Şimdi Ara

Amfi için D Class mı yoksa AB class mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
1
Favori
37.824
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amfilerdeki şu class mevzusu için pek çok yazan çizen var ama kafa karıştırıcı şeyler. Herkes bir ezber tutmuş gitmiş. Çoğunluk D class amfiler subwoofer için daha iyi ve ses gücü ab ye göre daha az diye bir ezber tutturmuş. Ezber diyorum çünkü baktığım d class amfiler hiçte öyle ucuz oyuncaklar değiller. Sadece bas için olsalar 4 kanal çıkışı olan d class amfi dolu.
    Ben Alpine Pdx-F4 almak istiyorum. 4 ohm da 4x100 rms güç üretiyor. Doğrusu deli paralar vermedikçe 100rms üzeri çıkan amfi yok. Ben hiç bulamadım.
    Ne dersiniz? Önerirmisiniz bu amfiyi?http://www.alpine.com.tr/p/Products/pdx-amplifiers31/pdx-f4

• quote:

Orijinalden alıntı: Hayrettin003

AB sınıfı bir amfide 1000w güç alabilmek için 16 adet BJT kullanırsın, D sınıfı amfide bu sayı 4 adettir, ve açma kapama işlemini tam olarak gerçekleştirebildiği için beslemedeki gerilimin tamamını çıkışa aktarabilir buda verimdeki yüksekliği gösterir, hem AB hemde D sınıfı amfiler fullrange çalışabilir, biri ses diğeri sadece bas diye bir şey yoktur, yapısal tasarım önemlidir.

Bu anlattıklarınız benim sorumun cevabı değil....neyse cevap'da alamayacağız galiba... zaten anlayan anladı
    size audiophile hayatınızda başarılar dilerim.

eee ben'de patatis,soğan satmaya devam edeyim....
    quote:

20 yıldır Bu Meslegi bosa yapmissiniz keske pazarda domates biber satsaymissiniz ab sinifi hem stereo ses

calar hemde mono yani bas calar ab sinifi amfiye hem bas hem hoparlor baglayip ikisini ayni anda caldirabilirsin. Simdi burda cok bilmis konusuyorsunda sosyal medyaya gir profilimde var bak beni arastir turkiyede arac ses sistemi uzerinde kazandigim odullere gittigim yarismalara bak sonra benimle tartis. Cahilce konusuyorsun yasadigin sehirde bana en unlu tesisatcinin ismini soyle sonra benimle mulakasaya gir birdaha cevap vermem. Bu insanlari aydinlatmak icin yapilan yorumu kendi tarafina cekip tartisma yaratma

Valla benim sorduğum ve sizin verdiğiniz cevaplardan kimin pazarda domatis,beber satacağına bu işten anlayanlar karar versin
    Ayrıca sizin gibi profesyonel ve ödüller kazanmış bir şahsiyetin yazı uslubunu'da hiç yakıştıramadım...

Yani siz ab sınıfı sinüs dalga üreten bir ampli köprü yaptığınızda mono sınıfı dalga üretir diyorsunuz..Doğrumudur
    Bunu nasıl yapıyor açıklarsanız bizde engin bilginizden faydalanırız....

Şaka değil ciddiyim...Araç ses sistemleri konusunda böylesine donanımlı ve ödüller kazanmış değerli üstatlarımızdan böylesine değerli bilgileri almak inanın bizi ziyadesiyle mutlu eder..
  • Özetle anlatayım...Ses kalitesine yönelik en iyi ampli A sınıfıdır fakat fazla akım kullandığından ve kullandığı yüksek akıma rağmen çıkış gücü verimleri düşüktür bu nedenle araçların akü kapasiteleri sınırlı olduğu için kullanılmaz bunun yerine A ve B sınıfının karışımı olan AB sınıfı ampli ortaya çıkmıştır.Tabiki A sınıfı amplinin ses kalitesine ulaşamaz fakat bu ampli sınıfı daha az akım ihtiyacı,daha fazla çıkış gücü ve ses kalitesi performansı ile araçlar için daha ideal ampli olmuştur

Ayrıca D sınıfı amplide yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltelim

(D Sınıfı ampliler ses kalitesi yönelik değil yüksek rms yönelik yani GÜÇ odaklı amplilerdir)

AB sınıfı amplilerin yapıları itibariyle ürettikleri güç yani RMS çıkışı sınırlıdır.Bu nedenden dolayı yüksek RMS gücü ihtiyacınını karşılamak için D sınıfı ampli ortaya çıkmıştır ve verimleri yüksektir fakat D sınıfı ampli yapısı ve çalışma prensibi gereği AB sınıfı amplinin ses kalitesine erişemez

Yine yanlış bilinen bir bilgi ....Subwoofer amplisi D Sınıfı olmalıdır

Böyle bir kural yok....

Aksine ses şiddetinden çok ses kalitesine önem veriyorsanız AB sınıfı ampli tercih edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TİTAN-X -- 30 Temmuz 2017; 17:40:20 >
  • TİTAN-X kullanıcısına yanıt
    Peki bütün ab class amfilerin ses kalitesi içimidir ben bir yerde okumuştum sonynin gs4 serisi 4 kanal d sınıfı amfinin ses kalitesi oldukca iyi diye dogrumudur
  • quote:

Orijinalden alıntı: kankatree

Peki bütün ab class amfilerin ses kalitesi içimidir ben bir yerde okumuştum sonynin gs4 serisi 4 kanal d sınıfı amfinin ses kalitesi oldukca iyi diye dogrumudur

Ses yükseltme mantığını anlamak gerekiyor....

SESİ YÜKSELTMEK HER ZAMAN KAYIPLIDIR.

Evet yukarıda'ki tanım ses yükseltme olayının en can alıcı noktasıdır.

Ana kaynaktan çıkan ses sinyali bir dalga formudur ve saf haldedir yükselteç bu dalgayı yükseltmek için dalganın formunu değiştirir fakat değişim oranına göre sinyal bu saf halini kaybeder

ÖRNEK: Üst düzey hi-fi amplilerin tasarımları çok basittir ama ses kaliteleri bu tasarımın basitliğinden gelmektedir çünki bu ampliler kaynak sinyali mümkün olan en az devrelerden geçirerek sesin orjinalliğini korumaya çalışır.

Ampliler'de sinyal işleme metotlarına ve verimlerine göre sınıflandırılmıştır.Bu nedenle D sınıfı bir ampli AB sınıfı amplinin sunduğu ses kalitesine ulaşamaz

İlk yazımda belirttiğim gibi rms değerleri yükseldikçe ortaya çıkan güç ihtiyacını karşılamak için D sınıfı ampli tasarlanmıştır tabi'ki üreticilerin her zaman'ki kazan,kazan taktiği gereği bu yüksek güç tüketicilere cazibeli şekilde lanse edilmektedir.
    Konuyu güzel bir atasözümüzle bağlayalım .... Kimse yoğurdum ekşi demez...
  • TİTAN-X kullanıcısına yanıt
    Simdi qline bir ab class amfinin ses kalitesi ile pioneer veya sony d class amfinin ses kalitesi ne kadar farklidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: kankatree

Simdi qline bir ab class amfinin ses kalitesi ile pioneer veya sony d class amfinin ses kalitesi ne kadar farklidir

Kıyaslama yaptığınız marka çin'de fason üretim açıkcası ses kalitesi olarak kendini kanıtlamış bir markanın AB sınıfı amplisini kıyaslama yapsaydınız ab sınıfı derdim fakat bu ürün ile kıyaslama yaptığınız markalar arasında ciddi kalite farkı olduğunu düşünüyorum
  • AB Sınıfı Yarı Stereo Yarı Mono Olarak Kullanılır. Genel Olarak Satılan Amfilerdir. Yani Hem Ses Hem Bas Olarak Kullanırsın. D Sınıfı Yüksel RMS Üreten Demo Araçlarında Kullanımı Uygun Amfilerdir. D Sınıfı Amfiler Yüksek RMS Ürettikleri İçin Genel Olarak Subwoofer İçın Kullanılır. ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hayrettin003 -- 5 Ağustos 2017; 9:40:23 >
  • quote:

AB Sınıfı Yarı Stereo Yarı Mono Olarak Kullanılır. Genel Olarak Satılan Amfilerdir. Yani Hem Ses Hem Bas Olarak Kullanırsın. D Sınıfı Yüksel RMS Üreten Demo Araçlarında Kullanımı Uygun Amfilerdir. D Sınıfı Amfiler Yüksek RMS Ürettikleri İçin Genel Olarak Subwoofer İçın Kullanılır. ..

Teşekkürler çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz tebrik ederim

Yanlız "AB Sınıfı Yarı Stereo Yarı Mono Olarak Kullanılır" demişsiniz nasıl çalışıyormuş bu yarı mono yarı stereo ab sınıfı ampli konuyu açarmısınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TİTAN-X -- 5 Ağustos 2017; 19:30:25 >
  • Ab Hem Subwofer Hem Stereo Ses Olarak Kullanılabilir Tek Anfi Ile Hem Ses Hem Bas Alabilirsiniz Anlamında D Class Amfiler Yuksek Rms Degerlere Sahip Oldugu İcin Ses Cikisina Uygun Degil Hoparlorleri Yakma Olasiligi Yuksek Fakat Ab Bunun Icin Ideal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hayrettin003 -- 5 Ağustos 2017; 13:42:13 >
  • quote:

Ab Hem Subwofer Hem Stereo Ses Olarak Kullanılabilir Tek Anfi Ile Hem Ses Hem Bas Alabilirsiniz Anlamında D Class Amfiler Yuksek Rms Degerlere Sahip Oldugu İcin Ses Cikisina Uygun Degil Hoparlorleri Yakma Olasiligi Yuksek Fakat Ab Bunun Icin Ideal.

Nasıl yani ab sınıfı bir ampli hop bağladığında stereo sub bağlandığında mono'mu çalışıyor...
  • Öncelikle Ne Anlamak Istedigini Açık Olarak Yaz. AB sınıfı Eski Sürüm amfilerdir. D Sınıfına Gore 3 Kat Fazla Güc Tüketir Fakat İşlevi Aynıdır. D Sınıfı Yüksek Rms Üretir Kullanacagı Kadar Güc Tüketir. Yeni Nesil Anfilerdir. Ab Sınıfı Anfiye Hem Subvoofer Hem Hoparlor Baglayıp İkisinide Tek Anfi Ile Çaldırabilirsin. Tabiki Omajını Hesaplayıpta Bağlayacaksın. Şuanda D Sınıfı Anfiler Satıldığı İçin Pek Ab Sınıfı Kullanılmıyor... Umarım Yorum Açıklayıcı Olmuştur.
  • quote:

Öncelikle Ne Anlamak Istedigini Açık Olarak Yaz. AB sınıfı Eski Sürüm amfilerdir. D Sınıfına Gore 3 Kat Fazla Güc Tüketir Fakat İşlevi Aynıdır. D Sınıfı Yüksek Rms Üretir Kullanacagı Kadar Güc Tüketir. Yeni Nesil Anfilerdir. Ab Sınıfı Anfiye Hem Subvoofer Hem Hoparlor Baglayıp İkisinide Tek Anfi Ile Çaldırabilirsin. Tabiki Omajını Hesaplayıpta Bağlayacaksın. Şuanda D Sınıfı Anfiler Satıldığı İçin Pek Ab Sınıfı Kullanılmıyor... Umarım Yorum Açıklayıcı Olmuştur.

Hayrettin kardeş yaşım 40.... Full tesisat,2-3-4 yol sistem,dsp ayar(Hz kesim,slope,faz,timer) big3,elektronik(entegre,kapasitör,diyot)fiber glass...artık aklına daha ne gelirse 20 yıldır bu işin içindeyim bana bunları anlatma

AB sınıfı ampli nasıl hem mono hem stereo çalışıyor bana bunu anlat....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TİTAN-X -- 5 Ağustos 2017; 14:50:26 >
  • 20 yıldır Bu Meslegi bosa yapmissiniz keske pazarda domates biber satsaymissiniz ab sinifi hem stereo ses

calar hemde mono yani bas calar ab sinifi amfiye hem bas hem hoparlor baglayip ikisini ayni anda caldirabilirsin. Simdi burda cok bilmis konusuyorsunda sosyal medyaya gir profilimde var bak beni arastir turkiyede arac ses sistemi uzerinde kazandigim odullere gittigim yarismalara bak sonra benimle tartis. Cahilce konusuyorsun yasadigin sehirde bana en unlu tesisatcinin ismini soyle sonra benimle mulakasaya gir birdaha cevap vermem. Bu insanlari aydinlatmak icin yapilan yorumu kendi tarafina cekip tartisma yaratma
  • quote:

20 yıldır Bu Meslegi bosa yapmissiniz keske pazarda domates biber satsaymissiniz ab sinifi hem stereo ses

Valla benim sorduğum ve sizin verdiğiniz cevaplardan kimin pazarda domatis,beber satacağına bu işten anlayanlar karar versin
    Ayrıca sizin gibi profesyonel ve ödüller kazanmış bir şahsiyetin yazı uslubunu'da hiç yakıştıramadım...

Yani siz ab sınıfı sinüs dalga üreten bir ampli köprü yaptığınızda mono sınıfı dalga üretir diyorsunuz..Doğrumudur
    Bunu nasıl yapıyor açıklarsanız bizde engin bilginizden faydalanırız....

Şaka değil ciddiyim...Araç ses sistemleri konusunda böylesine donanımlı ve ödüller kazanmış değerli üstatlarımızdan böylesine değerli bilgileri almak inanın bizi ziyadesiyle mutlu eder..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TİTAN-X -- 5 Ağustos 2017; 19:49:50 >
  • 0543 393 0543 detayli olarak tartisalim
  • quote:

0543 393 0543 detayli olarak tartisalim

Üstadım burada tartışalım arkadaşlarımız'da bilgilerinizden faydalansın.Forumların amacı budur zaten
  • Ab Sınıfı 4 Kanal Anfi Örnek Veriyorum. 2 Kanal Lpf Hpf gain Diger 2 kanal gain ve hpf mevcut. Simdi montajcilar Ne Yapiyor lpf hpf gain kismina subvofer gain ve hpf kismina hoparlor bagliyor simdi ab sinifi amfi hoparlor bagladik stereo oldu subvofer bagladik mono oldu hem stereo hem mono burda bilimsel aciklamaya gerek yok kafa karistirmaya hic getek yok. Zaten cogu insan senin bilimsel aciklamana bakmaz anlayacagi dilden konusuyorum. 10 yil once ab sinifi anfiler mevcuttu d sinifi c sinifi anfi yoktu. Mono stereo yoktu 1 adet ab sinifi anfi 1 takim hoparlor 1 adet sobvofer takmak bile imkansizdi malzeme yok hemde cok pahaliydi. . Simdi stereo anfileri ayri mono anfilee ayri malzeme cok cesit cok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hayrettin003 -- 5 Ağustos 2017; 19:57:48 >
  • quote:

Ab Sınıfı 4 Kanal Anfi Örnek Veriyorum. 2 Kanal Lpf Hpf gain Diger 2 kanal gain ve hpf mevcut. Simdi montajcilar Ne Yapiyor lpf hpf gain kismina subvofer gain ve hpf kismina hoparlor bagliyor simdi ab sinifi amfi hoparlor bagladik stereo oldu subvofer bagladik mono oldu hem stereo hem mono burda bilimsel aciklamaya gerek yok kafa karistirmaya hic getek yok. Zaten cogu insan senin bilimsel aciklamana bakmaz anlayacagi dilden konusuyorum. 10 yil once ab sinifi anfiler mevcuttu d sinifi c sinifi anfi yoktu. Mono stereo yoktu 1 adet ab sinifi anfi 1 takim hoparlor 1 adet sobvofer takmak bile imkansizdi malzeme yok hemde cok pahaliydi. . Simdi stereo anfileri ayri mono anfilee ayri malzeme cok cesit cok

Üstadım bende bunu soruyorum..Nasıl mono olur....?

4 kanal AB sınıfı sinüs dalga üreten bir ampli nasıl olur'da mono üretir...Üstadım bilimsel açıklamaya tabi'ki ihtiyacımız var
    bunu nasıl yaptığını bize öğretin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TİTAN-X -- 5 Ağustos 2017; 20:22:47 >
  • AB sınıfı bir amfide 1000w güç alabilmek için 16 adet BJT kullanırsın, D sınıfı amfide bu sayı 4 adettir, ve açma kapama işlemini tam olarak gerçekleştirebildiği için beslemedeki gerilimin tamamını çıkışa aktarabilir buda verimdeki yüksekliği gösterir, hem AB hemde D sınıfı amfiler fullrange çalışabilir, biri ses diğeri sadece bas diye bir şey yoktur, yapısal tasarım önemlidir.
  • quote:

AB sınıfı bir amfide 1000w güç alabilmek için 16 adet BJT kullanırsın, D sınıfı amfide bu sayı 4 adettir, ve açma kapama işlemini tam olarak gerçekleştirebildiği için beslemedeki gerilimin tamamını çıkışa aktarabilir buda verimdeki yüksekliği gösterir, hem AB hemde D sınıfı amfiler fullrange çalışabilir, biri ses diğeri sadece bas diye bir şey yoktur, yapısal tasarım önemlidir.

Bu anlattıklarınız benim sorumun cevabı değil....neyse cevap'da alamayacağız galiba... zaten anlayan anladı
    size audiophile hayatınızda başarılar dilerim.

eee ben'de patatis,soğan satmaya devam edeyim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TİTAN-X -- 5 Ağustos 2017; 21:50:59 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.