Şimdi Ara

8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
7
Favori
10.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
105 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bence bahsedilen bu degil, olayin zenginlikle de alakasi yok, tum pcyi bastan almiyoruz zaten. Suan high-end bir islemcinin fiyatinin 3 te 1 ine bir islemci alinip yillarca kullanabiliyoruz, atiyorum 3-4 sene sonra da yine o zamanin benzer ayarinda islemci alsaniz hem daha yuksek performans, hem de toplamda daha az masraf. Burada zenginligin alakasi yok, tam tersine o an ihtiyaciniz olmayan bir sey almak, gelecege yatirim demek parayi cope atmak anlamina geliyor.

Gercekten bir isiniz vardir, profesyonel olarak o an 12 core islemciyi kullanabiliyorsunuzdur mesela, o zaman alirsiniz, yoksa teknolojinin gelisme hiziyla yarisamazsiniz. Bakin daha simdiden ilk seri ryzen 14 nm iken 3. seri 7 nm, seneye 5 nm gibi dedikodular var, bu durumda pahali almanin en ufak mantigi yok.

Ha yeni cikani hemen almaniz gerekiyor da demiyorum, dedigim gibi yillarca yetiyor suan ortalama bir sistem, cidden eskidiginde bir sene oncenin islemcisini alirsiniz ucuza, olabilecek her yonden kârda olursunuz.

En cok elestirilenler "uzun yillar kullanayim" diyerek 20 binlik pc toplayanlar oluyor zaten, burada bunu yapan fakir de yarisini harcayan mi zengin? %10 performans icin 2 kat ucretler isteniyor, 1 sene sonra kendiliginden ayni fiyat araliginda daha fazla performans veren urunler cikiyor zaten.

Ya cidden buna ihtiyaci olan, ya da parasi olup da bunu hobi yapmis insanlar almali diyoruz, uzun surede kârlı cikmak isteyenler degil, cunku oyle bir sey yok, objektif olarak yanlis.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Çok doğru bir konu bırakın 10 seneyi, en iyi kartı şuan alsanız 5 sene sonraki kartlar ile arasında dağlar kadar fark olur.
    En iyi kartı almaya çoğu zaman gerek yok.
  • şu sıralar aslında geforce now olayına katılmak daha iyi gibi hocam

• Bir sistem illa 8-10 gitsin demek zor ancak niyet olarak yapacağınız işi iyi kötü mümkünse 8-10 yıl yapabilmesi bence güzel. Maliyet olarak daha verilmli olduğunu düşünüyorum.

Masaüstü bilgisayarım uzun yıllar çalıştı. Şu an revize etmek üzereyim.
    Her yıl bilgisayarı revize edecek gücüm yok. (bence birçok kişinin olmuyor)
    Yıllarca çalışacak bir bilgisayar haline getirmeye çalışıyorum. Oyun ve 3d tasarım için kullanacağım.
    Herşeyi en üst düzeyde yapmasına gerek yok daha ziyade fiyat/performans ürünleri almayı amaçlıyorum.
    Yukarıda bahsedilene benzer yeni nesil işlemci yerine geçen yılın teknolojisi olan intel i7 9700 işlemci fiyatı düşmüş olduğu için daha cazip geliyor.
    Bugün orta segment bir donanımı aşağıdaki şekilde derlemeye çalıştım. Henüz almadım, sizlerin fikrine de ihtiyaç duyoyorum.
    Anakart: msi z390a-pro
    İşlemci: intel i7 9700
    Ram: gskill ripjaws 3600MHz CL18 2x8GB
    Ekran kartı: Palit RTX 2060 dual 6GB
    SSD: Corsair mp510
    Bende psu ve hdd mevcut olduğu için yazmadım. Zaten çok da belirleyici ürünler değil.
    Donanımın seviyesine önem vermeye çalışıyorum, markaları pek önemsemiyorum açıkçası.
    Fiyatı makul olan ürün, satıcısı da güvenilir oldukça tercih edilebilir sanırım.

• 2011 model i7 2600 kullanıyorum hala çok iyi çalışıyor. not:oyuncu değilim,onboard gpu kullanıyorum.
  • Ekran kartı olayında katılıyorum evet, normal bir kullanıcının, oyuncunun gidip rtx2080ti alması aptallık gibi bir şey. Misal Rtx2070 geçen neslin gtx1080ti ına eşit neredeyse. Tepe nokta yerine her zaman üst-orta segment daha avantajlıdır, oyun ve gpu konusunda. Fakat şöylede bir durum var 2 3 senede bir sistem toplayabilen insanlar değiliz malum ekonominin çöküşü, doların fırlaması ve saçma vergiler dolayısıyla. Benim tercihim tepe cpu anakart vs üst-orta segment gpu ve zaman içerisinde gpu upgrade i. Bir kaş ay öncesine kadar i5 3570k ve rtx 2070 ile 1080p ultra ayarlarda oyun oynayan insandım. İşlemci ve anakarta yatırım yapmaktan kaçınmadım zamanında ve 8 sene boyunca sırasıyla 8800gt, gtx770 ve Rtx2070 gpu yükseltmeleri ile tüm oyunları ultra ayarlarda son günlere kadar oynadım. Şuan tekrar üst segment cpu, anakart, bellek vs ile yeni sistem topladım 2şer, 3er yıl aralıklarla gpu yükselterek bu sistemi de 7-8 sene kullanmayı planlıyorum,belli de daha fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 2016 da apu bir sistem toplam 1500 e
    2018 de 1050 ti aldım 1200 e
    2020 de işlemci - ram - anakart değiştim 1500 e

yani 2 senede bir ekran kartı ve işlemci değişimi yeterli benim gibi oyun oynayanlar için.

2022 de çıkan ekran kartlarına bakarak uygun alarak devam edicem muhtemelen .

2018 de ekran kartı aldığım zaman 1080 ti esip kavuruyordu gerçi hala kavuruyordur ama 4 sene sonra 1050 ti den çok iyi olacağını sanmıyorum.
  • 10 sene boyunca hiçbir kart, güncel oyunları oynatamaz,bu kesin. Forumda 10 sene götürsün diyen arkadaşların demek istediği ; "5 sene boyunca çoğu oyunu orta/yüksek aktif, geri kalan 5 sene içinde de genel işlerimi halledip belki o zamanın düşük oyunlarını çalıştırayım."
    Bunun dışında bir şey söyleyen NviLink 2080Ti yapsın yine 10 sene gitmez
    2010'dan 2020'ye bile neler değiştiğini düşününce, 2020'den 2030'a hayal edemiyorum
    Bence en mantıklısı güncel olarak oyun oynayan biriyseniz 2-3 seneye bir f/p ve orta sınıf bandından ürünlerle sistemi güncellemek. Elindekini sat-yenisini al-oyna. Bu döngü en sağlıklısı bence. Bilinçli şekilde High-End sistem kuranlarında o sistemlerin 10 sene gitmeyeceğini bildiğini düşünüyorum, onlarda 2-3 seneye bir güncelliyor illaki. Önemli olan kullanım amacı tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KASAP1910 -- 14 Temmuz 2020; 1:3:55 >

• 3 sene önce topladığım sistemi şuan 15 bin tl ye bile alamıyorum ben bu sistemi en az bi 5 sene daha kullanırım. Asus Maximus X Hero Wifi kullanıyordum 4 ay önce arızalandı Amazon iade aldı 100 tl fark verip Maximus Xİ HERO Anakart aldım 2 yıl garantisi oldu.

İntel İ7 8700K cpu

NZXT Kraken X62 Sıvı soğutma

Asus Maximus Xİ HERO WİFİ AC Z390 Anakart

Asus GTX 1080 Tİ O11G Ekran kartı

Gskill Trident Z 3200 mhz 32 GB RAM

1X Segate 2 TB SSD

1X Samsung 960 EVO 1 TB NVME SSD

1X Samsung 960 EVO 500 GB NVME SSD

2X Samsung 850 EVO 500 GB SSD

Corsair HX1200İ Güç Kaynağı mevcuttur.
    8-10 Yıllık Sistem Toplamak Yanlış

• Valla amd tekrar ortaya çıkana kadar intel işlemciler rahatlıkla 8-10 sene götürüyordu. Her sene %5-10 performans artışını gagalayıp duruyorlardı. Bir bakıyordun 5-6 nesil geçmiş hala senin işlemciden alt tarafı %20-30 anca güçlenmiş, idare ediyordu çok rahat. Şimdi amd atağı ile elbette işler değişti. 3 sene anca idare eder oldu çünkü ciddi güç farkı yaşanıyor.
  • Herşeyin en iyisi en uzun süre götürenidir. Evet artık bi donanım 10 yıl götürmez. 5 yıl götürür. Ama konu sahibi arkadaşın tavsiye ettiği sistem 3 yıl götürür. 3 yıl sonra soket vb değişmediyse hadi ekledin diyelim birşeyler maliyet daha pahalıya gelir. Kullandığın süre boyunca high end donanımın vereceği fazladan performansda cabasıdır.

Yani siz siz olun paranızın yetebildiği en iyi donanımı, donanımı geçtim hayatın her anı için alabildiğiniz en iyisini alın. (en iyisi her zaman en pahalısı olmayabilir)

• İ7 9700 denmis 8 cekirdek ve HT olmayaqn bir islemci 3000TL bandındaydı.Yine 2 ay once 8700K 3000TL den satılıyordu.
    Bir arkadas İ7 2600 u Onboard GPU ile 9 yıldır kullanıyorum demis.Oyunla isim yok demis.Oyun la isi olmayan adam 15 yıllık Q9550 8-16GB Ram ile bir 10 sene daha gider.Burada belirleyici olan oyun oynar mıyım oynamaz mıyım?

Su anda F/P olarak en iyi islemci fiyatı artmasına ragmen uzak ara 1600AF ya da 2600 dur. 6 12 islemciler sıfırı 900-1000TL arasında 2. el alırsan 800TL ye alırsın.
    Buna bir de B450 Board alırsan misal Garantili 2. El 800TL civarıana B450 Pro Gaming ya da B450 Tomahawk Max alırsın 3-6 aylık Anakart bir de 800-850TL ye 4GB RX 570 Ekran Kartı ile 2. El en iyi F/P sistemi olur.16GB Ram ile Klas bir Kasa ve 600W ve uzeri 80+ Bronze PSU ile uzun yıllar gider.
    2 sene sonra RX570 degistitir 2. el 2060 gibi bir Ekran Kartı alırsın diger hicbirseye dokunmadan bir 3 sene daha gidersin.
  • Benim pc de 8 senelik ancak buradaki konu oyun. Yoksa PC yetiyor günlük kullanıma. İşin içine oyun girince 8-10 sene imkansız.
  • Dediklerinin doğru ve yanlış tarafı var , sen bir sistem aldıktan sonra eğer teknolojide bir sıçrama noktası olmamış ise aldığın bir sistem 7-8 sene çok net her oyunu ultra olmasa bile high de oynarsın. Örneklere gelelim . Ben AMD serisini takip etmediğim için Intel ve Nvidia dan örnek vereceğim. Türkiye de bu yanlış çok yapılıyor hemen spec incelenip kıyaslama yapılıyor YANLIŞ ... Gerçek sonucu daima benchmarklarda görüyorsun, ilk başta işlemci : Intel i7 5960x(multicore) yada 6700k (single core) BU iki işlemci intelin sıçrama noktasıdır, bir önceki nesil ile arasında, kaba tabirle uçurum vardır, şu anda ise yeni çıkan 10900 lar bakın 9900 demiyorum yeni sıçrama noktası, benchmarklarda 10900 en yakın rakibine 100 puanda fazla koyuyor, oyun testlerinde temizinden 15-20 fps fazlası
    Ekran kartı: 980 ti bu ekran kartının altındakiler direk çöptür NET ... (İşlemci için aynı cümleyi kullanamam ) ben bu forumda 980 ti satıyordum adam bana bu fiyata 1050 var diyor. Adam konu ile o kadar alakasız.... yani bir ürünü. Yeni seri olması onu iyi yapmıyor, önemli olan teknelojide sıçrama noktası mı değil mi. Sun anda 2080ti lar daha doğrusu RTX üzerinden çok mükemmel özellikler çıkarıyorlar bana kalırsa 2080ti degil. ama 3000 serisi sicrama noktası olacak, özetle şu anda 6700k 980 ti bir PC si plan piyasada ki en son çıkan oyunu rahatlıkla ultra ayarda 60+ fps oynar ultra olmaz ise high garanti , Aslında birçok insanı yanıltan en önemli faktör de oyunların optimizasyonu.. oyunu optimizasyonu iyi değilse 10900k 2080 ti olsa bile 3-5 fps den fazlasını göremezsiniz, Mesela ben the Elder Scroll's online oynuyorum oyun ,Dx11 destekli ve eski bir oyun çok ciddi optimizasyon sıkıntısı var. Oyun dan hem işlemcisi hem ekran kartı hiç bir zaman %40 i. Üstüne çıkmıyor, buna bağlı kalabalık combatta ciddi Lag ve fps sorunu var oyunda şimdi ben bu oyunicin 2080 ti kullansam ne işe yarar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tahsin3323 -- 14 Temmuz 2020; 6:48:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gecen hafta satın aldım
    B450m dragon bulk
    R5 3600
    Rog strix 2060
    16g ram
    480 ssd

Geçen sene laptop vardı 1660ti i7 9750h
    Ben standart bir ev kullanicısıyım ama teknolojiyi deneyimlemeyi seviyorum bütçem yettigince.airpods pro çıkar çıkmaz aldım mesela ama telefonum hala iphone7 çünkü telefonlarda teknolojik bir sıçrama olduğunu düşünmüyorum ki bugün hala aynı telefonu işlemci degistirip se modeliyle tekrar piyasaya sürdüler.

Sürekli güncel kalmak iyidir arkadaslar senede 1-1.5k keyfi harcama yapamıyorsanız bu sistemlere bakmakda saçma.

Pc yi degiştirme sebebimde yıllardır pcden uzak konsolcuydum bi heves aldık laptopu sonra bir baktım bambaska bir dünya varmiş 144hzler RTxler 1.5sene sonunda dizustunu sattim ve ustune 1k koyup monitor dahil bu sistemi aldım.

Yukarda bir arkadasın dedigi gibi paranızın yettigi en son sistemi almakta fayda var bu ekipman icinde gecerli. Ülkemiz ikinci eli kuvvettli ve piyasası olan bir ülke 3-5 kuruş altına satabiliyorsunuz herseyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bikereismiguzel -- 14 Temmuz 2020; 7:15:25 >

• ben 10 sene idare edecek şekilde sistem topluyorum ve her sene kenara usd atıyorum zamanı geldiğinde en baba bilgisayarı topluyorum memnunum :D
  • e8500 ile yoluma devam ediyorum, bir on sene daha kullanacağımı düşünüyorum
  • Hala i5 2600k gtx 1060 kullanıyorum. Çatır çatır yetiyor.
  • 5 seneden fazla oldu aynı sistem ile yola devam ediyorum . 10 sene daha yol alabilrim. Pc tarafında hiçbir hıza ihtiyacım yok . Şu an bile bu sistem ile yaptığım işlerde üst düzey performans alıyorum . Yetişemeyeceğim hıza ne gerek var .
    Oyun için one x var onunla oyun oynuyorum . Sürekli de oynuyorum öyle yarım yamalak değil. Series x gelince imkanlar dahilinde almayı düşünüyorum. Sistem ihtiyacım bu nedenle yok

Sistemimde kabaca şöyle , i5, 12 gb, ssd , gtx 670 (Daha kaba olamaz :)

Not : Ram yenilersem 15 yılı zorlarım . 600 hz Ram lerim .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.