Şimdi Ara

4 yıl dolmadan lastikler aşınır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
3.484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam; 2017 KAsım da ; 2017 tarihli Goodyear Efficientgrip Performance lastik taktım aracıma; ancak son zamanlarda 130 km üzerinde titreşim yapması üzerine serviste rot-balans ayarı yapılmasını istedim; ama serviste ki yetkili lastikler çok yıpranmış o yüzden rot-balans işe yaramaz diyerek acil lastik değişimi önerdi.

Daha bu lastiklerle en fazla 32 bin km. yol yapmışımdır; iyi ve güvenilir bir marka aldığımı düşünüyordum ama bu derece yıpranması düşündürücü..

LAstiğin yanağında kılcal çatlaklar oluşmuş; acilen değiştirmeli miyim dersiniz?

yoksa şehir içinde bu şekilde 3-4 ay daha idare eder mi ?

Bir de hangi marka lastik önerirsiniz? Goodyear düşünmüyorum..petlas alırım goodyear almam bu saatten sonra.

• İstersen grönlandda yaşa, lastiklerin RAF ömrü 10 yıl, yani çok iyi koşullarda saklanmış ama 10 yılı geçmiş lastiği alıp bir yıl takıp gezmemek gerekiyor. Aracın üstünde ise 5 seneyi geçirmiş her lastiğin her sene ciddi bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor.

Zaten kış lastiği sert, sen bir de 13 yaşında kış lastiği takıp yazın ısınan asfaltta yola çıkıyorsun. Fren mesafen diye bir olay yok, ani fren yapsan kızaklaya kızaklaya gidersin. Lastiği sök sert plastik tak yerine farkı anlamazsın. Çünkü şu an plastikten farkı yok o lastiğin. Ayrıca 2 kuruşluk lastikten kıstığı için benim bir yakınıma çarpsa biri o herifi evire çevire öldürene kadar döverim, sizin 100 dolarınızdan daha değerli başkalarının canı, düzgün bir lastik alın en kısa zamanda.

• Kullanım şartları nedir? Ne tür yolda kullanıldı? Şehir içi dur-kalk trafikte ve kötü yol koşullarında kullanıldılarsa aşınmaları normal. Bir foto olsa iyi olurdu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaptığın km'den bağımsız olarak yıl geçtikçe lastikler ömür yitirir. Raf ömürleri 10 senedir. Dışarıda her türlü hava şartında duran lastik dura dura bile eskir. Şehir içi çok problem yaratmaz ama uzun yola çıkma. Mümkünse zaman geçirme değiştir. Araç ne bilmiyorum, Falken ve Continental önerebilirim.

• Yıpranmıştan kasıt diş derinliği ile alakalı olmayabilir. Sürekli olarak eksik veya fazla hava ile kullanıp lastiği yemiş olabilirsiniz. Lastiğin taban ve yanaklarının birleştiği kısımları inceleyin. Anormal bir aşınma varsa dedigim gibidir. Değilse tabandaki dişler ne durumda fotoğraf atın yorumlayalım.

• petlas al geç 2 takım aldım süper..

hem yazlık hem kışlık..

• başlığa girmeden goodyear efficiengrip olduğunu tahmin ettim. goodyear böyle 4 yıl 27bin kmde dişlerde parçalanma oldu, tutunma azaldı fren mesafesi arttı. ıslak zeminde duramayıp kaza yapınca lastikleri değiştim. yeni hankook ventus prime3 lastiklerle de 4 yıl 20bin kmdir kullanıyorum hala ilk günki performansında

• Conti premium contact alıp memnun olmayan yok, son kullanıcının gücünün yeteceği/bulabileceği en iyi lastik. Ona bütçe yetişmezse falken'in üst serisi alınabilir tabi ki continental ile yarışamaz ama yerli üretim olduğu için fiyatı uygun petlas vs yerine her türlü tercih edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AtesHırsızı -- 16 Ağustos 2021; 21:54:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gecen yaza girmeden 4 cift conti eco 6 aldim etiket A A yada A B idi 1 sene doldu veya 1.5 oldu lastik haşat oldu yumuşak lastik bize gelmiyor onu anladim.O yüzden bende arayişa girdim urfa bölgesi sicak iklim catlatiyor Marka olarak falken beya nokian arasindaym %99 falken görünüyor. Yerinde olsam Butçene göre alman daha iyi örnek vermek gerekirse petlas 300 ile falken nokian veya hankook 400 ise 100tl bakmam marka alirim.

• Para varsa conti yoksa petli :-)
    Eskiyide bırakma bagaja koy bir tane yol kenarı lastikcisine sat.
    Çıkma lastik diye.
    Ama önce birkaç tanesini gez eski lastiklerle buna kaç verirsin diye sor. En çok verene sat. Malum devir hesap devri bro
    Kenarı çatlak diye çokta korkma yüksek suratlere çıkmazsa. Fazla allengirli manevralar yapmazsan çok gider daha

• SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Ben de urfadayım. 6 yılda eco contact 5 ve 6 olmak üzere 2 takım kullandım. Çok memnun kaldım.
    Siz köye vs çok gittiniz galiba. Köy yollarında yıpranmış olabilir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yigit3735 kullanıcısına yanıt

Köyler olabilir ama vşehir gervelten yipranan şehir:)) ayrica michelin 3 yil kullandim catlakdan cok derinliklerden yemişti hamur yumuşak olunca iyi ama asfalt olmadigi yerde biraz kalin sert lastik şart

• 2008 yilindan kalma goodyear kis lastiklerini yaz kis kullaniyorum sikinti yok.

• Can ve mal güvenliği oldugu için bizlerin söylemesi anlamsız geliyor,

Efficientgrip, markalıda olsa michelin conti gibi konforlu lastik degil.
    Şuanda michelin prim3 kullanıyorum 30 binde yanaktan çok hafif kılcal çizik oluşmaya başlamış.

Bir önceki aracım bridgeston du 40 binde yanaklarda kılcal çizik oluştu.

Demek ki lastikte catlama olayı ortalama 30 binde olmaya başlıyor.
    Ortalama kullanım yol şartı hava şartına göre 60 bin ömrü oluyor.

Ön ve arkanın diş derinliklerini kontrol et, arkalar fazlaysa ön arka yapıp kullan titreme varsa yine rot yaptır, yine titreme varsa bütcen varsa lastik degiştir.

Bendeki lastikler ile sendekilerle aynı sayılır, bende titreme yok.

Lastik degiştirirsen o lastikleri letgoda sat.
    Fiyatı ucuz tutarsan lastikciler arar, pahalı tutarsan biniciler arar. 800 lira fiyat cek 30 bindeki lastige.

• Merhaba,

Benimde elimde Generali Tire marka lastik var. Aynı şekilde henüz 4 yılını doldurmadı. KM olarakda takıldığı günden itibaren 30.000 KM henüz olmadı. Lastikler 2017 ekim ayında takılmıştı. Görselde görececeğiniz üzere kenarlarında çizikler oluşmaya başladı. Malum bu sene ekonomik olarak zorluklar çekmekteyiz. Amacım lastikleri seneye değiştirmekti ancak lastiğin kenarındaki çizikler beni düşündürüyor. Allah korusun sonuçta bu can güvenliği hiçbir şeye değişmez. Araç genelde izmir trafiğinde dur kalk olacak şekilde kullanıldı. Sizlerinde yorumlarını almak isterim.

4 yıl dolmadan lastikler aşınır mı?

@BPG2004

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi svs -- 17 Ağustos 2021; 8:54:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: John Denver

2008 yilindan kalma goodyear kis lastiklerini yaz kis kullaniyorum sikinti yok.

Senin trafikten ömür boyu men edilmen edilmen gerekiyor hocam.

• aynı yılın, aynı lastiğinden var 50 bin km oldu sıkıntısı yok..

• AtesHırsızı kullanıcısına yanıt
    Hocam sakin. Tr de yasamiyorum.

Lakin lastikler fissek gibi. Bu kis arabayi satmazsam degistirebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: John Denver

Hocam sakin. Tr de yasamiyorum.

Lakin lastikler fissek gibi. Bu kis arabayi satmazsam degistirebilirim.

İstersen grönlandda yaşa, lastiklerin RAF ömrü 10 yıl, yani çok iyi koşullarda saklanmış ama 10 yılı geçmiş lastiği alıp bir yıl takıp gezmemek gerekiyor. Aracın üstünde ise 5 seneyi geçirmiş her lastiğin her sene ciddi bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor.

Zaten kış lastiği sert, sen bir de 13 yaşında kış lastiği takıp yazın ısınan asfaltta yola çıkıyorsun. Fren mesafen diye bir olay yok, ani fren yapsan kızaklaya kızaklaya gidersin. Lastiği sök sert plastik tak yerine farkı anlamazsın. Çünkü şu an plastikten farkı yok o lastiğin. Ayrıca 2 kuruşluk lastikten kıstığı için benim bir yakınıma çarpsa biri o herifi evire çevire öldürene kadar döverim, sizin 100 dolarınızdan daha değerli başkalarının canı, düzgün bir lastik alın en kısa zamanda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AtesHırsızı -- 17 Ağustos 2021; 9:27:46 >

• AtesHırsızı kullanıcısına yanıt
    Dostum arabanin frenine etkisi olsa hemen degistirirdim. Sen gonlunu ferah tut. Gecen gun civi girmis patladi tamir ettirdim. Yazin hicbirsey olmaz onemli olan kis mevsimi.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.