Şimdi Ara

Açılmayan anakartı kol saati ile tamir ettim :) Açılmayan kart için çözüm önerisi içerir. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
34
Favori
11.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
347 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yararlı bir konu aklımızda bulunsun. Elinize sağlık
  • bravo bravo hiç bi nane anlamadım
  • Tebrikler ancak "power supply"dir o.
  • Elinize sağlık hocam. Ben de sizin gibi çok uğraşırım kendim tamir etmek için. Tebrik ederim.
  • Konuyu üst sıralarda görünce bir an acaba donanımhaberde miyim diye düşündüm . Malum bu aralar donanımı silip haber.com yaptığımız için tuhaf karşılıyor insan .
  • Yazım hatası düzeltildi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bugra_5211 -- 4 Ağustos 2020; 10:22:24 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konu gibi konu.

Problemin tespiti
    Cozum icin yapilmasi gereken
    Bulunan pratik cozum
    Bunun paylasimi ve sade bir dilde anlatimi

Neresinden tutsam coh guzel, coh hoj

Dostum You Rock! \m/
  • Böyle konu açanları görünce anadolu parsı görmüş kadar şaşırıyorum artık. Malum ikisinin de nesli tükendi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tebrikler faydalı konu, teşekkür ederiz.
  • Eski laptopumun anakartini bayağı evdeki fırına atıp lehimleri tazelemistim o geldi aklıma, aslında dükkanımız neredeyse söylerseniz sizin gibi işini seven insanlara arkadaşlar telefonlarını götürmek isteyecektir.

• vay be helal olsun kardeşim. forumda ne adamlar var. bu forumun senelerce bir parçası olduğum için mutlu oluyorum böyle konuları gördükçe..
  • StaatSanWalt kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba,

Yakın bir zamana kadar xxxxx yetkili servisindeydim şu an boştayım eylülden sonra bakalım çalışmaya başlayacağım .

• bugra_5211 kullanıcısına yanıt
    2 farklı anakartın kristalini sökünce kart start almadı sizin kartta kullanılan kristal sorunlu üretimdi sanırım.dediğim gibi ankartta bozulcak en son en eleman kristal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babus0606 -- 17 Ağustos 2020; 12:52:43 >
  • Merhaba hocam. Bende de gigabyte marka eski bir anakart var power tuşuna basınca fanlar 1 sn dönüp kapanıyordu. Bende kasanın içini açıp anakarta baktım. İşlemcinin yanındaki kondansatörler şişmişti. Onları değiştirdim. Ve 3 ay boyunca sorunsuz çalıştı. Ondan sonra bilgisayarı açtığımda kasadan yanık kokuları geliyordu ve bilgisayar açılırken siyah ekranda kalıyordu. Kasayı açıp çalıştırıp baktım, o değiştirdiğim kapasitörlerden birinden duman çıkıyor ve çok ısınıyordu. Tekrar onu değiştirip çalıştırdım, fakat değiştirdiğim kondansatörde de aynı sorun oluştu. Sorun nerededir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Forumun bu konularda da konuştuğunu görmek çok güzel çok sevindim

• quote:

Orijinalden alıntı: babus0606

2 farklı anakartın kristalini sökünce kart start almadı sizin kartta kullanılan kristal sorunlu üretimdi sanırım.dediğim gibi ankartta bozulcak en son en eleman kristal.
    Bios pili değişti yıllar önce .

:) bu parça eski cep telefonlarında da mevcuttur bu parçayı anakarttan sökünce telefon açılmazdı , aynı durum anakartlarda da mevcut , şayet alakası yok diyorsanız kendiniz deneyip ondan sonra buraya tekrar sonucu yazalım şayet kendinizden çok eminseniz , ki kaldı ki madem alakası yoktu benim anakartım neden düzeldi ? Açıklayabilirmisiniz bu saat kristali değişimi esnasından anakarta ne olduda çalışır duruma geldi acaba :) ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bugra_5211 -- 4 Ağustos 2020; 16:7:56 >

• Maalesef bu konuda bir şey diyemiyorum iyi bir elektronikcinin incelemesi şart gibi duruyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bugra_5211 -- 4 Ağustos 2020; 16:39:2 >
  • O kapasitörden beslenen, besleyen devre elemanlarını kontrol edip kısa devre varmı, yoksa kaçakmı var öğrenmeniz gerekiyor. Değiştirdiğiniz kapasitörün değeri orjinali ile aynı mı? Voltaj ve Farad değerleri. Aynı olduğunu varsayarak kapasitörün paralel bağlandığı yerden kapasitesinin üstünde voltaj geliyor olabilir. Ayrıca değiştirdiğiniz kapasitörün +/- yönüde anakart üzerinde işaretlenenle aynımı emin olun. (Ters olursa patlar zaten ama yinede emin olmakta fayda var.)
    Yanlış hatırlamıyorsam mosfetlerden sonra bobinler sonra kapasitörler konuluyor. O kapasitörü besleyen güç hattını komple kontrol etmeniz yardımcı olabilir.

Eğer yönünde hata yoksa, Kapasitörün yavaş yavaş yanmasından bahsettiğinizden dolayı, kapasitörden önceki beslemede sorun olduğunu,daha yüksek voltaj verdiğini düşündüm hocam.

Son olarak eğer beslemedede bir sorun yoksa, taktığınız kapasitör kalitesiz olabilir. Bir üst değer farad değerine sahip kapasitör takın. Örneğin:Orjinali 6.3v 470uF ise 6.3v 560uF takın. Voltaj değeri aynı kalacak, farad değeri daha yüksek olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilirKişi00 -- 4 Ağustos 2020; 16:48:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam vallaha elinize sağlık harikülade bir konu olmuş . bende çoğu zaman olabildiğine böyle işlere meraklıyım ama beni en çok sınırlandıran mevzu, tamir aletlerinin parası oluyor. Mesala en basitidinde damdik bir lehim makinesine yüzüne kondansöterün lehimibni bile sökemiyorum. Mesela sıcak hava tabancam yok, kısa devre arızası olan smd mosfetler sökemiyceğim.Tabi elimdeki aletlerle olabildeğine iş yapıyorum mesela geçen komşunun pcyi yeniledikte, eskş güç kayanğını taktığımızda fark ettiki, voltage dalgalanmarı oluyor, her ne kadar güç kaynağındaki kondanstarlörde sorun olduğunu bilsemde, güç kaynağı gibi kritik bir parça olunca yenisini al dedim. Ha eskisinide tamir ettim en azından eski çıkan parçalar şuan sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

• Forumda özlenen konulardan inşallah çoğalır :) bilgiler için çok teşekkürler başarılarınızın ve paylaşımlarınızın devamını merakla bekliyor olacağım :)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.