Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (110. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
2.621
Cevap
125
Favori
210.526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bunu yüklerken böyle bir hata veriyor.
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )
  • Jamiryuu J kullanıcısına yanıt
    Arduino 1.6.5 versiyon ile yükleyin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ABS için direk alüminyum üzerine baskı deneyen var mı ? 6mm alüminyum üzerine cam koymadan kullanmak istiyorum.
  • kitin fiyatı ne kadar acaba?
  • Merhaba arkadaşlar,

Bir süredir Sigma 3D'de iki renkli / iki materyel kullanarak baskı yapılması konusunu araştırıyorum. İstediğim şey mümkün oldukça radikal değişiklikler yapmadan Sigma 3D'ye adapte edilebilecek bir çözüm bulmaktı. Sanıyorum kısmen başarılı oldum. Aliexpress'te Titan extruder'in kopyasını üreten firma (Triangle Labs), bir Kickstarter projesi olan ve tek hotend'e 2 filament gönderilmesini sağlayan (yeni Prusa'da 4 filamentlisini deniyorlar) sistemi de kopyalamış. Sipariş verdim, geçen hafta geldi. Bu hafta sonu cihazda bazı değişiklikler yaparak kullanılabilir hale soktum.

Aşağıdaki resimlerde son durumu görebilirsiniz:

Sistem temelde iki adet Titan'ı Bowden sistemi ile tek bir hotend'e bağlama prensibi ile çalışıyor. Yukarıda Titan'lardan birini Sigma profile bağlı halde görüyorsunuz (Titan'ın plastik tutucusunu biraz modifiye edip profile bağlanabilir hale getirdim). Aşağıdaki resimde de TL-feeder'ı görebilirsiniz:

Üstten 2 extruder'den gelen tüp giriyor, alttan bu parça hotend'e vidalanıyor. Sigma3D'nin tasarımı gereği Titan'ı kullanabilmek için bir adaptör kullanıyordum (resimdeki arabaya bağlı siyah parça), onu biraz modifiye ederek TL-feeder vidalanabilir hale getirdim.

Sistem çalışırken öncelikle ilk extruderi kullanarak o renkteki kısımları yazıyor, sonra tool change script denilen 6-7 satırlık bir Gcode devreye girip filamenti 14-15 cm kadar geriye çekiyor ve diğer extruder diğer filamenti iterek hotend'e sokuyor. Tabii eski filament tamamen temizlenmemiş olduğundan içeriğinin boşaltılması gerekiyor, bunun için de prime pillar adı verilen bir kare yazılıyor. Prime pilların çapı hotend'e bağlı değişiyor. Ben 24 mm kullandım Sigma hotend ile, daha da büyük olması gerekebilir, araştırıyorum:

Yukarıdaki resim baskı esnasındaki görünüm. Aşağıda da son hali mevcut:

Şu an için olayın yapılabilirliğini test etmek için bu baskıyı yaptım. Henüz ciddi bir ince ayar yapmadım, ki ince ayar bu teknikte çok önemli. Ayrıca henüz sadece aynı materyelin iki rengini bastım, farklı materyellerle test etmedim. Sistemin güzel tarafı, Sigma 3D'yi çok fazla modifiye etmeden çift renk yazabilir hale getirmesi (sistemin PTFE tüplerini yerinden söküp TL-feeder'ı da yerinden çıkarınca orijinal Titan'ı 3 dakika içinde yerine yerleştirip kullanılabilir hale getiriyorum.) Bu sistemde, çift hot-endli sistemlerde yaşanan, hot-end'lerin birbirlerine göre konumlarının ayarlanması problemi ortadan kalkıyor. Oozing de, iyi kalibrasyon yapılırsa, sorun olmuyor. X arabası hafiflediğinden baskı kalitesine de faydası olabilir.

Dezavantaj olarak, farklı sıcaklıkta basılması gereken iki materyelin bu sistemle basılması daha zor (tool change esnasında sıcaklığı arttıran veya azaltan GCode komutları ile yapılabilir ama baskı süresi çok çok uzayabilir). PTFE tüpler, filament gel-gitleri ile çok hızlı aşınabilir diyenler var. Baskı süresi uzuyor (her halukarda çift kafalı baskılarda da uzuyor). Her bir filament değişim prosedürü, prime pillar dahil 85-90 saniye sürüyor. Resimde gördüğünüz ejderha küçük bir parça ama ikibuçuk saat sürdü yazması. Prime pillar yazılırken çok miktarda materyel boşa gitmiş oluyor (büyük bir objede daha az belirli olur tabii ama küçük objelerde objeden büyük olabiliyor hotende bağlı olarak).Bir de tabii bowden sistemlerde fleksibl materyel ile baskı yapmak pek mümkün değil gibi. Denemedim ama pek umutlu değilim o açıdan (o sebeple eski hale dönüştürülebilir bir sistem olması şart).

• Discursive D kullanıcısına yanıt
    Siyah ve kırmızı çok şık durmuş. Güle güle kullanın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • DrMaestro D kullanıcısına yanıt
    Değerli katkılarınızdan ötürü teşekkür ederim hocam öncelikle.

Mevcut Sigma3D tasarımıyla oynamadan en güzel çözümü bulmuşsunuz.Teflon yıpranmasına en iyi çözüm kaliteli teflon kullanmak, İtalyan malı teflon bulabilirseniz öneririm onu.

Ayrıca baskı süresi cidden uzuyormuş ve dediğiniz gibi epey bir ince ayar ile uğraşmak gerekiyor. Bu sistem ile farklı iki materyal basılması çok zor hocam, özellikle aralarında ısı farkı fazla olan iki filament arasında geçişte nozzle içinde biriken miktar katılaşabilir. Buda tıkanmalara sebebiyet verebilir.

Flex malzeme aslında basabilirsiniz hocam. Ninjaflex in shore değeri düşük, bowden extruder için üretilmiş düşük esneklikte filamentleri mevcut.

El atmadığınız bi X ekseni milleri kaldı, onuda ray ile değiştirirseniz artık Sigma3D ile pek alakası kalmayacak sistemin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuforhan -- 6 Şubat 2017; 23:21:13 >

• Hep beraber elimizden geldikçe katkı yapmaya çalışıyoruz.

İtalyan malı teflonu nereden aldınız? Aliexpress'te olmaz her halde böyle bir şey.

İki farklı materyel için baskı sıcaklığı birbirine yakın olanlar yapılabilir gibi. Şu an PLA+PVA basıyorum, ki ana hedefim destekli baskı idi, oluyor gibi. 182 derecede baskı alabildim bu iki materyelle. Bu sayede her katmanda ekstradan beklemesi gerekmiyor.

Flex'i denemek gerek. Bowden olduğu zaman aradaki PTFE tüpler epeyi bir dirence yol açıyor, en ufak bir zorlanmada extruderde kıvrılabilir filament. Göreceğiz.

X ekseni milleri derken... şöyle bir şey var montaj için sırasını bekleyen

Z arabalarını hafif modifiye etmem gerek, onları yapacak vakit bulunca çevireceğim raya.

• DrMaestro D kullanıcısına yanıt
    Zaten bi X eksenini ray yapmamıştınız o da oldu tamam artık

İtalyan malı teflonu özel bir firmadaki arkadaşımdan temin ediyordum kendisine sorayım size bilgi vereyim inşallah. Aliexpress de yok ne yazık ki. Olsa da güvenmem.

PLA ve PVA olarak deneme sonuçlarını çok merak ediyorum. Paylaşırsanız memnun olurum.

Hangi marka filament kullanıyorsunuz PLA ve PVA olarak ?

Saygılarımla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DrMaestro

Hep beraber elimizden geldikçe katkı yapmaya çalışıyoruz.

İtalyan malı teflonu nereden aldınız? Aliexpress'te olmaz her halde böyle bir şey.

İki farklı materyel için baskı sıcaklığı birbirine yakın olanlar yapılabilir gibi. Şu an PLA+PVA basıyorum, ki ana hedefim destekli baskı idi, oluyor gibi. 182 derecede baskı alabildim bu iki materyelle. Bu sayede her katmanda ekstradan beklemesi gerekmiyor.

Flex'i denemek gerek. Bowden olduğu zaman aradaki PTFE tüpler epeyi bir dirence yol açıyor, en ufak bir zorlanmada extruderde kıvrılabilir filament. Göreceğiz.

Z arabalarını hafif modifiye etmem gerek, onları yapacak vakit bulunca çevireceğim raya.

Sayın DrMaestro merhaba,

Sigma3D için yaptığınız geliştirmeleri hayranlıkla takip etmekteyiz. Bahsettiğiniz gibi her yöntemin dezavantaj ve avantajları mevcut. İvme konusunda çok avantajlı olsa da ben mecbur kalmadıkça bowden'a karşıyım. Kalibrasyonunun zor olduğunu düşünüyorum işin içine extra şeyler giriyor. Biz de dün akşam Serkanla tam da çift kafa konusunu konuşuyorduk. Tool change kullanarak x ekseninde 2 arabalı bir sistem düşünüyoruz. Z yükseklik ayarlama konusu sorun olabilir ama bunu aşarız. Mevcut makinalara adapte edildiğinde x eksen boyu yeterli olur mu bakmak gerek bir de. Meli3D için yaptığım kompakt extruderi kullanabiliriz. Vakit bulabildiğim ilk anda bunu tasarlayacağım. Support konusunda biz PowerABSyi epey başarılı buluyoruz. Support üzerine gelen layerlar PVA support bile olsa aynı kalitede olmayacak o nedenle denemenizi öneririm.

• @DrMaestro
    Güzel çalışma hocam emeğinize sağlık.

@Bogachan_35
    Teşekkürler, hala montaj aşamasındayım. Çin Yeni Yılı yaktı bizi:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgurtheking

quote:

Orijinalden alıntı: DrMaestro

Hep beraber elimizden geldikçe katkı yapmaya çalışıyoruz.

Sayın DrMaestro merhaba,

Sigma3D için yaptığınız geliştirmeleri hayranlıkla takip etmekteyiz. Bahsettiğiniz gibi her yöntemin dezavantaj ve avantajları mevcut. İvme konusunda çok avantajlı olsa da ben mecbur kalmadıkça bowden'a karşıyım. Kalibrasyonunun zor olduğunu düşünüyorum işin içine extra şeyler giriyor. Biz de dün akşam Serkanla tam da çift kafa konusunu konuşuyorduk. Tool change kullanarak x ekseninde 2 arabalı bir sistem düşünüyoruz. Z yükseklik ayarlama konusu sorun olabilir ama bunu aşarız. Mevcut makinalara adapte edildiğinde x eksen boyu yeterli olur mu bakmak gerek bir de. Meli3D için yaptığım kompakt extruderi kullanabiliriz. Vakit bulabildiğim ilk anda bunu tasarlayacağım. Support konusunda biz PowerABSyi epey başarılı buluyoruz. Support üzerine gelen layerlar PVA support bile olsa aynı kalitede olmayacak o nedenle denemenizi öneririm.

Merhaba Ozgurtheking,

Bowden'a alışmaya çalışıyorum. Malum yıllardır Wade / direct drive kullanıyorum, filamentleri ne kadar kolay ilerletebildiklerini şimdi daha iyi anlıyorum. Kesinlikle ince ayar gerekli. Çift araba çözümü bence de en güzel çözüm çünkü bir kafa baskı yaparken öbürünün ne yapacağı sorun olmaktan çıkıyor, ayrıca iki farklı maddeyi farklı sıcaklıklarla yazmak mümkün oluyor. BCN3D Sigma'yı görmüşsünüzdür, orada nispeten küçük X arabaları kullanarak bir çözüm bulmuşlar gibi.Sigma 3D'de de olur muhtemelen ama X arabaları nasıl kontrol edilecek? 2 Stepper gerekecek muhtemelen.

PowerABS'yi şu anki formda support olarak kullanıp aseton ile eritmek güzel bir yöntem olabilir. ABS kadar yüksek sıcaklık istemediğinden belki nGen ile basılabilmesi mümkün olur.

Merakla bekliyorum yapacağınız modifikasyonları. Meli3D'yi de daha sık görmek isteriz :)

Saygılarımla

• Sigma 3D Yazıcı hususunda banada bir Allah'ın kulu yardımcı olursa sevinirim.İnanın konuyu okurken kendimi kaybettim en son sayfaya nasıl geldiğimi bile hatırlamıyorum.Var olan bilgilerimide unuttum.Bu yazıcının yapımına yeltenmiş ya da bilgisi olan birisi nacizane isteğim olarak bana yardımcı olursa sevinirim sağolun.
  • MyKN kullanıcısına yanıt
    Merhaba, tam olarak takıldığın nokta nedir? Benimle iletişim kurarsan yardımcı olabilirim.

• yusuforhan kullanıcısına yanıt
    pm attım bakarsanız sevinirim
  • Extruder fanını yalnızca baskı sırasında çalışması için D9'a mı takmamız gerekiyor?
  • Rez

Evet D9 a takıp dilimleme yazılımdan aktif ederseniz çalışır.
    Extruder fani dediginiz hotendi sogutan fan ise sadece baski sirasinda calistirmak hotendin tikanmasina yol acabilir, eger baskiyi sogutan fan yoksa marlin de configuration_adv.h sekmesinde E0_AUTO_FAN_PIN kismina 9 yazarak d9 a bagli fanin hotend 50 derecenin ustundeyken aktif olmasini saglayabilirsiniz...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • birisi bana sigma 3d için cura ayarlarını verebilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 108109110111112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.