Şimdi Ara

Acil, 1000uf 16v yerine 1000uf 25v kondansatör takarsam ne olur ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (2 Mobil) - 1 Masaüstü2 Mobil
5 sn
55
Cevap
1
Favori
67.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

LCD ekranın güç devresindeki 4 kondansatörüm şişti. 2 si 1000uf 25v, 2 si 1000uf 16v.
    Bende de 4 adet 1000uf 25v kondansatör var.

Sorum şu : 1000uf 16v yerine 1000uf 25v kondansatör takarsam devreye zarar verirmi ?

Teşekkürler.

• Devreye hiç bir zarar vermez.Takacağın kondansatörün voltajı sökeceğinkinden yüksek olduğu sürece hiç bir sorun çıkmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turan_y

Devreye hiç bir zarar vermez.Takacağın kondansatörün voltajı sökeceğinkinden yüksek olduğu sürece hiç bir sorun çıkmaz.
    2 gün önce anakartı incelerken 2 tane kond. şişmiş taaa çankayaya gitmeye üşendim 6.3 v 10 uf yerine 16 v 10 uf taktım gitti hiçbirsorun çıkarmadı sende gönül rahatlığı ile kullanabilirsin

sadece dikkat etmen gereken

kapasite aynı olmalı

birde voltaj düşük olmamalı yüksek olması önemli değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kakam bittiii -- 5 Mayıs 2011; 0:15:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kakam bittiii

2 gün önce anakartı incelerken 2 tane kond. şişmiş taaa çankayaya gitmeye üşendim 6.3 v 10 uf yerine 16 v 10 uf taktım gitti hiçbirsorun çıkarmadı sende gönül rahatlığı ile kullanabilirsin

sadece dikkat etmen gereken

kapasite aynı olmalı

birde voltaj düşük olmamalı yüksek olması önemli değil

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar çok teşekkürler,
    kondansatörler değişti, kondansatörlerle ilgili sorun kalmadı, sorun olmadıda. fakat farklı bir sorunum halen daha devam ediyor.

Sorunum, LCD ekrana güç geliyor, zııı diye ses geliyordu, kondansatörler değişince ses kesildi. tek bir sorun var, ekrana görüntü gelmiyor. Ekranın ışığı yanıyor, bunu farkediyorum, fakat mesela görüntü kablosu takılı olmasa sinyal yok yada kablo takılı değil der, ne bu durumda nede pc ye bağladığımda hiç bir türlü görüntü gelmiyor. ama ışığı görüntü varmış gibi yanmaya devam ediyor.
    devreler sağlam görünüyor, 3 devre var zaten üzerinde..
    Sizce sorun ne olabilir ?
    Teşekkürler.

• quote:

Devreye hiç bir zarar vermez.Takacağın kondansatörün voltajı sökeceğinkinden yüksek olduğu sürece hiç bir sorun çıkmaz.

bunu yazmak için girmişdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ch4ylak

quote:

bunu yazmak için girmişdim

Alıntıları Göster
    Kondansatörleri taktığınız hattı takip edin o yol üzerinde direnç tipi küçük sigorta olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kukubara

Kondansatörleri taktığınız hattı takip edin o yol üzerinde direnç tipi küçük sigorta olabilir.

Alıntıları Göster
    2 neden olur ya lcd ekranı besleyen inverterdeki smd transistör bozuk yada lcd floruesanlar bozuktur .varsa elinde başka lcd tak dene inverter sağlammı emin olursun..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

2 neden olur ya lcd ekranı besleyen inverterdeki smd transistör bozuk yada lcd floruesanlar bozuktur .varsa elinde başka lcd tak dene inverter sağlammı emin olursun..

Alıntıları Göster
    size kolay bir yöntem söylüyeyim.

anakartın altındaki kapasitör = kondansatör bacaklarına bir miktar sıcak lehim bulaştırıp havyayı değdirerek bir miktar bekliyorsunuz.
    amaç daha fazla temas alanı sağlamak.

kısa sürede ısınan bacaklar tereyağından kıl çeker gibi çıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: uralcoder

Arkadaşlar Merhabalar,

LCD ekranın güç devresindeki 4 kondansatörüm şişti. 2 si 1000uf 25v, 2 si 1000uf 16v.

Sorum şu : 1000uf 16v yerine 1000uf 25v kondansatör takarsam devreye zarar verirmi ?

Teşekkürler.

1000uf' deki uf ne demek ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nikneyime

quote:

Arkadaşlar Merhabalar,

Teşekkürler.

Kapasite birimi. Orjinali mikrofarad'dır, µF şeklinde yazılır ama µ (mü) işareti sıkıntılı :) o yüzden u olarak kullanılıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssmaugg

quote:

Orijinalden alıntı: Nikneyime

quote:

Arkadaşlar Merhabalar,

Teşekkürler.

Kapasite birimi. Orjinali mikrofarad'dır, µF şeklinde yazılır ama µ (mü) işareti sıkıntılı :) o yüzden u olarak kullanılıyor.

Alıntıları Göster
    konnastörler şişmiş değiştirdin çalışmıyor ise mainboard arıza yapmıştır eprom silinmiştir

• quote:

Orijinalden alıntı: tedus

konnastörler şişmiş değiştirdin çalışmıyor ise mainboard arıza yapmıştır eprom silinmiştir

Alıntıları Göster
    1000 uf 16 yerine 1000uf 25 olur hatta 35 olur50 olur sorun olmaz çok darda kalırsanız 1000uf ye 25 yerine 16 da olur voltaj yeterki 16 voltun altında olsun ona dikkat edin yeterli
  • quote:

Orijinalden alıntı: tedus

1000 uf 16 yerine 1000uf 25 olur hatta 35 olur50 olur sorun olmaz çok darda kalırsanız 1000uf ye 25 yerine 16 da olur voltaj yeterki 16 voltun altında olsun ona dikkat edin yeterli

Alıntıları Göster
    merhaba arkadaşlar konu eski ama belki yardım eden olur bendeki 10v 1000uf takacağım 16v 1200uf sıkıntı olurmu acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: firlama34

merhaba arkadaşlar konu eski ama belki yardım eden olur bendeki 10v 1000uf takacağım 16v 1200uf sıkıntı olurmu acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Eğer kondansatör besleme yolunda filtre işi yapıyorsa sıkıntı olmaz. Takarken mutlaka kondansatörün kutuplarını doğru takmak lazım. Bazen insanlık hali dalgınlıkla ters takılabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stone2003

quote:

Orijinalden alıntı: firlama34

Eğer kondansatör besleme yolunda filtre işi yapıyorsa sıkıntı olmaz. Takarken mutlaka kondansatörün kutuplarını doğru takmak lazım. Bazen insanlık hali dalgınlıkla ters takılabiliyor.

Alıntıları Göster
    daha yüksek voltaj daha iyidir. ama kesinlikle ters bağlamayın.
    PAAAAAAT diye bir ses geliyor ve ortalığa baktığınızda kondansatörün olmadığını göüyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Süha Bebek

daha yüksek voltaj daha iyidir. ama kesinlikle ters bağlamayın.
    PAAAAAAT diye bir ses geliyor ve ortalığa baktığınızda kondansatörün olmadığını göüyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Merhaba Arkadaşlar benim sorum:
    100uF 50V yerine 150uF 35V kondansatör taksam sıkıntı olur mu??
    Şimdiden Teşekkürler
  • EngineerinBayk kullanıcısına yanıt
    Kondansatörün hangi amaçla kullanıldığına göre değişir, ancak kullanmayı düşündüğünüz kondansatörün çalışma gerilimi orijinalinden düşük olduğu için çok büyük ihtimalle sakıncalı olacak.
  • EngineerinBayk kullanıcısına yanıt
    Hocam orjinalinden dusuk yapmayın patlayabilir yinede devreye bakmak lagzım olurmu olmazmı .
  • Teşekkür ederim
    Şimdi benim burda dikkat etmem gereken mf mı yoksa V mu yani hangisi büyük veya küçük olursa sıkıntı olmaz
    hurda devrelerden uydurmaya çalışıyorum.. :)
    Ledli masa lambası devresi bu
  • Konu sahibi 5 yil icerisinde ilgili cihazi coktan cope atmistir ama sonradan konuyu inceleyecekler icin; guc isigindan vs. Cihazin calistigini ama panelde sorun oldugunu dusunuyorsaniz panele giden,sicak cubuk(hot bar) ile lehimlenmis kablolarda zamanla temassizlik olabiliyor. Kapasitor konusuna gelince, ayni kapasitans degeri(farad) ayni veya daha yuksek calisma gerilimi(volt) oldugu surece sorun olmayacaktir, tam tersi senaryo kullanim yerine gore ciddi sorunlara yol acabilir.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.