Şimdi Ara

24 ay taahhütlü İnternet iptali (Taahhüt bitmeden). (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
360
Cevap
25
Favori
380.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar güncel durumu takip edip bilgisi olan varsa birşey soracağım.

24/05/2018 tarihinde tahhütü bitecek bir internet aboneliğim var. Yine bu kampanya kapsamında modem de almıştık. İptal ettirmek istediğimde 480 tl tutarında bir tutar çıkıyor. Modemi iade almıyorlar kapatmak istersek... Yani bu çıkardıkları ücretin ne kadarı modem ücreti ne kadarı cayma tutarı belli değil.

Karar vermeden önce forumdan da fikir almak istedim.
  • anladığım kadarıyla sözleşme ve taahhüt farklı şeyler.. ve şu söz konusu olan "1 yıldan fazla süreli olan sözleşmeler tüketici tarafından cezasız istenildiği tarihte feshedilebilr" yasası, geçmişte firmaların fazladan talep ettikleri iptal ücretinin önüne geçmek için.. yoksa taahhüt yine bâki.. ve iptal tarihine kadar kullanılan internetin indirimi + aktivasyon + kurulum + zart zurt + cihaz parası hesaplanıyor; diğer bir yandan da normalde kullanılmaya devam edilseydi eğer iptal tarihinden taahhüt bitimine kadar olan fatura tutarı hesaplanıyor.. düşük olan ödetiliyor..

9. sayfadaki arkadaşın talebinin yerine gelmesinin sebebi "1 yıldan fazla süreli olan sözleşmeler tüketici tarafından cezasız istenildiği tarihte feshedilebilr" yasası değil, sözleşmenin her sayfasına imza atmamasından dolayı şansı yaver gitmiş..

şimdi benim sormak istediğim şey şu, biraz çakallık olacak ama:

10.10.2016 tarihinde superonline a 2 senelik dört dörtlük yalın adsl tarifesi üzerinden 84 tl ye taahhüt verdim.. en son iptal ettirmek istediğimde 750 tl civarı cayma bedeli olduğunu söylediler..

arayıp 109 tl lik dört dörtlük yalın vdsl e geçmek istediğimi söyledim.. ve eğer yeni tarifeye geçersem sonrasında iptal ettirmek istediğimde yeni taahhüde göre mi yoksa eskisine göre mi işlem yapılacağını sorduğumda, eski adsl indirimlerinin de dahil edileceğini söylediler..

yeni pakete geçince eski taahhüdümün iptal olması ve iptal işlemlerimin yeni taahhüde göre yapılması gerekmez mi?

• bay_gizemli B kullanıcısına yanıt
    Neden iptal olsun? Siz eski taahhüdünüzün şartlarını yerine getirmemişsiniz (abonelik süresi bakımından). Zaten taahhütlü aboneliklerin çoğunda yüksek ücretli tarifeye geçiş hakkı var. Taahhüt süresinde herhangi bir değişiklik olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 31 Ekim 2017; 12:56:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Boone

Neden iptal olsun? Siz eski taahhüdünüzün şartlarını yerine getirmemişsiniz (abonelik süresi bakımından). Zaten taahhütlü aboneliklerin çoğunda yüksek ücretli tarifeye geçiş hakkı var. Taahhüt süresinde herhangi bir değişiklik olmuyor.

taahhüt süresi uzuyor.. eskiden (yani şu an) 10.10.2018'e kadar taahhütüm varken, eğer yeni taahhüte bugün itibariyle geçersem 31.10.2019'a kadar taahhütüm olmuş olacak..
    bi de tabi şu an geçen senenin fiyatını: 84 lira ödüyorken, yeni taahhütüm de güncellenmiş fiyatı: 109 lira ödeyecem..

ve az önce de arayıp bilgi aldığım kadarıyla; böyle bir durumda hem eski taahhütümden hem de yeni taahhütümden sorumlu olacağım.. ortada bariz bir haksızlık var.. gerçi öbür türlüsü de (yani bir üst pakete geçip hemen yarını iptal edip, cayma bedeli ödememek) çakallık oluyor farkındayım ama bir orta yol bulunması lazım bence..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bay_gizemli -- 31 Ekim 2017; 16:16:19 >

Taahhüt uzatmak işlerine geldiği için böyle diyor. Normalde taahhüt süresinde herhangi bir değişiklik olmadan yüksek ücretli tarifeye geçebilirsiniz.
  • quote:

Taahhüt uzatmak işlerine geldiği için böyle diyor. Normalde taahhüt süresinde herhangi bir değişiklik olmadan yüksek ücretli tarifeye geçebilirsiniz.

emin misiniz? bunun için hakkımı nasıl arayabilirim? ki şu andaki kullandığım internet paketine de geçen sene eski paketimin 1 yılı dolmuşken geçmiştim ve eski paketimde kalsam 09.2017de bitecek taahhüdüm şimdi 10.2018 de bitecek..

bununla ilgili yasal bir kanun, hüküm vs bir şey var mı?
    Sizin cayma bedelinden kurtulmak için tek yolunuz, port veya altyapı olmayan bir yere adres göstermek.

Taahhüt süresi içerisinde tekrar tahhüt yaparsanız o andaki cayma bedeli yeni taahhüde eklenir.
  • quote:

Sizin cayma bedelinden kurtulmak için tek yolunuz, port veya altyapı olmayan bir yere adres göstermek.

Taahhüt süresi içerisinde tekrar tahhüt yaparsanız o andaki cayma bedeli yeni taahhüde eklenir.

ilkini biliyorum.. ikincisini de zaten müşteri hizmetleri söyledi.. bunlarda sıkıntı yok şu an.. daha yüksek tarifeye geçersem taahhüt uzatmayabileceğimi söylediniz.. bunun için yasal bir yol var mı? ya da nasıl bir yol izlemem gerekir?
    Dediğim olay yönetmelikte yazmıyor ama genelde uygulanan birşey. İlk kampanyanızın taahhütnamesine bakmak lazım. Dört dörtlük kampanyası taahhüt şartları olarak çok gıcık bir kampanya. Ama siz yeni taahhüt yaptığınız için bundan kurtuluşunuz yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Boone -- 31 Ekim 2017; 16:46:24 >
  • geçmiş sayfalarda bi arkadaş d-smart internetini yeni taahhüt yaptırıp hemen yarını iptal ettirdiğini ve ceza ödemeyeceğini söylemişti.. o arkadaştan son bilgileri alabilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: yunusdag

Merhabalar. Ben d-smart aboneligimi iptal ettirmek için daha doğrusu taahhüt cezasi ödememek için taahhüt devam ederken yeni taahhüt yaptim. Ertesi günde aboneligimi iptal ettim. Her firma yermi bilemiyorun artık.

sonrasındaki süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?
  • quote:

Dediğim olay yönetmelikte yazmıyor ama genelde uygulanan birşey. İlk kampanyanızın taahhütnamesine bakmak lazım. Dört dörtlük kampanyası taahhüt şartları olarak çok gıcık bir kampanya. Ama siz yeni taahhüt yaptığınız için bundan kurtuluşunuz yok.

genelde uygulanan bir şey derken? örnek verebilir misin?
    Firmaların taahhütnamelerinde genellikle yüksek ücretli tarifelere geçiş yapılmasına imkan veren maddeler oluyor. Tabi kendi kampanyanızda durum farklı olabilir, metni incelemeden bilemeyiz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Firmaların taahhütnamelerinde genellikle yüksek ücretli tarifelere geçiş yapılmasına imkan veren maddeler oluyor. Tabi kendi kampanyanızda durum farklı olabilir, metni incelemeden bilemeyiz.

kendi taahhütnamemde de başka taahhütnamelerde de yüksek tarifelere geçişe imkan veren maddelerde herhangi bir süre belirtilmiyor.. o yüzden yüksek tarifelere geçme isteğinin olduğu günü taahhüt başlangıcı sayıyorlar ve o tarifenin taahhüt süresi kadar taahhüt verdiriyorlar.. yani dediğin gibi bir durumla hiç karşılaşmadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bay_gizemli -- 6 Kasım 2017; 21:1:29 >
    Taahhüt süresini sıfırdan başlatmaları bence hukuksuzluk. Sıfırdan başlar diye madde yazmıyor ama çakallık yapıp ayrı bir taahhütname imzalatıyorlar. Müşterinin uyanık olup bunu imzalamaması lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşalr ttnet 270 tl ceza çıkarıyor. vodafone ise 500 tlye kadar ödüyor. fakat benim geçmek istediğim turk.net
    vodafone ceza ödetip, birkaç ay sonra çıksam taahhüt cezası az olur fakat ttnetin bedelini ödetirler mi bana
  • quote:

Taahhüt süresini sıfırdan başlatmaları bence hukuksuzluk. Sıfırdan başlar diye madde yazmıyor ama çakallık yapıp ayrı bir taahhütname imzalatıyorlar. Müşterinin uyanık olup bunu imzalamaması lazım.

"bence" hukuksuzluk diye bir şey yok ki.. işte şimdi mesela ben imzalamıyorum.. taahhüdümü sıfırdan başlatma imzalayayım diyorum.. e şirket de vermiyor bana diğer tarifeyi.. btk ya da gitsem, thh ye de gitsem bir şey değişmeyecek..
  • quote:

Orijinalden alıntı: sükût

arkadaşalr ttnet 270 tl ceza çıkarıyor. vodafone ise 500 tlye kadar ödüyor. fakat benim geçmek istediğim turk.net
    vodafone ceza ödetip, birkaç ay sonra çıksam taahhüt cezası az olur fakat ttnetin bedelini ödetirler mi bana

taahhüt cezası o kadar da az olmayabilir.. gitgide çakallaşmış bu firmalar.. vodafone için şöyle ki:

Kampanya kapsamında eğer daha önce abone olduğunuz internet servis sağlayıcıya herhangi bir taahhütünüz var ise, taahhüt iptal bedeliniz, faturanıza indirim olarak yansıtılacaktır. Bunun için eski internet servis sağlayıcınızdan çıkan taahhüt iptal bedeli faturanızı ödeyerek, faturanız ile ödeme belgesini, Vodafone Net’e geçiş tarihinizden itibaren 90 gün içerisinde 0 216 556 31 73 veya 0216 556 31 77’e fakslamanız gerekmektedir.

Kampanya kapsamında 96 TL olan aktivasyon ücreti aboneden alınmamaktır.

Kampanya kapsamında Abonelik süresince 250 TL (bir başka sözleşmesinde 450 TL) (bir başka sözleşmesinde 400 TL) değerindeki modem Vodafone Net tarafından ücretsiz olarak abone kullanımına sunulmaktadır.
    Aboneliğin sona ermesi durumunda, modemin çalışır durumda ve tüm parçaları eksiksiz olarak abonelik iptalini takiben 20 gün içinde MNG kargoya Vodafone Net’e gönderilmek üzere teslim edilmesi gerekmektedir. Bu koşullara uyulmaması durumunda, modem bedeli aboneye faturalandırılır.

Kampanya kapsamında 350 TL (bir başka sözleşmesinde 250 TL) (bir başka sözleşmesinde 400 TL) bedelindeki kurulum hizmeti abonelere ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Hizmetin taahhüt süresi bitiminden önce iptal ettirilmesi durumunda verilen indirimler ve ücresiz sunulan hizmet bedelleri ödenir. Ancak taahhüt kapsamında henüz tahsil edilmemiş hizmet bedelleri toplamının, indirimler toplamında düşük olması durumunda, düşük olan tutar faturaya yansıtılır. Modemin daha önce belirtildiği şekilde Vodafone Net’e teslim edilmesi gerekir.

yani eğer kendi modemin varsa ve modem ve modem kurulumunu istemesen bile vodafone dan çıkmak istediğinde senden ttnet teki cayma bedeli (270) + aktivasyon (96) + vodafone indirim bedellerini isteyeceklerdir.. bi de eğer modem kurulumu da istersen offff..

bi de cayma bedeli indirimini tam olarak nasıl uygulayacağını belirtmemiş vodafone.. örneğin turk.net 120 TL ye kadar karşılıyor.. Bunu her ay faturandan 20 TL düşerek yapıyor..

bence eğer 150 TL cayma bedeli ödemeyi göze alıyorsan direkt turk.net e geç..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bay_gizemli -- 7 Kasım 2017; 4:44:57 >

• Arkadaslar bubyasa ile ilgili son durum nedir?

Kafama takilan bisey oldu. Bu firmalar bu kanunu kendi lehlerine kullanabilirler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ttnet için biz çözüm var mı ?
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.