Şimdi Ara

akım nasıl ölçülür???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
26.682
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://img135.imageshack.us/my.php?image=akm1jb5.jpg

merhaba. benim bildiğim akım ölçerken ölçü aleti yüke seri bağlanır.Bu şekilde de denedim ama tık yok. Yanlış mı biliyom. voltaj ölçerken de paralel bağlanır . ama gerilim ölçemiyom.neden

• [simage][/simage] resmin linkini bunun ortasına yazasanız resim direk forumda gorunur
  • evet, öyle yaptım. oldu. Küçük gibi görünüyo ama önemli bi ayrıntıymış.
    yalnız aynı yöntemle elimdeki dc motorun ne kadar akım çektiğini ölçmeye çalıştım ama tık yok. neden? isiste ki bağlantının aynısı olması gerekmiyo mu?
  • Ölçü aletini akım ölçer kademesine alıyormusun ?
  • Bağlantın doğru olduğu halde tık yoksa senin ölçü aleti akım ölçmeye çalışırken bozulmuş olabilir.
  • çoğu multimetrede 3 giriş bulunur gnd voltaj akım diye.Siyah kablo aynı kalırken diğerini akım ölçen ksımıa takmalısınız.Üzerindeki yazılara bakarsanız birinin yanında amper(A) falan yazar ona takın işte
  • Bir ihtimal içindeki cam sigota atmıştır.
  • hiç bişey ölçmüyosa sigorta atmıştır ama voltaj ölçüp akım ölçmüyosa bağlantı sorunu olabilir.
  • bağlantıda sorun varmış, evet. Yardımlarınız için teşekkür ederim. motor 0,40 amper gibi bir akım çekiyormuş.
  • aklında bulunsun motor sabit akım cekmez. uzerine binen yüke göre akımı değişebilir.
  • evet bende bunu bi tornavida yardımıyla motorun dönen aksamını zorlayarak deneyip gördüm. Sağol solaris.
  • mahruti başka bi topik de resmin linkini dediğin şekilde tam ortaya yazdım ama resim forumda gzükmedi.
    http://forum.donanimhaber.com/m_9092290/mpage_1/key_//tm.htm#9092290
  • eger bır ampermetrenız varsa yuk olcegınız yerın eger dc olcmek ıstıyorsanız yuku devreye baglarsınız pens ampermetreyı faz kablosuna tutarsınız amperı gorursunuz. eger dc olcmek deysnız artı uca tutar amperı bulursunuz. yanlsın varsa ozur.
  • DC Ve AC Ölçüm lerinde mutlaka kademe ler Değiştirilmelidir.Ayrıca piyasada DC ölçen pens ampermetreler yok diye biliyorum.(Devreye girmeden sadece kabloyu araya alarak ölçen).Ancak ben bir oto elektrikçisinde kablonun üzerine deydirerek akım ölçüldüğünü gördüm.mantığını ise anlamadım.
  • geçenlerde klimayı tamire geldiler klimanın çektiği amperi görmek için klimanın güç kablosuna bi cihaz bağladılar. cihaz söyle bi tarafı kelepce gibi bu kelepceyi kablodan geçirip ölçtüler. anladığım kadarıyla kablonun etrafında oluşan manyetik kuvvet in oranı ile tesbit ediyorlar. sonra lise yıllarımdaki fizik dersinde verilen sağ el kuralı aklıma geldi. akımın yönünü bas parmağımızı gösterecek şekilde elimizi yumruk yaparsak diğer parmaklar manyetik akımın yönünü gösteriyordu. bu cihazın nasıl çalıştığını bilen arkadaş varsa merakımızı giderirse cok memnun olurum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: volpii

geçenlerde klimayı tamire geldiler klimanın çektiği amperi görmek için klimanın güç kablosuna bi cihaz bağladılar. cihaz söyle bi tarafı kelepce gibi bu kelepceyi kablodan geçirip ölçtüler. anladığım kadarıyla kablonun etrafında oluşan manyetik kuvvet in oranı ile tesbit ediyorlar. sonra lise yıllarımdaki fizik dersinde verilen sağ el kuralı aklıma geldi. akımın yönünü bas parmağımızı gösterecek şekilde elimizi yumruk yaparsak diğer parmaklar manyetik akımın yönünü gösteriyordu. bu cihazın nasıl çalıştığını bilen arkadaş varsa merakımızı giderirse cok memnun olurum.

Arkadaşım o cihazın adı pens ampermetre.
    Onun çalışmasına gelirsek içinde Hall sensörü var.Fizikte Hall etkisi denen bir etkiyle çalışır.
    Bu sensörün bir beslemesi vardır ve üzerinden geçen manyetik alana göre bir çıkış gerilimi üretir.
     akım nasıl ölçülür???

akım nasıl ölçülür???

İlk resimdeki gibi sensör iki parça halindeki bir ferrit toroidin eklem yerine yerleştirilir.
    Düzenek ikinci resimdeki gibi bir pense takılır.
    Pens akım ölçülecek kabloya geçirilir.İki parça olduğu için kelepçe kabloya geçer.
    Akım ölçülecek olan kablodan geçen akım toroitte bir manyetik alan doğurur.Bu alan Hall sensörü tarafından
    algılanır ve sensör bir çıkış voltajı verir.Bu voltaj elektronik devre tarafından işlenip ekrana digital ekrana akım değeri olarak yansıtılır.
    Alet bu tarz birşey değil mi ?
     akım nasıl ölçülür???

Ayrıca bu Hall sensör araç elektronik ateşleme sistemlerinde,bazı PC fan devir sensörlerinde v.b. yerlerde kullanılmaktadır.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ters İntegral -- 20 Eylül 2006; 12:55:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: isko6161

eger bır ampermetrenız varsa yuk olcegınız yerın eger dc olcmek ıstıyorsanız yuku devreye baglarsınız pens ampermetreyı faz kablosuna tutarsınız amperı gorursunuz. eger dc olcmek deysnız artı uca tutar amperı bulursunuz. yanlsın varsa ozur.

Arkadaşım seri devrede akım, her noktada aynıdır Fark etmez. Ayrıca pens ampermetre ile dc Ölçüyorum ben. DC geçem kablonun etrafında da manyetik alan oluşur. Bkz. eletromıknatıs
  • eğer sadece değerini ölçeceksen fark etmez, ama dc'de akımın yönünü doğru öğrenmek istiyorsan ampermetrenin uçlarına dikkat etmen gerekir. ac akımda ise bu o kadarda önemli değildir. ama ampermetre'nin faz üzerinden yükün önüne bağlanması daha doğrudur.
  • Hocam iki sene olmuş konu açılalı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.