Çavuş
20 Nisan 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 147 (Bu ay: 8)
Gönderileri
Arkadaslar Merhaba

Reeder a10ix (air değil) tablete mirek190 v7 ile bios yükleyip ardindan windows 8.1 kurdum.

Cihazi androide cevirmek istiyorum suan dual boot olarak calistigi icin suan droidboot mod yerine shell aciliyor :(

mirek190 v7 ile partition yapmaya calisirkentablet dnx moddan cikip droidboot moda girmek yerine direk shell aciyor bu cihaza yeniden androide nasil cevirebilirim

partition.tbl gerekli yere atiyorum ama maalesef basarili olamiyorum:(
Merhaba arkadaşlar,

2012 yılında sıfır olarak satın aldığım Gigabyte 990fxa-ud3 anakartımın açılmama sorunundan dolayı derin bir üzüntü içindeydim.

Sorunum şöyleydi ;

Bilgisayar hiç açılmıyordu. Power tuşuna her basmadan sonra elektriği kesip tekrar bastım elektriği kestim tekrar bastım derken bu işlemi 15-20 defa tekrar ettim ve bilgisayar 1 kere açıldı ondada bios pili sökük olduğu için bios ekranı geldi baktım biostan işlemci , ram , hdd görünüyor demekki bu parçalar sağlam elektriği kestim pc geri açtım açılmıyor.

Yine sık sık power tuşuna basınca arada açılıyor sistem açılıyor ki bu çok nadir oldu , yada burası önemli "pc gücü alıyor ancak ekran siyah kalıyor sistem kendini açmıyor açıldığına dair klavyenin caps lock ışıkları yanmıyordu " (dikkat sorun ram değil yazının devamında anlatacağım) .

Açılmama sorunu için yüzeysel anlatımımı yapayım sizleri uzunca okutup baymamak için sonrasında biraz teknik kısmına gireceğim ama şimdi

Yüzeysel,

Anakarttın kuzey ve güney köprü soğutucunu söktüm bir yandan power tuşuna basarken bir yandan anakarttaki kapasitörlere ve anakarttaki bazen bölgelerin üstüne baskı yaparak belki açılır diye baskı yaparken güney köprüsü yanındaki teknik adı " saat kristali " olarak geçen parçaya dokununca pc açıldı :) dedim sorun burada bir yerde , Pc kapattım açtım saat kristali yerinden sallayınca pc açılıyor fanlar dönüyor sistem açılıyor , yada elektriği alıyor görüntü vermiyor. Yada pc sistemi açsa dahi kapat yapınca mönitör kapanıyor ancak fanlar dönüyor kasa ışıkları yanıyor yani sistem kendini kapatmıyor bu parça sorunlu ise.

Demek ki sorun bu saat kristalinden kaynaklı ,

Sonrasında bu parçanın lehimlerini tazeledim 1 gün çalıştı pc 2. gün yine açılmadı dedim tamam parçanın değişmesi şart anakarttan bu parçayı söktüm saat kristalinin değeri yazıyordu benim anakarttaki parça 32.768 diye geçiyor üzerinde değeri yazıyordu , tabi dedim nereden bulacağım derken dijital kol saatlerinde daha önce bu parçayı gördüğümü hatırladım bir anda ve hemen nette biraz araştırma sonrası kol saatlerinde de 32768 saat kristali kullanıldığını ve aynı zaman bu parçanın da güney köprüsünün çalışma frekansını stabil olarak çalışmasını sağladığı bilgisini edindim.Mantıken aslında orada saat görevi yapıyor 1 saniyelik zaman değerini hesaplıyor.

Bende bu parçayı eski casio saatten söküp anakarttıma taktım ve artık pc sorunsuz çalışıyor ve 1 haftadır çalışmaya devam ediyor.

saat kristali tedariği için ;https://www.google.com/search?q=saat+kristali&rlz=1C1OKWM_trTR911TR911&oq=saat+kristali&aqs=chrome..69i57j35i39j0l2.4494j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi kendim cep telefonu onarım işleriyle uğraşıyorum genel olarak elime ne geçerse onarmayı denemeyi seven bir yapım var.

Bir elektronik cihaza hemen kesin şu bozuktur demek her zaman çok doğru olmuyor.

Özellikle cep telefonları için sorunu çözmeyen çoğu kişinin anakartı bozuk demesi ne bilim komik geliyor :) hiç biz bunun sorununu çözemiyoruz bu sebepten ötürü ürünü fazla kurcalanmadan size iade ediyoruz diyen azdır belkide .

Şimdi konu pc işlerine gelince açılmayan bir anakartta direk chipset bozuk diyen bilgisayar tamircide çoktur diye tahmin ediyorum ki bu bozulan anakartı bir pc tamircisine götürdüm bunda güç yok fırınlama yapalım kopan lehimler yerine gelirse çalışır demesi bile beni gülmeye itti orada :) Adam sadece power supply tak dene dedim oda elimde sağlam power olmadığı içindi .

------------------------------------------------------

Öncelikle açılmayan bir pc için derinlemesine arıza tespit sıralaması için kendim şu adımları izledim.

1. Anakartta 12 v güç geliyor mu kontrol ettim.
- Optik ses çıkışı olan kartlarda kırmızı ışık yanar buradan anlaşılabilir.
- Usb ışığı yanan bir flash yada hdd takılıp bakılabilir.

2. Anakartta kısa devre var mı ?
- Anakarta giren 24 pin güç girişleri ile kısa devre kontrolu ile ; bu yöntem için bize u şeklince iletken bir cisim gerekli

Yukarıda ki görselde sarı ile işaretli pinleri u şeklindeki iletken cisim ile birbirine temas ettirdiğinizde şayet pc'nin power tuşuna basmadan power supply çalışıyor ise anakartta her hangi bir kısa devam yok demektir.

3. Çalıştığı bilinen sisteminizin gereksinimlerini karşılayacak bir power supply.

4. Anakarttaki tüm donanımları sökmek sadece anakartta güç veren güç kabloları takılı kalması süretiyle pc açmaya çalışmak , üzerinde işlemci olmasa dahi pc en azında power supply çalışması gerekir şayet çalışmaz ise sorunun artık anakartta kaynaklı olduğuna emin olunur.

5. İyi bir gözlemci olmak ve fiziken yanmış , şişmiş yada yanık kokan parça var mı diye kontrol etmek. Özellikle eski pclerde işlemciyi besleyen cpu soketi çevresinde bulunan kapasitörlerin bozulması daha erken oluyur.

6. Kapasitörlerin multi metre ile ölçülmesi.

Bundan sonrası aşamalar artık şansa kalıyor desem yeridir.

Aklıma gelenler bu kadar , kendim elektronik mühendisi değilim yada çok bilgili olduğuma dair bir şey algılanmasın sadece birilerinin işine yarar diye boş vaktimde bu yazıyı hazırladım.

İyi forumlar ,
Merhaba arkadaşlar

Bu yazımın belki birilerine faydası olur diye sizlerle paylaşıyorum

Uyduların körükleri seneler içinde deforme oldu ve 4 uydunun körüklerinde kopmalar ve buna bağlı olarak seste bozulmalar oluşuyordu.

LOGITECH-Z5500 uydu körükleri yenileme sonuç perfect

Biraz araştırmalar neticesinde 3 inçlik körük Türkiye'de bulamayınca aliexpress yöneldim.
https://tr.aliexpress.com/item/32879755159.html?srcSns=sns_Copy&spreadType=socialShare&bizType=ProductDetail&tt=MG&aff_request_id=6f177886e5704c57b6a2a312e846a018-1596373187805-05605-_Bf7WFX64&aff_platform=default&sk=_Bf7WFX64&mergeHashcode=80624599341&description=TRY+11.00++33%EF%BC%85+%C4%B0ndirim+%7C+2+ADET+Hoparl%C3%B6r+Lastik+Tamir+Katlan%C4%B1r+Kenar+Halka+Subwoofer+Hoparl%C3%B6r+Tamir+Aksesuarlar%C4%B1+DIY+3%2F4%2F5%2F6+%2F8%2F10+IN%C3%87&aff_trace_key=6f177886e5704c57b6a2a312e846a018-1596373187805-05605-_Bf7WFX64&businessType=ProductDetail&title=TRY+11.00++33%EF%BC%85+%C4%B0ndirim+%7C+2+ADET+Hoparl%C3%B6r+Lastik+Tamir+Katlan%C4%B1r+Kenar+Halka+Subwoofer+Hoparl%C3%B6r+Tamir+Aksesuarlar%C4%B1+DIY+3%2F4%2F5%2F6+%2F8%2F10+IN%C3%87&platform=AE&terminal_id=cb6c42b085bf41a5afc0ecd358701a4d&templateKey=white_backgroup_101

Yukarıda vermiş olduğum linkten 3 inçlik olan %100 olarak bizim z5500 uydulara göre olandır. 6 adet körük + 15 tl vergi ile 50 tl maal oldu . Yapışkan daha önce almıştım fiyatını hatırlamıyorum.

Sipariş geçtim ürünler 20 küsür günde elime ulaştı.

Aşağıdaki görselde yeni körük ve internette satılan B7000 15 gramlık yapıştırıcı 4 uyduyu yaptım .

Uyduların nasıl söküleceğine dair video :https://www.youtube.com/watch?v=5tSs_yac7fE&feature=youtu.be

Körük tamiri ile ilgili youtube bir çok video var oradan izleyerek körüklerini yenileyebilirsiniz.

Sökülen eski körük sonrası temizlik yapıyoruz ki yapışkan sorunsuz olarak işlem yapsın.

Sonrasında titiz bir işlemle yapıştırma işlemi sonrası .

Uyduyu geri topladıktan sonraki görüntüsü ;

Şuan için 4 uyduyu onardım bu şekilde 4 ünde ilk gün ki gibi temiz ses veriyor çızırtı sesi kesildi.

Ayrıca bu sistem ile evinizdeki ses sistemleri olsun , arabanızdaki özellikle ön hoparlörler olsun aynı şekilde körük tamiri yapabilirsiniz. Benim işlemin aynısı arabamın ön hoparlörlerinde yaptım 260 tl maal olarak işi 40 tl çözdüm ;)

İyi forumlar ,
Merhaba arkadaşlar ;
http://forum.donanimhaber.com/m_87615725/tm.htm bu linkteki kurulum 07.10.2015 tarihi itibari ile işe yaramıyor
çünkü;

app_base_packages.sh sda1
ipkg update
ipkg install transmission
wget -c -O /opt/etc/init.d/S95transmission (((((http://dl.dropbox.com/u...mission/S95transmission ))))
chmod 777 /opt/etc/init.d/S95transmission
/opt/etc/init.d/S95transmission start
/opt/etc/init.d/S95transmission stop
chmod 777 /opt/etc/transmission-daemon/settings.json
rm -r /opt/etc/transmission-daemon/settings.json
wget -c -O /opt/etc/transmission-daemon/settings.json ((((http://dl.dropbox.com/u...nsmission/settings.json )))
app_set_enabled.sh transmission yes

yukarı parantez içinde belirttiğim linkler ölü bu sebepten artık kurulum olmuyor
elinde imaje yada kurulumu gerçekleştirecek linki olan var mıdır ?

tşk ederim.
Merhaba arkadaşlar ;
http://forum.donanimhaber.com/m_87615725/tm.htm bu linkteki kurulum 07.10.2015 tarihi itibari ile işe yaramıyor
çünkü;

app_base_packages.sh sda1
ipkg update
ipkg install transmission
wget -c -O /opt/etc/init.d/S95transmission (((((http://dl.dropbox.com/u...mission/S95transmission ))))
chmod 777 /opt/etc/init.d/S95transmission
/opt/etc/init.d/S95transmission start
/opt/etc/init.d/S95transmission stop
chmod 777 /opt/etc/transmission-daemon/settings.json
rm -r /opt/etc/transmission-daemon/settings.json
wget -c -O /opt/etc/transmission-daemon/settings.json ((((http://dl.dropbox.com/u...nsmission/settings.json )))
app_set_enabled.sh transmission yes

yukarı parantez içinde belirttiğim linkler ölü bu sebepten artık kurulum olmuyor
elinde imaje yada kurulumu gerçekleştirecek linki olan var mıdır ?

tşk ederim.
Merhaba

https://youtu.be/Ob7nx4BAJb0?t=103 bu linkteki videonun aynısı nasıl hazırlayabilrim arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz ?
Merhaba ,

Sitede bir çok konuda yazılmış hepsini okudum uyguladım ancak
yeni aldığım asus n55u Donanım Yazılımı Sürümü:3.0.0.4.374_1395 ( son sürüm yükledim onuda denedim yine olmadı ) olan cihazıma transmission kuramadım almış olduğum hata

app_set_enabled.sh transmission yes komutunu verince resimdeki gerçekleşiyor sanki flash diske yazma yetkisi yokmuş gibi uyarı veriyor

bu sorunun çözümünü bileniniz var mıdır ?

32 gb bir flash disk
1.bölüm ntfs
2.bölüm ext2 ve ext3 olarak yapılıp denendi. her aynı hatayı aldım
arkadaşlar merhaba

elimde yurtdışından gelme huawei 610-u00 var revovery olarak huawei 610-u00 ysdd.cn yazıyor telefon açılış ekranında kalıyor sadece recovery açıyor ve bununda dili çinçe çözemedim

cihaza rom buldum dload dosyası olarak ama nette ses açma + ses kısma + on-off yapınca orjinal roomu yüklüyor denilmiş (yabancı forumlarda) ancak yüklemeye geçmiyor cihaz , cwm buldum recovery çinçe yükleme menüsünü bulamadım yardımcı olabilirmisiniz bana ?
Arkadaşlar merhaba ,

Lg p970 cihaz var ancak cihazda kilit kodu var çözemiyorum KDZ_FW_UPD ile V10A_00.kdz , V10B_00.kdz , V10C_00.kdz , V20A_00.kdz romları yüklüyorum ancak cihaz lg logosundan sonra biraz bekledikten sonra siyah ekran kalıyor bir romda turkcell logosu geliyor bekliyor sonra yine siyah ekrana düşüyor sonra LGMobile update tan recovery yapıyorum dosyayı indirip kendisi kuruyor ancak yine parola istiyor ve cihaz su anda LGMobile update de hata veriyor yükleme yapmıyor cihaza cihaz siyah ekran kaldı cihazda root yapılı eğil orjinal turkcell rom vardı içinde yardımcı olabilirmisiniz?
arkadaşlar elinde kontorland kt-1080e olan birileri cd sini imajı kalıp bana gönderebilirmi ?
aslında genel sorunum su driveri windows 7 tanıyor ancak oyunda titremiyor.pc formatlanmadan once cdsinin yükledim pc ye oyunlarda tireşim özelliği akif ettiğimde titriyor ancak suanda cdsi kayıt nette driverlar bi işe yaramıyor titreşim konusunda bana orj.cdsinin imajı lazım yada titretecek yazılım şimdiden teşekkürler
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Mobil cihaz
Mobil cihaz
İPhone SE 2016
Ses Sistemi
Ses Sistemi
Logitech Z5500
Tablet
Tablet
İPad Mini 2
Fotoğraf Ekipmanları
Fotoğraf Ekipmanları
Canon 600D
İşlemci
İşlemci
Amd FX6100
Anakart
Anakart
Gigabyte 990FXA-UD3
Ekran Kartı
Ekran Kartı
Amd HD5450
Modem
Modem
Asus N55U
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 13 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 127
İkinci El Bölümü Mesajları: 43
Konularının görüntülenme sayısı: 6.950 (Bu ay: 380)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 362 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.