Şimdi Ara

225 kilometrede 85 TL lpg tüketimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
2.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dün aracımla İzmir'den Aydın'a gidip geldim. Fakat yakıt gözüme çok geldi şartları söylüyorum.
    Aracım 1998 Model Fiat Siena 1.4 EL. Çıkmadan önce depoyu 85 liraya fulledim kilometre saatini sıfırladım. Gidiyorken 3.000 rpm 100 km sabit hızla seyrettim. Dönüşte de yol boştu ve acelem de vardı minimum 140 yer yer 160-170e de çıktığım oldu. Ortalama hızıma dönüşte 150 diyebiliriz.

Gişeleri geçtikten bir süre sonra çevre yolunda gaz bitti yani 1 depo 85 liralık lpg ile 225 km yaptım.

Tamam basınca yakarda bu kadar fazla yakması normal mi ?

• Gaz 2.50 lira iken 180 km şehir dışı yapmıştım 26 liralık gaz yakmıştı aracım......
    Başka sorunlar olabilir mi senin araçta bakımlar filtreler hava filtresi filan değişiyor mu ? Motor bağırıyor mu gaza yüklenince eskisine nazaran ?
  • Hesaplamama göre aracınız km'de 38 kuruş civarı yakmış. Benim araç benzinli olmasına rağmen şehir içinde 35 kuruş yakıyor uzun yolda 30 kuruşun altına düşüyor. Bence arabanızın acil bakıma ihtiyacı var filtreleri değiştirin lpg ayarı yaptırın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mutluakbulut

Hesaplamama göre aracınız km'de 38 kuruş civarı yakmış. Benim araç benzinli olmasına rağmen şehir içinde 35 kuruş yakıyor uzun yolda 30 kuruşun altına düşüyor. Bence arabanızın acil bakıma ihtiyacı var filtreleri değiştirin lpg ayarı yaptırın.
    Aşırı fazla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert107

Gaz 2.50 lira iken 180 km şehir dışı yapmıştım 26 liralık gaz yakmıştı aracım......
    Başka sorunlar olabilir mi senin araçta bakımlar filtreler hava filtresi filan değişiyor mu ? Motor bağırıyor mu gaza yüklenince eskisine nazaran ?
    Anormallik var, rekor yakmış benzinde olsa o kadar yakmaz.
  • tek noktadan enjeksiyonlu 8 Valf olan motor mu?

Eğer öyleyse hava girişinin % 75 kadarını bantla kapatın. benzinde kullanmiyorsaniz lpgde fazla yakıtı böyle çözebilirsiniz. Ayrıca gaz ayarını da yaptırın ya da kendiniz yapın çok zor değil.
  • araciniz da sorun var benzinli bile bukadar yakmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -alize-

tek noktadan enjeksiyonlu 8 Valf olan motor mu?

Eğer öyleyse hava girişinin % 75 kadarını bantla kapatın. benzinde kullanmiyorsaniz lpgde fazla yakıtı böyle çözebilirsiniz. Ayrıca gaz ayarını da yaptırın ya da kendiniz yapın çok zor değil.
    Filtreler yaklaşık 1 ay önce değişti bujiler değişti en fazla 2000 km olmuştur. Bakımlar tam yani. Fakat gaz ayarı 2 senedir yaptırmadım yakıtından ve performansımdan memnun olduğum için, gaz ayarı yaptırdıktan sonra performans kaybım olur mu ? Zaten kalas iyice at arabasına dönmesin? Gaz ayarı sonuna kadar açıktı en son öyle hatırlıyorum.

Yüksek hızla gitmeme rağmen fazla mı diyorsunuz ?

@-alize-
    Evet tek nokta enjeksiyon 8valf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ac Schnitzer. -- 30 Ekim 2013; 9:44:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ac Schnitzer.

Filtreler yaklaşık 1 ay önce değişti bujiler değişti en fazla 2000 km olmuştur. Bakımlar tam yani. Fakat gaz ayarı 2 senedir yaptırmadım yakıtından ve performansımdan memnun olduğum için, gaz ayarı yaptırdıktan sonra performans kaybım olur mu ? Zaten kalas iyice at arabasına dönmesin? Gaz ayarı sonuna kadar açıktı en son öyle hatırlıyorum.

Yüksek hızla gitmeme rağmen fazla mı diyorsunuz ?

@-alize-
    Evet tek nokta enjeksiyon 8valf

Alıntıları Göster
    yakıt aşırı fazla...bence araca baktır...kaçak da olabilir...

• quote:

Öncelikle herkese iyi forumlar.
    Dün aracımla İzmir'den Aydın'a gidip geldim. Fakat yakıt gözüme çok geldi şartları söylüyorum.
    Aracım 1998 Model Fiat Siena 1.4 EL. Çıkmadan önce depoyu 85 liraya fulledim kilometre saatini sıfırladım. Gidiyorken 3.000 rpm 100 km sabit hızla seyrettim. Dönüşte de yol boştu ve acelem de vardı minimum 140 yer yer 160-170e de çıktığım oldu. Ortalama hızıma dönüşte 150 diyebiliriz.

Gişeleri geçtikten bir süre sonra çevre yolunda gaz bitti yani 1 depo 85 liralık lpg ile 225 km yaptım.

Tamam basınca yakarda bu kadar fazla yakması normal mi ?

Normal bende 85tl lpg ile 350 km yol yapıyorum ama basınca 300 ün altına rahat düşüyor.
    Anlık yakıt tüketimi var aracımda 100le giderken 8-8,5 civarı yakıyor ama 140 a çıkınca 14lt çıkıyor buda 0.20 kuruş yakan aracın 0.36 yakması demek buda 300 km yi 60tl ile gidicekken 108tl ile gitmek demek.

Biraz uzattıysam kusura bakma açıklayıcı olmak istedim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kinstd

yakıt aşırı fazla...bence araca baktır...kaçak da olabilir...

Alıntıları Göster
    Gazı ne kadardan aldın bilmiyorum ama ege de 2.80 civarı. Bu durumda 86 liraya 30.7 litre yakıt almışsınız.

Bu durumda 100km deki ortalamanız (30.7/225)*100 =~ 13.6 litre.

Fındık kadar motoru olan bir aracın 150 km ortalama hızla 13.6 litre yakması çok da anormal değil. Sabit 100le ölçerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz bence.

2000 motor aracım 100le sabit gidince bile 10 litreden aşağı yakmıyor LPG de.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilteris_

Gazı ne kadardan aldın bilmiyorum ama ege de 2.80 civarı. Bu durumda 86 liraya 30.7 litre yakıt almışsınız.

Fındık kadar motoru olan bir aracın 150 km ortalama hızla 13.6 litre yakması çok da anormal değil. Sabit 100le ölçerseniz daha sağlıklı yorum yapabiliriz bence.

Alıntıları Göster
    Bende siena kullanmıştım bir zamanlar tek noktadan enjeksiyon 1.4 Aldesa LPG takılıydı. Muayeneye götürdüğümde gaz dolum ağzından gaz kaçağı vardı belki senin arabanda da öyle bir şeyler olabilir.
    Ama hayatımda kullandığım en dandik LPG markası ve arabaydı.Her ay gaz ayarına götürüyordum ve yakıtta nerdeyse benzinli bir arac kadar sarfiyat var desem abartı olmazdı heralde

Allah kolaylık versin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilteris_

Alıntıları Göster
    gaz kaçağı da olabilir
  • Ortalama tuketim 14 Lt.

Giderken sakın kullanılmış birde. Dönüşte abanilmis ama.

Kabaca giderken 8 Lt
    Dönüşte ise 20 Lt tüketmiş sanki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

Ortalama tuketim 14 Lt.

Kabaca giderken 8 Lt

20 Litreyse arabayı satarım v8 motorlu 4500 hacimli motor gibi yakmış demektir arabadan soğutmayın beni. Gerçi satsak ne alıcaz.

1.4 motor 8v 75bg Siena bu yahu
  • quote:

quote:

Ortalama tuketim 14 Lt.

Kabaca giderken 8 Lt

20 Litreyse arabayı satarım v8 motorlu 4500 hacimli motor gibi yakmış demektir arabadan soğutmayın beni. Gerçi satsak ne alıcaz.

Alıntıları Göster
    Kimse de çıkıp demiyor ki,

15 yaşındaki Siena ya güvenip 170 yapılır mı...

• quote:

quote:

Ortalama tuketim 14 Lt.

Kabaca giderken 8 Lt

Alıntıları Göster
    bu arabalar çok dengesiz yakış konusunda; yeri geliyor 350km yapıyorduk bir dopa lpg ile yeri geliyor 200 bir de şanzıman oranları var ki akıllara zarar; 120 yapmak için 4500devir istiyordu.. eski iş yerinde kullandım bir süre..
    yağ çubuğunu çektiğimde kuru çıktığını bilirim; çok ilginç arabadır ama konforu güzeldi; süspansiyonlar pamuk gibi virajlarda da o pamuğun size tıkanacağını hissetiriyordu

• quote:

Orijinalden alıntı: ugur_yavuz

Alıntıları Göster
    90 tl lpg ile ş.içi 310 km yaptım halende bitmedi .

araç 1.6 astra g kasa .
  • quote:

• quote:

Alıntıları Göster
    İkisini birden yapamaz bu arabalar.

Hem 150-160 basayım hem de 20 kuruş yaksın. Olmuyor öyle.

Üstelik araç 1,4 75 hp. Yani o hızlarda gidebilmek için redline'a yakın bir yerlerde olması lazım devrin. Yakıtın çoğunun yanmadan dışarı atıldığı, tüketimlerin harbi tüketim olduğu devirler.
    LALE DEVRİNDE sürmüşsünüz arabayı. Bırakında yaksın o kadar bi zahmet.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.