Şimdi Ara

5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
3
Favori
2.382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları

  Herkese merhaba ,


  Bugün Msi MAG B550 Tomahawk ile 5950X nasıl bir ikili olabiliyor , böyle bir kurulum nasıl sonuç veriyor , yakından bakıyoruz.


  Öncelikle şunu belirtmeliyiz arkadaşlar, bir anakartın genel kalitesinin çipset ile bir alakası yok. Anakartın Faz yapısı Vrm durumu , soğutma elemanlarının kalitesi genel kalitesini belirler. Bütün bu durumların birleşimi, işlemci sıcaklığına etki eder ve genel overclock performansını etkiler. Bunların dışındaysa anakartın giriş çıkış portları, wifi desteği yada RGB bağlantı durumları kullanıcıların ihtiyaçlarına göre karar vereceği etmenler olarak karşımıza çıkar. Yani işin özünde, X570 olan anakartlar B550 den daha iyi gibi bir sonuç çıkarmak yanlış olur.


  Kısaca B550 ve X570 çipsetlerin farkından bahsedersek , aradaki fark Pcı 4.0 çoklu desteği diyebilir. Eğer birden fazla PCI 4.0 ekran kartı yada birden fazla Nvme 4.0 disk kullanacaksanız, B550 de bu destek yok, X570 anakart almanız gerekiyor. Ama onun dışında bir ekran kartı ve en çok 1 Nvme 4.0 SSD disk kullanacaksanız da X570 çipsete ekstradan para ödemenize gerek yok. Hangi anakart seçilmelidir gibi bir konuya girmeyi çok istemiyorum keza kampanyalar ile bazen bir X570 model anakart bazen de bir B550 model anakart çok Fiyat Performans konuma gelebiliyor. Burada kullanıcının dikkat etmesi gereken nokta , anakartın faz yapısının sağlam olması. Bunu ancak araştırarak yada karşılaştırmalı testlere bakarak öğrenebiliyoruz.


  Aşağıya bu konudaki yararlı paylaşımları bırakıyorum fikir sahibi olabilirsiniz.


  Motherboard VRM Tier List v2 (currently AMD only) 


  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1PuUWroxA0HvSSipsXlB8hnYkshxD8LdeO5EA6WLdOQw/edit#gid=0
  Kutu Ve İçeriği

  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  Msi , anakartlarını son dönemde 2 ye ayırmış durumda. MAG ve MEG serisi olarak nitelendirilen kartlarda , MAG daha çok orta sınıfa hitap ederken , MEG serisi tepe seviyeye hitap ediyor. İncelemedeki kartımız MAG Tomahawk , her anlamda orta sınıf bir kart , ama 5950X gibi soketin en güçlü işlemcisi ile kullanımda ne gibi bir tavır sergiliyor beraber bakacağız.


  Msi kutu içeriği standart olarak karşımıza çıkıyor, anakart dışında kutudan sata kabloları ve kitapçıklar çıkıyor.  Teknik Özellikler
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları


  10+2 düzeninde tasarlanan faz yapısıyla gelen Tomahawk , Renesas ISL99360 60A VRM düzenini ve Renesas RAA 229004 (5+2) PWM Kontrolcü ile geliyor. Tomahawk'ı orta seviye olarak nitelendirsekte , aslında gerek faz yapısı gerekse soğutma bloğu tasarımı ile , üst seviyeye de göz kırpan bir anakart diyebiliriz. Şunu söylemekte yarar var, B450 serisinde oldukça iyi iş çıkaran MSİ , aynı seviyeyi B550 serisinde de aynı ad ile devam ettirmeyi hedeflendirmiş ve bence de başarmış gibi görünüyor. Üst seviye overclock düşünen yada tepe seviye işlemci ile overclocklu uzun kullanımlar düşünen kullanıcılar için daha iyi seçenekler olduğunu da belirtmekte yarar görüyorum, yetenekler belli bir seviyeden sonra kısıtlanacak ve ince ayar kısmında özellikle önem arzedecektir. Buna karşı, yüksek seviye çözümlerde de Tomahawk a güvenebilirsiniz, ek özellikleri sizin için yeterliyse , mutlaka işinizi görecektir, her işlemcide.
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları


  Yukarıdaki grafikte de göreceğiniz üzre ( İşlemci ve Çipset veri alışverişi ) , karttaki en üstteki PCI 16X ve M2 slotunu , PCI 4.0 destekli olarak kullanabiliyorsunuz. 2. soketler PCI 3.0 destekli. Bu eğer benim gibi bir kullanıcıysanız yani Gen 4 Diskleri pahalı görüyor ve almak için daha zaman gerektiğine inanıyorsanız veyahut sadece bir ekran kartı kullanıyorsanız , düşünmeniz gereken şeyler değil. 1 adet Gen 4 m2 disk kullandıktan sonra sorun yok diyebilirim.
  Kartın genel görünüşüne ve diğer özelliklerine değinelim :


  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları


  B550 Tomahawkta , 1 adet 8 pin CPU güç girişi bulunuyor. Neden başka muadil anakartlarda 8+4Pin var da bunda tek 8 Pin var diye aklınıza geliyor olabilir , tek 8 pinlik güç girişi , işlemci için yeterli gücü anakarta aktarabiliyor arkadaşlar. Daha yüksek voltaj ve frekanslarda sürekli kullanım yada benchmark skorlarında adını tepelere yazdırmak için çaba gösteren kullanıcılar için , daha önce söylediğim gibi daha üst seviye bir yapıya geçmek mutlaka faydalı olacaktır lakin, soketteki en iyi işlemciyi kullanmama rağmen herhangi bir donanımsal sorun ile karşılaşmadım. 2 haftadır render alıyor sistem ve şimdiye kadar bir kere sorun yaşamadım, ilginç bir şekilde stok kullanmama rağmen sıcaklıklarda çok güzel seviyelerde. Bunu da yeri gelmişken söyleyelim.


  VRM lerin üzerindeki soğutucular oldukça ağır görünüyorlar, yapısal olarakta oldukça güzel bir tasarım algısı oluşturulmuş. Ben genel manada tasarımsal olarak kartı başarılı buldum diyebilirim, bu seviye için. B450 deki herkesin şikayet ettiği RGB soketi eklenmiş , muhtemelen bir çok kullanıcının en çok sevineceği şey de bu olacaktır :)


  Tomahawkta bolca 4pinli fan desteği bulunuyor ve bu bağlantılar anakartın her tarafına dağılmış durumda. Üst tarafta 4 adet bulunması, hem radyatörlü kullanımda hemde hava soğutma kullanımda daha kısa mesafe kablo kullanalacı için güzel , hemde kablo saklama durumu da daha kolay oluyor. Üst tarafta yine kasa ön paneli için usb 3.2 portu (Type C ) ve 24pin güç beslemesi bulunuyor.  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları

  Anakartın ortalarına geldiğimizde, PCI Express 4.0 yuvasının metal destegini görüyoruz. Ağır ekran kartlarının sokete zarar vermemesi için güzel bir düşünce. Yine orta bölümde diğer PCı slotlarını ve M2 disk yuvalarını görüyoruz. M2 disk yuvalarının ikisinde de soğutucu bir plaka görüyoruz. Bu plakalar önceki anakartımdaki soğutuculardan daha kalın olarak tasarlanmış , uzun kullanımda sabit sıcaklığı tüm soğutucular görecek olsa da , soğutucuların verimli olduğunu söylemeliyim, özellikle o bölgeye hava üfleyen bir fan varsa gerçekten çok faydası oluyor.  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları

  Arka plakada en tepede bir Flash Bios Butonu yer alıyor. Eğer güncel bir işlemci takarsanız, bu buton yardımıyla eski bir işlemci bulmanıza gerek kalmadan biosunuzu güncelleyebilirsiniz. Ben 5950X ' i takınca buna gerek kalmadı, işlemciyi üzerindeki bios tanıdı ama stabilite ve anakarttaki değerleri OS üzerinde okuma noktasında ciddi problemler yaşadım, biosu en güncel sürüme getirince hiç bir sorun kalmadı. Konumuza dönelim, kesinlikle gereksiz olduğunu düşündüğüm PS bağlantısı neden var anlamadım, piyasa PS klavye mause var mı emin bile değilim açıkçası, yerine 2 tane daha Usb koyulsa çok daha mantıklı olurmuş. Hdmi ve displayport çıkışlarının altında USB 3.1 hızlı bağlantıları bulunuyor. Hemen yanında 2.5G hızında çalışan bir Lan bağlantısı bulunuyor, altındaysa 1G de çalışan bir tane daha. Oyuncuların tepkimeye verdikleri önem düşünülerek detaylandırılmış bir çözüm, ben beğendim. Onların altında USB 3.2 Gen 1 ve Usb Tppe C bağlantısı bulunuyor, en altta ise ses giriş ve çıkışlarının olduğu bölüm var. Ben bu kart için genel olarak daha fazla USB beklerdim, sanırım kasa üzerindeki soketlerinde çok kullanıldığı hesaba katılarak daha fazla konumlandırılmamış.  Test Sistemi  Msi MAG B550 Tomahawk Son sürüm bios

  AMD Ryzen R9 5950X

  Artic Cooling MX4 2019 Termal Macun

  Sytche Fuma 2 Hava Soğutma

  Crucial Balistix 4x16GB 3600Mhz CL16

  XFX RX6800XT

  Fsp Aurum PT 1200W

  Corsair 220T ( 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları )  Gönül isterki elimizde bir sürü anakart olsun ama yok malesef bu sebeple, bu anakart üzerinde gerçekleştirdiğim testleri paylaşacağım. Şöyle ki esasında aynı çipsetli anakartlarda benchmarklar dışında çok performans farkı oluşmaz zaten. Oyunlarda ise hissedilir bir fark oluşması zaten mümkün değil. Bu sebeple de kıyaslama yapılacaksa VRM / Sıcaklık ve OC kabiliyeti / Giriş çıkış soketleri olarak kıyaslama yapılması gerekir.  Test Sonuçları  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları
  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları


  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları

  5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları


  2 Saat 15dk lık bir render sonucunda, Vram'leri tekrar ölçtüm 40 derece gösteriyor. Bu ölçümde işlemcide OC yok , ve soğutuculara elimi dokunduğumda ılıklar. Vram'lerin gerçek sıcaklıkları için tabiki termal kamera gerekiyor ama söylediklerim bir ölçüt olabilir.

  Yorum
  Anakartın orasını burasını evdeki çocuk ateş ölçer cihazıyla ölçtüm. Cihaz sorunsuz çalışıyor , cisimlerinde sıcaklığını ölçebiliyor. Ama termal kameram olmadığı için onu gözlemleyemedim. Kesin sonuç gibi değil de kullanıcı yorumu gibi değerlendirebilirsiniz.


  Öncelikle anakartın VRM'lerini çok beğendim. Boştayken 29 derece ölçtüm , 10dk cinebench R23 sonunda 36 derece ölçtüm. Bana çok abartı geldi '' elimle kontrol ettim buz gibi. Soğutma işini msi bu kartta çözmüş. gerçekten beğendim. Aynı cihaz ile 3900X ve eski anakartım olan X570 Prime Pro da kötü bir anakart olmamasına rağmen bu sıcaklık 55 derece civarı ölçüyordu. Oda güzel bir anakarttı ama kişisel deneyimim, tomahawk kesinlikle çok daha serin çalışıyor.


  1.3V ve 1.32V arasında 4.6Ghz Allcore da yarı stabil oluyor yalnız soğutucu yetersiz kalıyor malesef. 90 derecenin üzerine 3dk da çıkıyor. Prime95 te 1. dk da hatayı alıyor. Bu sebeple OC nin performans getirisi için koydum , bu değeler için ayar çekmek lazım ve soğutucu iyi birşey olması lazım. Maksadım nerelere çıkılabilirun gösterimi. Sabit voltajı verince işlemci çok sıcak çalışıyor. Üst seviye OC için kesinlikle radyatör şart gibi görünüyor. Bende 360 radyatör yani AİO var ama açıkçası sistemde şuan aktif iş var onun için çok vaktim yok, bu sebeple yeni anakartın gelip büyük kasaya geçme zamanına bekliyorum bu soğutma işini. Tabi ayrıca Msi ın yeni çıkardığı soğutucunun da şekli şemali çok hoşuma gitti anakart ile takım olsun diye ondanda alabilirim belki o sebeple beklemekteyim radyatörü takma konusunda,


  Bellek konusunda B550 X570 e göre okuma yazma hızları konusunda geride , %3-5 gibi bir fark var tahminim , ama gecikme konusunda bir kayıp yok. Tabi bu degerlendirde CPU lar farklı ama , 3900X ten 5950X e geçtikten sonra değerlerdeki bir miktar düşüşü söylemek gerekiyor. Bu arada, bu değerlerdeki bu miktardaki oynamanın performansa etkisi yok arkadaşlar :)  Sadede gelirsek , B550 Tomahawk , beğenimi kazanan bir anakart oldu. Orta üst seviye için gözünüzü kapatıp alabilirsiniz. Taş gibi anakart olmuş. Özellikle anakartın üzerinde sadece bir tane RGB ışık var ve oda kapatılabiliyor , bunuda atlamayalım. B550 Unify ülkemize henüz giriş yapmadı, açıkçası uzun zamandır bu anakartı bekliyor ve kafayı ona taktığım için bu anakart ile yakında vedalaşacağız. Unify ' a kafayı takmış olmasam , Tomahawk yola devam edeceğim anakart olurdu muhtemelen.


  Herkese iyi forumlar dilerim 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 8 Mart 2021; 18:50:20 > • Sen niye diğerleri gibi küsüp bir kenara çekilmiyonki, foruma birşeyler katıcam diye uğraşıp duruyon . Eline, emeğine sağlık.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Master_Sergeant kullanıcısına yanıt

  Az kaldı son konular bunlar 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 8 Mart 2021; 15:42:59 >
 • Tomahawk ve edge serisinde çon güzel işler çıkarıyor msi. Eski imajından kurtulmuş gerçekten kaliteli ürünler üretiyor.

  Msi kalite arttırırken asus marka algısıtla kalite düşürüyor.


  Güzel inceleme ellerine sağlık

  Ama sana birde termal kamera lazım

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • acura07 kullanıcısına yanıt

  Başlangıç fiyatı 4000TL olmasa aslında alırdım da, sonrasında da malum durumlar oldu forumda , artık para harcama taraftarı değilim , İşlerim inşallah çok açılır da foruma da böyle donanım işlerine de vakit ayıramam inşaallah 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 

 • Merak ettiğim bir anakartı. İnceleme için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Muten Baba kullanıcısına yanıt

  Forumca sana para topluyalim thermal camera alalim.5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 


  saka bir yana forumda olmeyen efsanelerdensin 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 

 • Hocam Allah razı olsun da aman aman , hiç işim olmaz , ben alırım da kendim bakıyorum bu işten para kazananlarda bile yok , ben garip bir muten ne gerek var dedim , ki sonradan bunun aklımdan geçip araştırmak için harcadığım vakte dahi kızdım 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 

 • Verilen paranın hakkını sonuna kadar veren bir anakart olmuş b550 tomahawk. Elinize sağlık yararlı bir inceleme olmuş.

 • 5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 

 • Muten Baba kullanıcısına yanıt

  İnşallah piyasa düzelir de...forum köşede kalsın5950X ile '' Msi MAG B550 Tomahawk '' İncelemesi / Test Sonuçları 


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Elinize sağlık hocam, inceleme için çok teşekkürler.

 • Hayırlı olsun.

  550 serisinde ben olsam Wifi 6 olan bir anakart tercih ederdim. Gaming Edge Wifi veya Tuf Gaming Wifi gibi.

 • 2 saat 15dk lık bir renderda soğutuculara elimle dokunduğumda ılıklar. Sıcaklık ölçer cihazla baktığımdaysa 40 derece gösteriyor. Emin olmak için ketıl da su kaynatıp ölçtüm, kaynamaya başladıktan hemen sonra 90 derece olarak ölçtü.

 • İnceleme için eline sağlık b550 lerin kıymetini bu tarz konular sayesinde vasat x570 sahipleri elbet anlayacak umarım iş işten geçmiş olmaz rakibi olarak sayılan b550 Auros Pro Ac modele sahibim aynı soğutma başarımına sahip, b550 ile sadece msı değil çoğu firma iyi yol aldığını düşünüyorum fazladan gen 4 birimi ile işi olmayanlar üst seviye b550 modelleri pekala değerlendirebilir asıl halk kahramanı bana göre vaktinde 1300-1400 TL gibi komik rakamlardan satılan gaming edge wifi modelidir aynı vrm ve faz düzeneğinin üzerine bt 5.0 ve wifi 6 ile 4-4 lük paket

 • Eski üstad Chris Brown inceleme için eline sağlık. İşlemci stok derken, xmp aktif etmek dışında bir ayar yapıldı mı sistemde?

 • Teşekkürler. Xmp dışında herhangi bir ayar.yok, stok dediğim değerde.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Muten Baba kullanıcısına yanıt
  Konu disina bekleriz 😂 İncelemelerin icin tesekkurler. Eve gidince bakacagim detaylı.
 • Muten Baba kullanıcısına yanıt
  Emek vermişsiniz hocam upladım böyle konulara devam
 • Ellerinize sağlık. Her zamanki gibi güzel bir inceleme olmuş.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samuray_x -- 10 Mart 2021; 19:9:11 >
 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.