Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (114. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.621
Cevap
125
Favori
210.573
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 112113114115116
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yusuf Bey öncelikle teker teker, madde madde yazıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kabloları tel tel input ve output olarak kontrol ettim. Arada temassızlık yok. Ayrıca usb den besledim durum aynı.

Zaten yeniden arduino mega aldım. Ondan dolayı şüphem yok.

Muhtemelen LCD ya bozuk olarak geldi yada kısa devre esnasında o da gitti. Aklıma takılan şu; acaba Ramps te bir sorjm var mıdır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • akustika A kullanıcısına yanıt
    Madem yazdıklarımdan çözüm alamadınız o zaman LCD pixelleri ölmüş diyebiliriz. LCD arkasındaki regülatör sağlam gözüküyor mu ?

https://www.aliexpress.com/item/128-64-DOTS-LCD-module-5V-blue-screen-12864-LCD-with-backlight-ST7920-Parallel-port/2046467063.html?spm=2114.13010608.0.0.wUa3fJ

bir tane bundan alıp kendiniz ekran kısmını değiştirirseniz çalışmaya başlayacaktır büyük ihtimalle.

• yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Yusuf Bey teşekkür ederim.

Dediginiz ürünü alsam çok ince lehim işleri var. Baya bi sıkıntılı. Bu nedenle kadıköye gittim.

Hem detay eletronikte hemde direc.nete baktım. Hwr ikisinde de yok.

Bende robotistandan komple kit siparişi verdim. Artık yapacak bişey kalmadı.

• Mk3 bed bağlantısı yardım lütfen.

Arkadaşlar 1 numaralı yere artı ucu 2 ve 3 numaralı yere eksi ucu lehimledim. Rampsa bağladığımda mofset aşırı ısınıyor ve yanık kokusu geliyor. Hata nerede ne yapmam gerek.

• Arkadaşlar merhaba,

3D Sigma'da geçen yazılımı arduino'ya atıp Full graphic 12864 LCD'yi takınca sadece ama sadece backlight oluşuyor. Çevirme düğmesine basınca buzzer'dan tıklama olduğuna dair ses geliyor. Ama konstrast çevirme tuşuyla oynamama rağmen görüntüde bir değişme yok. Önerilerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var.
    Eğer Marlin yazılım yollarsanız karta yükler ve onları da denerim.

Teşekkürler,
    Emre
  • quote:

Orijinalden alıntı: akustika

Arkadaşlar merhaba,

3D Sigma'da geçen yazılımı arduino'ya atıp Full graphic 12864 LCD'yi takınca sadece ama sadece backlight oluşuyor. Çevirme düğmesine basınca buzzer'dan tıklama olduğuna dair ses geliyor. Ama konstrast çevirme tuşuyla oynamama rağmen görüntüde bir değişme yok. Önerilerinize ve yardımlarınıza ihtiyacım var.
    Eğer Marlin yazılım yollarsanız karta yükler ve onları da denerim.

Teşekkürler,
    Emre

Full graphic 12864'ün çalışabilmesi için Arduino yazılımında U8glib library'sinin kurulu olması gerekli.

Arduino yazılımını açın, Sketch menüsünden include library alt menüsünü seçin. Orada u8glib diye bir library görmüyorsanız kurulu değildir. Manage libraries seçeneğini seçip u8glib'i ekleyin, sonra tekrar Marlin'i compile edip yükleyin.

• DrMaestro D kullanıcısına yanıt
    DrMaestro Hocam,

Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Onu yapmama rağmen malesef olmadı. Zaten youtube da onunla ilgili herşey gösteriliyor. Bu arada 3-4 sayfa önce Yusuf Bey'İn başka bir arkadaşa gönderdiği Marlin yazılımını kulandım. Malesef yine yok. Arduino 1.6.5 versiyonunu kullandım.

Teşekkürler,
    Emre
    İki olasılık daha aklıma geliyor. Birincisi flat ribbon denilen ve LCD ile RAMPS arasında yer alan kablolarda sorun olması. Eğer varsa başka bir kablo ile deneyebilirsiniz. Bir olasılık da kabloların RAMPS'a bağlanmasını sağlayan adaptör parçanın arızalı olması (benim başıma geldi). Varsa onu da deneyebilirsiniz.
    DrMaestro,

2nci LCD kitini denedim. Onda da aynı problem. Bir türlü anlam veremiyorum. Benim gibi nette aynı sorunla karşılaşanlar var. Kimisi arkada araya direnç lehimlemiş şaka gibi. Algoritmayı karşılaştırmak için sizin config.h dosyasını göndermeniz mümkün müdür?

Teşekkürler
  • Aşağıdaki linklerde configuration.h ve configuration_adv.h dosyalarımı bulabilirsiniz.

http://dosya.co/o1bhypnees5d/Configuration.h.html
    http://dosya.co/rzi5atc9bfix/Configuration_adv.h.html
    Ellerinize sağlık. Sizlere gece gece zahmet verdim. Çok teşekkür ederim.
  • Araya direnç atmalarının sebebi LCD üzerindeki kontrast ayar potunun görevini yerine getirememesi.

*Siz Configuration üzerinde kontrast değerlerinizi yükseltip deneyebilirsiniz
    *http://dosya.co/006zuph4r48l/libraries.rar.html buradaki library leri C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries içine attığınızdan emin olun. Arduino 1.6.5 kullanın.
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Yusuf Bey şuan evde olmadığından bakamıyorum. Eve gider gitmez deneyeceğim. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Rampside bir arkadaştan denedim. Sanırım benim rampste sorun yok. Çünkü bir değişiklik yok.

• Merhaba Yusuf Bey,

Aynen dediğiniz gibi librar.zip klasörünün içindeki glcd ve u8glib dosyalarını kopyalayıp libraries'in içerisine yapıştırdım. Aynı zamanda Include Library'de kontrol ettiğimde en aşağıda her ikiside gözükmekte.
    Ayrıca Sizin Jamiryuu'ya önerdiğiniz 1 şubattaki yazılımı kullandım. o yazılım içersinde #define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER olduğu için hiç birşeye dokunmadım.
    Amacım şimdilik LCD'yi aktif edebilmekti.
    Konstrast ayarından da oynadım yine değişiklik yok.
    Bu işin püf noktasında takıldım kaldım sanırım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Son olarak güncel marlin yazılımını kendi sitesinden indirip sadece lcd çalışıyor mu diye bakın. Eğer olmazsa muhtelemen LCD yada LCD kablosu bozuktur. Akla başka birşey gelmiyor çünkü.
  • Arkadaşlar herkese kolay gelsin.ben 3d yazıcı yapmak istiyorum yaptığım araştırmalar sonucu bir çok farklı modelde 3d yazıcı var hangisini yapmalıyım en verimli sonucu hangisinden alırım. Evde yapacağım. Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum. Yapmışken iyisi olsun masrafı da uçuk olmasın evde baskılar yapıp para kazanmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emirdemir20 -- 18 Nisan 2017; 22:50:14 >
  • emirdemir20 E kullanıcısına yanıt
    Sigma3D bu konuda sizi tatmin edecektir. Opensource olduğu için parçaları siz tek tek toplasanız uyguna gelecektir. Türkiye de geniş bir topluluğu da oluştu. Destek konusunda da sıkıntı yaşamazsiniz.

• Cevabınız için teşekkürler bende öyle düşünmüştüm daha sonra diğer modeller kafamı karistirmisti

• Herkese merhaba,

Sigma3D'de X arabası ray güncellemesi sonrası yeni güncellemem elektronik üzerine. Foruma doğrudan resim ekleyemedim, linkini vereyim:

Duet.jpg - 826 KB

Arduino Due bazlı olan Duet WiFi kartına ve 7 inç'lik PanelDue monitöre geçiş yaptım. RAMPS kesinlikle iş gören bir kart ve baskı kalitesi açısından bir farkı olduğunu düşünmüyorum ama bu kartın kendi üzerine entegre sürücüleri (TMC 2660) RAMPS'taki sürücülerden daha başarılı. Sessizlik TMC2100 seviyesinde ama termal olarak çok daha soğuk çalışıyor. 2.4A'ya kadar akım uygulanabiliyor olması da daha geniş bir motor seçeneği sağlıyor. Wifi üzerinden bağlanmak büyük rahatlık, her şeyi bilgisayar veya tablet üzerinden web server ile yapmak mümkün (bu açıdan PanelDue çok da gerekli değil aslına bakarsanız). Bağlantı Wifi'la olsa da baskı yaptığınız zaman G code doğrudan Duet üzerindeki SD karta yollanıyor ve oradan okunarak yazılıyor, yani bilgisayarın açık kalması şart değil.

Çift extruder kullanmayı düşünenler için güzel bir seçenek çünkü 2 motor, 2 ısıtıcı ve 1 heated bed için çıkışı var (RAMPS'ta normal şartlarda ya 2. ısıtıcı ya bed çalışabiliyor, ikisi birden çalışmıyor). Ayrıca ek bir kart koyarak 5 extruder daha eklenebiliyor.

Sıkıntı olarak devrelerin daha komplike ve doğrudan lehimlenmiş küçük SMD komponentler olmaları nedeniyle bir şeyler ters giderse müdahale etmesi zor. İnsanlar genellikle motor sürücü yanarsa ne yapacağız diye düşünüyor ancak normal şartlarda yanmaması gerekli. Ancak benim kullanımımın 3. günde başka bir problem oldu: Bir baskı esnasında her iki termistör de arıza verdi ve bunun sonucunda baskı durdu. Sebebini forumlarda araştırınca heated bed veya hotend'de termistör ile ısıtıcı arasında kısa devre olursa böyle bir şeyin meydana gelebileceği ve ana sebebin kart üzerindeki bir SMD sigortanın yanması olduğu belirtildi. Bu noktada o sigortanın değişmesi gerek ama oba cesaret edemedim. Onun yerine kartın arka yüzündeki bazı pinlere 250 mA'lık cam sigorta lehimledim (stresli oldu!), şimdi çalışıyor. Tabii akla şu soru geliyor: RAMPS kullanırken de muhtemelen bu kısa devre vardı ama RAMPS bundan etkilenmiyordu. Muhtemelen Duet daha hassas veya tasarımcısı daha garantici.

• Herkese merhaba,

bende sigma 3d ailesine katılmak istiyorum sigma ya ait profilleri, rulmanları ve plastik parçaları temin edebileceğim bir yer ve detaylı malzeme listesini nasıl edinebilirim

• 
Sayfa: önceki 112113114115116
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.