Şimdi Ara

8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
7
Favori
11.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
105 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
Giriş
    X58 anakart eBay'de bile 100 dolardan başlıyor. 300 liraya nerde var?

X5675 30 dolar, minimum 200 TL'ye gelir gönderimle.

Vega 64 en ucuz 2. el 2200 tl, blowerlı rezil mining çıkması kart. Soba gibi:)

Bütün bu parçaları 2. el alsan dahi sıfır Ryzen 1600 12nm'li sistem daha iyi performans verecek. Garantili jelatinli kıçing diye parlayan parçalarla.
    2300 tl'ye 5600 xt var.

Konuda gördüğüm en yanlış yorum.

Hadi hepsini geçtim 10 sene önce X58 kaç paraydı alırken? En ucuzuna baktım 124 pound diyor. Enflasyon hesabına göre günümüz parasıyla 190 dolar.

X5675 release price: 1443 dolar. Günümüz parasıyla 1706 dolar.

En giriş seviye, en ucuz parçalara bile yeniliyorsun 1700 dolarlık işlemci ile. Neresi mantıklı? Sıfır aldıysan zaten mantıksız. Giren girmiş, 1700 dolar. İkinci el alsan yine mantıksız. Taksitle birlikte aynı fiyata alacağın sıfır makina daha iyi performans verir daha kötüsünü vermez.

Vega 64 10 yıllık değil ayrıca. Çıkış tarihi rx580 570'ten sonra.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• L.J kullanıcısına yanıt
    Sen ne içip ne yiyorsun. Kardeşim bütçe odaklı sistem x58 anakart 500 TL de Max
    İşlemci x5650 al hadi 100 TL ye
    Hyper 212 Evo al 150 TL
    12 GB ram 300 TL
    Vega 64 1500 TL her yerde dolu mining çıkması da olsa bişey fark etmez
    700 watt PSU 300 TL
    Bütün oyunları ultrada oynarım
    Sen yeni teknoloji ile övünür durursun
    Ben alacağım performansa bakarım.
    Bırakın artık boş beleş yeni teknoloji bilmem ne ayaklarını tdp yüksek vs vs boş zırvalıktan başka bişey degil.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Bu arada ryzen 5 1600 gibi işlemciyi x5650 4.40ghz de param parça eder 👍

https://www.youtube.com/watch?v=xgwOL_rlJCo&feature=youtu.be
    Al buda sana benden kuru sıkı değil harbiden sistem nasıl olurmuş bakda gör kendi içeriğim.
    Boş boş konuşmaya gerek yok herşey ortada

• Konu doğru ama 10 yıl öncesiyle karşılaştırırsan hata edersin. Öyle bir kart üzerinden gitmişsin ki tam gelişim sürecindeki rampanın altında yer alıyor, o dönemde devrimsel yenilikler yaşandı. Bilgisayar sektörü son yıllarda inanılmaz gelişti bu bir gerçek, ama artık fiziğin sınırları gelişimi yavaşlatmaya başladı. 2070'de 13 milyar transistör var, bu parçaların boyutu yaklaşık 7 nanometre, yani sizin vücudunuzdaki hücrelerden bile 100 kat daha küçük. Bu parçalar 10 yıl önce bu kadar küçük üretilemiyordu, bundan daha verimli parçalar çıkacaktır mutlaka ama artık bu parçaları daha da küçük yapmanız mümkün değil. 10 yıl öncekiyle şimdiki kartların arasındaki farkın artmasının temel sebebi buydu ve şunu kesin olarak söyleyebiliriz, bu ilerlemenin bu kadar hızlı devam etmesi mümkün değil.

İleride inanılmaz şeyler bulunacaktır buna şüphe yok ama dediğim gibi upgradable bir şekilde high-end kasanızı dizerseniz bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca %40 daha fazla fps'i de önemsiz bir detay gibi yazmışsın, yapmayın :)

Gelişimdeki bu durumu 6 yıl öncenin efsane kartı 980'e bakarak anlayabilirsiniz, şu an 980 hala yeni çıkan 1650 ti gibi kartlardan bile iyi performans verir size. 4 yıl sonra 1650ler çöp mu olacak? Hayır gayet idare eder orta ayarda bir kart olacak aynı şekilde 6 yıl önce dizdiğiniz 980'li sistem de 4 yıl sonra çöp olmaz merak etmeyin. Anlattığım sebeplerden dolayı 2080 muhtemelen bundan bile daha yavaş eskiyecektir. 10 yıl boyunca sistemi orta seviyede tutmak için zaten aynı parayı ödersiniz hemen hemen.

• Affection and Hatred kullanıcısına yanıt
    Haklısın hocam. Ancak geleceği öngörmek konusunda yanılıyor olabilirsin.

Haklı olduğun konuyu açmak gerekirse; 2-3 nanometre altına inmek fiziksel açıdan imkansız. Çünkü daha küçük alanlarda Heisenberg'in belirsizlik prensibi ve diğer kuantum etkileri görülmeye başlıyor. Bu nedenle 30 nanometreden 7 nanometreye inmek ile 7 nanometreden 1 nanometreye inmek arasındaki fark çok fazla. Düzenli olarak üretim tekniğinde iyileştirmeler yaparak 30 nanometrelerden 7nanometrelere inildi. Ama bunun altı daha farklı bir vizyon gerektiriyor. Yani binary sistem kullanan cihazlar için nihai işlem gücü sınırına yaklaşıyoruz. AMA!
    Qbit kullanan bilgisayarlar emekleme aşamasındalar. Yani yeni bir teknolojik sıçramanın arefesinde olabiliriz. Önümüzdeki 10 sene içinde en gelişmiş süper bilgisayarlar bile çöpe dönüşebilir bunun olmayacağının garantisini kimse veremez.
    Tüm bunlarla beraber olaya sadece donanım perspektifinden bakmak hatalı olur. Grafik motorları, apiler, işletim sistemleri, programlama dilleri hepsi yenileniyor, gelişiyor. Çoğu eski donanım mimarisinde ötürü bir çok yeni yazılımı desteklemiyor. Hal böyle olunca saf donanım gücüyle sistem güncellemeye diretmek ayrıca yanlış olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Haklısın hocam. Ancak geleceği öngörmek konusunda yanılıyor olabilirsin.

Haklı olduğun konuyu açmak gerekirse; 2-3 nanometre altına inmek fiziksel açıdan imkansız. Çünkü daha küçük alanlarda Heisenberg'in belirsizlik prensibi ve diğer kuantum etkileri görülmeye başlıyor. Bu nedenle 30 nanometreden 7 nanometreye inmek ile 7 nanometreden 1 nanometreye inmek arasındaki fark çok fazla. Düzenli olarak üretim tekniğinde iyileştirmeler yaparak 30 nanometrelerden 7nanometrelere inildi. Ama bunun altı daha farklı bir vizyon gerektiriyor. Yani binary sistem kullanan cihazlar için nihai işlem gücü sınırına yaklaşıyoruz. AMA!
    Qbit kullanan bilgisayarlar emekleme aşamasındalar. Yani yeni bir teknolojik sıçramanın arefesinde olabiliriz. Önümüzdeki 10 sene içinde en gelişmiş süper bilgisayarlar bile çöpe dönüşebilir bunun olmayacağının garantisini kimse veremez.
    Tüm bunlarla beraber olaya sadece donanım perspektifinden bakmak hatalı olur. Grafik motorları, apiler, işletim sistemleri, programlama dilleri hepsi yenileniyor, gelişiyor. Çoğu eski donanım mimarisinde ötürü bir çok yeni yazılımı desteklemiyor. Hal böyle olunca saf donanım gücüyle sistem güncellemeye diretmek ayrıca yanlış olur.
    Doğru hocam ama quantum teknolojisi şu anda emeklemeyi geç daha doğmuş bile değil. O tarafta daha neyin ne olduğu bile bilinmiyor, her şey teorik şu anda ve yeni bir einstein gelene kadar da bulunması mümkün değil. Yarın quantum evreninin sırları çözülse yine ticari amaçlı bir bilgisayar üretmek en iyi ihtimalle yıllar alır.

Şimdiki en güçlü bilgisayarları çöpe dönüştürecek quantum bilgisayarı üretecek seviyeye gelirsek zaten o bilgilerle yapabileceklerimizin sınırı olmaz, bilgisayarın kendisi bile çok gereksiz bir hale bürünebilir o saatten sonra, neler olacağını kestirmek çok zor.

Yani benden söylemesi quantum bilgisayarı beklemeyin yakın gelecekte. Tabi yine dediğiniz gibi farklı alanlarda da gelişimler olur muhakkak ama şimdinin high-end hardware'lerini ıskartaya çıkaracak seviyede olmaz bence. Olmayacağının garantisini vermek çok zor olsa da uç ihtimallerdir, isteyen gönül rahatlığıyla 2080 Ti'ları çeksin o yüzden.

• Oyun tarafında sorun fps ya da resolution değil ki last of us 2'nin üstün grafikleri ps4'ün geri kalmış teknolojisi ile bile yakalanabildi. rdr2 ps4'de de var pc'de de. Downgrade vs söz konusu mu bilmiyorum ama pc'de rtx serileri yetişmezken oyuna ps4 yetiyor :D Sorun ne cidden bilmiyorum ama bir tek donanımmış gibi olduğunu sanmıyorum açıkcası :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kendinetroll -- 19 Temmuz 2020; 18:13:49 >
  • kendinetroll K kullanıcısına yanıt
    Sorunun cevabını kendin vermişsin dostum. Ps4'teki grafik seviyesi ile pc'deki zaten bir değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: kendinetroll

Oyun tarafında sorun fps ya da resolution değil ki last of us 2'nin üstün grafikleri ps4'ün geri kalmış teknolojisi ile bile yakalanabildi. rdr2 ps4'de de var pc'de de. Downgrade vs söz konusu mu bilmiyorum ama pc'de rtx serileri yetişmezken oyuna ps4 yetiyor :D Sorun ne cidden bilmiyorum ama bir tek donanımmış gibi olduğunu sanmıyorum açıkcası :D
    Bomboş

Biri orta ayarda zar zor 30 fps acabilirken

Diğeri ultra kadar yolu var

Pro bile 2k veriyor

Yani. PC ile PS elma ile armut

Ona bakarsan FIFA 19 hem PS4 hem PS3 hem PC de var

Aynı mi grafik

• quote:

Orijinalden alıntı: GODLİİKEEX

Sen ne içip ne yiyorsun. Kardeşim bütçe odaklı sistem x58 anakart 500 TL de Max
    İşlemci x5650 al hadi 100 TL ye
    Hyper 212 Evo al 150 TL
    12 GB ram 300 TL
    Vega 64 1500 TL her yerde dolu mining çıkması da olsa bişey fark etmez
    700 watt PSU 300 TL
    Bütün oyunları ultrada oynarım
    Sen yeni teknoloji ile övünür durursun
    Ben alacağım performansa bakarım.
    Bırakın artık boş beleş yeni teknoloji bilmem ne ayaklarını tdp yüksek vs vs boş zırvalıktan başka bişey degil.
    Grek yok boyle usluba...Arkadas haklı bir kere Win10 guncel sistemlerle daha iyi calısıyor.Sonra siz sıfır ilemci ile 10 yıllık 2. el islemciyi karsılastıyorsunuz.
    Ne DDR4 destegi var ne M2 SSD destegi var, Ne anakartın garantisi var ne islemcinin garantisi var.700w 80+ GOLD,SİLVER,BRONZE PSU da 300 TL degil...

• huso kullanıcısına yanıt
    10 yıllık olunca ne oluyor işlemci?

• Upgrade edilebilir ortanın biraz üstü sistem kurmakta fayda var. Parçalar ömrü tükenene kadar kullanılmamalı yenileri çıktığında ya da hemen öncesinde satılarak yükseltme yapılması daha uygun olur. Tabiki bu her parça için de uygun değil. Ekran kartı upgrade için en uygun bileşen bana kalırsa. SSD hard disk ram gibi değişkenlerin ömrü daha uzun oluyor.

En iyi koşullarda yeni kurulan bir sistem maksimum 4 - 5 yıl arası götürecek şekilde düşünülmeli. Kurarken high end kurmak için yüksek fiyatlar ödememek gerek. En baştan 10 yıllık sistem kurayım düşüncesi sonuç getirmiyor. Evet teorikte 10 yıl götürecektir ancak 10 yıl içinde çok sular akıyor değirmenin altından. 5 - 6 yıldan sonra verimlilik yarı yarıya düşecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m-99 -- 19 Temmuz 2020; 19:5:10 >
  • Kısmen katıldığım kısmen katılmadığım noktalar var. Sistem toplanırken bazı bileşenler ömürlük, bazıları ise dönemlik olarak alınır ki ileride sistem yükseltileceği zaman çok fazla kullanıcıya maaliyet oluşturmasın. Ömürlük bileşenler içinde tahmin edersiniz ki PSU, CPU soğutması, sistemin toplanacağı kasa ve diğer çevre bileşenleri bulunmakta. Gelelim anakart, ram, cpu ve gpu'nun olayına. Birçok işlemci siz zaten yanlış bir hız aşırtma veya kalitesiz bir soğutma kullanmıyorsanız performansından çok verim kaybetmez (gelen düzeltme yamaları ile yapılan kasıtlı performans düşürmelerini saymazsak) ki birçok işlemcinin günümüzdeki kullanım ömrü en az 10 yıldır. Buna ek olarak bu piyasa döviz üzerinden işlediği ve üst seviye parçalar sınırlı sayıda üretildiği için herhangi bir zamanının tepe modelini alırsanız, değer kaybetmeden elden çıkarmanız fazlası ile mümkün. X58 anakart ve 6 çekirdek 12 izlekli W3690 kullanıyorum %30 luk bir hız aşırtma ile ve güncel komut dizinlerinin olmaması haricinde yaptığım hiçbir işlemde çok da büyük bir eksikliğini hissetmedim. Güncel oyunları yüksek grafikte gayet akıcı oynatabildiğim gibi 12 izlekle de gayet keyifli biçimde render alıp müzik derleyebiliyorum. Kullandığım anakarttaki kuzeyden güneyine kadar işlenmiş olan pasif soğutma bloklarının, 24 fazlı güç beslemesinin, konulan kaliteli Japon imalatı katı kapasitörlerin kalitesi güncel çoğu üst seviye anakartlarda bile mevcut değil. Özetle tesisat veya psu kaynaklı bir sorun olmadığı sürece ben o anakartın bozulacağına ihtimal dahil vermiyorum. Ancak ekran kartı tarafında aynı şeyleri söyleyemeyeceğim, ekran kartında güncel olanı almak(bazı istisnalar hariç) gerek güç tüketimi, gerekse oyunlardan alacağınız performans açısından daha avantajlıdır. Ek olarak güncel olan gpuların piyasası daha hareketlidir çünkü eski tepe gpularla güncel orta seviye gpular arasında hem fiyat hem de performans olarak pek fazla fark yoktur ancak güncel olanın alacağı destek bir tık daha öndedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRC_KHAN -- 9 Ağustos 2020; 15:52:20 >

• PSU,Monitör, kasa ömürlük alınmalı, gpu nvidia 60-870 serileri alınıp 3 yılda yada çok değer kaybetmeden 1,5 -2 senede yada her jenarasyonda değişlimeli. İşlemci 4-5 yıl göürecek bi işelemci alınmalı.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.