Şimdi Ara

7600x Isı Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

DDR5 sisteme yeni geçtim ve tercihimi 7600x'ten yana kullandım. Daha önce 5600 kullanıyordum. Neyse 5600'le oyunlarda 55 derecelerde iken 7600x ile 80 dereceleri görüyorum. Önde 3, yukarıda ve arkada toplam 3 tane egzos fan var. kule soğutucu olarak be quiet pure rock 2 fx kullanıyorum. thermal paste cpu cooler'ın üstünde gelen. bilgisayarı ilk başlattığımda çok yüksek sıcaklıklara çıkıyor. havalar daha ısınacak ve performansın etkilenmesini istemiyorum. bu dereceler normal mi? sorun çıkarır mı? ne yapmam gerekir?

• Toplam 6 egzoz fan aşırı fazla. 2 tanesi egzoz olsa yeter.

• OptikForm kullanıcısına yanıt

öndekiler egzos değil orası yanlış anlaşılmış

• https://forum.donanimhaber.com/under-voltaj--155347801

Şöyle bi konu açmıştım oraya bi bak istersen o zamanlar yaptıklarımı şimdi hatırlamıyorum.

• Batmanlı Betmen kullanıcısına yanıt
    Normal. Yaklaşık 1 senedir 7600x ile beraberim.1080p oyun oynuyorum. 70-80 arası oyunlarda Rdr2 ultra ayarlarda 73-74 lerde geziyor. Boşta da 46-47 derecelerdw çalışıyor.İşlemci genel olarak sıcak çalışan bir işlemci. İçiniz rahat olsun.Hatta dün fan kontrolünde ufak bug oldu herhalde oyunda 93-94 e kadar çıkmış sonradan farkettim. Msi anakart kullanıyorum. Msi center yazılımına güncelleme gelmiş o yüzden düzgün çalışmamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scrfc -- 5 Mayıs 2024; 10:30:24 >
  • AM5 işlemcilerinin dizaynı bu şekilde. 95C'ye kadar normal diyor AMD. Undervolt yapabilirsin ya da termal limit(performans kaybı olur) koyabilirsin.

İşlemcinin chip tarafındaki sıcaklık aktarımı önceki işlemciler gibi değil. Mesela stres testi yaparken 95'lere dayanır ama elini egzoz fanının oraya koyarsan hava sıcaklığı çok daha düşük. Eski tip bi işlemci olsa el bile yakar bu sıcaklık.

Bende 7800x3d var, benzer durum. Tek farkı x3d işlemcilerin sıcaklık limiti 89C.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.