda açık kalıyor. Bu yüzden sadece sarılar bağlı varsaydım. Biri “Can bus decoder” diye birşeye gidiyor. Diğeri teype. Kontak açılsada kapnsada sürekli sadece bunlarda ve bağlı olmayan kırmızıda elektrik var. Benim istediğim şey şu araba kapalıyken aküye güç gitmesin. Ne yapabilirim?
    Akü bitiren teyp
    Akü bitiren teyp
    Akü bitiren teyp

• Öncelikle merhaba Teyp marka model belirtmemişsiniz o sebeple bağlantı şemasıyla ilgili pek bir şey söyleyemem. Genel olarak teyplerde kırmızı sarı ve siyah kablo elektrik kabloları diğerleri ise hoparlör vs oluyor. Siyah şase sarı +12v kırmızı kontak olmalı ama bu sizin aracınıza ve teybinize göre değişiklik gösterebilir. Bağlantı şemanız varsa daha detaylı yardımcı olmaya çalışırım. Birde teybiniz kontak kapalı konumdayken çalışıyormu bunuda belirtmemişsiniz. Görsellerden görebildiğim kadarıyla cihazınız duble din multimedia oynatıcı sanırım bu tip cihazları işin ehli oto sessistemci yada multimediacı ustalara yaptırmak gerekiyor oto elektirkçilerin bu konuyla ilgili bilgileri malesef kısıtlı olabiliyor. Cihazınızın montajını oto elektrikçi yaptıysa şayet bağlantıların hatalı olması çok muhtemel.
  • Merhabalar hocam, öncelikle ilginiz için teşekkürler. Şemadaki kırmızı bağlı değil. Kontaktan çekince kapanıyor evet. Ama kırmızıyı bağlayınca sönmüyor.
    Akü bitiren teyp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neanderthalden -- 12 Nisan 2020; 13:7:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: neanderthalden

Merhabalar hocam, öncelikle ilginiz için teşekkürler. Şemadaki kırmızı bağlı değil. Kontaktan çekince kapanıyor evet. Ama kırmızıyı bağlayınca sönmüyor.
    Akü bitiren teyp
    Merhaba bağlantı Şemasını incelediğimizde soketteki 1 numaralı yere siyah GND yani şaseyi bağlıyorsunuz. 2 numara kırmızı ACC kontak kablosunu bağlıyorsunuz. 9 numara sarı B+ +12v akü kablosunu bağlıyorsunuz. Soketteki kablo bağlantıları doğru gözüküyor fakat araçtan gelen kabloları doğru monte etmeniz gerekiyor. Kırmızıyı bağlamadığınız sürece tüm sistem aktif çalışmaya devam edecek ve akünüzü bitirecektir.

• Hocam kırmızıyı bağlayınca da kontaktan çeksekte açık kalıyor. Kafamızı karıştıran o kısım oldu epeyce. Araç jetta 2006.. Araçtan gelen sokette iki pinde sürekli elektrik var. Sıkıntı orda olabilir mi?
  • quote:

Hocam kırmızıyı bağlayınca da kontaktan çeksekte açık kalıyor. Kafamızı karıştıran o kısım oldu epeyce. Araç jetta 2006.. Araçtan gelen sokette iki pinde sürekli elektrik var. Sıkıntı orda olabilir mi?
    Kontak kablosunda sürekli elektrik olmamalı. Aracınızın soketindeki diğer pinleri kontağı açık ve kapalı şekilde kontrol ederek deneme yanılma yöntemiyle kontrol edin kontak pini olmalı eğer yoksa yeni bir kontak kablosu çekmelisiniz bunun en basit yolu da teybe yakın bir yerden kontak kablosu çekmektir örn; kalorifer klima çakmaklık vs bu tip yerlerden kontak kablosunu paralel bir şekilde alabilirsiniz. Yada multimedia sistemlerinden anlayan bir oto ses sistemciye götürüp 20-30 tl civarına yaptırabilirsiniz.
  • Uğrayacağım. Çok teşekkür ederim. 😊
  • hakancekic88 kullanıcısına yanıt
    Hocam elektrikçiye gittim. Teyp sıkıntısını önce şarj dinamosuna sonra kapı beyinlerine bağladı. Deliye dönüp çıktım. Sonra rastgele bir satıcı aradım beni yönlendirdiler birkaç numaraya. Uzaktan yardım ettiler. Normalde can bus decoder bu sraçlarda kendini kesmiyormuş. Teype giden kırmızıyı bağlama, sarı kalsın. Can bus a giden sarıyı kes kontak bağla dedi. Bende sizin fikrinizi alayım dedim. Can bus konusunda doğrumudur? O mu yiyordur.
  • quote:

Hocam elektrikçiye gittim. Teyp sıkıntısını önce şarj dinamosuna sonra kapı beyinlerine bağladı. Deliye dönüp çıktım. Sonra rastgele bir satıcı aradım beni yönlendirdiler birkaç numaraya. Uzaktan yardım ettiler. Normalde can bus decoder bu sraçlarda kendini kesmiyormuş. Teype giden kırmızıyı bağlama, sarı kalsın. Can bus a giden sarıyı kes kontak bağla dedi. Bende sizin fikrinizi alayım dedim. Can bus konusunda doğrumudur? O mu yiyordur.
    Benim deneyimlerime ve sizin anlattıklarınıza göre bir fikir yürütmem gerekirse sadece canbus değil teypte elektrik kesmiyor olmalı. Sizin sisteminizde bir kontak kablosu sorunu var. Kontak kablosunu bulsanız sorun zaten ortadan kalkacak. Ayrıca bu can bus sistemini daha önceki teyp ile kullanmıyormuydunuz. Cihazı bağlattığınız firma veya şahıs bu can bus sisteminin kablolarını karıştırmış olamaz sonuçta soketi ve bağlantıları hali hazırda olmalı. Araçtan gelen soketi tam manasıyla kontrol etmek gerek orada bir hata yanlışlık olmalı. Ya sokette bir kaçak veya hata var yada soketin girdiği pinli yerde bir kaçak veya hata var. Size verebileceğim en iyi tavsiye teybinize yakın bir bölümden bir kontak kablosu bulup paralel olarak bağlamanız yönünde olacaktır. Çakmaklık veya kalorifer gibi bir yerin tesisatından kontak kablosunu bulun paralel bir ek yapın ve teyp canbus sisteminize kontak kablosu yerine giriş yapın bence sorununuz çözülecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakancekic88

Benim deneyimlerime ve sizin anlattıklarınıza göre bir fikir yürütmem gerekirse sadece canbus değil teypte elektrik kesmiyor olmalı. Sizin sisteminizde bir kontak kablosu sorunu var. Kontak kablosunu bulsanız sorun zaten ortadan kalkacak. Ayrıca bu can bus sistemini daha önceki teyp ile kullanmıyormuydunuz. Cihazı bağlattığınız firma veya şahıs bu can bus sisteminin kablolarını karıştırmış olamaz sonuçta soketi ve bağlantıları hali hazırda olmalı. Araçtan gelen soketi tam manasıyla kontrol etmek gerek orada bir hata yanlışlık olmalı. Ya sokette bir kaçak veya hata var yada soketin girdiği pinli yerde bir kaçak veya hata var. Size verebileceğim en iyi tavsiye teybinize yakın bir bölümden bir kontak kablosu bulup paralel olarak bağlamanız yönünde olacaktır. Çakmaklık veya kalorifer gibi bir yerin tesisatından kontak kablosunu bulun paralel bir ek yapın ve teyp canbus sisteminize kontak kablosu yerine giriş yapın bence sorununuz çözülecektir.

Alıntıları Göster
    Yok hocam önceden can bus kullanılmıyordu. Doğrudan soket teype takılıydı. Sanırım 2008 öncesi vag gruplarında can bus sıkıntısı varmış. Can bus takıldıgı zaman akü bitiyormuş. Yarın sabah eski ustalardan birine gidip kablo cektireceğim. Can bus'a giren kabloya kontak bağlayacağım. Yine akü biterse hazır çekilmiş kabloya teybi de bağlarım. Hafıza tutmasada olur. Yeterki akü bitmesin.

• quote:

Yok hocam önceden can bus kullanılmıyordu. Doğrudan soket teype takılıydı. Sanırım 2008 öncesi vag gruplarında can bus sıkıntısı varmış. Can bus takıldıgı zaman akü bitiyormuş. Yarın sabah eski ustalardan birine gidip kablo cektireceğim. Can bus'a giren kabloya kontak bağlayacağım. Yine akü biterse hazır çekilmiş kabloya teybi de bağlarım. Hafıza tutmasada olur. Yeterki akü bitmesin.

Alıntıları Göster
    Kontak kablosu çektirdiğinizde işe yaramazsa direkt teybe bağlayın canbus kullanmayın en mantıklısı bu sürekli akü bitmesinden iyidir.

• Şuan canbus a bağlı bekliyor. Elektrikçi sigortalardan birine bağladı kontak kablosunu. Teypi toplamadım. 3-4 gün arabayı yatırcam. Biterse teypi de bağlayacağım. Gelişmeleri yzarım. Teşekkür ederim
  • quote:

Şuan canbus a bağlı bekliyor. Elektrikçi sigortalardan birine bağladı kontak kablosunu. Teypi toplamadım. 3-4 gün arabayı yatırcam. Biterse teypi de bağlayacağım. Gelişmeleri yzarım. Teşekkür ederim
    Sorunun çözüleceğini düşünüyorum.
  • Hocam merhaba 3 yıl olmuş konu ama sizin yaşadığınız sorunun birebir aynısını yaşıyorum siz sıkıntıyı nasıl çözdünüz acaba?

• Konuyu yeniden hortlatacağız belki ama eminim aynı sorunu yaşayan birçok kişi vardır, aynı sorunu bende yaşıyorum tesla ekranı değiştirmeye karar verdim. Benimde akü bitiyor sürekli elektrikçi kaçak yok diyor akücü akü sağlam diyor, multimediacı cihaz açılmayınca cihaz beyni sulanmış diyor, sarı kabloda sürekli elektrik varmış yazılanlar gibi kırmızı da da var ancak kontağı kapatınca kırmızı daki elektrik gidiyor. Sarı için bir anahtar yaparız ama o zamanda hep uzun açılış yapar dedi. Hafıza tutmaz dedi. Benim anlamadığım aynı cihazda aynı tarihte aynı aracın benzinli sine aldık onda bu sorun olmadı benim dizel de bu sorun oldu. Çözüm bulan varmı bu soruna acaba?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.