Şimdi Ara

Ağır bakım hakkında.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • arkadaşlar bir araba kaç km kaç yaş sonra rektefiyeye girer, segmanları ne zaman değişir?

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı > • Tamamen kullanıma bağlı. Bilindiği gibi milyon km yapıp kapak açmayan da var, 300-400.000 km motor bitirende.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi son_samuray -- 19 Haziran 2022; 15:5:5 >
  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Kullanım koşulları, bakım gibi çok değişkenleri olan bir konu. Yukarıda arkadaşın dediği gibi milyon kilometre gören de var 300 binde su koyveren de var.

 • Şehiriçi 100.000 km ile uzun yol 100.000 aynı değil, nereden baksan şehiriçi kullanılan araç en az 2 kat daha fazla devir çevirmiştir. Aslında araçlarda km sayacı yerine bir de devir sayacı gibi bir şey olması lazım.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Çok fazla değişken var ama genel olarak bir araç eğer en geç 10 bin km de bir düzgün malzemeler ile bakım görmüş ise en az 500 bin km sorunsuz hizmet eder. Toyota gibi atmosferik motora sahip araçlar ise 1 milyon ve üstünü zorlar.

 • 1987 Ford Taunus 2 bin km.de bir shell 10-40 ile yağ değişimi ve iki yağ değişiminde filtre değişimi ile 25 senede 677 bin km yol yaptım, rektifiye isteyince arkadaşa devrettim

 • tenekekutu kullanıcısına yanıt
  Aslına bakılırsa 10.000 km kuralı Türkiye için geçerli bir alışkanlık diye düşünüyorum.
  2005 yılında Ankara Grup Volvo da çalışırken, Volvo benzinli otomobillerini 20.000 km, dizel araçlarını ise 15.000 km veya bir yılda bir çağırıyordu. Hangisi önce dolarsa.
  Öte yandan ben Hollanda’da yaşıyorum. Burada arabamı BMW yetkili servisine götürdüm. Bir sonraki bakım km’sini 25.000 olarak güncellediler.

  Yine günlük kullanım için Vw Golf 6 satın aldım. Vw servisi, bakım km’sini 15.000 km olarak uzatmıştı.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • son_samuray kullanıcısına yanıt

  ingilterede zorlu şartlar 20bin rahat trafik 30bin km . 10bin bakımı insan yolmaktan başka birşey değil. ayrıca çevreye de zarar.

 • Çok fazla etken var bakım sürelerinin belirlenmesi ile alakalı, yazayım dersem saatler alır sadece bir tanesini söyleyeyim. Tabi Avrupa'nın şartları farklı bizim şartlarımız farklı, her ülkenin bakım aralıkları farklıdır.


  Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 25 milyon kadar, bunun yaklaşık yarısı büyükşehirlerde ve araç yaş ortalamamız da yaklaşık 14 oldukça yaşlı. Yani hem araçları çok sıkışık trafikte kullanıyoruz ( Normal bir şehirde otomobil 10 km yolu 15 dk alır, fakat İstanbul'da çoğu zaman bu 1 saat civarında oluyor. Yani aynı araç, gidilen yol aynı ama motorun çalışma saati arasında dağlar kadar fark var, tabi bu iki araçta 10 bin kmde bir bakıma giriyor), diğeri de araçlardan beklediğimiz hizmet yaşı ki bu da minimum ülkemizde 20 yaş yani bakıma çok daha önem verilmesi gerekiyor. Bu sadece bir neden, daha bunun gibi en az 30 kadar faktör var bu süreleri belirlerken.


  Fakat en nihayetinde şu da var, bu süreler tavsiye edilen bakım süreleridir. Buna uymazsanız sizin bileceğiniz iş sonuçta sadece motor garantiden çıkar tüm araç değil. Eğer 10 bin km az diyorsanız zaten sorun olmayacağına göre haliyle garanti de önemli olmuyor sizin için, zaten sorun çıkmayacak teorinize göre. İsterseniz 50 bin km de bir bakım yaptırın ( tek şart aracı satarken bunu alıcı kişiye de söyleyin yalnız). Kaldı ki ülkemizde belli yaştan sonra bakım zamanlarının atlanması çok yapılan birşeydir. Ondan dolayıdır ki sanayi de Rektefiyeciler randevulu çalışırlar, yapacak birşey yok birileri aracını hor kullanacak ki sanayiciler ekmek yiyecek. 300 bin km civarında sandığınız dan çok daha fazla motor rektefiyeye uğruyor ki normalde iyi bakım yapılsa çoğu motor 500 bin km ve üstünü görür ki 1 milyon civarını zorluyor çoğu da.


  @son_samuray
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 13 Temmuz 2022; 0:35:5 >
 • tenekekutu kullanıcısına yanıt
  Sanıyorum bir yanlış anlaşılma oldu. Benim için bakım oldukça önemli benim ifade etmek istediğim herkes ağzına dolamış bir 10.000 km ama bunun altını bir çok kişi dolduramıyor. Neden 10k da bakıma sokmam gerekiyor diye soruyorum. İnternete öyle yazıyor diyor.

  Kaldı ki hemen hemen tüm otomobil üreticileri Türkiye ve Türkiye gibi ülkelerdeki zor şartları göz önünde bulundurarak, servis sürelerini kısa tutuyorlar.

  Günün sonunda bir otomobil 300.000 km rektefiyecinin yolunu tutuyorsa, bu bilinçsizlik ve cahillikle doğru orantılıdır.

  Sanmayın ki burada bütün otomobiller günü gününe bakıma giriyor. Bir çok kişi nerde trak orada bırak mantığında olan insanlar buna rağmen özellikle dizel otomobillerin bir çoğu milyon km yakındırlar.

  Ben arabamı sattığımda, alan kişi servis ve bakım kayıtlarını incelediğinde bana sen çok kazınıyor olmasın dedi. Neden böyle düşündüğünü sorduğumda, ben asla arabamı 13.000 km önce bakım götürüp para harcamazdım dedi.

  Üç tür kullanıcı var. Sadece arabaya biner yolda kaldığı anda arabayı götürür hurdalığa atar

  Sadece bakım dan bakıma servise gider yağ, su değiştirir başka da para harcamaz.

  Çok azınlıkta da olsa benim gibi arabayı fabrika kondisyonunda tutmaya çalışmak için hiç bir masraftan kaçmaz.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi son_samuray -- 22 Temmuz 2022; 17:43:56 >
  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • "benim ifade etmek istediğim herkes ağzına dolamış bir 10.000 km ama bunun altını bir çok kişi dolduramıyor. " bunun çıkış yeri otomotiv bakım sektörünün evrensel bir kuralı olan 6 bin milde bir yağı değişecek kuralına dayanır. Bu tecrübenin çıkış ülkesi de Amerika'dır ki ABD'ki zaten araçların en çok km yaptığı yerde orası, eğer bir aracı uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsan bu km de bir bakıma sokman şarttır, bunu herkes kabul etmiştir artık, sektörün duayen isimleri için bunu tartışmak bile gereksiz. Bilimsel olarak da zaten orada çıkan yağı analize göndermek çok ucuz sayılır, oradan da defalarca adamlar bunu doğrulayabiliyorlar.


  Fakat istediğin kadar altını doldur ülkemizde sonuçta inanmak isteyen istediği gibi inanır ülkemizde. Ben zaten otomobil sektöründeyim, öyle nerede tırak bırakçıların hiç milyon km yaptığını görmedim. Belki istisna olmuştur ama onların çoğu 300 bin kmyi bile geçemez ki çoğu 250 binden sonra haşat durumuna geçiyor, dizel ise hiç şansı yok zaten. Hiç girmez ise enjektörden turboya başlarsın revizyona.


  Dediğim gibi ne kadar bakımsız araç benim için daha iyi. Herkesin kafasına göre hareket etmesi bana iş kazandırır. Bakımda kazanacağın para belli ama artık büyük arızaya geçmiş aracın faturası ustalığa bakar. Hele bu pahalılıkta zaten yaptırmaktan başka çaresi de yok. Euro 6 ve sonrasında zaten eski kafa ile bakım yapmaya devam edenin cüzdanına kuvvet derim, bakımsızlığı veya kalitesiz bakımdan dolayı çıkan arızalara biz bile inanamıyoruz.


  @son_samuray
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 22 Temmuz 2022; 21:33:27 >
 • dizeller için 200 bin km civarı dpf katalizör egr enjektör pulu keçesi vs. vs. mecbur bir şeyler isteyecek. bunlar olması gereken şeyler kayışın ömrü varsa bunların da var. gerekli bakımlar yapıldıktan sonra blok çatlatan conta yakan sekman kıran pek görmedim.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • tenekekutu kullanıcısına yanıt
  Amerika çok sıra dışı bir örnek diye düşünüyorum. Şöyle ki; bir çok otomobil markası Avrupa’da satışını yaptığı yeni nesil motorlarını yüksek kükürt sebebiyle ya Amerika Birleşik Devletlerine göndermiyor ya da çeşitli modifiyeler sonrasında gücünü kısıtlayarak gönderiyor.

  Diğer bir husus ise: Nasıl ifade edeceğimi bilemiyorum, “klasik gurbetçi muhabbetine girsin istemiyorum”

  1- Ben burada sadece şehir içerisinde kullanmakta olduğum otomobilimi senede bir defa bakıma sokuyorum. Km dolduramadığım için bu da yaklaşık 5000 ile 7.000 km aralığına tekabül ediyor. Burada hava filtresini değiştirdiğin zaman neredeyse içinden toz bile çıkmazken, Türkiye’de aynı km bir otomobilin hava filtresi simsiyah çıkıyor.

  2- Yakıt, ben geçen sene Korona vs gibi sebeplerden Türkiye’ye araba ile seyahat ettim. ( Bir daha araba ile gelmem orası ayrı bir konu) Alanya da arabam bobin arızası verdi. Allah yüzümüze baktı, harika bir usta buldum. Arabada ki problemi anlattım, (adam zaten sadece BMW ve Mini ye bakıyor. Harici bir otomobil markası ile ilgilenmiyor) %99 Bobin arızası dedi. Bu sene gelen 9. N53B30 dedi. Sebep dedim, senin Avrupa’dan aldığın 95 oktan ile maalesef buradan aldığın 95 oktan benzin bir değil, bu makine de yakıt konusunda seçici bir makine olduğu için fakir yanma gerçekleştiğini ifade etti ki düşündüğüm de adama hak verdim. Ben arabama ya 98 oktan ya da 102 oktan benzin alıyordum.

  Çok detay verdim, kusura bakmayın fakat Türkiye’de ki yakıt, yol şartları, kişilerin alım gücü düşünüldüğünde vb etkenler düşünüldüğünde heleki dizel otomobillerin ağırlıklı olarak şehir içerisinde kullanıldığı göz önüne alındığında, bakımsız bir otomobilin yada bakımları aksatılan diyelim çok düşük km de tamirhane yolu tutması normal.

  Söylediğimden de şu sonuç çıkmasın, adam sıfır km otomobil alıyor,eşeğe biner gibi biniyor değil. Bu bahsi geçen “bakımsız diye tabir edilen” otomobiller genelde 15 yaş üstü dizel otomobiller.

  Ağır bakım hakkında.
  Şimdi 1000 Euro değerinde bir otomobile kimse ne motor yaptırır ne de günü gününe bakımını takip eder. Ama günün sonunda bu araba yürümeye devam eder ve bir sonraki sahibine hizmet etmeye devam eder.

  Kısaca içerisinde bulunduğumuz coğrafya sebebi ile özellikle 10 yaş ve üstü otomobillerin 10.000 km de bakıma girmesi gerekiyor. Fakat, Mercedes,bmw,Audi gibi markalar benzinli bir motor için 25.000 km sonra görüşürüz diyorsa illaki bilimsel bir nedenden ötürü bu km çağırıyordur.

  Ağır bakım hakkında.  Ağır bakım hakkında.  Ağır bakım hakkında.  Ağır bakım hakkında.  Ağır bakım hakkında.  Ağır bakım hakkında.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi son_samuray -- 24 Temmuz 2022; 11:7:40 >
  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.