Şimdi Ara

2014 İ20 ARABAMA TÜP TAKTIRMALI MIYIM?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben yeni araba aldım. Arabam benzinli 1.4 motor go edition.

Ancak arabaya tüp taktırmakla taktırmamak arasında kaldım.

Bir akrabamda da i20 var o taktırdı 60 liraya 250 km yol alıyomuş.

Sizce arabaya zarar verir mi? taktırmaya değer mi?

Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

• yakıt tüketimi şuan ne kadar ki
  • KMDE 46 KURUŞ
  • LPG riskdir göze alırsanız taktırın ancak dikkat edin sağlıklı takılmayan LPG faydadan çok zarar getirir sırf bu yüzden sayfalarımı LPG konusunu kapattım insanlar zarar görmesin diye çünkü yalan yanlış bir sürü bilgi dolaşıyor ortalıkda ayrıca kim takarsa taksın LPG takıldığı andan itibaren Hyundai ASSAN ın vermiş olduğu 5 yıllık garanti motor, elektrik sistemi, yakıt sistemi ve egzoz sistemi garantiden çıkar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Coşkun Uçar -- 27 Mayıs 2017; 12:22:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Coşkun Uçar

LPG riskdir göze alırsanız taktırın ancak dikkat edin sağlıklı takılmayan LPG faydadan çok zarar getirir sırf bu yüzden sayfalarımı LPG konusunu kapattım insanlar zarar görmesin diye çünkü yalan yanlış bir sürü bilgi dolaşıyor ortalıkda ayrıca kim takarsa taksın LPG takıldığı andan itibaren Hyundai ASSAN ın vermiş olduğu 5 yıllık garanti motor, elektrik sistemi, yakıt sistemi ve egzoz sistemi garantiden çıkar...

ben şey diye biliyorum servisin gösterdiği yerlrden takıtırırsa garanti dışı kalmıyormuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmmashm

quote:

Orijinalden alıntı: Coşkun Uçar

LPG riskdir göze alırsanız taktırın ancak dikkat edin sağlıklı takılmayan LPG faydadan çok zarar getirir sırf bu yüzden sayfalarımı LPG konusunu kapattım insanlar zarar görmesin diye çünkü yalan yanlış bir sürü bilgi dolaşıyor ortalıkda ayrıca kim takarsa taksın LPG takıldığı andan itibaren Hyundai ASSAN ın vermiş olduğu 5 yıllık garanti motor, elektrik sistemi, yakıt sistemi ve egzoz sistemi garantiden çıkar...

ben şey diye biliyorum servisin gösterdiği yerlrden takıtırırsa garanti dışı kalmıyormuş

Yanlış bilgi vermişler kim takarsa taksın bahsettiğim kısımlar garantiden çıkar LPG firmasının verdiği kendi garantisi devreye girer tabi LPG firması ne şekilde garanti verir bilemem ama ASSAN ın 5 yıllık garantisi biter aksini iddia eden varsa buyursun....Bu Hyundai ASSAN teknik heyeti ile yaptığım toplantı notundan facedeki tüm sayfalarımda yayınladım...

LPG’yi Assan ve Hyundai olarak tavsiye etmiyorlar arkadaşlar çok açık. Bazı LPG firmaları Hyundai araçlar satın alıp LPG sistemlerini takmış, bakımlarını yapmış ve denemişler. Yapılan kontroller de 60.000 km de subaplar üzerinde ciddi problemler çıkardığını tespit etmişler ve kendi sistemlerinin araçla %100 uyumlu çalıştığını iddia eden bu firmaların hiçbiri ile çalışmama kararı almışlar. LPG nin benzine oranla daha yüksek derecelerde yanıyor olması nedeniyle hepsinde aynı problem gözlemlenmiş. Avrupa da LPG firmaları ile anlaşmalar yapmışlar doğru ama orada LPG’li olarak satın alınan araçlar Hyundai bantlarından çıkıyor ve motor alışımları ve subaplar LPG’nin ürettiği yüksek ısıya göre uyumlu üretiliyor arkadaşlar. Yani benzinli için üretilen motor ile LPG için üretilen motorlar farklı. LPG taktıran arkadaşların yüksek KM’lerde motor sıkıntıları ile karşılaşması olası. Kendi reiskiniz ve tercihiniz arkadaşlar. Bazı bayilerin iddia ettikleri gibi Hyundai Garantisi işi de yalan arkadaşlar. Motoru elinize alırsanız bir gün sandık motoru tıpış tıpış ücretini ödeyip takacaksınız. Bunu yapan bayileri de şikayet edebilirsiniz çünkü uygunsuz iş yapıyorlar.

Buda Hyundainin garanti kitabından...

I) LPG Kullanımı
    Hyundai'nin onay vermediği LPG sisteminin araca takılması neticesinde motor, egzoz ve yakıt sistemi tamamen garanti dışında bırakılır.
    Hyundai'nin onay vermediği LPG sisteminin montajından dolayı araçta oluşabilicek LPG sistemi ile ilgili olası (yakıt kaçağı, yangın, elektriksel arıza vb.) arızalardan Hyundai Assan sorumlu değildir.

http://www.hyundai.com/tr/tr/Services/Warranty/WarrantyPolicy/index.html

• Coşkun Uçar kullanıcısına yanıt
    En açıklayıcı bilgiyi vermişsin hocam zaten.

Anlık Kar-zarar dengesi için evet, LPG çok cazip görünüyor.

Şahsen ben de bugüne kadar tüm araçlarımız LPG taktırmıştım. Ama İ20 için gerek duymadım.

Bunun belli kriteri var.

Şahsen ben arabayı çok fazla kullanan birisi değilimdir.

Zaten 1.4 motorlu araç. Çok fazla hız yapmazsan özellikle şehirler arası çok hesaplı. Hız 110km/saat ile 26kr/km yakıyor ortalama.

Benim için yeterli.

Bir de bagaj hacmi çok küçük zaten. Oraya bir de LPG deposu koyarsan diğer ekipmanlarıyla bagaj yarısı gidiyor.

Bana göre gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.