Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (113. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.620
Cevap
125
Favori
210.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 111112113114115
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Yusuf Bey'in yardımlarıyla toplamaya çalıştığım bir 3d sigma var. Merlin yazılımını attığımda LCD grafik ekranının ışıklarının tümü yanıyordu. Sonra ne olduysa arduinoyu bilgisayar görmüyor ve meganın üstünde 3 tane ışık yanar oldu. Sizce durum nedir. Kart yanmış olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akustika -- 3 Nisan 2017; 5:45:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar powerabs filament nereden bulabilirim
  • akyildizemre A kullanıcısına yanıt
    Pm atıyorum.

• akustika A kullanıcısına yanıt
    Arduino hiçbir şekilde tepki vermiyor ve tüm ledleri yanıyor ise kart tamamen bozulmuştur.

• yusuforhan kullanıcısına yanıt
    Geri dönüşünüz için teşekkür ederim Yusuf bey. Bozulmuşsa sağlık olsun deyip soğuk suyumuzu içelim ozaman :)

• quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Haklısınız hocam söyledikleriniz de. Şaseyi bahsettiniz hassasiyet de kurmak ve o halde sabit tutmak için ekstra ne kullanıyorsunuz hocam? Ben hali hazırda çıktılarınız var sa paylaşın diye yazdım artık ne zaman müsait olursanız :)

Şasiyi hassas kurabilmek için maalesef iyi bir yöntemim yok. Her el attığımda bir yerinin iyi hizalanmamış olduğunu görüyorum ve düzeltmeye çalışıyorum. Bu da başka bir yeri bozuyor. Aslında aklımda 20x20 Sigma profiller yerine 20x40 kullansak daha stabil olur mu sorusu da var. Şasiyi sabitlemek için bir sürü metal bağlantı elemanı kullanıyorum, bu sayede nispeten eklem yerleri daha hareketsiz oluyor. Yine de örneğin LCD ekranın encoder'ını çevirirken şasinin hafifçe sağa-sola yalpaladığını görebiliyorum. İdeal çözüm tek parça şasi muhtemelen.

• Powerabs flex var mı. Varsa renk ve fiyat bilgisi alabilir miyim

• DrMaestro D kullanıcısına yanıt
    Hocam keşke bloğunuza yazmaya devam etseniz, çalışmalarınızın son halini görebileceğimiz bir yer varmı?
  • sezerbaris kullanıcısına yanıt
    serkanc kullanıcısına yanıt
    Prototipler var ancak satışa hazır değil henüz. Piyasada bulunan birçok flex sen daha yumuşak. Yakın zamanda üzerinde çalışmalar hızlanacak inşallah. @serkanc

• DrMaestro D kullanıcısına yanıt
    ozgurtheking kullanıcısına yanıt
    Size katılıyorum hocam, şase cidden hafif kalıyor. Özellikle z ekseni 17 cm ve üstünde sarsıntı olabiliyor kısa alanlar da hızlı extruder hareketlerinde. Ne kadar köşe bağlantı, bağlantı saclari vb kullansak da istenilen taş gibi duruşu almak zor.

@ozgurtheking yeni makinası (meli3d) de harika bir şase sunuyor. Taş gibi maşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Size katılıyorum hocam, şase cidden hafif kalıyor. Özellikle z ekseni 17 cm ve üstünde sarsıntı olabiliyor kısa alanlar da hızlı extruder hareketlerinde. Ne kadar köşe bağlantı, bağlantı saclari vb kullansak da istenilen taş gibi duruşu almak zor.

@ozgurtheking yeni makinası (meli3d) de harika bir şase sunuyor. Taş gibi maşallah.

Sigma3d için mi söylüyorsunuz bunları. Eğer öyle ise bu kadar sayfa rijit olduğu iddia edildi şimdi nedir bu değişimin sebebi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezerbaris -- 5 Nisan 2017; 10:31:8 >
    Sanırım beni yanlış anladınız, ben taş gibi bir duruş sergilemekten bahsettim. Sigma3D tabiki rijit bir yazıcı ancak kullanılan sigma profiller alüminyum ekstrüzyon olduğu için hafif kalıyor. Ekstruder kafasının dar alanda çok hızlı gidiş gelişleri özellikle yüksek seviyelerde ( 17 cm ve üstü ) yazıcıda titreşim yapıyor. Daha iyi anlatabilmişimdir umarım.
  • Anladım sizi açıklamalar için teşekkür ederim. Bu güne kadar hep güzel sözler edildi. Sağlam ve titreşimsiz yapıdan bahsedildi. Bunları duymak biraz moral bozukluğu oldu açıkcası. Yoksa tepki olarak yazmadım sizin yardımsever yaklaşımınızı hep takdir ettim.

Belirli bir yüksekliğe kadar sorun yok yazıcıda ama ondan sonra illaki yaşanıyor. Sadece profil kalınlığını arttırarak gerekli sağlamlığı yine elde edebilirsiniz.

Sigma3D en uygun maliyetle bu iş nasıl en güzel şekilde yapılır onu gösteriyor bizlere. Moral bozacak birşey yok yani, Sigma3D hiçbir zaman en iyi değildi, ama f/p olarak harika bir profil sergiledi hep. Türkiye'de prusa i3 vb yazıcıların yayılımının önünü çok önemli bir oranda kesip, opensource olarak yüzlerce kez üretildi. Genelde rijitlik karşılaştırması da prusa i3 lere göre yapıldığı için epey övgüler aldı. Thingiverse.com da onlarca geliştirme yapıldı ve ücretsiz yayınlandı Sigma3D toplulukları tarafından.

Ben yıllar önce prusa i3 den Sigma3D ye geçtim, baskı kalitesindeki artış ve en önemlisi yapılan kalibrasyonların korunması açısından hala övgüyü fazlasıyla hak eden bir cihaz olduğuna inanıyorum.

Sigma3D için durmak yok yola devam yani

• Peki mevcut sigma3d yi dönüştürebileceğümiz titreşimi en az olan hangi model var.

• Arkadaşlar kolay gelsin.

Toplamakta olduğum 3d sigmanın ramps bağlantılarını yaptım. USB yi takıp LCD yi açtığımda resimdeki gibi çizgiler beliriyor. Ekranda bozukluk mu var? Sizlerin yorumları nelerdir. Yazılım olarak Merlin kullandım ve internette uygulananlarının aynı ayarlarını yaptım.

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akustika -- 5 Nisan 2017; 23:2:32 >
  • akustika A kullanıcısına yanıt
    1 -

Marlin de Configuration.h dosyası içinde

//#define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER

satırının başındaki // işaretlerini kaldırdınız mı ?

2- LCD kablolamasına çok dikkat edin, flat kablolar bazen bozuk gelebiliyor.

3- LCD kablolarının doğru bir şekilde takıldığından emin olun.

4- Arduino regülatörü ile ilgili bir problem var mı yok mu diye anlamak için, arduino yu usb den besleyin. LCD düzelirse bilin ki arduino üzerinde bulunan ams1117 voltaj regülatörü gidiktir. Yada LCD arkasındaki ams1117 3.3v regülatör de arızalı olabilir.

5 - LCD nin pixelleri ölmüş olabilir. Daha bugün başıma geldi. Vücudumda biriken statik elektrik ile LCD ye dokunduğum anda çat diye çarptı, hem lcd pixelleri yandı hemde arduino voltaj regülatörü. Dikkatli olmak gerekiyor.

Saygılarımla.
    Mevcut yapıyı direkt dönüştürebileceğimiz bir yazıcı modeli bakma gereksinimi duymadım açıkası o yüzden sorunuza net cevap veremeyeceğim, ancak hypercube yada ultimaker 2 yapabilirsiniz. İkiside açık kaynak kodlu. Orjinal projelerinde kasa çok sağlam değil ancak kullanıcıların fotolarına bakarsanız ekstra köşeler ve destekler ile iyice sağlam hale getirip kullandıklarını göreceksiniz.
  • Teşekkür ederim

• MERHABA YAZICIMDA ERROR NUMBER SATIR NUMARASI HATASI VERİYOR VE HAREKET ETMİYOR NASIL DÜZELTEBİLİRİM ACABA BİLGİSİ OLAN VARSA Bİ YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM
  • 
Sayfa: önceki 111112113114115
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.