Şimdi Ara

27' Gaming Monitör Tavsiyesi? 1920x1080 mi, 2560x1440 mı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
2
Favori
6.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Abi konunun çok iyi olduğunu bilgi hazinesi ve yorum kitabı niteliğinde olduğunu daha önce yazdık çizdik de, sen en son neye karar vermiştin bir de neler döndü aldıktan sonra tecrübelerini paylaşırsan eğer konu tam amacına ulaşacak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Madem öyle konuyu canlandıralım insanlığa olan katkı devam etsin

Eskilerde kalmış PC'ci bir arkadaşı tekrardan PC camiasına sokup sistem kuruyoruz kararını 2 3 ay önce aldık ama maaş almaya yeni başladığı için dolar patlak verdi sıkıntılar büyük :)

Normalde 350D ile Rampage Gene + 3930K + 290 veya 780 li bi sistem kuracaktık uzun süre yardıracak şimdi kuyruğumuzu kıstırdık ikinci ele uygun yollu bir sisteme döndük ama öncelik yine monitör :)

Monitör ile ilgili olarak da iki ürün arasındayız zamanında Cem abinin olduğu gibi;

DELL UltraSharp U2713HM 27" 2560x1440

ASUS VG248QE

Ama bizim arkadaşın Battlefield yönü çok değil, Diablo'ya sarabilir bir de Counter'ı zevk için oynar ama baya iyidir. Tabii BF camiasına da girer ama asıl olayı film dizi izlemektir :)

Bunların ışığında ben bir kaç soru sormak istiyorum size;

1- Bu monitörlere Digitürk HD uydu alıcısı bağlayıp TV olarak kullanabilir mi gerektiğinde HDMI girişi ile
    2- (Ki önemli olan soru bu) Değişik bir soru olacak;

1440P Dell'i aldığımızda mesela indirdiğimiz bir 1080P film, normal bir 1080P IPS monitöre göre daha mı kötü görüntü verecek çözünürlük ve piksel olarak?

Yani tamam oyunlardaki 1440P çözünürlüğü daha güzel olacak ama monitörün çözünürlüğü yüksek indirilen filmin çözünürlüğü görece düşük kalacağından daha kötü bir görüntü mü alacağız bulanık gibi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cianni -- 12 Ocak 2014; 1:37:27 >

• cianni kullanıcısına yanıt
    Can bildiğin gibi Dell U2713HM kullanıyorum. 8ms tepkime süresinin yarattığı veya yaratabileceği sorunu henüz algılamadım. Bildiğin gibi ben online BF3'ü bile 2560x1440 oynayan biriyim:)) Monitörü Nvidia panelden 90hz'e kadar OC yapabildim. 90Hz iken oyun oynadım, 60hz ile arasındaki farkı da görmedim. Bu saatten sonra istediği kadar 120hz - 144hz olsun, IPS panel ve 1440P'nin altında monitör kullanmam. İşleri yoluna soktuğum anda bu monitörü satıp ASUS'un 120hz 1440P 27" monitörünü alacağım. 60hz monitör aldığım için tek eksiğim 3D film izleyememem. Yamakasi 32" 1600P monitörü TR'ye uyguna getirme meselesini yine açıyorum ama sen ilgilenmiyorsun o konuyla.

Son olarak istediği kadar 144 HZ olsun Cemusus'un kablo ile yaşadığı maceraları da hatırlatayım.

1- Ne yaparsan yap TV kartı alacaksın burada yanlış anlama olmasın... Hani ben yanlış anlamadım umarım.
    2- Bırak 1080'in bu monitörde sırıtma saçmalığını, 720'ye bile can veriyor monitör. Sanıyorum, 480P film de izlenmeyeceğine göre bu açıdan sorun olmadığı gibi avantajı da var.

Yalnız monitörü ilk fırsatta satacağım. 1250'ye almıştım kafamdaki şu anlık fiyat 1000 TL... İlk fırsattan kastım ilk paragrafta bahsettiğim monitörü almayı başardığım an satmak.

merhaba;

kusura bakmayın dün geceden beri yazdım yazacağım derken.. aile toplantıları vs. uzadı gitti.. hatta mobilden yazdığım mesajlardan biri de gönderemeden refresh'e girdi.. taslağı da bulamadım...

konuyu önüme getirdiğiniz iyi oldu.. yazdıklarımı baştan okudum.. o anki seçimi şu durumdaki kafamla yapmaya kalksam ne alırım diye de düşündüm..

ben Asus'un 144Hz monitörünü aldım.. çünkü notebook GPU'um 1440p'de ne yapar bilemedim..

fakat hala bir gözüm 1440p'lere de bakıyor..

yalnız işyerimdeki 60Hz monitör mesela, evvelden hissetmediğim derecede rahatsızlık vermeye başladı 144Hz'den sonra.. diğer taraftan, renklerini beğenmediği için şu an kullandığım monitörü satan kişileri de duydum.. benim böyle bir şikayetim yok...

dolayısıyla olay çok sübjektif.. eğer ille bir seçim yapılacaksa, Asus'un sanırım 120hz 1440p bir monitörünün piyasaya çıktığını görmüştüm araştırırken.. fiyatı da bu dolar Euro fırlamadan evvel makul sayılabilecek seviyelerdeydi.. buna yönelinmesi taraftarıyım..

benim de herhalde bir sonraki seçimim bu olacak.. ne 1440p'den ödün vereceğim, ne de 120Hz'den..

• PG278Q alındı..

yarın elimde.. yazarım :)
    Bu mesajı az önce, CemUsUs'un 14:55:07 tarihli mesajında beni haberdar edince gördüm. İletiler gelmiyordu bir ara. Eski iletilere baktım, onların arasında da yoktu. Keşke sorsaydın niye cevaplamadın diye? Neyse, nasip bugüne imiş.

* * *

Belli ki monitör, çok amaçlı kullanılacak. İşin içine film girdiğinde VG248QE yalan oluyor bir kere kafadan. Çünkü renklerinden memnun olan görmedim daha. İnce ayar yapanlar bile bir miktar iyileştirebiliyorlar. Film için artık parlak panel tavsiye ediyorum. Mesela Dell S2X40L'ler bu konuda çok iyi. Bu monitörü alıpta OC yaparak kullanabilir kanımca.

Benim konunun ilk mesajına da eklediğim üzere, 23" 1080P monitördeki piksel büyüklüğü ile, 27" 1440P monitördeki piksel büyüklüğü nerdeyse aynı. Bu sebeple, eğer 23-24" monitör yeterli ise ve monitörün kullanılacağı yer de yoğun ışık almıyorsa Dell S23 veya 2440L iyi tercih olur.

1- HDMI portu olan her monitöre uydu alıcı bağlayabilir. Monitörde hoparlör olursa, bildiğin TV gibi olur zaten.
    2- 1440P monitörü 1080P kullanırken yazılar iyi görünmüyor. Bulanık değil ama kırık görünüyor. Filmde nasıl olur, bakmadım ama uzaktan bakılacağı için sorun olacağını sanmıyorum.

• CemUsUs C kullanıcısına yanıt
    1.5 sonra neye niyet, neye kısmet. Hayırlı olsun, güle güle kullan.
  • valla monitor akil almaz.. ilk intiba olarak o kadar soyleyebilirim..

simdi yola cikacagim haftasonu monitoru kullanma sansim yok.. donunce gene yazarim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Memnun kalmana sevindim. Dönüşte ne yazacaksın bakalım?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    2 ay olacak nerdeyse ama yazmadın hala. Bu kadar sabır yeter mi?

• bi kullanabilsem yazacaktim :))

eskiden günde 3-4 saat minimum harcardım, şimdi nerde :))

yine de bakalım elim değerse şöyle bir kabasını alırım bu işin gece

• 780ti sli ve asus rog swift kullanıyorum.swift alarak doğru kararı vermişsiniz hayırlı olsun..

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.