Şimdi Ara

9NPA+ULTRA C1 POST CODE SORUNU!!!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
2.008
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • işlemcim: amd 3000+ venice + zalman bakır 12cm
    anakart: epox 9npa+ultra nf4 ultra
    ram: 512+512(iki ayrı kingston ram)
    dvd rom ve rw: filips dvd rom ve nec dwd rw
    disket sürücü: dandirik bi marka
    ekran kartı: x800 gto fb (şapiyer) + zalman 8 cm bakır
    güç kaynağı: enermax 485 watt

ilk önce iyi günler arkadaşlar, hemen bilgisayarımın anakartında meydana gelen sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum...

geçenlerde havaların da ısnmasıyla bilgisayarımı temizlemek ve içinde meydana gelen tozları ortadan kaldırmak için anakartı ve bağlantıları birbirinden ayırarak kasanın içinden çıkartttım...

kasanın içi baya bi tozluydu, 3 sene kadarcık dokunmamışlığım var...

anakartı, fanları temizleyebildiğim kadar temizledim...zaten fazla dokunamıyorum çünkü anakartın üzerindeki o küçük bağlantı noktaları diken gibi zaten, pıtır pıtır...

daha sonra gecenin bi vakti dışarı çıkmak zorunda kaldım, belli bi süre sonra geri geldim eve....daha sonra tekraradan anakartı taktım ve bilgisayarı başlattım, herşey yolunda çalışıyordu, hiçbir sorun yok...

ama ertesi gün akşama doğru bilgisayarı açtığımda anakartın üzerindeki debug led de C1 hata kodunu gördüm...

hemen yazıyorum anakartı: EPOX 9 NPA+ULTRA (NFORCE4 ULTRA ÇİPSET)...anakartla gelen kitapçıkta hata kodu hakkında aynen şunlar yazıyor:

C1 POST CODE: DETECT MEMORY (Bu kodun da iki alt başlığı var)
    - AUTO-DETECTİON OF DRAM SİZE, TYPE AND ECC.
    - AUTO-DETECTİON OF L2 CACHE (SOCKET 7 OR BELOW)

C3 POST CODE: EXPAND COMPRESSED BIOS CODE TO DRAM.(bu kodlar bilgi amaçlıdır)

C5 POST CODE: CALL CHİPSET HOOK TO COPY BIOS BACK TO E000 & F000 SHADOW RAM.(bu kodlar bilgi amaçlıdır)

debug ledde C3 ve C5 kodları gözükmedi hiç.

şimdi geçelim kitapçığın ön sayfasında bulunan ve yukarıda ki kodlar hakkında verilmiş diğer açıklamalara...

C1 - C3 - C5 POST CODE: PROBLEM SOLUTİON

1) Memory module 1) Reinserted memory module.
    inserted incorrectly.

2) Memory compatibility 2) Replace memory with correct type.
    problem.

3) Memory module 3) Replace memory module.
    damaged.

önemli olduğunu sandığım birşeyi daha söylemek istiyorum...anakartı çıkatrtmadan bi kaçgün önce disket sürücüyü devre dışı bırakmak için bıosda ki seçenekleri disable durumuna getirdim ve disket sürücünün bağlantılarını söktüm.bilgisayarı başlattığımda disket sürücünün olmadığını ve tekradan bıos a girip ayarları düzeltmem gerektiğini söyleyen bi msg aldım.....zaten disket sürücüyü kullanmadığım için bunu pek fzla sallamadım açıkçası.....boşyere elektrik yiyor dedim, windowsu olağan başlatıp devam ettim yoluma....

bunun bi etkisi varmıdır yok mudur bilemiyorum....

ama sorun ramlerde olabilir, bu sorunda ucuz yollu halledilir diye düşünüyorum....ama sorunun neyden kaynaklandığı kafamda dolaşıp duruyor....

neyse arkadaşlar yarın bakacağım önerdiğiniz çözümlere, şimdiden kolay gelsin....teşekkürler....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kitsenagru -- 23 Haziran 2008; 20:06:56 >

• hadi ama arkadaşlar bulmam lazım bu sorunu yoksa bilgisayarıma elveda demek zorundayım, tekrardan bir daha masraf üstüne masraf olmasın...
  • Aynı sorun bende de var ama ram in yerlerini değiştirdim ekran kartını hdd yi söküp taktım ama yine sonuç aynı bilgisayarı açınca 2 saniye arayla bip sesi bu olay olmadan önce de bilgisayarım açık ve windows çalışıyor vaziyetteydi ama ne olduysa geri geldiğimde oldu bir baktım ki pc gitmiş
  • bendede aynı arıza var
    2 sn arayla sürekli beep sesi
    sadece ankart deyişti sistem aynı kaldı ama bilgisayar acılmıyor
    dfı nforcr4 ultra+d 939 soket anakart bugün ikinci el aldım aldıgımarkadaş sağlam oldugunu söyledi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.