Şimdi Ara

8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
7
Favori
11.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
105 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

R5 3600 + B450 çipset

i5 10400 + B460 çipset olabilir.

3000-3200Mhz 8gb ddr4 ram 250-300 TL arası.

Nvme 500gb ssd A200 Kingston 550-570 TL f/p ürünü.

GTX1650S yada 5600XT yada GTX1660S f/p oranına göre bütçe dahilinde seçilir.

Kasa,psu uzun kullanıldığı için, bütçenin bir kısmını bunlara ayırmak yerinde olur.

Özetlersem, ekran kartı f/p seçilerek temel bileşenleri sağlam şekilde söz ettiğin bütçeden daha ucuza getirilebilir.
  • LEON-X kullanıcısına yanıt
    Önceki anakart, işlemci, ekran kartı, ram modeli neydi hocam? İşlemci ve ekran kartı tamam da, anakart ve ram niçin değiştirildi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 8 yıl kullandım önceki bileşenleri.

i5 2500K @ def. voltaj ile 4ghz + 4.5ghz ve max. 5ghz gören bir işlemci idi, Armada'dan özel olarak 3 tane cpu denettirip değiştirerek almıştım

Anakart, Msi P67A-GD65 B3 Rev. idi, sorunsuz çalışan bir üründü.

Ramler'de o ara CL7 DDR3 1600Mhx 4gb*4 kit almıştım Gskill idi.

Ekran kartım Sapphire R9 270X Vapor-X güzel soğutmalı bir modeldi ve o.c yoktu, ama 2.5 sene de gpu bozuldu ve çöp oldu.

Değişimi de multimedya'ya ağırlık verince video edit arada render vs. derken çoklu çekirdek ihtiyacı oldu, ve elimdekileri de çok ölmeden satıp, az maliyet ile yeni sisteme geçme isteğim ile oldu.
  • 8-10 yıl idare etmez ama 5 yıl idare edecek pc toplamak mantıklı.dakika başı pc toplamak mantıklı iş değil.teknolojinin sonu yok bugün aldığının 3 ay sonra yenisi çıkacak al sat al sat nereye kadar.Ben 3 yıl önce topladım işimi görüyor tahminen 2 sene daha rahat götürür beni sonrası Allah kerim.Bu şartlarda pc toplamak filan zor dolar almış başını gitmiş.Parası cok olanlara koymaz ama bizim gibi adamlara koyar.
    1660 la 2060 arasinda fiyat farki yok neredeyse

• dolar düşük olsa haksızsında dolar yüksek haklısın

• F/P olarak 2060s daha önde, 1660s'i ise çok daha ucuza aldım bu yüzden 2060 tercih etmedim.
    Sadece donanım olarak bakmamak gerek sonuçta göz zevkine de hitap etmesi lazım o yüzden işin içine tasarım da eklenince fiyatları artıyor. Beğendiğimiz tasarımlarda ürünler seçersek.
  • 2010 yılında aldığım sistemi kullanıyorum hala( i7920 ) sadece 1 kere ekran kartımı değiştirdim. (rx 560).Bu önümüzdeki aylarda yeniden bir sistem topluyacağım büyük ihtimalle intel olucak sanrım ..
  • Tabi ki hocam o zaman da şunu söylemek gerekiyor "gülü seven dikenine katlanır"
  • Hakazul kullanıcısına yanıt
    Bende'de İ7 950'li bir sistem var 2010'da falan almıştım 2000 tl ödemiştik Zootac GTS 250 ECO GPU kullanıyor fena değil çalışıyor GPU'yu değiştirsem yine iyi seviyede oyun oynayabilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

8 yıl kullandım önceki bileşenleri.

i5 2500K @ def. voltaj ile 4ghz + 4.5ghz ve max. 5ghz gören bir işlemci idi, Armada'dan özel olarak 3 tane cpu denettirip değiştirerek almıştım

Anakart, Msi P67A-GD65 B3 Rev. idi, sorunsuz çalışan bir üründü.

Ramler'de o ara CL7 DDR3 1600Mhx 4gb*4 kit almıştım Gskill idi.

Ekran kartım Sapphire R9 270X Vapor-X güzel soğutmalı bir modeldi ve o.c yoktu, ama 2.5 sene de gpu bozuldu ve çöp oldu.

Değişimi de multimedya'ya ağırlık verince video edit arada render vs. derken çoklu çekirdek ihtiyacı oldu, ve elimdekileri de çok ölmeden satıp, az maliyet ile yeni sisteme geçme isteğim ile oldu.
    Anladım hocam...

Eğer GTX 1060 6gb ekran kartın ve i5 6600 model işlemcin olsaydı günceller miydin? Yoksa devam mı derdin? Önerilerin nedir?

• Öncelikle oynadığın oyunlara göre ve senin beklentine göre değişir bu durum, Nvidia yazılımda biraz daha iyi olduğu için f/p olarak gtx1060 seni biraz daha idare eder diye düşünüyorum, işlemcin de istisnai oyunlar haricinde (4 core / 4 izlek) cpu kullanımına bakaraktan yetip yetmeyeceğini görebilirsin.

https://www.youtube.com/watch?v=kff6y2cHJnE

Ancak hareket olsun diye değişim yapacaksan, Intel tarafında da i5 10400F + H410 çipset f/p olarak fena değil, 1500-1600 TL seviyesinde R5 3600 işlemci ile yakın fiyattalar, 8GB DDR4 3000Mhz 265 TL'ye ram de var, hani indirim ya da kampanya vb. durum olur o zaman da geçişi düşünebilirsin, anakart+ram+işlemciyi elinden çıkarıp bütçe yaparsın.

ancak şu ara yeni nesil Amd'ler gelmeye başlamışken biraz daha idare et derim, bu süreçte fiyatlar da oturur, örneğin XT serisi uygun gelecekken tersi oldu ve R5 3600 gibi mevcutların fiyatı da düşmedi, şu ara pek mantıklı değil gibi bir şey almak için.

Sağolasın hocam, videoyu da işten dönünce izlicem, öyleyse ben devam edeyim şimdiki modellerle.. Sadece monitörü değiştireyim şimdilik, imzamda satan monitörü satıp 144hz 1ms IPS panel almayı düşünüyom

• Eskiden 10 sene tabiri doğruydu. Bir pc alırken 5-10 sene gideri olurdu. Şimdi öyle mi. Herşey sömürüye dönmüş. Yıl içerisinde bile kaç farklı işlemci ekran kartı üretiyorlar. Bunlar ürettiği için oyun piyasası da rahat durmuyor. Ne kadar kastıran oyun varsa çıkartıyorlar. Süs olsun diye üretmiyorlar. İnsanlara satmaları gerekiyor.

Bu sadece pc için de değil. Çamaşır makinası, buzdolabı. tv alırdık eskiden. 20 sene götürür derdin. Şimdi bozulsun diye üretiyorlar sanki.

Konunun özü, uzun ömürlü pc olayı yok artık. Güncelleye güncelleye gitmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arslanbey_01 -- 17 Temmuz 2020; 9:13:41 >
  • Çok doğru 2017 model tv aldık işte mu9000 serisi hop eskiyiverdi güncellemesi bitti malzeme kalitesi ve görüntü performansı çok iyi ama yazılım güncellemesi bitti. 2 sene dolunca da anlık takılma kasmalar meydana geliyor. Tamamen israf var şuan dünyada sadece ekmeği çöpe atmakla olmuyor israf teknoloji israfı hat safhaya çıkmış. Yeni aldığın ürünlerin ömürleri çok kısa telefon alıyorsun 2 senede çöp oluyor. Her sene 2-3 model yenisi geliyor...
    Aynen öyle ülkemizdeki ekonomik gerilik malesef a dan z ye her sektöre yansıyor gün geçtikçe fiyatlar arşa çıkıyor...
  • Ben her 6-7 sene de bir bilgisayar değiştiriyorum. 2006'da AMD ATHLON x2 3800 ve 4 GB RAM almıştım. GT9400 vs.

Ama 10 sene olayı Güç kaynağı, Kasa, HDD için geçerli olabilir. AMD sayesinde işlemciler de 10 sene geri geldi gerçi. 16 çekirdek kullanan biri rahat 5 sene gider her hangi bir şey olmaz ise.
    Arasıra 1996 üretimi SEAGATE 8GB harddiskine bakıyorum. Spyker falan vardı. Ekran kartında zaten 10 sene çok zor çünkü o zamana kadar bozulma ihtimali yüksek, SSD için de durum aynı.

Diğer türlü artifical obsolence (zorunlu eskitme olarakta geçiyor) dolayısı ile yeni cihazlar o kadar süre dayanmayabilir.

İşin sonunda oyun için en iyi kasayı ve güç kaynağı almak lazım. Zaten güç kaynağının 10 yıl garantisi var genelde. Bundan sonrasında zaten en çok dayanan anakart ve işlemci oluyor. En az dayanan duruma göre ekran kartı ve SSD oluyor. Tabi şunuda hatırlatmak lazım. Eğer 2K veya 4K oynuyorsanız, şuanki 8-12-16 çekirdek işlemciler 10 yıl gider rahat çünkü bu çözünürlükler de işlemcinin fazla bir rolü yok, ekran kartı önemli. Gelecek 8K için de bu geçerli.

• X58 anakart 300 TL Xeon x5675 150 TL
    Ramler 200 TL 12 GB
    Üstüne Vega 64 1500 TL
    Gidip 8700k ryzen 5 3600 lü sisteme para vermekten iyidir
    Xeon ile devam işlemci upgrade etmeye gerek yok
    Vega 64 ile 3 sene bütün oyunları 1080p de ultra oynarım

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.