Binbaşı
03 Ocak 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
41 üye
Görüntülenme
Toplam: 338 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhabalar arkadaşlar. Forumda, ups ve jeneratör kelimelerini arattım ama tatminkar bir çözüm ya da başlık bulamadım.

Sorun şu:

Jeneratör ve UPS beraber çalışmıyor. Ups sağlam. Hatta akülerini yeni değiştirdim. Tunçmatik Lite 1500 modeli. Elektrik kesiliyor. Jeneratörü çıkarıp bağlantıları yapıyoruz. Şebeke elektriğini kesiyoruz ve jenaratörü çalıştırıp prize bağlıyoruz. Elektrik geliyor. Sıkıntı yok. Ups Çalışıyor sıkıntı yok. Ama ne zaman pcyi açmaya kalkıyorsun. Şak gidiyor ups ötmeye başlıyor.

Bir kaç bilimsel yazı :) okudum ama aklım almadı. "Jenaratörün dalgalı bir elektrik verdiğinden", "ups'in bu elektriği düzgün algılayamamasından kaynaklandığı" gibi birşeyler yazılıydı. Ama söylediğim gibi anlamadım. Bunu halletmenin bir yolu var mı? Ups'in bağlı olduğu prize özel bir sistem mi yapmak gerekiyor? Ups'i tak çıkar yapmadan jenaratörü çalıştırmak mümkün mü? Yoksa Jeneratörü çalıştırmadan PCleri upsden ayırıp direk prize bağlamak tek çözüm mü?

Benim hayal ettiğim şu idi: Elektrik kesilecekti. Ben jenaratörü hazırlayıp, prize takana kadar ups tutacaktı. Sonra jenaratörü çalıştırdığımda ups devreden çıkacaktı. Böylece iş yerindeki 2 önemli bilgisayar aç kapa yapılmamış, iş aksamamış olacaktı. Ama yemedi :)

Şimdiden yardım edecek herkese teşekkürler.

Resimlere jenaratörü ve elektrik panosunu ekledim. O koca şalteri elektrikçi yaptı. Zaten bakınca anlaşılıyordur.
Merhabalar. Ben bir şirkette çalışıyorum. Müşteriye satış yaptıktan sonra müdürlerimi CC'ye veya BCC'ye koyarak bir mail atıyorum. Fakat satış sonrası lojistik ya da üretim safhalarında beni (CC veya BCC ye koymuyorlar ya da TÜMÜNÜ YANITLA demeden tek tek CC'leri elle ekledikleri için unutuyorlar) alıcı olarak eklemeyi unutuyorlar. Benim de satış sonrası hiçbir adımdan haberim olamıyor.

Şimdi gelelim soruma. Kalıcı olarak bir mailde yer almak mümkün mü? Karşıdaki yanıtla da dese tümünü yanıtla da dese benim mailimi otomatik olarak CC'ye koyacak bir tüyo istiyorum. Her ne olursa olsun o konuşmalar benim mailime de düşsün.

Şimdiden teşekkürler.

Tuna
Arkadaşlar merhaba. Böyle bir fikir geçen gün kız arkadaşımın iphone 4s bataryası bitince aklıma geldi. Araştırmaya koyuldum. Bir çok çeşidi var. ama en sağlıklısı ve güzel çalışanı bu.

Kısacası 2 kalem pil ile USB üzerinden şarj yapabilmenizi sağlıyor. Aslında set hazır halde satılıyor ve Circuit Board üzerine elemanları lehim yapıyorsunuz. Fakat Türkiye^de bulamadım. Elektronik bilgim çok iyi değil. Yani hazır baskı devreye, elemanları lehim yapabilirim fakat elemanları boş bir devre kartına anlatıldığı gibi dizmeyi beceremem.

İşte burada sizlerden yardım istiyorum. Proje'den yararlanmak isteyenler için adresler:

http://makeprojects.com/Project/MintyBoost+USB+Charger+Kit+v3.0/1096/1#.UI_bIMWkd5E

http://www.ladyada.net/make/mintyboost/parts.html

En son hali Versiyon 3.0. Devre elemanları ve şeması orada hazır olarak bulunuyor.

http://www.ladyada.net/images/mintyboost/mintyboostv3sch.png

Öncelikle bu elemanları nasıl ve nereden bulup satın alabilirim? (internet üzerinden) Ve o şemaya bakarak bu elamanları hazırlamak çok mu zor?

Umarım işinizi görür. Faydalı bir proje gibi geldi bana.

Teşekkürler.
Arkadaşlar... Uyuz oldum buradaki bilgisayarcılara. Forumda bu işi bilen mutlaka vardır. Şimdi Asus F3E marka laptopun inverter'ı arızalı. Bunu değiştirmek istiyorum. Universal İnverter diye birşey varmış. Diyorlarki bunu sen takamazsın takmadan önce buna ayar yapmak lazım. Diyorum ki ne ayarı? Yok söyleyemeyiz getir yapalım. Kaç para 75TL. Universal inverter 15 tl. Şimdi benim merak ettiğim gerçekten böyle özel bir olayı var mı universal inverter'ın? yoksa laptoptan çıkardığım inverter yerine universal inverter'ı taktığımızda direk çalışacak mı? Bilen varsa beni aydınlatırsa çok mutlu olacağım. Teşekkürler.
http://www.hizlial.com/cevre-birimleri/tasinabilir-diskler/western-digital-1-tb-wdh1q10000e-mybook-studio-edition-firewire-e-sata-tasinabilir-disk_30.031.1396.0060.htm

arkadaşlar elimde bu modelin (Western Digital 1 TB WDH1Q10000E MyBook Studio Edition FireWire E-sata Taşınabilir Disk) 500GB'lığı mevcut. İçindeki HDD'yi 1TB HDD ile değiştirmek istiyorum. Çünkü bağlantı bakımından zengin ve bana çok daha ucuza mal olacak. 1TB'nın 0'ı 270TL civarlarında. Böyle birşey mümkün mü? İçini açmaya çalıştım ama kırarım diye fazla zorlamak istemedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlarım varsa çok sevinirim. Saygılarımla. İyi akşamlar dilerim.
Arkadaşlar merhaba 2 tane sorum olacak...

1)

Bu soruyu cooler master rc690 kasa kullanan arkadaşlara soruyorum. Ben kasamdan çok memnunum. Bugüne kadar 480watt Tagan psu ile kullandım. Geçenlerde iyi bir fırsattan elime High Power Absolute 850watt geçti elime.

Bildiğiniz gibi bizim kasada psu alt tarafa takılıyor. Şimdi ben psu'yu fan altta kalmasın diye ters monte ettim. Üzerindeki kocaman fan anakarta doğru bakıyor. Malum hemen üst tarafında da ekran kartı var. Ekran kartı psu'ya, psu Ekran kartına doğru üflüyor havayı...

Bunun bir sakıncası olur mu? Özellikle ekran kartına. (Ekran Kartı Gigabyte 4770 512MB) Ekran kartının rahatça hava üflemesine engel olur mu acaba?

2)

Bu sorum ise yüksek wattlı psu kullanan arkadaşlarıma. (850watt benimkisi)

Sistemi gayet güzel bağladım. Kabloları filan monte ettim. Getirdim daha fişe takar takmaz çat sigorta attı. (Salonda monte ettim güç kaynağını. TV,Digitürk,PS3,Onkyo 5.1 ses sistemi var odada) Fişe takar takmaz atması garip geldi şahsen. Hani kasadan power tuşuna basınca atsa neyse. Sonra bir kez daha denedik tekrar attı. Sonra diğer ekipmanları fişten çektim. Tekrar denedim sorunsuz açıldı. Ekran kartını kurduktan sonra oyun bile oynadım. Bu neden oldu acaba? Fikri olan? 850watt evin elektrik tesisatına fazla mı geldi?

Teşekkürler.

Tuna 9
dostlar merhaba... düne kadar sorunsuz çalışan bir sistemim vardı :) bugün işim bittikten sonra kapadım bilgisayarımı. akşam geldiğimde tekrar açtım. Vista Lan kablosu takılı değil uyarısı veriyor. İllginçtir herşey takılı...

Bir kaç saattir uğraşıyorum. Modeme kablo bağlı olmasına rağmen ne modemde nede ethernet giriş üzerindeki ışıklar yanmıyor... Fakat başka bilgisayarı kablo ile bağladığımızda pat modem üzerinde bağladığımız yerin ışığı yanıyor. Sonuç olarak ethernet modeme takıldığında algılamıyor kabloyu fakat 2 bilgisayarı ethernet ile birbirine bağladığımda ethernet canlanıyor. ışıkları yanmaya başlıyor (turuncu - yeşil olan ışıklar)

sorunu anlayan.. çözmeme yardım edebilecek biri var mı? format attım oda tesir etmedi. dostlar bana bir yardım.

Teşekkürler. Tuna
Sistemim:

Core quad 6600 + Zerotherm btf95
2*2 800mhz ram
Cooler Master CM690 - 2 tane 12cm fan ön ve arkada
Saphire HD3870

Evet arkadaşlar. VGA kendi üstündeki fan ile 46 derece civarı çalışıyordu. Ama %70 devirde bile çok ses çıkarıyordu. Gitti zalman VF900CU aldım. Güzelce üstündeki fanı çıkardım. Aseton ile güzelce temizledim. Yine zalmanın tipeks şeklinde oje gibi sürülen termal macunu ile incecik bir katman çektim ve yeni soğutucuyu monte ettim. sıkıca vidaladım. sorun yok. Açtım sistemi boşta 49-50derece. Dedim herhalde fan yavaş ondan. Çevirdim sonuna kadar baktım hala 50derece. Neden böyle oldu neyi yanlış yaptım acaba? Termal macun mu güzel olmadı? Yoksa kullandığım termal macun mu kötü? Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
Arkadaşlar merhaba öncelikle. 1 ay önce bilgisayarım ile birlikte seagate almıştım. Uzun hikaye şimdi anlatmıyayım. elimde patladı alet. Neyse bugün gittim Kadıköyden 750 GB samsung sata2 hdd aldım. Eve geldim. Bağladım aleti. Şu anda format atıyorum. Fakat aleti taktıgımdan beri garip bir ses var bilgisayarda. Devamlı bir ses bu. Sarsıntı gibi. vuuvvv vuvvvv vuuvvvv vuuvvvv diye. birşeyi cok hızlı çevirirsinizde böyle tekrar eden bir ses cıkar ya aynı onun gibi. bu normal mi? vista altında format atayım dedim. 1.30 saat oldu hala %40. yavaş format at dedim. Malum yeni HDD. bu normal mi? teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar. USR 9108 marka bir kablosuz modemimiz vardı. Aileimin evinde duruyordu. çalışmıyordu uzun zamandır. Neyse memlekete bir ziyarette bulunalım dedik. Baktım ki modem atılmış bir kenara. elime alır almaz bir şıkırtı geldi içeriden. Açtım içini baktım. Resimde yuvarlak içine aldığım yerden şu ufak parça kopmuş. Net çıkmadı fakat parçanın üstünede 220 yazıyor. Kare bir parça. Bunu yerine monte edebilecek biri ya da bir yer var mı? makul bir ücret karşılığı bunu yapabilecek olan? teşekkür ederim.

Tuna.

http://img380.imageshack.us/img380/4162/17052008002mediumli6.jpg
Hakkında
Konum: Bartın
İlgi Alanları: PC, internet
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 gün önce
Son Mesaj Zamanı: 3 hafta
Mesaj Sayısı: 1.521
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 2.012
İkinci El Bölümü Mesajları: 405
Konularının görüntülenme sayısı: 78.885 (Bu ay: 247)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 58 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.