Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (112. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.621
Cevap
125
Favori
210.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 110111112113114
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhabalar, sizin yaptığınız parçayı eklemeyi düşünüyorum ve de sıkıştırma olayını. Fakat siz ortadaki yayı iptal etmediniz sanırım. Üstteki somunu göremedim. Alta da takviyeli somun koymuşsunuz bunu da yapıcam. Şimdi sorum yayı iptal etmediyseniz somunun tamamı mı içeriye 4 mm girecek yoksa yarısı dışarda kalacak şekilde mi dediniz. Bende ki yarısı dışarda kalacak şekilde duruyor. Daha da sıkmalı mıyım yani? Teşekküler.
  • feed your head kullanıcısına yanıt

gördüğünüz gibi somun üstten yaklaşık 4 mm kadar parça içinde, ayrıca yay da takılı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teknisyen-34

O zaman Bltouch ile ilgili, değerli üstad DrMaestro'dan yardım isticez.

Merhaba,

BLTouch ile ilgili config komutlarını içeren bölümü kopyaladım vehttps://drive.google.com/file/d/0Bz85Ozh03A1QQkFYc1NhWFJxUkU/view?usp=sharing adresine yükledim.

Bu dosyadaki her komut dizisi BLTouch ile ilgili değil ancak içlerinden çekerek ayıklamak istemedim, kaza eseri fonksiyonla ilgili bir komutu silerim diye. Aslında toplamda 9-10 komut satırı yeterli oluyor.

Dikkat edilmesi gereken noktalar Z offset ayarı, BLTouch'ın hotend'e göre pozisyonunun doğru tanımlanması, servo açı ayarının doğru yapılması, auto-bed leveling yapılırken hangi koordinatların kontrol edileceklerinin doğru ayarlanması. Z offset hatalı olursa hotend tablaya çarpabilir. Yanlış koordinatları kontrol ettirirseniz de X arabası yanlara çarpabilir. Bir de safe Z homingin aktiflenmesi önemli, yoksa Z homing'i BLTouch boşlukta iken yapmaya çalışabilir sistem.

Not: Marlin RC8 kullanıyorum. Başka versiyonlarda yerler hafif farklı olabilir ama mantık aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrMaestro -- 6 Mart 2017; 18:54:37 >

• DrMaestro Hocam ilgi ve alakanız için çok teşşekkür ederim,
    En kısa zamanda dosyayı kullanıcam.
  • merhabalar.
    ben x motoru pininin yerini extruder in yanına almak istiyorum bu mümkün mü acaba?
    mümkünse arduino'da nerede değişiklik yapmam gerekiyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ryan Oreily

merhabalar.
    ben x motoru pininin yerini extruder in yanına almak istiyorum bu mümkün mü acaba?
    mümkünse arduino'da nerede değişiklik yapmam gerekiyor?

X motoruyla Extruder motorunun baglantı yerlerını mı degıstıreceksınız
  • Merhaba,
    Baskılarda kalkma problemi yaşayan arkadaşlar için yeni bulduğum bir yöntemi paylaşacağım.
    Aşağıdaki linkte yer alan yöntem ile kalkma sorunum çok büyük oranda yok oldu, kısaca bahsetmek gerekirse;
    İlk katman kalınlığını diğer katmanların %90'ı oranında ayarladığım zaman bu sorun büyük oranda çözüldü...
    Örneğin katman kalınlığım 0,3mm ise ilk katman kalınlığını 0,27 yapmak.
    İşine yarayan arkadaşlar yazarsa yöntemin sorunu çözme kesinliğini anlamış oluruz...
    Teşekkür ederim.

Link:http://3dprinterwiki.info/wiki/wanhao-duplicator-i3/misc-tips-and-tricks/first-layer-settings/

• creadatron kullanıcısına yanıt
    Kalkma probleminin bir çok sebebi var aslında.

Hangi filamenti kullanıyoruz ?
    Hangi ısı ayarlarında baskı almaya çalışıyoruz ?
    Tabla ile nozzle arası mesafe ilk katmanda nasıl ?
    Dilimleme ayarları nasıl ?
    Yazıcının çallıştığı ortamdaki ısı değerleri nasıl ?

diye gider böyle..
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Haklısınız muhtemelen saydığınız etmenlerle ilgili bir takım sıkıntılarım var;

*Power ABS ile baskı alıyorum.

*Isıtmayla ilgili bir sorun olduğu düşüncesindeyim çünkü tabla baskı öncesi 80 derece üzerine çıkmakta oldukça zorlanıyor, hatta baskı sırasında 80 derece üzerinde kalamıyor.
    Tablada yer alan termistör doğru ölçüyor anacak nozzle tarafında ölçülen değer gerçek değerden yaklaşık 25 derece daha düşük, onu daha sonra halletmeye çalışacağım.
    [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1095091/5c1b1660-e178-416a-9b0e-bb1953d7f831.jpg [/simage]

*Tabla ile nozzle arasındaki mesafeyi, A4 kağıdını hafif nozzle'a sürtecek şekilde ayarlıyorum.

*Ortam sıcaklığı 21-25 derece arasıda.

*Dilimleme ayarları aslında daha önce sizin paylaştığınız ayarlara çok yakın ayarlar;
    -Ayrıca tablayı genellikle 95 dereceye kuruyorum ancak baskı sırasında en fazla 80 derecede kalıyor.
    [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1095091/ee3fd296-2c30-4d9b-a798-76ad14d07d6a.png [/simage]
    [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1095091/922a5259-141c-4757-94f3-e880c25ac0f5.png [/simage]

Bu fotoğraf kalkma gerçekleşen bir baskıya ait, uzun süren çoğu baskıda aynı şekilde kalkma yaşıyorum, bahsettiğim yöntem ile aldığım ve yaklaşık 4 saat süren başka bir baskıda herhangi bir kalkma yaşamadım ancak birkaç baskı daha alarak bunu teyit etmek lazım.
    [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1095091/e794b7b5-9a58-42e4-893b-0f356e8b59ca.jpg [/simage]

Tavsiyelerinizi önemsiyorum, Teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi creadatron -- 22 Mart 2017; 13:37:15 >

• creadatron kullanıcısına yanıt
    Güç kaynağınız gerçekten 30 amper veremiyor olabilir, yada ramps üzerinden heatbed e güç taşıyan kablonuz ince geliyor olabilir.

Birde tablanıza mantar izolasyon yapabilirsiniz, mevcut ısıyı koruma yönünden faydası olacaktır.

Termistörlerinizin hotend ve heatbed e tam olarak temas ettiğinden emin olun. Yoksa düşük ölçecektir. Belki gerçekten tablanız yüksek sıcaklıkta ancak termistör az ölçtüğü için düşük gözüküyor.

PowerABS filament de kalkma yaşanıyorsa,

- Tablanızın 4 köşesinde nozzle ile tabla arasında eşit mesafe yoktur. Yani tabla kalibrasyonu kötüdür.

- Tabla ısısı epey düşüyordur

- Yazıcının bulunduğu ortamda soğuk hava akımı oldukça etkilidir. Hava akımından yazıcınızı koruyun.

İyi günler.
  • Sigma 3d almak istiyorum. Satanlar pm ile yazıcının resmini ve fiyatını atabilir mi?
  • X Arabası için ray güncellemesi. Bu gün veya yarın kuracağım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Resim çıkmamış:
  • @DrMaestro Hocam zaten elinizin değmediği bi orası kalmıştı Taşıyıcıları da hiç esnemeyecek şekilde yapmanız çok mantıklı olmuş. Başarılar dilerim, son baskılarınızdan birkaç örnek koyarsanız kıyas edebiliriz kendi yazıcılarımız ile
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

@DrMaestro Hocam zaten elinizin değmediği bi orası kalmıştı Taşıyıcıları da hiç esnemeyecek şekilde yapmanız çok mantıklı olmuş. Başarılar dilerim, son baskılarınızdan birkaç örnek koyarsanız kıyas edebiliriz kendi yazıcılarımız ile

Şu an montaj kısmı ile ilgileniyorum. Açıkcası düşündüğümden uzun sürüyor, çünkü krom millerin aksine en ufak bir esneme payı yok raylarda. Ayrıca Z asansör tasarımını da, sizin de belirttiğiniz gibi, esneme veya dönme yapmayacak şekilde olutşrudum. Tüm bunların bir sonucu olarak metal iskeletin, yani sigma profillerin, kusursuz bir şekilde monte edilmiş olmaları ve hizalanmaları gerekiyor. En ufak bir hizalanma farklılığında raylar takılma yapmaya başlıyor, ve aynı zamanda da sigma profiller üstüne çekilme veya itilme şeklinde baskı yapıyor. Keşke elimizde iskelet için daha stabil ve hizalanmaları önceden yapılmış bir alternatif bulunsa. İnanın bu cihaz üstünde en fazla vakti Z raylarının olduğu Sigma profillerin birbirleri ile olan ilişkisini düzenli bir şekilde kurabilmek için harcadım.

Bir de Bowden kullanıyor olmama bağlı extrusion ayarlarını yapma kısmı var ki, o da ayrı bir mesele. Sanıyorum şu an mekanik olarak cihaz oldukça satabil ancak baskılarda extrusiona bağlı kalite kayıpları olabiliyor.

Baskı karşılaştırmak için özellikle basmamı istediğiniz bir model var mı?

• DrMaestro D kullanıcısına yanıt
    Haklısınız hocam söyledikleriniz de. Şaseyi bahsettiniz hassasiyet de kurmak ve o halde sabit tutmak için ekstra ne kullanıyorsunuz hocam? Ben hali hazırda çıktılarınız var sa paylaşın diye yazdım artık ne zaman müsait olursanız :)

• https://www.thingiverse.com/thing:1752766

Merhaba arkadaşlar, bu yazıcıdan toplamayı düşünüyorum malzeme listesinin komple çıkardım fiyatlandırma yaptım ancak kafama takılan bazı noktalar var. 300x300x355mm baskı alanı düşünüyorum haliyle orjinal projeye göre boyut olarak büyüme olacak. Z ekseninde büyümeden dolayı ağırlık artacak. Bu sebeple titreme, esneme gibi durumlar olacak mı? oluyorsa'da nasıl bir çözüm yapabilirim.
  • arkadaşlar merhaba. iyi günler dilerim. 3d yazıcım yok o yüzden yardım rica ediyorum. bana g35 icin 2 ufak parca yazdirmanız mümkün mü acaba?http://www.thingiverse.com/thing:1796342

hem sağ hem sol taraf kırıldı. 4 parça ediyor sanırım. ücreti neyse vermeye hazırım.

teşekkürler

• Duna kullanıcısına yanıt
    Şu anda il dışındayım hafta içi görüşelim yardımcı olayım sana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Şu anda il dışındayım hafta içi görüşelim yardımcı olayım sana.

teşekkür ederim hocam

• 
Sayfa: önceki 110111112113114
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.