Şimdi Ara

%59 Engelli Raporu ile 0 araç alımı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
2.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 1. derece akrabalarımdan birisinin %59 engelli raporu var yakın bir süre içerisinde araç almayı düşünüyoruz araştırmalarıma göre sanırım belirli bir indirim uygulanıyormuş çok fazla bilgi kirliliği olduğu için indirim oranı hakkında net bir bilgi alamadım.
    Bir de aracı raporu olan aile ferdinin üzerine alacağımız için ehliyeti olması zorunlu mudur? Daha önce böyle bir avantajdan faydalanan birileri yardımcı olabilir mi?

• Engelli olan akrabanizin ulaşım sorununu gidermek için alıyorsanız takdir ediyorum. Ancak onu kullanarak ucuza araba almak için ise tüm vatandaşların hakkı size geçmiş olur. Ben helal etmem. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loutrec_ -- 1 Eylül 2017; 18:11:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: loutrec_

Engelli olan akrabanizin ulaşım sorununu gidermek için alıyorsanız takdir ediyorum. Ancak onu kullanarak ucuza araba almak için ise tüm vatandaşların hakkı size geçmiş olur. Ben helal etmem. Saygılar.

Illa tartisma yaraticaksiniz bu mesajinizla.Neyse.

• Bildiğim kadarıyla %90 altına indirim yok, özel aparatlı araç alıyorsunuz ona da akrabanın sürmesi dahi yasak, biraz araştırın derim.

• quote:

Engelli olan akrabanizin ulaşım sorununu gidermek için alıyorsanız takdir ediyorum. Ancak onu kullanarak ucuza araba almak için ise tüm vatandaşların hakkı size geçmiş olur. Ben helal etmem. Saygılar.

Bu uygulamayı suistimal eden kimseye tek bir laf söylemek gelmiyor içimden.
    Türkiye'ye giriş fiyatı 72.000 TL olan aracın Anahtar teslim fiyatı nasıl 139.000 TL olur ?
    Şahsen böyle bir imkanınız varsa en lüks en pahalı aracı almaya gayret edin.

Atış serbest
    Kusura bakmayın devlet sizi buna mecbur ediyor.

• quote:

Adam haklı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben sonuna kadar helal ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cancan_burak -- 1 Eylül 2017; 22:29:43 >
  • Bir halt yapmayan belediye çalışanlarına kaymakamlara helal ailesinde engelli biri olan vatandaşa değil öyle mi

• Neyin hakkina giriyormuş kendine araba alanlar? Hava vergisinin mi? Ben de sonuna kadar helal ediyorum 520i yapıştır.

• Hocam benim gibi engelleyin geçin. Bu taktikle sinirlerinizin bozulmasına da engel olmuş olursunuz.

• BekirTemel B kullanıcısına yanıt
    Hocam ben araştırdım %51 üzerinde olanlar %90 olanlar kadar faydalanamasalarda belirli bir miktar indirim alabiliyorlarmış. KDV %100 ÖTV %46 oranında gibi bir indirim varmış yani 70 bin tl olan sıfır bir araç kafadan 40.000 TL'ye kadar düşebiliyor. Bunun yanı sıra satın alınan şubeye göre de değişebiliyormuş kimi yerler indirimle birlikte 40.000 TL'ye düşen aracı 38.000 ila 40.000 arasında alabilme şansına sahip olduğumuzu söylüyor.
    Saygılar.
  • loutrec_ kullanıcısına yanıt
    Hem akrabamın ulaşım sorunun gidermek için hemde ucuza araba almak için yararlanacağım. Hakkınızı helal etmiyorsanız bu sizin probleminiz sizin gibi insanların desteklediği devlet büyükleri tüm sülalesinin altına 0 araç çekerken gıkınız çıkmaz burada ihtiyacı olan biri böyle bir avantajdan faydalanmaya kalktığı zaman ortalığı veryansın edersiniz. Sizin hakkınıza ihtiyacım yok. Konunun içeriğine uygun cevap vermeyeceksiniz gidip başka bir yerde sorununuzu dile getirebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DementorBoggark

Hocam ben araştırdım %51 üzerinde olanlar %90 olanlar kadar faydalanamasalarda belirli bir miktar indirim alabiliyorlarmış. KDV %100 ÖTV %46 oranında gibi bir indirim varmış yani 70 bin tl olan sıfır bir araç kafadan 40.000 TL'ye kadar düşebiliyor. Bunun yanı sıra satın alınan şubeye göre de değişebiliyormuş kimi yerler indirimle birlikte 40.000 TL'ye düşen aracı 38.000 ila 40.000 arasında alabilme şansına sahip olduğumuzu söylüyor.
    Saygılar.

İlk defa duydum, umarım dediğiniz gibidir de onca hile hurda ile engelli indirimi alan kişilerin yararlandığı bir durumdan hak eden kişilerde yararlanabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Adam arabanın parasını kendi ödüyor olması gereken %18 kdv yide ödüyor

%60 haracını ödemeden alabiliyorsa alsın isterse dıdısının dıdısı engelli olsun hakkım sonuna kadar helal.

%60 haracın dinende yeri yoktur zaten o arabanın vergisi %18 bunu ödüyor zaten.

• quote:

Saygılar.

Maalesef öyle bir uygulama yok,ya kişi adına alınacaksa %90 ve üzeri olacak ya da kendisi kullanacaksa raporunda özel donanımlı araç kullanabilir ibaresi ve bu donanıma uygun yeni ehliyet için kodu olmalı yoksa başka türlü gıram vergi indirimi yok ((12senelik engelliyim o yüzden biliyorum)

• Buda gelirler idaresi başkanlığının resmî sitesindeki kimlerin ötv siz araç alabileceğine dair yasa içeriği sayfası

http://www.gib.gov.tr/node/87063

• quote:

Hem akrabamın ulaşım sorunun gidermek için hemde ucuza araba almak için yararlanacağım. Hakkınızı helal etmiyorsanız bu sizin probleminiz sizin gibi insanların desteklediği devlet büyükleri tüm sülalesinin altına 0 araç çekerken gıkınız çıkmaz burada ihtiyacı olan biri böyle bir avantajdan faydalanmaya kalktığı zaman ortalığı veryansın edersiniz. Sizin hakkınıza ihtiyacım yok. Konunun içeriğine uygun cevap vermeyeceksiniz gidip başka bir yerde sorununuzu dile getirebilirsiniz.

Sakin ol dostum. Akrabanın ulaşım sorununu gidermek içinse sorun yok zaten. Helal olsun size. Engelli insanları düşündüğünüz için teşekkür ediyorum. Keşke herkes sizin gibi duyarlı olsa. Benim kızdığım nokta şu; engelli yakınlarının o engellerini kullanıp bir kez dahi aracına bindirmeyen ve bunu kullanıp devletten vergi kaçıran uyanıklar için. Evet vergiler yüksek, evet kaymakam, vali, belediye başkanları lüks kullanmaları yanlış bunlara zaten katılıyorum. Ancak engelli insanları kullanıp kendi menfaatini düşünenler ne o aracın hayrını görür, ne de diğer dünyada rahat eder. İnsanlar alnının teriyle yemesini içmesini kısıp zar zor paşalar gibi vergisini ödeyip sıfır araç alıyor, bir diğeri aracına bir kez bile bindirmeyeceği engelli akrabasının engel durumunu kullanıp neredeyse yarı fiyata alıyor. İşte ben buna kızıyorum.

• loutrec_ kullanıcısına yanıt
    Hocam bu indirimden faydalanabilmek için zaten 1. derece akraba olunması gerekiyor yani ya anne ya da babanın üzerinden faydalınabiliyor, zaten alabilirsem onlar üzerinden alacağım. Kendi anne babamı araca bindirmeyip onları istedikleri yere taşımayıp aracı ne yapayım ben? Bu yaşıma kadar aracım olmadan hayatımı devam ettirdim yine ettiririm ama böyle bir imkanım varsa bundan faydalanıp hem ailemin hem kendi ihtiyaçlarımı karşılamamın bence bir mahsuru yok ben yine de ilginiz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim, iyi geceler dilerim.

• uk79 kullanıcısına yanıt
    Abicim sağol mesajın için öncelikle.Ben içeriği incelediğimde anladığım kadarıyla %90 altındaki kişilerin araç almak istediği durumda H kodlu ehliyetinin olması gerekiyor ki bu benim yakınımda yok ve ayrıca özel teçhizat istiyor benim yakınımın engeli teçhizat gerektirecek seviyede değil. Sanırım bu konuda bilgi almak için vergi dairesini aramam gerekicek. Teşekkür ederim.

• quote:

Saygılar.

Ah rüyalar hulyalar

%100 yanlış bilgi hayal kırıklığına uğrayacaksin ama

Engelli ehliyeti olan biri araç alabilir oran önemli değil ama onu karısı bile kullanamaz

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.