Şimdi Ara

850W altı psu almayın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Psuların birçoğunun komponentlerini araştırdım en iyi en pahalı marka da olsa 850w altındaki psulara güç düşük olduğu için ne koysak çalışır mantığıyla kalitesiz komponent koyuyorlar. Hatta 500w güç üretebilen devre Allah'a emanet 750w güç de üretebiliyor. Etikete ne yazarlarsa. Çünkü en dandik devre elemanları ile 750w snmp devresi yani psu devresi yapılabiliyor ve gerçekten taşıyor 750 watt A kadar.

Kalitenin başladığı sınır 850. Uzun yıllar kullanmak istiyorsanız sorun istemiyorsanız 850w altı psu almayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• MSI

EVGA

ASUS

ZALMAN

THERMALTAKE

NZXT

Bu markalardan şaşmayın benim favorim EVGA şuan 1000W gold moduler kullanıyorum harika ötesi 0.1v bile sıçrama yapmıyor yük altında (3090ti) ile test yapmıştım burning test'de 12.3v dan 12.2v'a @450W yük altında zor düştü

• Seasonic
    Fsp
    Thermaltake
    Cwt
    Üretici firmalar.

Bilindik markalar bunlara ürettiriyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • vay be senelerdir kullandığım seasonic prime 750w platinum psu nun çöp olduğunu öğrendim.

• Olay şöyle pc nizin güç ihtiyacı 500W ve siz 600w güç kaynağı alırsanız güç kaynağınız sınırlarına yakın çalıştığı için yıpranması fazladır. aynı güç ihtiyacı için 700-800-1000w güç kaynağı alırsanız haliyle sınırlara erişmeyeceğiniz için psu ömrü de uzun olur. Yalnız stand by devresi 5V kapalıyken de ürettiği için kullanmadığınızda enerjiyi komple kesmeniz iyidir.

• Highpower gd600 gold psu ile adamlar 3090-4090 gibi kartları besliyor 750w altı iş yapmaz şeklinde bir genelleme yapamayız.

• Komponent kalitesi diye bir durum var doğru, ama bu iş sadece öyle watt çizgisi çizip bunun altı olmaz diye bir durum olmaz.

Kaliteli markaların 600 - 850 arası çok kaliteli en az gold sertifikalı ürünleri var tercih edilebilecek.

Tercih edilebilecek psu wattı kişinin kullandığı parçalarla da ilgili bir durum. Herkes 850 watt ve üstünü tercih etmek durumunda kalmaz.

Mesela bnm gibi ryzen 7500F ve rx 7700xt kullanan birisi 650- 750 watt gold iyi bir model işini görür. Ben bu sistemde corsair rm650x ve şuan nzxt gold 750 kullanıyorum.

Mesela kullanıcının pc si toplamda 450 watt güç çekiyorsa hemen gidip 500 watt almamalı. Yıpranma paylarıda var zamanla. Gidip en az kaliteli 600 watt veya az daha yukarısını almalı.

Psu almadan önce kişi ilk önce işlemci ve ekran kartı tdp değerini bilmeli ona göre seçim yapmalı. Her sisteme 850 ve üzeride gerekmez , bazı yüksek sistemlere de 850 - 1000 wattın aşağısıda olmaz.

En iyi marka ve modeller : Seasonic . corsair ,evga , thermaltake , asus , msi, gigabyte , high power , nzxt, coolermaster , fsp ,antec, bitfenix ... gibi bir kaç marka daha çok ucuz düşük olmayan modelleri ihtiyaca göre alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 24 Şubat 2024; 12:16:0 >

• 550 Gold ile GTX 1080 Tİ kullanan ben...

Das yok mu das...

• 7 sene sharkon 650w kullandim en ucuz psuydu ikinci el sattim sistemi sattigim arkadasimda hala kullaniyor 😂

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • PSU kalitesi sadece watt değeri ile ölçülmez. Önemli olan, güç kaynağının verimliliği, koruma özellikleri, kullanılan bileşenlerin kalitesi ve güç dağılımıdır. 80 Plus sertifikası gibi belirli standartlar, PSU’nun ne kadar verimli çalıştığını gösterir. Yüksek watt’lı bir PSU almak her zaman daha iyi olduğu anlamına gelmez, sisteminin ihtiyacına uygun bir PSU seçmek daha önemlidir. Kaliteli bir markadan, ihtiyacınıza uygun watt kapasitesine sahip bir PSU almak, uzun vadede daha sağlıklı olacaktır.

• Yaklaşık 10 yıldır high power 750w kullanıyorum, maşallah korkuyorum bişiy olsa en kötü psu 5-6 bin ₺.

• Konu sahibi blok   Hayatimdan bir dakikami aldin..

• OverClocKing kullanıcısına yanıt
    Thermaltake üretici firma değil hocam.

https://www.tomshardware.com/reviews/thermaltake-toughpower-pf1-750w-power-supply-review

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Guncel uretim tier A psularin neredeyse tamami 750W ustu, bu bakimdan haklisiniz ama 750W ustu olup berbat ripple degerlerine sahip voltaji sabit tutamayan cop psular da var, sirf 850W veya uzeri diye gidip onu almak da enayilik olur. Bu yuzden cultist uzerinden alinacak PSU'nun en azindan tier C veya ustu olmasina dikkat etmek ve model ozelinde bir dipnot var mi yok mu ona bakmak iyi olur.

cultists network
    [psucultists] PSU Tier List rev. 15.0a - Cultists Network
    https://cultists.network/140/psu-tier-list/
  • Tamam.

• 10 yıldır Cooler Master Gx750w 80+ kullanıyorum. Bu psu ile neler kullandım sayayım. 4.3ghz hız aşırtmalı pentium d e6700 (358mhz*12) & Hd4850, xeon x5482 & Hd6850, i7 4820k @4,75GHz & crossfire r9 290 tri-x, xeon e5 2678v3 & gtx780ti.

Şuan ise i7 13700kf & rtx4070

Sorun var mı, hayır sıfır sıkıntı. Bir daha ihtiyacım olsa bir daha alırım.

• Şunu anlamıyorsunuz 850W teknik bir sınır. 800W güç için gerekli kapasitörü 5 liralık kapasitör ile sınırda sağlayabiliyorken 850W güç için geerekli kapasitörü 50 liradan aşağı bulamıyorsunuz piyasada. İnanmıyorsanız bu psuların içinde kullanılan komponentlerin fiyatlarına bir bakın.

Dandik ürünü de senelerce kullanabilirsiniz. Bu tamamen şans. Voltajın sabit olması da bişi ifade etmiyor. PSU'nun kalitesini ancak içinde çok değerli verilerin olduğu bir harddisk kullandığınızda aşırı önemseyebilirsiniz, çünkü diski bozabilir veri kurtarmaya binlerce lira harcamak zorunda kalabilirsiniz. Yok oyun oynadım yok overclock yaptım falan değil konu psunuz patlasa kaç lira zarar edeceksiniz. Ne kadar değerli verileriniz gidebilir? Fotoğraf arşiviniz gidebilir mesela. Bir alzmeir hastası için fotoğraflar çok daha değerlidir.

• i Am Not Dead kullanıcısına yanıt

Ben de 7 senedir aynı markanın 650w psu'sunu kullanıyorum. Maksimum 300-400, normal kullanımda ise 150-200 watt çekecek sisteme 1000'lik psu almanın bir alemi yok. Kalite farkı olabilir ama birinin çok iyi olması diğerini kötü yapmaz. Sonuçta hepsi belli standartlarla üretiliyor.

• adanavalısi kullanıcısına yanıt
    Suanda bi alman markasi gold psu kullaniyorum 750w bakalim buda guzel gorunuyor suan hic sorun cikarmadi sifir desibel 😂

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i Am Not Dead -- 26 Şubat 2024; 1:2:7 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Şimdi benim rm750x çöp mü?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.