Şimdi Ara

Ahci mod

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
1
Favori
48.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar az önce internette gezerken gördüm ahci mod nedir ve nasıl kullanılır hdd lerde performans artışı olurmu cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Arkadaşlar sorumun cevabını bilen yokmu
  • Advanced Host Controller Interface
    Intelin cıkardıgı NCQ benzeri gelişmis sistem desteği.Sürücülerini yüklemen gerekiyor ve genelde sorunlu bir sistem.
  • Eğer harddiskiniz NCQ destekliyorsa BIOS'tan AHCI mode seçmelisiniz. Aksi takdirde (IDE seçili ise) harddiskinizin NCQ desteğinden faydalanamazsınız. Eğer IDE ise ve AHCI yapmak istiyorsanız bunu da sistemi yeniden kurmadan yapmanız mümkün değil.
  • NCQ sisteminin çalışması için biosdan açılması gereken bi özelliktir. Biosdan achi modu seçmekle işimiz bitmez. Windows u yeniden kurmalı ve windows u kurarken F6 ile sürücülerini disketten yüklemeliyiz

NOT: Ben birkaç kez yaptım ama achi açık iken windows üzerinde herhangi bi dosyaya sağ tıkladığında muazzam derecede bekletiyor. IDE yapınca bir sorun kalmıyor. Hem performans artışı gibi bişeyde görülmüyor. Gerçekten sorunlu bir sistem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi myd -- 12 Temmuz 2007; 11:40:34 >
  • Ben de şöyle bir şey sorayım öyleyse...

Hem harddiskim hem de anakartım NCQ destekliyor. Ancak anakartımda floppy bağlantı yeri yok.

XP kurulumunda disket yerine USB'den driverları göstertebilir miyiz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: d3s

Ben de şöyle bir şey sorayım öyleyse...

Hem harddiskim hem de anakartım NCQ destekliyor. Ancak anakartımda floppy bağlantı yeri yok.

XP kurulumunda disket yerine USB'den driverları göstertebilir miyiz?

Anakartın ne senin yhaa

USB den olmuyor sanırım ama tam bilmiyorum bi araştır istersen
  • ya sorma bahsetmiyim diyorum...

yeni anakartım intel dp35dm son nesil chipseti var. yeni sistemde bu anakartı seçtim tabi yeni seagate 400 gb ncq hdd ile beraber.
    anakartın kutusundan floppy disketi çıktı ahci'nin, ayrıca bios'ta da floppy seçenekleri hâlâ mevcut. AMA ANAKARTTA FLOPPY KONNEKTORU YOK.

kusura bakmasınlar anakart alırken floppy var mı yok mu diye bakmadım, bakmıyorum. ama ben bu işi anlamadım gitti, nasıl kurucam bu hdd'yi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: myd

NCQ sisteminin çalışması için biosdan açılması gereken bi özelliktir. Biosdan achi modu seçmekle işimiz bitmez. Windows u yeniden kurmalı ve windows u kurarken F6 ile sürücülerini disketten yüklemeliyiz

NOT: Ben birkaç kez yaptım ama achi açık iken windows üzerinde herhangi bi dosyaya sağ tıkladığında muazzam derecede bekletiyor. IDE yapınca bir sorun kalmıyor. Hem performans artışı gibi bişeyde görülmüyor. Gerçekten sorunlu bir sistem

arkadaşım ben bilgisayarı topladığımda biostan filan hiçbir ayar anakartım asus p5pl2 hdd ise samsung 160 hj ne sürücü yükledim ne biostan ayar yaptım ama bende hem ahci mod aktif hemde everestten baktığımda ncq aktif yani ahci modu kapatırsam hdd nin daha verimli çalışacağını mı söylüyorsun sence kapatmalımıyım.Kapatmalıysam bunu nasıl yapmalıyım anlatırsan sevinirim.

• quote:

Orjinalden alıntı: ercngc

quote:

Orjinalden alıntı: myd

NCQ sisteminin çalışması için biosdan açılması gereken bi özelliktir. Biosdan achi modu seçmekle işimiz bitmez. Windows u yeniden kurmalı ve windows u kurarken F6 ile sürücülerini disketten yüklemeliyiz

arkadaşım ben bilgisayarı topladığımda biostan filan hiçbir ayar anakartım asus p5pl2 hdd ise samsung 160 hj ne sürücü yükledim ne biostan ayar yaptım ama bende hem ahci mod aktif hemde everestten baktığımda ncq aktif yani ahci modu kapatırsam hdd nin daha verimli çalışacağını mı söylüyorsun sence kapatmalımıyım.Kapatmalıysam bunu nasıl yapmalıyım anlatırsan sevinirim.

Walla dostum bilmiyorum dediğim gibi ben verim alamadım ama herkes verim alamıcak diye bir kanun yok. İşe yaramıcak bi sistem olsa zaten NCQ çıkartılmazdı ganımca Benim yaşadığım sorun sende yoksa kullan tabi benimki sorunlu olmasa bende kullanırdım ama yawaşlığını hissettim hemde çok gereksiz yerlerde

• Arkadaşlar

AHCI windows XP desteği yok. Sadece Vista için uyumlu artık. Windows XP de sorun çıkartıyor. ve artık yeni üretilen anakartların kullanım kılavuzlarında da vista da açın xp de bu ayarı kapatın deniliyor.
  • Aslında XP'nin desteği olmamasına rağmen sürücü tanıtılırsa XP'de AHCI sorunsuz çalışıyor. Ayrıca P5B gibi anakartlarda BIOS'ta IDE modunda kurulmuş bir Windows, birkaç sürücü yükleme işiyle AHCI'ye döndürülebiliyor ancak biraz karışık bir işlem. Yine de arkadaşların de belirttiği gibi AHCI'yı disketsiz, zahmetsiz kurmak istiyorsanız Vista kurmalısınız, kurulum sırasında kendiliğinden tanıyor.
  • vistada evet problem olmadan sistem açılıyor ama ncq aktifleştiğini nasıl anlicaz everestle baktım detekliyor yazıyor ama karşısında etkin yazmıyor
  • herkes " disketle tanit...disketle surucu yukle vs.... vs... " . fakat ben arastirdim bulamadim boyle bir disket nette. neyin surucusu? hdd nin desen seagate nin sitesinde 2 tane program var sadece o kadar . cahilligimi bagislayin . hadi ben yapmak istiyorum ahci. sistemimde vista . ne yapicam nerede disket nereden bulunur ?

EDIT: ahciyi aktif edince biostan , sistem acilmiyor . sistemim vista ulti32

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kalllavi -- 20 Eylül 2007; 18:18:12 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: kalllavi

herkes " disketle tanit...disketle surucu yukle vs.... vs... " . fakat ben arastirdim bulamadim boyle bir disket nette. neyin surucusu? hdd nin desen seagate nin sitesinde 2 tane program var sadece o kadar . cahilligimi bagislayin . hadi ben yapmak istiyorum ahci. sistemimde vista . ne yapicam nerede disket nereden bulunur ?

EDIT: ahciyi aktif edince biostan , sistem acilmiyor . sistemim vista ulti32

hdd nin sitesinden değilde,anakartın sitesinden bualacaksın onu.Disk ile uğraşmak yerine şöyle bir yöntem var,OErdem vermişti linki sağolsun,makinaya ard arda çok format attığım için denemiyorum henüz.Belki işinize yarar:

http://forum.pclabs.gen.tr/blog/nihilix/index.php?showentry=50

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Farabî -- 20 Eylül 2007; 18:49:08 >

• Her anakart driverında disket yapımı vardır sata için disket yapma yazılımı o cd içinde yer alır.
    Benimde floopym yok çünkü takmadım takmayacağımda tabii eğer bu tanıtma işi şart ise takıcaz bir tane işi bitince çıkartıcaz nefret ediyorumda floopyden
  • quote:

Orjinalden alıntı: heretic1503

hdd nin sitesinden değilde,anakartın sitesinden bualacaksın onu.Disk ile uğraşmak yerine şöyle bir yöntem var,OErdem vermişti linki sağolsun,makinaya ard arda çok format attığım için denemiyorum henüz.Belki işinize yarar:

http://forum.pclabs.gen.tr/blog/nihilix/index.php?showentry=50

baktim oraya fakat xp icin mi o anlatim. benimki vista. bu arada arkadasin dedigi gibi floopy olayi zor yaw. evde 3 tane vardi, atmistim gecmis yillarda direk cope uc floopyide . napicaz bakalim simdi

• xp nin ahci desteği var ama ahci moda aldığıonız zaman windows yükleme başlangıcında raid kurulumundaki gibi f6 ya basıp disketle tanıtamazsınız .
    nlite ile intel matrix storage managerların içindeki create raid disk exelerle ister disket oluşturun isterseniz exenin içindeki floppy imajı ultra iso vs gibi işmaj programlarıyla image dosyasındaki dosyaları extract edin
    sonra nlite ile exract ettiğiniz driver dosylarını nlite ile xp cd sine ekleyin nlite ile ekleme esnasında seçenkler var text ve pnp mod siz text modunu seçin .
    güncel intel matrix storage manager linki
    http://www.station-drivers.com/page/intel%20raid.htm

• Biosta IDE modunda windowsunuzu kurun ve RAID -AHCI yazılımını yükleyin cd sinde vardır ama güncel sürücünü anakartın sitesinden indirin sonra diskin anakarttaki ucunu raid slotuna takın ve biostan AHCI açın işlem tamamdır Floppy yada yeni kuruluma gerenk yok
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.