Şimdi Ara

Ahci mod (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
1
Favori
48.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: shui

hort!

disket in ahci olarak kurulduğunu falan nasıl anlarız ?

disket derken? Şimdiki nesil bilmez onu.
  • Disketi iyi bilirim. Çok zaman geçti Amstrad CPC-6128 ile kullandığım tek taraflı 176 KB disketlerden bu yana.

Disketi AHCI olarak kuramazsınız bildiğim kadarıyla. Zira disket IDE kontrolcüsü ile değil ayrı bir kontrolcü ile çalışır. Zaten yeni makinalarda yok.

Esas olarak AHCI eskiden SCSI sistemlerde kullanılan komut sıralama ve değiştirme tekniğinin EIDE-SATA sistemine uyarlanmış halidir. Hem OS/BIOS hem de disk tarafından desteklenmelidir. Bu genelde NCQ (Native Command Queering/Doğal komut sıralama) olarak bilinir. XP vb ile kullanmak için setup esnasında sürücüsünü yüklemek gerekir. Win7/8 ise direkt tanır.

Bu sistem oldukça performans artışı sağlar ve disk ömrünü uzatır. Örneğin;

Normal ide sisteminde 10, 50, 20, 100, 40, 60 numaralı izleri (track) okuyacak olalım. NCQ desteği olmadan okuma kafası 40(50-10)+30(50-20)+80(100-20)+60(100-40)+20(60-40)=230 izlik bir kafa hareketi yapmak için izden ize gider gelir.

NCQ sisteminde ise izleri yeniden sıralar ve 10(20-10)+20(40-20)+10(50-40)+10(60-50)+40(100-60) = 90 izlik bir hareketle işlemi bitirir. Okuduğu izleri tampona atar ve sisteme uygun sıra ile gönderir.

Win7/8 sistemlerde kullanmak için BIOS altında disleri Sata ve AHCI olarak ayarlamalı ( Native IDE değil) ve NCQ destekli bir disk sahibi olmalıyız. Ayrıca sürücü yükleyeye gerek yok çünkü W7/8 içinde generic sürücüler setup esnasında ekleniyor. Anakart driverlerini kurunca da orjinal driverler bunun yerine geçiyor.

• Biri İDE olarak sistem kuruldumu değişmeğini yazmış yanlışınız var anakartı sitesinden driver indirdim.IDE ve SATA için iki ayrı driver biri Marvell Controller Driver diğeri
    Marvell 91XX driver V1.0.0.1045 Sanırım ilki mod ayarını aktifleştiriyor.İki driveri kurdum ve biosta Main sekmesinden IDEyi AHCI Mode yaptım ve sonrada advancedta onboard devicesten Marvell Controller yazan yeride AHCI mod yaptım.Driverları kurmadan önce seçtiğimde ayarlar eskisine dönüyordu Şimdi AHCI sabit ve NCQ aktif
  • kararsız kaldım ahci moda sistem kurmaya degermi ?
    EDİT: sistem kurmadan regedittende oluyormuş yaptım ama sanki birazcık farketti
    öyle ssd gibi olmadı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Red_devil33 -- 10 Mart 2014; 14:45:27 >
  • 1- Bütün açık programları kapatın ve Başlat Menüsü arama satırına regedit yazıın ve "Enter"a basın.

2- Kayıt Defteri'nde
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci
    HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\IastorV
    yollarını izleyin.

3- Her iki anahtar (Msahci ve IastorV) için de "Start" değerine sağ tıklayıp "Değiştir" deyin ve 3 olan değeri 0 olarak değiştirin ve kaydedin.

4- Şimdi Kayıt Defteri'ni kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

5-Başlangıçta Bios'a girin ve AHCI modunu etkinleştirin.

6- Bilgisayar başlangıçta AHCI sürücülerini yüklemeye başlayacak ve sizden bilgisayarı yeniden başlatmanız istenecek.Tekrar başlattığınızda artık AHCI etkin.
  • yapamayan arkadaşlar için ahci modu yapmanın 2 farklı yolunu içeren rehber bir video buldum izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8Qe9jdVEtRI
  • quote:

Orijinalden alıntı: yakogg

yapamayan arkadaşlar için ahci modu yapmanın 2 farklı yolunu içeren rehber bir video buldum izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=8Qe9jdVEtRI
    2 yılda bir konu hortlatılmış. Sen son hortlatıcısın.
  • teşekkürler.
  • ssg ye yüklesek, ekşi düzelir mi biraz???
  • 3 yıldır konuyu hortlatan olmamış görev yine bana düştü.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.