Şimdi Ara

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar, kısa bir süre önce evimde bulunan Samsung LCD/LED televizyonun paneli arızalandı ve garanti kapsamında paneli yenilendi. Servisten gelenler arızanın aşırı voltajdan kaynaklandığını ve akım korumalı priz almamızı tavsiye ettiler. Bende buna uygun olarak evdeki prizleri değiştirme kararı aldım ama piyasada bulunan akım korumalı prizlerle ilgili kafama takılan bir soruyu size sormak istedim.

Piyasada yer alan ürünler genelde tekli veya dörtlü şekilde ayrılıyor. Ben şimdi tekli olan ürünlerden alsam, bunu odanın prizinin bulunduğu yere takıp, üçlü veya dörtlü normal prizi buna takarak kullanıp televizyon, bilgisayar ve diğer ileri teknoloji aletlerin fişlerini taksam akım korumalı priz görevini yine yerine getirecek mi? Yoksa illa dörtlü akım korumalı priz alıp televizyonun veya bilgisayarın fişlerini ona mı bağlamam lazım?

Biraz karmaşık oldu ama umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• voltaj sıçramalarından Led TV paneli arıza yapmaz , Samsung kusurunu bu şekilde kapatmaya çalışmış .
    Akım korumalı prizler ani voltaj atlamalarına karşı 275 v gibi sıçramalarda içindeki varistor dediğimiz eleman kısa devre olarak cihazın hasar görmesini engeller . ayrıca şebeke hattına yıldırım düşmesi gibi durumları varistorun kısa devre olmasıyla bağlı bulunduğu cihazları korur .
    Fakat olmaması led paneli bozmaz .
    Piyasada çeşitli marka model akım koruma priz satılmakta , ekstra dan akım koruma devresi 10 lirayı geçmeyecek malzemeyi çoklu prize uygulayarak bazıları yüzlerce liraya satmak ,onun çok işe yarar ,pahalı bir devre içinde var olduğunun kandırmacasıdır .

akım korumalı prizlerde maksimum çekeceği Amper üzerinden ancak cihaz bağlayabilirsiniz .

• quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

voltaj sıçramalarından Led TV paneli arıza yapmaz , Samsung kusurunu bu şekilde kapatmaya çalışmış .
    Akım korumalı prizler ani voltaj atlamalarına karşı 275 v gibi sıçramalarda içindeki varistor dediğimiz eleman kısa devre olarak cihazın hasar görmesini engeller . ayrıca şebeke hattına yıldırım düşmesi gibi durumları varistorun kısa devre olmasıyla bağlı bulunduğu cihazları korur .
    Fakat olmaması led paneli bozmaz .
    Piyasada çeşitli marka model akım koruma priz satılmakta , ekstra dan akım koruma devresi 10 lirayı geçmeyecek malzemeyi çoklu prize uygulayarak bazıları yüzlerce liraya satmak ,onun çok işe yarar ,pahalı bir devre içinde var olduğunun kandırmacasıdır .

akım korumalı prizlerde maksimum çekeceği Amper üzerinden ancak cihaz bağlayabilirsiniz .

Cevabınız için teşekkür ederim. Uzun zaman oldu ama kusura bakmayın, en azından bir teşekkür etmek istedim. Herhangi alternatif bir priz satın almadım hala önceden kullandığım akım korumalı prizleri kullanmaya devam ediyorum. Yaşadığımız apartmanda genel bir voltaj sıkıntısı var. BEDAŞ'ı 3 kere aramamıza rağmen hala gelip bakmadılar. Sanırım gelip düzeltmek için komple yanıp kül olmamızı bekliyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AutumnLeaf -- 11 Ekim 2016; 23:48:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AutumnLeaf

Cevabınız için teşekkür ederim. Uzun zaman oldu ama kusura bakmayın, en azından bir teşekkür etmek istedim. Herhangi alternatif bir priz satın almadım hala önceden kullandığım akım korumalı prizleri kullanmaya devam ediyorum. Yaşadığımız apartmanda genel bir voltaj sıkıntısı var. BEDAŞ'ı 3 kere aramamıza rağmen hala gelip bakmadılar. Sanırım gelip düzeltmek için komple yanıp kül olmamızı bekliyorlar.

Alıntıları Göster
    Noter kanalı ile cihazlarınızın voltaj sebebi ile bozulduğunu belirten servis raporlu ( ihtarname ) Dilekçe verin . telefon ile yapılan şikayetleri umursamazlar .

Kendimi yurtdışında gibi hissettim Umarım voltaj dalgalanmaları probleminiz çözülür ..

Değerli cihazlar için voltaj regülatörü kullanın . Akım koruma prizler işe yaramaz ...
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam.

- 42 inch Led T.V
    - Uydu alıcısı
    - Elektrikli ısıtıcı
    - 3.5 inch harici hard disk
    - ps4

Yukarıdaki elektronik aletleri bağlamak için akım korumalı bir priz almak istiyorum. Joule değerleri yazıyor 3000 den 3600 e kadar gördüm. Ne kadar yüksekse o kadar pahalı. Bu değerler hayati önem taşımıyorsa ekstra para vermekte istemiyorum. kısacası ne kadarlık bir ürün işimi görür bilgi verirseniz ona göre bir model bakmak istiyorum.
  • alkan83 A kullanıcısına yanıt
    Elektrikli ısıtıcıyı akım korumalı prize bağlamanız gereksiz .
    Ben regülatör öneriyorum .
    Her halükarda bir akım korumalı priz alıcam üzerine binebilecek maksimum yükleri yazayım dedim. Bu koşullar altında alınabilecek bir priz önerebilir misiniz?
    Akım korumalı prizlerin faydası olmadığını bunun yerine akım koruma prizlerden daha etkin Regülatör kullanmanızı öneriyorum .
  • Peki hocam uygun fiyatlı iş görecek bir regulatör tavsiye eder misiniz?
    Listenizdeki elektrikli ısıtıcı hariç bağlayabileceğiniz kalitesine güvendiğim Tunçmatik 1000 VA yeterli size .
    Hocam kusurama bakmayın ama bu konuda biraz bilgisizim. Bu önerdiğiniz ürün aynı zamanda ups olarak mı geçiyor. internette aratınca şu ürün çıkyor doğru mudur?

http://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/tuncmatik-lite-ii-1000va-line-interactive-ups-guc-kaynagi-P54970563?cid=604001&gclid=CI66g7GxkdACFdAy0wod9roNKQ&gclsrc=aw.ds

Bir odada bilgisayar kasası 27 inch monitör modem hoparlör var
    salonda tv receiver ps4 falan ayrı ayrı iki tane mi almalıyım?

Bir de bu ürünün taşıyacağı yük miktarını nasıl hesaplarım, yardımcı olursan çok teşekkür ederim kardeş.
    http://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/tuncmatik-reguline-1000va-otomatik-voltaj-regulatoru-P134275861

Tabiki iki ayrı odada olduklarından ayrı almanız gerekir . Pc niz güçlü bir cihazsa Pc nin bulunduğu odaya 2000VA almanız gerekir .

http://urun.n11.com/ups-ve-guc-kaynagi/tuncmatik-reguline-2kva-11-regulator-monofaze-P140975146
    Hocam 50 tl lik priz bakarken 500 tl lik masraf çıkacak anlaşılan :)

Bir de hocam bu 1000va maksimum 1000 watt'a kadar mı koruma sağlıyor demek.

İlk bakışta ürün açıklamasından anlayamadım. Ona göre belki iki tane 1000 lik işimi görebilir.

Bir de arkasında iki priz girişi var heralde. Bunlardan birine uzatma taksam regülatör koruması dışında kalır mıyım acaba?

Çünkü bilgisayar da kasaya 1 tane monitöre 1 tane direk doluyor başka hiç bir şey bağalayamayacak mıyım?
    Cihazlarin arkasında veya adaptöründe kaç W güç çektiği yazar,,http://oi64.tinypic.com/1z3qvrb.jpg
    Bu bilgileri toplayıp, üzerine sizde %30 ekleyip, nekadar güç çektiklerini bulabilirsiniz,,
    İki adet fiş çıkışı olsa bile, UPs nin kaldirabilecegi kadar cihaz bağlayabilirsiniz, bu 1 cihazda olabilir, 3-5 cihazda olabilir.. Sadece pc kasası donanıma Gore değişiklik gösterebilir, pc nizdeki Power kaç Watt ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 5 Kasım 2016; 14:06:29 >
    Akım koruma prizler yıldırım düşmesinden kaynaklı yüksek gerilim koruması sağlar , evinize yıldırım düşmesi olasılığı milyonda kaçtır
    Tüm panel televizyon kullanıcıları akım koruma priz kullanır ve kullananların çoğunun genelde televizyonlarında arıza durumunda %80 besleme katı yani SMPS arızası ile karşılaşılır . akım koruma priz çok işe yarasaydı SMPS katı neden arıza yapsın .SMPS kartının devre elemanlarının ömrünü tamamlaması haricinde en çok zararı voltaj dalgalanmalarından kaynaklı sorunların sebebiyle bu kart hasar görür .
    Kombi kullanıcılara neden akım koruma priz değilde regülatör önerirler ! . Devre kartları ve sirkülasyon pompası düşük voltaj veya ani yüksek voltajdan hasar görür .

1000 VA 1000 Watt demek değildir . yaklaşık 600Watt denk düşer .
    televizyon ,uydu receiver , PS4 gibi toplamı yüksek watt değeri olmayan cihazlara 1000VA yeterlidir .

Ben size doğru bilgi aktarıyorum , maksat sizi masrafa sokmak değil
    dalgalı sorunlu şebeke voltajına sahip bir bölgede yaşıyorsanız cihazlarınız için alacağınız en iyi koruma yöntemi regülatördür .

Hatta evdeki tüm elektrikli ev aletleri beyaz eşya gibi cihazların sık sık bozulmasını yaşıyorsanız evinizin daire girişinin ana sigorta bölümüne biraz büyüktür ama 10 KVA regülatör takılması bu tüm cihazlarınızı koruyacaktır .
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarımdaki power 550 watt. Bilgisayarın kapanması sorun değil kesinti veya voltaj değişiminde önemli olan zarar görmesin. O yüzden sanırım regülatör bana ilk planda lazım olan yanlış anlamadıysam.
    Şaka yapıyorum zaten. Mesajlarınız çok bilgilendirici oldu teşekkür ediyorum. O zaman 1000 va lık bir regülatör salonda rahatlıkla işimi görürken, biligisayar için 2000 va lık gerekecek anlaşılan. En garantisi tüm evi korumak ama 2000 tl şu anki bütçemin çok üstünde.

Son bir soru:

Bu 1000 va lık regülatörlerin bakımı nasıldır, kullanım ömürleri hakkında bilginiz var mı?
    Emin hocamın dediği gibi B.Sayar psu nun gücü maksimum watt yazar . zaten içindeki donanım güçlü değilse özellikle ekran kartı çok akım çeker . ayrıca bazı psu lar abartılı watt değerleri yazarlar maksimum 400 Watt verebilene 600 -650 yazmak çinlilerin adetindendir .
    bence yüksek çözünürlüklü hızlı bir VGA kartınız yoksa , monitörünüz 21 ' fazla değilse , PC donanımı abartısız haldeyse 1000VA işinizi görür .

Regülatörlerin hiç bir bakıma ihtiyacı yoktur . Ömürlerinin yettiği sürece çok uzun seneler ekmek istemez su istemez kullanırsınız .
    Yok hocam monitörüm 25 inch biraz büyük ama bilgisayar çok temel bileşenler..
    ekran kartı 50-60 dolarlık bişeydi iki sene önce.
    ses sistemi yok 2+1 klasik philips hoparlör var.
    Amd tabanlı sistem zaten az watt kullanıyor bileşenleri diye biliyorum.

Yalnız regülatör de 2 tane priz girişi olduğu için birine uzatma kullanıcam mecburen onu gene akım korumalı bakmalı mıyım yoksa 3*2.5 mm2 bi kablo yaptırsam elektrikçiden işimi görür mü?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.