Şimdi Ara

8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
7
Favori
11.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
105 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 10 senelik sistemin maliyeti atıyorum 20 lira olsun.

20 liraya bir sistem alacağına, 10 lirası ile bir sistem al. Kalan 10 lirayı dövize çevir bankaya yatır vs....

5 sene sonra o yatırdığın paraya yeni bir sistem topla. Toplamda çok daha fazla performans elde edersin.
  • Androge0s kullanıcısına yanıt
    4000 4500 eylülden şu vergi olayı kalktıktan sonra almayı düşünüyorum 2. el alacam bir de bazı parçalaı
  • quote:

Orijinalden alıntı: SARIMSAKLI MAYONEZ

Herşeyin en iyisi en uzun süre götürenidir. Evet artık bi donanım 10 yıl götürmez. 5 yıl götürür. Ama konu sahibi arkadaşın tavsiye ettiği sistem 3 yıl götürür. 3 yıl sonra soket vb değişmediyse hadi ekledin diyelim birşeyler maliyet daha pahalıya gelir. Kullandığın süre boyunca high end donanımın vereceği fazladan performansda cabasıdır.

Yani siz siz olun paranızın yetebildiği en iyi donanımı, donanımı geçtim hayatın her anı için alabildiğiniz en iyisini alın. (en iyisi her zaman en pahalısı olmayabilir)
    Lakin verdiğimiz tl başına kazandığımız performans orta seviye donanımlardan sonra ciddi düşmeye başlıyor, bir yerden sonra inanılmaz düşüyor, fiyatı 2 katına çıkartıp sadece %15 performans kazanmaya kadar gidiyor, yani bu kadar sabit düşünmek, değişkenleri hesaba katmamak imkansız. En önemli değişken bütçe burada, 4000 ya da 6000 harcayacağım dese biri tabi ki 6000 harca derim, ama bu durum 15.000+ yerlere çıktığında işin rengi değişiyor. Kaldı ki işin ikinci el piyasası da var. Benim öyle bir param vardı, borcum da yoktu, ama 2080 ti almadım, çünkü aşırı saçma geldi, verdiği performansa hiçbir şekilde değmeyecekti, o artan parayla 3 sene sonra dönemin orta-üst sınıf ekran kartını alabiliyorum, tüm sistemi değiştirmeye zaten gerek yok. Şuan zaten yetiyor mevcut oyunların hepsine aldığım 2070 super, gelecekte zayıf kaldığında da o paraya alınacak daha iyi donanımlar illa olacaktır.

Görüşüm bunca tartışmadan sonra aynı, en üst düzey donanımlar hobi olarak bilgisayar toplayanlar içindir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Simone Simons

Hocam ben işlemci olarak ryzen 5 3.6 ghz almayı düşünüyorum ekran kartı olarakta 1660 ile 2060 arasında kalmıştım sanırım dediğiniz gibi 1660 almak mantıklı parçalar ısındıkça ömrü gidiyo
    1660 değil 1660 super almanızı öneririm, daha güncel teknoloji kullanıyor ve mutlu eder, ısı değerleri de çok iyi.
  • fırsat kovalayarak rx5600xt. ryzen 5 1600af'li bir sistem kurmanı tavsiye ederim. İncehesap ganging geceleri ve ikinci el pazarını takip ederek şimdiden o zamana yayarak uyguna gördüğün parçaları alırsan bütçeni aşmazsın. Ram'lerin fiyatları uyguna düştü bu bakımdan şanslısın ayrıca piyasa daha da gevşeyecek eğer kurda tekrar bir dalgalanma yaşanmazsa. Son olarak yeni nesili de bekleyebilirsin fiyatları görmek açısından (rtx 3000, ryzen 4000 ve yeni amd ekran kartları).

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Benim kart HD 5550 1GB 128 Bit. 2007 de çıkan Bioshock 2007 oyununu bile High ayarlarda 30-40 FPs oynayabiliyorum ayrıca 1280x1024 çözünürlükte. GTX 580'in 3/1'i etmeyen bir kart 4GB RAM Pentium e6600. 10 senelik PC'lerden bile daha kötü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

1660 değil 1660 super almanızı öneririm, daha güncel teknoloji kullanıyor ve mutlu eder, ısı değerleri de çok iyi.

Alıntıları Göster
    Forumdaki arkadaşlarlada fikir alış verişinde bulundum onlarda super OC versiyonunu tavsiye ettiler hatta şu 3 fanlı versiyonunu sormuştum bu fiyat farkına değer bir fps farkı varmı diye yok demişlerdi alıcağım kart bu hocam heralde sizin dediğinizde bu
    8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış

• myfranco kullanıcısına yanıt
    Oyun için yetmesi için devamlı gpu yenilemek gerekiyor bundan kaçış yok. Ama cpuyu düzgün seçerseniz attığım mesajdaki gibi 4 tane aralarında baya da güç farkı olan gpuları besleyecek cpunuz olur. Böylece en azından cpu yenilemek zorunda kalmazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Simone Simons

Forumdaki arkadaşlarlada fikir alış verişinde bulundum onlarda super OC versiyonunu tavsiye ettiler hatta şu 3 fanlı versiyonunu sormuştum bu fiyat farkına değer bir fps farkı varmı diye yok demişlerdi alıcağım kart bu hocam heralde sizin dediğinizde bu

Alıntıları Göster
    Bulabildiğiniz en ucuzunu alsanız yeterli (tek fanlı olmasın tabi), kasanın da havadar olması lazım. Çok optimize bir kart olduğu için fazla ısınmıyor, gtx 1060 mesela 6-7 derece daha sıcak çalışıyor bu karttan.

İtopya konusunda dikkatli olmanızı öneririm, baya mağduru vardı forumda.

• Bal gibi de toplanır. Herkes FPS manyağı değil.

Ryzen 3 serisinden bir işlemci ile dahili GPU'su ile bile 10 yıl kullanılabilecek bir kişisel bilgisayar toplanılabilir. Her Allahın kulu oyun oynayacak değil ya?

Geçen sene 5 bin TL'ye PC dizdim foruma uyup. Toplasam belki 10 saat oyun oynamışımdır. O yüzden artık yeni parçalar umrumda değil. Ayrıca burası Türkiye. Her sene PC dizmeye böbrek dayanmaz.
  • En iyisi orta üst segment alırsın 6k ya 2-3 sene kullanır ekonomiye göre satarsın 5-6k ya yenisini alırsın. En en fazla 5 senelik sistem yapmak lazım.

• Mesela yeni sistem alacağım 2023 gibi değiştireceğim am5 sokete geçerim. Ayrı olarak sizce 3700x + 5600xt mi yoksa 3600 + 5700xt mi

• quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Bulabildiğiniz en ucuzunu alsanız yeterli (tek fanlı olmasın tabi), kasanın da havadar olması lazım. Çok optimize bir kart olduğu için fazla ısınmıyor, gtx 1060 mesela 6-7 derece daha sıcak çalışıyor bu karttan.

İtopya konusunda dikkatli olmanızı öneririm, baya mağduru vardı forumda.

Alıntıları Göster
    Bayramda bizzat kendim gidecem İtopya mağazasına oradaki personellede konuşup yardım alıp en ideal sistemi toplayıp orda test edicem

• quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

Oyun için yetmesi için devamlı gpu yenilemek gerekiyor bundan kaçış yok. Ama cpuyu düzgün seçerseniz attığım mesajdaki gibi 4 tane aralarında baya da güç farkı olan gpuları besleyecek cpunuz olur. Böylece en azından cpu yenilemek zorunda kalmazsınız.
    Aslında mevzu yetmesi de değil. Bir süre sonra yeni nesil kartların oynattığı oyunları görünce, eldekine değer verilmiyor. Göze kötü gözüküyor.
  • Sadece bilgisayar için değil bir çok konuda bu mentalitedeyim ben de.
    Koşullar hiçbir zaman en tepedekine göre belirlenmiyor çünkü.
    Günümüz için tepe model telefon almaktansa 3te1 4te1 fiyatına bir telefon alınabilir.
    Bir şey ilk çıktığında uçuk pahalıdır hem. Zamanla diğerleri de o teknolojiyi kullanır fiyat ucuzlar hatta standart olur bir süre sonra.
    PC, telefon, klima, araba, kombi, robot süpürge, çamaşır makinesi ... Örnekler çoğaltılabilir.

Sık değiştirme özgürlüğü > en iyisini ilk kullanmak
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahsin3323

Dediklerinin doğru ve yanlış tarafı var , sen bir sistem aldıktan sonra eğer teknolojide bir sıçrama noktası olmamış ise aldığın bir sistem 7-8 sene çok net her oyunu ultra olmasa bile high de oynarsın. Örneklere gelelim . Ben AMD serisini takip etmediğim için Intel ve Nvidia dan örnek vereceğim. Türkiye de bu yanlış çok yapılıyor hemen spec incelenip kıyaslama yapılıyor YANLIŞ ... Gerçek sonucu daima benchmarklarda görüyorsun, ilk başta işlemci : Intel i7 5960x(multicore) yada 6700k (single core) BU iki işlemci intelin sıçrama noktasıdır, bir önceki nesil ile arasında, kaba tabirle uçurum vardır, şu anda ise yeni çıkan 10900 lar bakın 9900 demiyorum yeni sıçrama noktası, benchmarklarda 10900 en yakın rakibine 100 puanda fazla koyuyor, oyun testlerinde temizinden 15-20 fps fazlası
    Ekran kartı: 980 ti bu ekran kartının altındakiler direk çöptür NET ... (İşlemci için aynı cümleyi kullanamam ) ben bu forumda 980 ti satıyordum adam bana bu fiyata 1050 var diyor. Adam konu ile o kadar alakasız.... yani bir ürünü. Yeni seri olması onu iyi yapmıyor, önemli olan teknelojide sıçrama noktası mı değil mi. Sun anda 2080ti lar daha doğrusu RTX üzerinden çok mükemmel özellikler çıkarıyorlar bana kalırsa 2080ti degil. ama 3000 serisi sicrama noktası olacak, özetle şu anda 6700k 980 ti bir PC si plan piyasada ki en son çıkan oyunu rahatlıkla ultra ayarda 60+ fps oynar ultra olmaz ise high garanti , Aslında birçok insanı yanıltan en önemli faktör de oyunların optimizasyonu.. oyunu optimizasyonu iyi değilse 10900k 2080 ti olsa bile 3-5 fps den fazlasını göremezsiniz, Mesela ben the Elder Scroll's online oynuyorum oyun ,Dx11 destekli ve eski bir oyun çok ciddi optimizasyon sıkıntısı var. Oyun dan hem işlemcisi hem ekran kartı hiç bir zaman %40 i. Üstüne çıkmıyor, buna bağlı kalabalık combatta ciddi Lag ve fps sorunu var oyunda şimdi ben bu oyunicin 2080 ti kullansam ne işe yarar
    Eso’da aldığınız fps ve sistem özellikleriniz nedir?

• Birkaç yorumda oyun oynamıyorum 100 yıllık sistem kullanıyorum tipi şeyler okudum. Arkadaşım siz çılgın mısınız? 10 yıllık samsung tablet de internete giriyor. Onun için bilgisayar gerekmiyor. Burada masaüstü sistemlerdem bahsediyoruz. Masaüstü toplayan adam ya oyun için topluyordur ya da workstation. Icq'da kız düşürülen p4 3.2 ht işlemcili masaüstü makineler geçen milenyumda kaldı. Raspberry pi da giriyor internete.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 14 Temmuz 2020; 20:0:47 >
  • Asıl komedi işlemci tarafında. Ekran kartı piyasası zaten uzun yıllardır hareketli olduğu için kimse gidip Gtx 580'e 1000 lira falan vermiyor zaten.

Ama işlemci tarafında işler komedi. i5 3570k'ya 500 lira istemeler, i7 4770k'ya 1000 lira istemeler. Hele i7 7770'e 1500 2000 lira istemeler ve bunu veren kamiller. 10. nesil i3 i7 7770'den daha iyi desen de inanmıyor. Ryzen 3 3100 daha iyi desen inanmıyor. Gidip eski teknolojiye tonla para gömüyor.

İ7 adı kalmış artık. Artık giriş seviye 4/8, orta seviye 6/12 geliyor. Ama inatla "i7 ağğbi" diye külüstürlere para gömüyorlar.

10 yaşında i5 alacağınıza o paraya sıfır Ryzen 3 1200 af alın, en azından sisteminiz güncel olur, DDR4 ram kullarısınız.

Ram fiyatları da komedi. 3000 mhz 8 GB tek modül sıfır ramler 250 lira altına alınabiliyorken adamlar elindeki 5 10 senelik DDR3 1600 mhz ramlere 300 lira istiyor.

B450m anakart 450 lira, 8 GB 3000 mhz ram 250 lira, r3 1200 af 400 lira. Gidip 5 10 senelik saçma sistemlere 2000 lira vereceğinize sıfır bunu alın daha iyi. Yarın birgün r5 takar arkanıza yaslanırsınız en azından. 3. nesil i5 ile kimse mutlu olmaz.

• 8-10 Yıllık sistem toplamak çok akıllıca aslında ama ne topladığına göre değişir:

+Ryzen 5 3600 sistem ile hala kullandıklarım: Logitech K520 Klavye, Logitech G700 Mouse, Logitech F310 gamepad, Fujitsu 1080P monitör ,Zotac 1080Ti Extreem ekran kartı, Noctua NH-D14 soğutucu(bağlantı kitini istedim ücretsiz yolladılar)!

-8 Ay öncesine kadar kullandıklarım: Corsair Tx 850 Watt 80+ Logitech x540 ses sistemi, 2011 Soket Asus anakart, 2011 soket 3930K işlemci,Gtx 1060 3GB ekran kartı,4x4GB=16 GB DDR3 (her ddr3 sistemde çalışan anakart seçmeyen Kingston genesis ramler)

Yani bu devirde ileriye yönelik sistem toplamak zorundayız; önemli olan şey ,ne topladığın ve neyi ne zaman güncelleyeceğini bilmektir! Şahsen bana eski sistemim de yetiyordu ekran kartını 1080Ti ile değiştirsem rahatlıkla 2 yıl daha kullanabilirdim! Şuan da ise 5 yıl daha kullanabilirim gibi , ekran kartını zamanında aynı fiyata RX 2070 de alabilirdim ama almadım Her neyse en önemlisi ekran karını ne zaman değiştireceğinizdir: Daha sonra ise anakart +işlemci+Ram değiştirme zamanınızdır! Önemli olan demirbaşları seçmektir :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 14 Temmuz 2020; 20:54:52 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.