Şimdi Ara

a101'de çalışmak ve bilgi verebilecek arkadaşlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
75
Cevap
3
Favori
132.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar A101'de işe başlayacağım nasipse. Bir arkadaşım vesile oldu ve büyük ihtmalle bir kaç güe başlayacağım.

Bir kaç yerde bakındım yorumlar var ama ne yazık ki hep birbiriyle tutarsız

http://tecrubem.net/yasam/a101de-calisma-tecrubem/

A101'de çalışanınız, yakınınız, çalışmış olanınız ya da fikri olan varsa bilgi verebilirmi.

Çalışma saatleri - mümkünse tam olarak (2. Öğretim öğrencisiyim. Derslerim genelde 5'de başlar)

Ücret -- yarı zaman ve tam zaman olanı

+ ücretler var mı? yol - yemek v.s. (varsa da bu neye göre. Mağaza sorumlusu mu belirliyor yoksa illere göre genel mi)

Yükselme olayı nasıl oluyor ? Örnek verebilirmisiniz ?

Vereceğiniz her türlü bilgiyi merakla beklemekle beraber şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chewrokee -- 11 Mart 2012; 23:05:14 >

• Merhaba arkadaşlar.
    Bende A-101 de çalışmadan önce burada yazılanları epeyce okumuştum.
    Olsun bir gidip göreyim dedim ve girdim işe, gördümki burada yazılanları çoğu doğru söylüyor.
    Hemen anlatmaya başlıyrum.
    İş görüşmesinde gözünüzü boyarlar. yok personel kalmazsın, yok yükselme şansın var, diye kandırırlar.
    Çalışma saatleri bayağı bir esnektir. 2 vardiya diye anlaşırsınız başta ama öyle değildir: Anlatayım:
    Sabah 8:30 da 2 kişi mağazayı açar, siz ve başka bir arkadaş. Dinlenme olmadan 12:30 a kadar
    kendinizi attıysanız iyi, çünkü 12:30 da öbür vardiyada çalışan 2 kişi iş başı yapar.
    neyse 15 dakika en fazla 20 dakika dinlenirsiniz. 17:30 da kasanızın çıkışını alırlar. saydın ettin
    diyene kadar iyi ihtimal 18:30 da mağazadan çıkarsınız. Ama durun oda nesi? Eleman eksikliği var
    ki bu zaten hep olur, siz yine full çalışırsınız. Yani akşam 22:30 da mağazadan çıkarsınız. Abartmıyorum.
    Fazla çalıştığınız saatler geri verilmez.
    Sık sık eleman eksikliği yüzünden haftalık izninizi bilekullanamazsınız.
    İstediğiniz zaman şöyle derler: "Dur bi yaa zaten eleman eksik ne izni."
    Ayda 1 kere envanter olur.
    Yani mağazada ne var ne yok A dan Z ye hepsi sayılır. Yani gece 2 mi desem 3 mü desem
    onu artık gidip görürsünüz.
    Bölgede yeni mağaza açılır(açılış mağazası):
    Oraya götürürler. sabah 4:30 gibi çıkmıştık biz.
    Perşembe günler indirim günüdür, full kalırsınız.
    Çarşamba akşamda indirim reyonu hazırlığı
    yapıldığı için 23:00 de çıktıysanız çok şanslısınız( perşembe gününün indirimli ürünlerinin hazırlanması)
    Verdikleri 3 kuruşla sizden maximum performans beklerler. Hiç ama hiç kendinizi beğendiremezsiniz.
    Yaptıklarınızda mutlaka birşeyler eksiktir ve yüzünüze vururlar.
    Kasanız hergün hesaplandığı için çıkan açıklar ay sonunda sizden istenir, vermezseniz maaşınızı
    bloke ederler.
    Sürekli kasada + çıkarmanız gerekir, yoksa sizin cebinizden çıkar.
    İlk ay 150 tl vermiştim ben.
    Her hafta çarşamba günleri insört(broşür) dağıtımına çıkartırlar.
    Her sabah sakal traşı olmanız gerekir. Yoksa sizden savunma isterler.
    3 savunma direkt iş çıkışıdır.
    Sosyal hayatınız sıfıra iner.
    Yapılması gereken ve sizden beklenen işler çok olunca robota dönersiniz ve bir zaman sonra
    kafanız şarj etmemeye başlar. (Tecrübeyle sabit).
    Ben şu an 2. ayın içerisindeyim. İşten çıkan personel sayısı 5.
    Çıkanların yerine hemen eleman gelmediği için siz yine full çalışmaya devam.
    Akşamları bütün mağaza süpürülüp paspas atılır.
    Her akşam dolaplarda ürün skt(son kull. tarihi) kont. yapılır.
    Hasta oluncada gelmeniz gerekir. Eğer işe gelmezseniz mağaza sorumlusu size şöyle der:
    Bölge sorumlusuyla (sizi işe alan kişi) konuştum. İşe gelme, istifanı yaz.
    Mağaza sorumlusu olabildiğince çok iş yaptırır.
    İlk 10 gün izin kullanamazsınız.
    Şimdilik aklıma gelenler bu kadar.
    Eğer acil paraya ihtiyacınız varsa girin.
    Kısa süreli çalışmak, boş kalmamak için girin.
    Ama unutmayın ilk ay açık vermemeye çalışın.
    İşi bilmediğiniz için mağaza sorumlusu size kasiyer açığı çıkartıp para koparabilir.
    Kafanızın yatmadığı hiçbir yere asla ve asla imza atmayın.
    Bizler eşek olduktan sonra semer vuran çok olur.
    Eğer biz bu işe sesimizi çıkarmış olsak hiç böyle bir İŞ HAYATI olur mu!?
    quote:

Orijinalden alıntı: chewrokee

quote:

Orijinalden alıntı: _nick falan yok_

nette gezerken verdiğiniz linke zamanında bende göz gezdirmiştim.. Bim ortamından ve çalışma şeklinden bir farkı yoktur tahminimce. Bende üniversite zamanında 2. öğretim okurken kısa bir süre bim'de çalışmıştım, az çok bilirim yani.. Maaş asgari ücrettir, yemeği zaten orda yersiniz. Yolu bilmiyorum, ben maaşda öyle bir tutara rastlamamıştım.. Bide kasa da açık olduğunda açığı sizden o gün yada ertesi gün tahsil ederler..

Beölge sorumlusu yardımcı oldu işe girmem için sağolsun. Lakin şöyle bir sorun var. Benim pazrtsi salı çarşamba ve cuma dersim var. pzrtsi, salı izinin olur, çarşamba da erken göndeririz 4gibi ama cuma bırakamayız dedi. Tamam dedim kabul ettim. Sonra da evrakları hazırla part time olarak başlatalım seni dedi anlamadım.

ani hem tam zamanlı çalıştırıp hem yarı zamanlı işe alacaklar sanırım.

Kafam bi dünya oldu :s3 çalışma şekli varmış

120 saat günlük 4-5 saat, 2 gün izin

156 saat günlük 6 saat, 1 gün izin

195 saat günlük 7,5 saat, 1 gün izin.

Mağaza sorumlusu 195i seç ne de olsa geç çıkarsın dedi ama bilemedim

Alıntıları Göster
    A101 konusunda bilgi almak isteyenlerin bir açıklaması olsun. Karar verme aşamasında işinize yarayabilir.

Şahsen çalışmanızı tavsiye etmem.

1. sebebi zamanınızın tümünü kullanırlar. Başta böyle görünmeyebilir ama öyledir. Erken giriş yapar ama asla zamanında çıkamazsınız. Hatta bazı günlerde derse gideceğim dediğinizde bile izin çıkmayabilir.

2. Ücret konusu hep muaallaktadır. 3 çeşit ücret öderler ve asla normal azamanlar gibi değildir. Tam ücret almak istiyorsanız günlük 10 saat ve bazen de 12 saat çalışırsınız.

3. Mesai vermezler. idare et, biz de seni idare ederiz derler ama asla çalışan sayısı yeterli olmaz ve idare edemezler.

4. İş gerçekten çok ağırdır. En başta farkedilmez ama sonrasında resmen ömrünüzün azaldığını hissedersiniz.

Kısacası sosyal hayattan soyutlanırsınız. Bunların sebebi asla gerçek çalışan sayısına ulaşamamalarıdır.

Eğer bir mesleğiniz yoksa, çalışmak zorundaysanız, zaman ve sosyal hayatla ilgili bir sıkıntınız yok ise EVET çalışabilirsiniz. Aksi takdirde zamanınızı boşuna harcar ve çalışmaktan soğuyabilirsiniz.

Bu arada yükselmek için bulunduğunuz yerde bir kaç A101'in de bir kaç ay içinde açılacak olması gerekir ki siz mağaza sorumlu yardımcısı olun. ya da mağaza sorumlusu. Nitekim mağaza sorumlusu bile olsanız alacağınız miktar çok düşük olmakla birlikte daha çok çalışır ve bir sürü sorumluluk sahibi olursunuz.

Aslında daha bir çok şey var. Örneğin SKT tarihi geçmiş ürünleri cebinizden ödemeniz v.s. gibi. O kadarına gerek yok sanırım ;)
    Herkesin "insan" gibi. Emeği sömürülmeden çalışmaya hakkı var.
    Düzen bozulduysa gariban insanların suçu ne ?
    Her ilçede 3 tane mağaza olan a101 bu kadar büyüyorsa patronları zenginliğine zenginlik katıyorsa orda bir emek sömürsü vardır.
    Aynı şey bim içinde geçerli.
    Allah hepsinin belasını versin
    Ne güzel ülke valla. Çiftlik gibi maşallah. Kimi kime şikayet edecen? Bakandan işveren olursa böyle olur!
    A101 de işe başlayacağım arkadaslar. Yarın çağırdılar. Üni mezunuyum. İşsizim. Psikolojim bozuldu. Maddi durumum çok iyi değil. Anamdan babamdan para istemek çok koyuyo. Ne iş olursa olsun kabul etmek zorunda kaldım. Çıplak Asgari ücret. Yol parası yok , yemek parası yok. Bizi bu duruma düşürenlerin Allah bin belasını versin. Yazıklar olsun. Kölelik olduğunu bile bile gitmek zorunda bırakıldım! Açım aç!! Açlığa mahkum edildim ! Başka seçenek bırakmadılar
  • Yokmudur hiç bilgisi olan ? bu A101 bayağı büyük bir işletme. Mutlaka vardır ama zamanımı tutturamadık nedir ?

Yoksa sorumlular kontrol ediyor diye millet tırstı mı :)
  • quote:

Yokmudur hiç bilgisi olan ? bu A101 bayağı büyük bir işletme. Mutlaka vardır ama zamanımı tutturamadık nedir ?

Yoksa sorumlular kontrol ediyor diye millet tırstı mı :)
    Yarın görüşmem var. Yok mu hiç fikri olan ?
  • quote:

Yarın görüşmem var. Yok mu hiç fikri olan ?

Alıntıları Göster
    nette gezerken verdiğiniz linke zamanında bende göz gezdirmiştim.. Bim ortamından ve çalışma şeklinden bir farkı yoktur tahminimce. Bende üniversite zamanında 2. öğretim okurken kısa bir süre bim'de çalışmıştım, az çok bilirim yani.. Maaş asgari ücrettir, yemeği zaten orda yersiniz. Yolu bilmiyorum, ben maaşda öyle bir tutara rastlamamıştım.. Bide kasa da açık olduğunda açığı sizden o gün yada ertesi gün tahsil ederler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _nick falan yok_ -- 12 Mart 2012; 23:27:21 >

• quote:

Beölge sorumlusu yardımcı oldu işe girmem için sağolsun. Lakin şöyle bir sorun var. Benim pazrtsi salı çarşamba ve cuma dersim var. pzrtsi, salı izinin olur, çarşamba da erken göndeririz 4gibi ama cuma bırakamayız dedi. Tamam dedim kabul ettim. Sonra da evrakları hazırla part time olarak başlatalım seni dedi anlamadım.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    A101 konusunda bilgi almak isteyenlerin bir açıklaması olsun. Karar verme aşamasında işinize yarayabilir.

Şahsen çalışmanızı tavsiye etmem.

1. sebebi zamanınızın tümünü kullanırlar. Başta böyle görünmeyebilir ama öyledir. Erken giriş yapar ama asla zamanında çıkamazsınız. Hatta bazı günlerde derse gideceğim dediğinizde bile izin çıkmayabilir.

2. Ücret konusu hep muaallaktadır. 3 çeşit ücret öderler ve asla normal azamanlar gibi değildir. Tam ücret almak istiyorsanız günlük 10 saat ve bazen de 12 saat çalışırsınız.

3. Mesai vermezler. idare et, biz de seni idare ederiz derler ama asla çalışan sayısı yeterli olmaz ve idare edemezler.

4. İş gerçekten çok ağırdır. En başta farkedilmez ama sonrasında resmen ömrünüzün azaldığını hissedersiniz.

Kısacası sosyal hayattan soyutlanırsınız. Bunların sebebi asla gerçek çalışan sayısına ulaşamamalarıdır.

Eğer bir mesleğiniz yoksa, çalışmak zorundaysanız, zaman ve sosyal hayatla ilgili bir sıkıntınız yok ise EVET çalışabilirsiniz. Aksi takdirde zamanınızı boşuna harcar ve çalışmaktan soğuyabilirsiniz.

Bu arada yükselmek için bulunduğunuz yerde bir kaç A101'in de bir kaç ay içinde açılacak olması gerekir ki siz mağaza sorumlu yardımcısı olun. ya da mağaza sorumlusu. Nitekim mağaza sorumlusu bile olsanız alacağınız miktar çok düşük olmakla birlikte daha çok çalışır ve bir sürü sorumluluk sahibi olursunuz.

Aslında daha bir çok şey var. Örneğin SKT tarihi geçmiş ürünleri cebinizden ödemeniz v.s. gibi. O kadarına gerek yok sanırım ;)

• Deneyimleriniz için çok teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: _-İsTaNBuL-_

Deneyimleriniz için çok teşekkürler
    Bu konu ne zaman açıldı bilmiyorum ama bende yarın A 101 de işe başlıyacam yaf :) tüm evrakları herşeyi verdim hayat zor iş bulmak zor işe alınmışken gitmemezlik yapamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Utkuhan

Bu konu ne zaman açıldı bilmiyorum ama bende yarın A 101 de işe başlıyacam yaf :) tüm evrakları herşeyi verdim hayat zor iş bulmak zor işe alınmışken gitmemezlik yapamadım.

Hocam sen üniversite mezunu değil miydin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yürüyenmerdiven -- 6 Kasım 2013; 23:38:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yürüyenmerdiven

quote:

Evet hocam iktisat mezunuyum kpss hazırlanıyorum ama ora çağırınca iş bulamama korkusuyla kabul ettim belki yükselirim diye düşündüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ManyetikRenozans

quote:

Orijinalden alıntı: yürüyenmerdiven

quote:

Evet hocam iktisat mezunuyum kpss hazırlanıyorum ama ora çağırınca iş bulamama korkusuyla kabul ettim belki yükselirim diye düşündüm.

Alıntıları Göster
    tam zamanlı girersen sabah 7,30--öğle2-------öğle 2--akşam 9,30 gibi birşeydi yaz kış uygulaması farklıdır.

yükselme sırası ise: personel<günlük temsilci< ms. yardımcısı< mağaza sorumlusu< bölge sorumlusu< satış müdürü şeklindedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fakir Kemancı -- 7 Kasım 2013; 0:15:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Fakir Kemancı

tam zamanlı girersen sabah 7,30--öğle2-------öğle 2--akşam 9,30 gibi birşeydi yaz kış uygulaması farklıdır.

yükselme sırası ise: personel<günlük temsilci< ms. yardımcısı< mağaza sorumlusu< bölge sorumlusu< satış müdürü şeklindedir.

tşk hocam bilgiler için bakalım bi nasılmış çalışma ortamı bi kez alındık
  • Tanidik calisiyodu bi kere emeginin karsiligini alamiyosun en az 800 falan en fazla 1200 veriyolar diye biliyorum gece sayim oluyo bide bidaha dusun
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-ba9

Tanidik calisiyodu bi kere emeginin karsiligini alamiyosun en az 800 falan en fazla 1200 veriyolar diye biliyorum gece sayim oluyo bide bidaha dusun

Başka ne kuralları var gerçi savcılık,diploma gibi evraklarıda verdim ama bakarım olmadı çıkarım artık ya,başka bildiğin şeyler varsa anlatırmısın hocam yükselme durumu naısl,telefonla konuşabiliyormusun ?
  • quote:

quote:

Tanidik calisiyodu bi kere emeginin karsiligini alamiyosun en az 800 falan en fazla 1200 veriyolar diye biliyorum gece sayim oluyo bide bidaha dusun

Başka ne kuralları var gerçi savcılık,diploma gibi evraklarıda verdim ama bakarım olmadı çıkarım artık ya,başka bildiğin şeyler varsa anlatırmısın hocam yükselme durumu naısl,telefonla konuşabiliyormusun ?

Yukselme durumu mesela sizden biri cikarsa ondan sonra orda en fazla calismis olan mudur oluyor oyle yani onun disinda mudur yardimcisi var bizim mahallede var hocam orda bi arkadas calisiyo yani gidince muhabbet ediyosun falan iyi oluyo genelde calisanlar genc oldugu icin muhabbetleri uyuyor bana onun disinda orda calisma konusunda ise rahat oluyosun bi yandan yatış yapiyon surekli sigara molasi istedigin gibi veriyon galiba disari cikiyolar yani oyle aklina baska takilan soru oluraa yardimci olurum hocam

• Hocam cok kiside gelmezse rahat oluyosun telefon serbest para disinda ve sayim gecesi disinda rahat is gibi
  • quote:

quote:

quote:

Yukselme durumu mesela sizden biri cikarsa ondan sonra orda en fazla calismis olan mudur oluyor oyle yani onun disinda mudur yardimcisi var bizim mahallede var hocam orda bi arkadas calisiyo yani gidince muhabbet ediyosun falan iyi oluyo genelde calisanlar genc oldugu icin muhabbetleri uyuyor bana onun disinda orda calisma konusunda ise rahat oluyosun bi yandan yatış yapiyon surekli sigara molasi istedigin gibi veriyon galiba disari cikiyolar yani oyle aklina baska takilan soru oluraa yardimci olurum hocam

Saol hocam onun için bugün baya uğraştım dolu evrak götürdüm verdim yarın işe başlayacam inşallah ama nettende araştırınca gözümde korktu biraz,reyon dizme olayı olacak onu biliyırum az çok o çok sorun olmaz onu dezavantaj olarak görmüyorum ama maaşını tam vermiyorlar yada çıkış saatinden geç çıkabiliyorsun diye duydum hep bi yandanda kurumsal büyük bi firma geleceği olan bi firma aslında.

Kpss'de var bi yandan iksiini götürebilirmiyim şimdi oraya girmeiyp kpss asılsam bide kpss de olmasa işte o zaman üzülürüm,özellerde her işi zor hocam ya sanırım öyle tanıdık torpili olan biride değilim soksun belediyeye yani o durumlarda yok a 101 girmekle iyimi yaptım acaba inşallah pişman olmam,bide hocam orda telefon kullanma durumu varmı ? genelde şikayetler ne üzerine yada ne gibi avantajları var onları biliyormusun ? Teşekkürler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Saol hocam onun için bugün baya uğraştım dolu evrak götürdüm verdim yarın işe başlayacam inşallah ama nettende araştırınca gözümde korktu biraz,reyon dizme olayı olacak onu biliyırum az çok o çok sorun olmaz onu dezavantaj olarak görmüyorum ama maaşını tam vermiyorlar yada çıkış saatinden geç çıkabiliyorsun diye duydum hep bi yandanda kurumsal büyük bi firma geleceği olan bi firma aslında.

Kpss'de var bi yandan iksiini götürebilirmiyim şimdi oraya girmeiyp kpss asılsam bide kpss de olmasa işte o zaman üzülürüm,özellerde her işi zor hocam ya sanırım öyle tanıdık torpili olan biride değilim soksun belediyeye yani o durumlarda yok a 101 girmekle iyimi yaptım acaba inşallah pişman olmam,bide hocam orda telefon kullanma durumu varmı ? genelde şikayetler ne üzerine yada ne gibi avantajları var onları biliyormusun ? Teşekkürler.

Hocam telefon serbest kimse kimseye bisey demiyor reyon dizmede bisey yok bence elinde bir makina veriyolar onla yapiyorsun galiba oyle demisti arkadasim. Hocam insallah istediginiz gibi gider hersey kpss zor gercekten allah kolaylik versin. Bu arada kurumsal olmasina bakma sen oranin gec cikarsin aksam sayim falan yapiliyo diye biliyorum bide satim tarihi gecmis olan yiyecrkleri bedeva alabiliyosunuz ordan

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam telefon serbest kimse kimseye bisey demiyor reyon dizmede bisey yok bence elinde bir makina veriyolar onla yapiyorsun galiba oyle demisti arkadasim. Hocam insallah istediginiz gibi gider hersey kpss zor gercekten allah kolaylik versin. Bu arada kurumsal olmasina bakma sen oranin gec cikarsin aksam sayim falan yapiliyo diye biliyorum bide satim tarihi gecmis olan yiyecrkleri bedeva alabiliyosunuz ordan

Kurumsal derken bi esnafın yanından iyidir herlde ben daha önce vodafone çağrı merkezindede çalışmıştım çağrı almıştım ondan kolaydır heralde

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kurumsal derken bi esnafın yanından iyidir herlde ben daha önce vodafone çağrı merkezindede çalışmıştım çağrı almıştım ondan kolaydır heralde

O isi yaptiysan bu cok kolay gelir sana normal esnaftan biraz farkli ama ortami iyidir

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.