Şimdi Ara

6A KÖPRÜ DİYOT YERİNE 8A KULLANILABİLİRMİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
2.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Resimdede görüldüğü üzere 6a köprü diyot kullanılmış ama bulamadım bi türlü acaba 8A-10A kullanılabilirmi?

• kullanılır daha iyide olur kardeşim
  • eyvallah kardeşim bende elamanların hepsini aldım köprü diyotuda alıp yapayım yarın saolasın
  • Merakımı hoş görün, bu ne devresi acaba, ne iş görecek ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

Merakımı hoş görün, bu ne devresi acaba, ne iş görecek ?

aktif filtre devresini besleyecek kardeşim

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Bu aktif filtre devresi için bu kadar akımli bir regüle kullanmaya ne gerek var. çok basit bir LM78L12 ve LM79L12 regüle entegreleriyle basit bir devre kullanın . Bu arada eğer bu devreyi başka bir yerde mesela bir simetrik beslemeli amfide kullanacağım dersen o zamanda devredeki akım yollarını daha kalın olarak çizmelisin yoksa yukarıdaki şemada yollar çok incedir.. buna dikkat ederderseniz iyi olur...

cevabınız için çok teşekkür ederim ben bunları netten indirmişdim kendim tekrar çizdim bir soru daha sorayım 4 adet tl072 yi beslemeye yetermi yoksa her biri için ayrı ayrı devremi yapmam gerekir

• Selamlar.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl072-ep.pdf
    Bu datasheet e göre , TL072 besleme akımı tipikal olarak opamp başına 1.4 mA , max ise 2.5 mA ! TL072 çift opamplı olduğuna göre max. çekebileceği akım 5 mA olur. 4 adet varsa 20 mA !!! Sizce de max. gereken akımı 20mA olan bir devreye 8A yani 8000 mA lik bir köprü fazla değilmidir...
    Aynen kenakord08 beyin dediği gibi 2 adet küçük kılıf 78 / 79 çifti ile basit bir regüle işinizi görecektir. Ki TO92 kılıfındaki bu entegreler bile 100 mA verebilecek entegrelerdir.

http://www.national.com/mpf/LM/LM78L12.html#Overview
    http://www.national.com/mpf/LM/LM79L12.html#Overview
    Saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: untayk

Selamlar.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tl072-ep.pdf
    Bu datasheet e göre , TL072 besleme akımı tipikal olarak opamp başına 1.4 mA , max ise 2.5 mA ! TL072 çift opamplı olduğuna göre max. çekebileceği akım 5 mA olur. 4 adet varsa 20 mA !!! Sizce de max. gereken akımı 20mA olan bir devreye 8A yani 8000 mA lik bir köprü fazla değilmidir...
    Aynen kenakord08 beyin dediği gibi 2 adet küçük kılıf 78 / 79 çifti ile basit bir regüle işinizi görecektir. Ki TO92 kılıfındaki bu entegreler bile 100 mA verebilecek entegrelerdir.

http://www.national.com/mpf/LM/LM78L12.html#Overview
    http://www.national.com/mpf/LM/LM79L12.html#Overview
    Saygılar.

kardeşim çok doğru gereksiz yere yapılmış olur peki resimde görülen şemayı yaparsam dahamı sağlıklı olur

• Resimdeki şemayı yapsan uygundur.Ayrıca 7812 veyahutta 7912 regülatörleri 1,5 ampere kadar dayanabilir.Fazla akımın olmasının bir zararı olmaz.Yük olarak bağlanılan devre ihtiyacı olan akımı çeker
  • tek amacın; çok da yüksek akım çekmeyeceğin, simetrik bir güç kaynağı yapmak ise son verdiğin devre fazlasıyla görür işini. köprü diyotun akımı da fazla önemli olmaz bi yerden sonra..
  • quote:

Orijinalden alıntı: 6sigma

Resimdeki şemayı yapsan uygundur.Ayrıca 7812 veyahutta 7912 regülatörleri 1,5 ampere kadar dayanabilir.Fazla akımın olmasının bir zararı olmaz.Yük olarak bağlanılan devre ihtiyacı olan akımı çeker

hocam 1,5 amper çekmek için o regülatörleri çok deli soğutmak lazım bence yaw :D sıvı azot filan anca kurtarır :))
  • Haklısın ozaman bir adet 7812 yi soğutmak için sıvı soğutma yapalım iyi olur.Yada bozdolabı kopresörleri kullanalım teşekürler bu güzel bilgin için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Th3r4p1sT

tek amacın; çok da yüksek akım çekmeyeceğin, simetrik bir güç kaynağı yapmak ise son verdiğin devre fazlasıyla görür işini. köprü diyotun akımı da fazla önemli olmaz bi yerden sonra..

teşekkür ederim üstteki devre elemanlarını aldım onuda farklı değerlendiririm artık
  • quote:

Haklısın ozaman bir adet 7812 yi soğutmak için sıvı soğutma yapalım iyi olur.Yada bozdolabı kopresörleri kullanalım teşekürler bu güzel bilgin için

dedim ya, 78xx veya 79xx entegresinden 1,5 A çekmek, özellikle de piyasa malı ise bunlar, çok çok zor. bildiğin 'paaat' diye bi ses duyarsın. entegreye bi baksan çatlamış ve bir parçası uçmuş gitmiştir
    ama bu regülatörlerin biraz daha pahalı fiyata biraz daha güçlü olanları da var. 1. kalite, 2. kalite filan sınıflandırıyolar bunları. bana hep bu 2. kalite ürünler denk geldi piyasada. belki 1. kaliteleriyle daha yüksek akımlar çekilebilir emin değilim..

• quote:

quote:

Haklısın ozaman bir adet 7812 yi soğutmak için sıvı soğutma yapalım iyi olur.Yada bozdolabı kopresörleri kullanalım teşekürler bu güzel bilgin için

dedim ya, 78xx veya 79xx entegresinden 1,5 A çekmek, özellikle de piyasa malı ise bunlar, çok çok zor. bildiğin 'paaat' diye bi ses duyarsın. entegreye bi baksan çatlamış ve bir parçası uçmuş gitmiştir
    ama bu regülatörlerin biraz daha pahalı fiyata biraz daha güçlü olanları da var. 1. kalite, 2. kalite filan sınıflandırıyolar bunları. bana hep bu 2. kalite ürünler denk geldi piyasada. belki 1. kaliteleriyle daha yüksek akımlar çekilebilir emin değilim..

resimde görülen şemayı yapınca pat diye ses duymam değilmi

• quote:

Orijinalden alıntı: aagökhan

quote:

quote:

çekeceğin akıma bağlı. entegreyi ne kadar zorlarsan o kadar iyi soğutman gerekir. yeterince soğutmamışsan pat diye sesi duyarsın. 500mA filan çekeceksen soğutucuya bile gerek olmadan halledersin (bende sorun çıkmadı hafifçe ısınmanın dışında.) ama daha fazlası için entegreyi soğutucuya bağlaman şart. soğutucu ile de yine 1A i bulman çok çok zor. çok çok zorlarsan da paaaat şeklindeki sesi duyarsın. yüzüne gözüne şarapnel parçası değmemesi için bu sırada o ortamda bulunmasan iyi olur. :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aagökhan

quote:

quote:

çekeceğin akıma bağlı. entegreyi ne kadar zorlarsan o kadar iyi soğutman gerekir. yeterince soğutmamışsan pat diye sesi duyarsın. 500mA filan çekeceksen soğutucuya bile gerek olmadan halledersin (bende sorun çıkmadı hafifçe ısınmanın dışında.) ama daha fazlası için entegreyi soğutucuya bağlaman şart. soğutucu ile de yine 1A i bulman çok çok zor. çok çok zorlarsan da paaaat şeklindeki sesi duyarsın. yüzüne gözüne şarapnel parçası değmemesi için bu sırada o ortamda bulunmasan iyi olur. :)

kardeşim ben en üstteki şemayı yaptım elamanları aldığım için ama dediğin gibi çok güçlü oldu bende 7812 li olanı yapacam inşallah verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.