Şimdi Ara

27' Gaming Monitör Tavsiyesi? 1920x1080 mi, 2560x1440 mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
2
Favori
6.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CemUsUs

digitalversus sitesi bana kolay geldigi icin oradan bakiyorum. overclock.net'a bakacakken aldigim laptopun tom's hardware'de incelemesini gorup oraya takildim.

bakacagim. bu arada asus'tan vazgectim dell inceliyorum :)

Benim de gidişat o yönde. Önce Koreden ithal monitör getirtmeyi düşündüm sonra vazgeçtim. Türkiye'de bulabileceğimiz, Pwm kullnmayan (flicker free) WQHD çözünürlüklü 27" en iyi monitör şu an Dell'in U2713H ve U2713HM modeli. Wide gamut kullanmayacağımdan U2713H 'ye fazla para vermek gereksiz olacak. O yüzden geriye tek U2713HM modeli kalıyor. Ama tereddüt ediyorum. Özellikle crosshatching sorunundan ötürü.
  • quote:

digitalversus sitesi bana kolay geldigi icin oradan bakiyorum. overclock.net'a bakacakken aldigim laptopun tom's hardware'de incelemesini gorup oraya takildim.

İncele.

İnan Dell ve asus arasında görüntü farkı veya oyunlarda fark yok.

Artık şans. Umarım hangisini alırsan al iyi bir monitör denk gelir.

Birde bu işler insandan insana değişir. Ben çok överim ve severim ama gelir başkası ya bu ne ben asla bu monitörde oyun oynamam diyebilir. Sen yinede sırf benim dediklerime bakma, bol bol araştır

• quote:

Orijinalden alıntı: grandaevus

quote:

Benim de gidişat o yönde. Önce Koreden ithal monitör getirtmeyi düşündüm sonra vazgeçtim. Türkiye'de bulabileceğimiz, Pwm kullnmayan (flicker free) WQHD çözünürlüklü 27" en iyi monitör şu an Dell'in U2713H ve U2713HM modeli. Wide gamut kullanmayacağımdan U2713H 'ye fazla para vermek gereksiz olacak. O yüzden geriye tek U2713HM modeli kalıyor. Ama tereddüt ediyorum. Özellikle crosshatching sorunundan ötürü.

2713H alma hocam. Overclock.net tekiler H modeli oyun için çok iyi değil demişti wide gamut yüzünden. HM en iyisi gibi.

Crosshatching ise şans.

Adamın biri 3 monitörde de yaşamış bunu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iARDAs -- 13 Ağustos 2013; 16:49:22 >

• iARDAs gereken herşeyi yazmış. Lise2'ye giderken bir rapor hazırlamıştım. Öğretmenime sordum ki "Hocam eksik var mı?" Ne dese beğenirsiniz? "Eksik yok, fazlalık var." Maşallah iARDAs da öyle yazmışta yazmış.
    Onun dediği gibi 1440P monitörlerin bazılarında çekindiğin sorunlar artık yok ve bunları oyun için kullanılabiliyor. O da bunlardan birini kullanıyormuş zaten. Lâkin, 1440P olarak 120 hz monitör olmadığından, öncelikle "120 hz'mi, yoksa 1440P'mi?" sorusunu netleştirmek gerek. Gerisi kolay.

@iARDAs
    Monitörünü değiştirmişsin ama haberimiz bile yok.
    Eski nikine dönmeme sevindim bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 14 Ağustos 2013; 10:54:37 >

• Arda bey çok yardımcı oldular gerçekten, onun sayesinde şekillendirdim olayı..

yine de benim için işin en kötü tarafı bu işte.. bana sorsanız 1440p mi, 120hz mi?.. sudan çıkmış balık gibiyim bilmiyorum ki, ikisiyle ilgili hiçbir tecrübem yok..

dışarıda gözlemlediğim en acıklı durumlardan birine düştüm, neye ihtiyacım var bilmiyorum..

siz peki genelde high-end SLI-extreme işlemcili laptoplarla ve ps4 ile oyun oynayacak bir kişi olarak, hangisini tercih edersiniz? .. 120hz veya 144hz 24"-23" monitör mü, 1440p mi?

@bocekgrafik @iARDAs
  • @ bocekgrafik

sağolasın dostum. Bunlar tamamen benim izlenimlerim ve bana göre olan artılar ve eksiler. Bu olaylar sende bilirsin kişiden kişiye değişebilir. Çokda övmeyi sevmem bir ürünü bu yüzden. Karşı taraf alır onun zevkine uymaz, istediğini bulamaz ve boşuna para vermiş gibi hissedebilir. O yüzden en güzeli bu monitörleri yeerinde incelemek. Fakat 1440p monitör incelemek çok zor. Vatanda bile hep olmuyor. Olsada sadece Asus PB278Q var.

Bu arada monitörü 2-3 hafta önce değiştirdim. Nickde iyi oldu :)

@ CemUsUs

Şu an ki monitörün 1080p 60hz ise 120hze hiç bulaşma. Bazı kişiler 120hzden 60hze düşünce bu durumu sevmiyolar. İsterse monitör 2160p olsun :) 1440p 60hz bütün isteklerini karşıyalacaktır. Yurt dışında bu monitörlerde hardcore oyun oynayanlarda var, ama genelde bu kısımların tercihleri turnuvalarda 120hz 1ms lik oyun monitörleri olur (keza onlarda 1ms değil daha fazla ama olsun yinede en hızlı monitörlerdir) Bu kişiler için mili saniyelerin önemi var. Ama dediğim gibi ben 120hz en hızlı monitörde de 1440p 60hz monitörde de BF3 te aynı oyuncuyumdur. Ama 1440p de daha fazla keyif alırım.

PS4 muamma. 1080p olacak oyunlar ama tabi görmek lazım bu monitörde nasıl olacak o iş. Şahsen ben herhalde PS4 çıkar çıkmaz alacam ve deniyecem. O zaman ancak düzgün birşey yapabilirim. Yine de 1080p bir oyunu 1080p native monitörde oynamak biraz daha iyi olacaktır gibi geliyor bana.

PS4 için 60hz monitör yeterli. 120hz PS4 için boşuna olacaktır çünkü en fazla bir oyun 60hz olacak PS4te. Çoğu 45 ve 30 hatta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iARDAs -- 14 Ağustos 2013; 12:54:18 >

• iARDAs İ kullanıcısına yanıt
    bu arada battlelog'da hala eklememişsiniz :)
  • quote:

Arda bey çok yardımcı oldular gerçekten, onun sayesinde şekillendirdim olayı..

yine de benim için işin en kötü tarafı bu işte.. bana sorsanız 1440p mi, 120hz mi?.. sudan çıkmış balık gibiyim bilmiyorum ki, ikisiyle ilgili hiçbir tecrübem yok..

dışarıda gözlemlediğim en acıklı durumlardan birine düştüm, neye ihtiyacım var bilmiyorum..

siz peki genelde high-end SLI-extreme işlemcili laptoplarla ve ps4 ile oyun oynayacak bir kişi olarak, hangisini tercih edersiniz? .. 120hz veya 144hz 24"-23" monitör mü, 1440p mi?

@bocekgrafik @iARDAs

Halihazırda 120hz bir monitör kullanıcısı olarak şöyle sorayım

Gaming monitör arıyorsunuz. Peki hangi tür oyunları daha çok oynuyorsunuz? First Person Shooter oyunlar ağırlıkta mı? Oyun oynamak ve bunu hızlı bir bilgisayarda oynamak sizin için elzem mi?
    Eğer öyleyse 120hz derim. Çünkü alacağınız 1440p monitör hem 60hz de çalışacak hem de artan yüksek pixel sayısı yüzünden epey kaliteli bir ekran kartı isteyecektir(en az 2 gb vram lı)

Onun dışında herşey için (Uzun uzun yazmaya gerek yok) , hele 27" istediğinizi de düşünürsek kesinlikle pls ya da ips ekranlı 1440p bir monitör.

TN panelden sonra ips panelde gözleriniz bayram edecek. Size garanti veriyorum. Eğer karar veripte alacak olursanız , alacağınız Dell (U2713hm) diğer piyasada satılan 1000tl altı 1080p monitörlerdeki gibi 6bit değil true 8 bit panele sahip.

• quote:

bu arada battlelog'da hala eklememişsiniz :)

ya girmedim daha battlelog a. Oynamadım BF3 bir kaç gündür. :) Ekliycem hemen. :)
  • Benim konuda bana yardımcı olur musunuz arkadaşlar ?*

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CemUsUs C kullanıcısına yanıt
    iARDAs yine herşeyi yazıp bana birşey bırakmamış. Ben sadece farklı bi açıdan yazacağım kafandaki soruyu netleştir diye.

Ben 120 hz monitörle 1440P monitörü ralli arabasıyla makam arabasına benzetiyorum. Makam arabalarında büyük motorlar olur ve büyük olmalarına rağmen performans olarak küçük arabalarla aralarında fazla fark yoktur. Beklentileri fazlasıyla karşılarlar. Ortalamanın çok üstündedirler her türlü. Ralli arabalarında ise konfor nerdeyse sıfırdır ama o kadar seri ve kıvraktırlar ki, onlara hiçbir araba yetişemez. Misal olarak 1000 beygirlik bir bugatti, keskin ve u virajı çok olan dar yollarda (FPS oyunları gibi) 300 beygirlik ralli arabasına yetişemez.

Şimdi kendine bunu sor. Ralli arabası mı istiyorsun, makam arabası mı?

• toplu bir cevap vereyim;

şu an 31 yaşındayım.. FPS oyunlarını sormuşsunuz ancak genel çerçevede yanıt vereyim, pro-gamer'lar gibi asla olmadım, zaten bundan sonra vaktim de müsait değil..

önüme gelen her oyunu oynamam; hoşlandığım her branştan bir oyun seçiyorum... mesela FPS olarak Battlefield 2 ve şu an 3 oynuyorum.. 4'ü de oynayacağım belli ki.. başka Crysis, Metro vb gibi başka tip oyunları yüklemeyi ve oynamayı düşünmüyorum..
    Futbol'da şu an Fifa serisini oynuyorum, PES ne zaman daha iyi olur, ona geçerim..

Yarış simulasyonu olarak; yarış fizikleri halihazırda hiçbir oyun Richard Burns Rally'nin rallyesim.fr update'li versiyonunu alt edemediği için RBR RALLY oynuyorum.. modern zaman araçlarını ise fizik ve online olarak GT5'den iyi yapan ve GT6'dan iyi yapacak olan pek gözükmediği için bana zorla PS4 aldıracaklar :)

iki eksiğim var... biri adam akıllı bir strateji oyunu (hala command&conquer'in 1995 versiyonu açıyorum zaman zaman, biraz da world in conflict) ve free roam olabilecek bir araba simulasyonu..

anlayacağınız bundan sonraki hayatımda da bilgisayarın karşısına geçtiğimde birilerini öldürecek, birilerine gol atıp yememeye çalışacak ve araba kullanacağım.. bunu da her gün, günün en az 2 saati yapmayı planlıyorum :)

o yüzden 1440p benim için öne geçiyor.

@bocekgrafik @iARDAs @grandaevus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CemUsUs -- 14 Ağustos 2013; 13:37:27 >

Bahsettiğin şartlara göre, hazır yaşta geçiyorken artık konforu ön plâna almak gerek. Bence de 1440P iyi seçim olur. TN panele bu saatten bulaşma bence.
  • şey gibi hissettim, sağlık sektöründe olduğumdan herhalde;

hani başına bir hal gelir de hastaneye gidersin; konsültasyonuna şans eseri orada bulunan, muayeneyi bırak görüşmek için bile acaip tesadüfler gereken dünya çapında bilgisi görgüsü olan adamlar girer ve olabilecek en iyi muayeneyi olur ve tedaviyi alırsın....

onun gibi oldum :) belki konuyla ilgili pek bilgim yok ama danıştığım kişinin danıştığım konuya ne kadar hakim olduğunu iyi kötü tahlil edebiliyorum, zaten işim de bu :)

çok teşekkür ediyorum ilginize ve alakanıza..

@bocekgrafik @iARDAs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CemUsUs -- 14 Ağustos 2013; 14:01:43 >
  • quote:

hani başına bir hal gelir de hastaneye gidersin; konsültasyonuna şans eseri orada bulunan, muayeneyi bırak görüşmek için bile acaip tesadüfler gereken dünya çapında bilgisi görgüsü olan adamlar girer ve olabilecek en iyi muayeneyi olur ve tedaviyi alırsın....

Keşke ben de bu kadar şanslı olabilseydim. Konu dışı olacak ama, yıllardır hastalığımdan (ülseratif kolit) sadece anladığını sanan doktorlar sebebiyle çekiyorum. İlk denk geldiğim değil de, son gittiğim doktor doğru tedavi uygulamış sadece. 1.5 yıldır fena değilim işte.
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    eğer hala sıkıntılar yaşıyorsanız, ileri konsültasyon düşünürseniz veya gelecekte sıkıntı yaşarsanız ve istanbul'da iseniz gerçekten yaptığı işi çok iyi bilen dünya çapında bir gastroenterolog tanıyorum, aile dostumuz..

bu arada o hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar da sıkıntılıdır.. bulamıyorsanız tedarik etmenizde yardımcı olabilirim, eczacıyım..

geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum..

@bocekgrafik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CemUsUs -- 14 Ağustos 2013; 14:15:11 >
  • quote:

şey gibi hissettim, sağlık sektöründe olduğumdan herhalde;

onun gibi oldum :) belki konuyla ilgili pek bilgim yok ama danıştığım kişinin danıştığım konuya ne kadar hakim olduğunu iyi kötü tahlil edebiliyorum, zaten işim de bu :)

@bocekgrafik @iARDAs

Yorumunuz duruma cuk oturmuş (konsültasyon ile ilgili olanı) ve 1000-2000TL bütçede tercih yapacak olanlar için harika konu olmuş lazım olur belki diye favorilere ekliyorum Yorum yapan aydınlatan herkese teşekkürler

Bu arada tüm yorumlardan sonra kesin tercihim 1440p olurdu, zaten bunu alacak kişi de 770 SLI gibi bir sistem ile kullanacaktır diye düşünüyorum, ha ben olsam yurt dışından 7990 alırdım

Bu arada doktor olduğunuzu varsayarak her gün 2 saatinizi ayıracağınızı düşündüğümde mutlu olmuştum ama Eczacı olduğunuzu okuduğum an yıkıldım

• quote:

Orijinalden alıntı: cianni

quote:

şey gibi hissettim, sağlık sektöründe olduğumdan herhalde;

@bocekgrafik @iARDAs

Yorumunuz duruma cuk oturmuş (konsültasyon ile ilgili olanı) ve 1000-2000TL bütçede tercih yapacak olanlar için harika konu olmuş lazım olur belki diye favorilere ekliyorum Yorum yapan aydınlatan herkese teşekkürler

Bu arada tüm yorumlardan sonra kesin tercihim 1440p olurdu, zaten bunu alacak kişi de 770 SLI gibi bir sistem ile kullanacaktır diye düşünüyorum, ha ben olsam yurt dışından 7990 alırdım

Bu arada doktor olduğunuzu varsayarak her gün 2 saatinizi ayıracağınızı düşündüğümde mutlu olmuştum ama Eczacı olduğunuzu okuduğum an yıkıldım

sn cianni;

6 senedir sektordeyim.. ilk 5 sene isimi oturtmak icin inanilmaz bir caba sarfettim ve birkac ay once bos vakitlerimi degerlendirmek icin eczaneye bir bilgisayar aldim.. fakat inanin duzenli oturup oynayabildigim vaki degil.. hastanedeki cocuk hekimimiz ise odasina ps3 kurmus, oglen 12'de kapisini kapatiyor, saat 13:30'a kadar pes2013 oynuyor :))

yani bu is mesleki imkanlardan cok biraz da kisinin kendisi ile alakali.. ben bahsettigim minimum 2 saati aksam 7'den gece 1'e kadarki vakit icin :)

incelemeye firsatim olmadi, siz tahsil mi goruyorsunuz, mezun oldunuz mu, uzman misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Strateji deyince akla gelecek ilk seri Total War'dur. 3 Eylül'de çıkacak Rome Total War II'ye göz atıp insanın kendini kaptırmaması mümkün değil. Sanırım 2004'ten beridir bu seriyi bıkmadan oynarım. Oyun turn based denen türdedir. Bir savaş bir de strateji haritası vardır. Strateji haritasında diplomasi - ittifak - ajanlık - kız alıp vermeden tutun da ordunun konumlandırılacağı bölgeleri hesaplamaya kadar, oyun teknolojisinin üretebildiği yapay zekanın tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanılmış, savaş haritasında binlerce askeri sınrısız bir arazide düşmanı alt etmek için meydan savaşı düzeninde yönetmek vardır. Ötesi yoktur.
    @CemUsUs

Monitörü aldığınızda , monitörün marka modelini ve nereden aldığınızı da yazarak bizi bilgilendirir misiniz ?
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.