Şimdi Ara

Ahci mod (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
1
Favori
48.194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: shui

hort!

disket in ahci olarak kurulduğunu falan nasıl anlarız ?

aygır yöneticisinden baktığın zaman IDE ATA denetleyicilerde AHCI controller yazması lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

quote:

hort!

aygır yöneticisinden baktığın zaman IDE ATA denetleyicilerde AHCI controller yazması lazım.

Aygır Yöneticisi saat 03,30 beni güldürdün ya bombasın
  • Arkadaşlar, belki çok basit bir sorudur ama, SSD'mi (HDD'mi de) Bios'tan AHCI mode geçirince sistem kitleniyor, restart atıyor.

Kullandığım işletim sistemi Windows 7. Disklerimi IDE modda kullanmak zorunda kalıyorum. Bir öneriniz var mı? Yada IDE modda kullanmak bana ne kaybettirir?
  • Ssd ye windows yuklemeden once secmeliydin ahci modunu,simdi degistirmeye kalkarsan acilmaz surekli boot etmeye calisir...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RapscallioN

Ssd ye windows yuklemeden once secmeliydin ahci modunu,simdi degistirmeye kalkarsan acilmaz surekli boot etmeye calisir...

Bahsettiğiniz şekilde nasıl yapabilirim? HDD'ler de IDE modunda çalışıyor sanırım. SSD'den değil HDD'lerden de açsam boot edecek? Bildiğiniz bir link var mı bu konu ile ilgili. Teşekkürler...
  • Biosa girip hdd mode bolumunde ide yerine ahci secmeli ve isletim sistemini oyle kurmalisiniz...google da ahci mode in bios gibi ifadeler aratirsaniz bulacaginizi dusunuyorum...
  • AHCI mod aktif ise bilgisayar çalışırken SATA disklerinizi takıp çıkarabilirsiniz. İşletim sistemi disklerinizi otomatik tanır ve otomatik olarak sürücü harfi ataması yapar. Ya da isterseniz bilgisayar çalışırken SATA diski sökebilirsiniz. AHCI modun bir diğer özelliği NCQ özelliğini aktif yapmasıdır. NCQ hiç bir .oka yaramayan saçma bir teknolojidir. AHCI sadece sistemi yavaşlatıyor. Çok gereksiz bir şey. Bilgisayar çalışıyorken sık sık disklerinizi söküp takmıyorsanız AHCI modu kapalı yapın.
  • Arkadaşlar teşekkürler yardımlarınız için. Internette microsoft sitesinde registry ayarlarını buldum. İlgili ayarları yapıp restart edince, bios'tan AHCI'yi seçebilmeye başladım.

Kullanımda HDD'lerimde çok fark yaratmadı, SSD'de sanırım bir miktar artış oldu ama çok da belirgin değil.
  • quote:

quote:

hort!

ben baktım yazmıyor dediğiniz

windows 7 64 kurulu ncq destekli hdd

sata 3 girişinden bağlı bios dan açtım ahci seçinde 12 345 kadar rakam verdi 1 e girdim enable yaptım cıktım çalışıyormudur bu teknoloji acaba başka anlama yolu varmıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: musty578

quote:

quote:

hort!

sata 3 girişinden bağlı bios dan açtım ahci seçinde 12 345 kadar rakam verdi 1 e girdim enable yaptım cıktım çalışıyormudur bu teknoloji acaba başka anlama yolu varmıdır

başka yolunu bilmiyorum

ama doğru portu seçtiğinden emin olmaya çalış bence...
    taktığın sata portunun numarasını mı istiyor artık tam anlamadım ama...

• quote:

quote:

quote:

quote:

hort!

başka yolunu bilmiyorum

ama doğru portu seçtiğinden emin olmaya çalış bence...
    taktığın sata portunun numarasını mı istiyor artık tam anlamadım ama...

yeri doğru sata 2 ye takınca hepten sapıtıyor testler

sata 3 ve sata 3 kablo ile bağlı

bios dann ahaci yi açınca 1den 5 e kadar numara çıktı bende 1 e girdim enable disable vardı 1e enable dedim fakat dediğiniz gibi gözükmüyor işte aygıt yöneticisinden

• quote:

bios dann ahaci yi açınca 1den 5 e kadar numara çıktı bende 1 e girdim enable disable vardı 1e enable dedim fakat dediğiniz gibi gözükmüyor işte aygıt yöneticisinden

anakart ve disk modeli nedir ?

1 den 5 e kadar dediğiniz ayarın yanında SMART MONITOR gibi bişey yazıyor olabilir mi ?
    ki bu AHCI için pek farketmiyor...

Biosa tekrar girip baktığında STORAGE kısmında AHCI halen seçili durumda mı ?
  • quote:

quote:

anakart ve disk modeli nedir ?

1 den 5 e kadar dediğiniz ayarın yanında SMART MONITOR gibi bişey yazıyor olabilir mi ?
    ki bu AHCI için pek farketmiyor...

Biosa tekrar girip baktığında STORAGE kısmında AHCI halen seçili durumda mı ?

biosa tekrar baktım evet otomatik ide ye atıyor kaydetsemde 2 3 kere save ledim ahaci de çalıştı bilgisayar açılmadı bu sefer açılmadı bilgisayar

cıkan seçeneklerde sata 1 sata 2 sata 3 şeklinde

anakart msi
    hdd samsung hd502hj

• xp kullanıyorum malum win7 ye geçmenin zamanı geldi geçiyor xp yi hep ide modda kullandım sizce win7 yi ahci modda mı kurmalıyım bana getirisi olurmu ayrıca driver otamatik tanıyor win7 dvd sinde ancak kurulumdan sonra 2 setup var intelin sitesinde bunu kurmak şartmı ne işe yarar?

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?ProductID=2101&DwnldID=20624&lang=eng&iid=dc_rss

Bu 2 exe ne işe yarıyor arkadaşlar?

Ahci mod

• yokmu fikri olan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hemre_

quote:

Orijinalden alıntı: raver

yokmu fikri olan?

vaybe konu nereden nereye kadar gelmiş :) yıl 2007 ahci mod yetersiz ve yıl 2012 ahci mod ile harika performans :) RAVER tabik ahci mod daha sağlam ve daha performanslıdır... Bu programları kurman diskteki verilere erişimi daha hızlı olmasını sağlayan driverleri yükler... Gerçi son anakartların hemen heps ahci mod varsayılan olarak ayarlı geliyor eğer ayarlı değilse anakartın biosundan ahci modu etkinleştirmen lazım...

bende seçili değil geçen ay aldım anakartı gezinirken bu konuyla karşılaştım ahcı modunu seçtiğimde bana bir getiriri olacakmı acaba ne gibi faydaları ve eksiği nedir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hemre_

quote:

Orijinalden alıntı: raver

yokmu fikri olan?

vaybe konu nereden nereye kadar gelmiş :) yıl 2007 ahci mod yetersiz ve yıl 2012 ahci mod ile harika performans :) RAVER tabik ahci mod daha sağlam ve daha performanslıdır... Bu programları kurman diskteki verilere erişimi daha hızlı olmasını sağlayan driverleri yükler... Gerçi son anakartların hemen heps ahci mod varsayılan olarak ayarlı geliyor eğer ayarlı değilse anakartın biosundan ahci modu etkinleştirmen lazım...

harbiden ilk sayfayı okudum. işe yaramaz AHCI diyordum 2. sayfaya geçtim herşey değişti. :)
  • ssd aldım yarın gelecek bakalım becerebilecezmi bu ahci işini.
  • Hort,

2. sayfayı yani yakın tarihi okudum daha sonra 1. sayfayı okuyup insanlık tarihini öğrenecem.

ssd alıp taksak hiç bir ayar yapmadan win7 ile kullansak performans çok mu kötü olur?
  • bulunsun
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.