Şimdi Ara

206 gergi bilyası sorunu!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
1
Favori
15.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar 2006 model 1,4 206 x-desing ım var. kış aylarından itibaren sadece sabah ve çok soğuk havalarda arabayı çalıştırdığımda motor kısmında çatur çutur bir ses geliyor yada böyle kayış ıslanmışta gıcır gıcır bir ses çıkarıyormuş gibi bi ses geliyor, ve kısa bir süre sonra ses geçiyor şöyle 300-500 mt. yol aldıktan sonra. ocak ayı sonunda aracımı periyodik bakıma götürdüm yağ+yağ filtresi+hava filtresi+benzin filtresi+bujileri değişdirdi ustam sanayide. gitmişken bu seside söyledim .sesi dinledi gergi bilyalarından olduğunu söyledi kış aylarında çok soğuk ve yeğmurlu havalarda olabiliceğini söyledi ustam. önemli bişe olmadığını ve bir problem görmediğini söyledi. öylece kaldı bu konu şimdi her soğuk ve yağmurlu günün sabahında bu ses olmaya devam ediyor ve bir süre sonra kesiyor
    206 benzinli sahibi arkadaşlarım sizlerdede oldumu böyle bir problem yada bilgisi olan varmı bu konuda?
    yardımcı olursanız çok memnun olurum...

• yokmu bu konuda bilgi sahibi olan değerli arkadaşlar?
  • aynısı bendede olmuştu 206 hdi 2005 model

arabayla tam kalkarken tam motora yük bindiginde degişik bi ses geliyordu kayışı degiştik ses biraz azaldı ama devam ediyordu ustam gerdirmenden geliyor ama önemli bişi degil dedi öle kalmıştı 80 tl lik mevzuu ama degişmeye gerek demişti öle sattım arabayı bende
  • yok birader aynı şeyden bahsetmiyoruz biz,problemin farklıymış senin. Benim araçta sadece çok soğuk havalarda bu gıcırtı çatırtı sesi oluyor 300-500 mt sonra araç ısınınca geçiyor!problemin ne olduğunu hakikaten çok merak ediyorum umarım önemli bişe değildir.baharda ılık havalarda sabahları bakacam ses yapmaya devam ederse artık servise götürür gösteririm. ama tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum bilgisi olan varsa?
  • ARKADASIM GERGİNİN İÇERİSİNDEKİ YAĞIN DONMASINDAN DOLAYI GELEN BİR SES AMA DEĞİŞTİRMENDE FAYDA VAR ŞANSA GİTMENDENSE KAFAN RAHAT OLSUN DAHA İYİ AYRICA KRANK KASNAGIDA AYNI SESİ YAPABİLİR İKİ PARÇA OLDUGUNDAN DOLAYI
  • Arkadaşlar merhaba,

Bende de benzinli 206 var. Aynı şekilde soğuk havalarda ve özellikle de hem yağmurlu hemde soğuk havalarda aynı ses bende de var.
    @seyhanak arkadaşımında dediği gibi 300 - 500 metre gittikten sonra ses kesiliyor. Aracımı bende servise götürdüm ve bana
    ''V kayışı '' bu sesi yapar dediler, kayışı değiştirelim geçer dediler ve öyle de yaptılar. Ancak 2 gün sonra yine aynı şey oldu :( şu an hala devam ediyor özellikle sabahları sağuk ve yağmurlu ise insanı gıcık eden '' cık cık cık '' gibi bir ses geliyor. Sanayide tavsiye ile iyi bir ustaya götürdüm sesin '' V kayışı'nın otomatik gergi bilyasından '' olduğunu söyledi, gergi bilyası değişince geçermiş ama sorun yaratmaz dedi... Ben de şimdilik herhangi bir şey yapmadım ama soğuk havalarda aracı çalıştırınca insanı sinir eden o ses hala var javascript:void(AddText(''))

Hatta geçenlerde aracımla Bolu'ya gittim ve hava çok soğuktu sabah çalıştırdım aracı yine aynı ses daha da çoğalarak geliyordu 300 - 500 metre kadar yol gittim bu sefer ses kesilmedi bir kaç km sonra kesildi. Sanırım hava ne kadar soğuk olursa o kadar artıyor ses...

Ama vakit bulduğum bir ara yaptırıcam, gergi bilyası 50 + işçilik 25 = 75 TL tutacağını söyledi usta...

• benim serviste başıma geldi kendi aracımı yaptırıken bir arkadaşımın 206 sınında aynı sorunu vardı ne yaptılarsa kesemediler sesi otomatik gergi ,gergi rulmanları v kayışı ne yaptlarsa cik cik sesini kesemediler en son isim vermiyeceğim bir usta vardı o gergiyi iptal edip yada başka bir işlem yaparak sesi kesti hatta bu yaptığı işlemin peugeot bülene geçtiğini söyledi ne kadar yalan ne kadar doğru bilemem ama o v kayışı sesini yapmadı daha araba
  • Dostum bende de tarif ettiğin sorun var....
    Ben sesi kesmek için bir kez kayış ve gergi bilyasını değiştirdim.
    5-6 ay ses kayboldu.
    Sonra geçen ay tekrar ses gelmeye başladı.Tüm rulmanları ve kayısı tekrar değiştirdim.
    Şimdi belli belirsiz soğuk çalışmada yapmayı sürdürüyor.
    Bende artık takmıyorum o kadar ama şikayetlerin benzerliğinden fabrikasyon bir anormallik olduğu belli...

Geçici bir çözüm istiyorsan biraz bebek pudrası 3-4 gün sesi duymamanı sağlıyor ama eksileri o pudra bilyaların ve kayışın etrafını kirletiyor ve bu işlemi bir kaç günde bir tekrar etmek ayrıca sinir bozucu bir şey oluyor.

Ben şimdilik böyle biniyorum ama kanaatim şu ki bu sorunun geçmemesi birazda benim parçaları değiştirirken hep işlemleri sanayiide ,yan sanayi parçalarla sorunu çözmeye kalkmamdan kaynaklanıyor.En iyisi serviste orjinal parçaları ile (rulmanları kastediyorum) değiştirmek..

• arkadaşlar çok tşk ediyorum bilgilendirmeleriniz için. Anlaşılan bir çok kişi aynı dertten müzdarip ve bir çok 206 da(3 yaşını geçen) aynı sorun görülüyor.Fabrikasyon hatası olduğu kesinleşti. Ben aracımın yıllık rutin bakımlarını her ocak ayında sanayide işin ehli bir ustaya yaptırıyorum ama Djsoo arkadaşımında dediği gibi bu tarz problemlerde Yetkili servise gitmek ve orjinal parçalar kullanmak lazım! HAvalar bu sene artık yavaş yavaş ısınmaya başlayacak bu seste ılık ve sıcak havalarda olmadığı için ,bu problemi önümüzdeki kış girişindeki yıllık bakımıyla beraber çözmeye karar verdim tabiki bir seferliğine mahsus yetkili servise götürereksonraki rutin bakımlar yine sanayideki ustama Ama yinede bu problemi yaşayan ve kesin çözüm bulan bir arkadaşımız varsa tecrübesinden yararlanmak isteriz.

• aynı sorun benim 307 aracımdada var soguk havada çalıştırdıgımda aynı sesi veriyor ama gaz verdigimde ses falan çıkmıyor yada çıkıyorda motor sesi üstünümü örtüyor onu bilemem :) v kayışını degiştirdim aynı sorun yine devam ediyor gergi bilyalarına baktık elimizde döndürdügümde hiç bi ses veya takılma yok şu zamana kadar 50 lira harcamışımdır ama halen çözemedik :) biri çare bulan olursa yazarsa bende sevinirim en son bi usta krank kasnagından demiştim ama sanmıyorum çünkü kayışa su döktügümde ses geçiyor buda yüksek ihtimal ya yine kayıştan yada bilyelerden
  • Bu problemi bayağı yaşayan varmış,artık buna bi çözüm bulan birinin ortaya çıkması lazımmerakla bekliyoruz
  • vallah ben yasamadım hiç motorda tık yok o dediğinizsesleride hiç duymadım
    aracım 2006 model 1.4 xdesing
  • Merhaba Arkadaşlar,

Bende 2006 Kia Cerato Dizel 1,5 EX var,, sabahları aracı çalıştırdığımda ciddi bir gıcırdama sesi geliyor, bugün kaputu açtım ve gergi bilyasının olduğu kayışa bir miktar su döktüm, ses bir süre kesildi ama sonra tekrar gelmeye başladı... bu arada araç ısındığı zaman sesin şiddeti azalıyor..

bu sesin kaynağı kayışın kendisi mi? yoksa bilyalar mı? olabilir... ayrıca bazı arkadaşlar soguktan kaynaklandıgını herhangi bir işlem yapmadıklarını yazmış acaba havalar ısınınca sestem kurtulurmuyu?? bu ses sadece kışın ortaya çıkan bir ses midir?
  • aynı sorun benim araçta da var sorunu bulmak için kafayı yedim.Kış aylarında hergün ve çok daha yoğun oluyor. Çözümü ben gergi bilyasını yağlatarak çözdüm.Yaklaşık 4 ay boyunca ses çıkarmadı sonra tekrar başladı tekrar yağlattım. Hava filtresini de değiştiriyorum 30 liraya mal oluyor:)))
  • arkadaşlar,aynı sorun benim 206 roland garros modelinde de vardı,bir kaç kez V kayışını değiştim sesi keser gibi yaptı ama belli bir süre sonra tekrar ötmeye başladı.
    en son V kayışı değişiminde ustanın araçtan çıkardığı kayışı elime alıp incelediğim zaman;kanalların arasında belli yerlerde kum ve küçük küçük taş parçalarının kayışa gömüldüğünü ve bir miktar da aşınmış olduğunu gördüm.bunun en büyük nedeni;davlumbazların yırtık veya kırık olmasından dolayı tekerden fırlayan taş ve kum taneciklerinin kasnak ile kayış arasına girmesidir.hal böyle olunca kayış kasnak üzerinde tam bir kavrama sağlamayıp bazen kaydırma yapıyor ve ortaya o gıcık ses çıkıyor
  • arkadaşlar 2007 cıvıc var aynı sesi yapıyor. soğuk havalarda ilk çalıştırınca ses geliyor. 1 dk sürmeden ses kesiliyor. ankara şaşmazda bar honda ya götürdüm. gergi bilyasını değişti. 300tl aldı. bir hafta sonra aynı ses yine geldi. tekrar götürdüm o ses önemli değil kafata takma dedi firma sahibi ibrahim arapoğlu. gülermisin ağlarmısın...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.