Şimdi Ara

2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
5.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Genelde inceleme yapılan araçlar hep yeni çıkan modeller oluyor. Ama ikinci el araç almayı düşünen arkadaşlarımız için kendi araçlarımızın da incelemelerini paylaşmamız gerekir diye düşündüm. Yaklaşık 5 ay önce aldığım 2009 MODEL DİZEL OTOMATİK PEUGEOT 308 incelemesini paylaşıcam. Elimden geldiği kadarıyla tabi :) Eğer öğrenmek istediğiniz konular varsa buraya yazabilirsiniz onları da incelemeye yazarım.
    "İyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar. Allah herkese istediği arabayı almayı ve kazasız belasız kullanmayı nasip etsin."

Tasarım

Tasarım kişiden kişiye göre değişir tabi. Mesela 100 kişiden 99'u bir aracı beğenir ama bir kişiye ne dersen de neresini gösterirsen göster beğendiremezsin. Bunda marka gerçekten önemli bir etken. Takmışlar bir kere Peugeot alınır mı ya. Alman sağlam , italyan ucuz vs. Ama 308 için şunu söyleyebilirim bence çıktığı yıllardaki en iyi tasarımlardan birine sahip. Diğer modellere göre daha spor bir görüntüsü var. Benim almamdaki etkenlerden biri de bu oldu.

Aynı yıllarda çıkmasalar da arkadaşımın Almera'sı ile çekilmiş bir fotoğrafı

Ön tasarım özellikle çok hoş duruyor. 2015 model bir araçta bu tasarım hiç yadırganmaz diye düşünüyorum. Çevremde de aracın ön tasarımını beğenmeyen çıkmadı daha. Tamponun alt kısmının köşeli olması , kaputta iki taraftan gelen kalın çizgi, büyük ve geniş ızgara spor görünüme büyük katkı sağlıyor.

Ama arka tarafı ön kadar iyi değil. Bazı açılardan güzel bazı açılardan kötü gözüküyor gözüme. Mesela tam arkadan bakarsan güzel. Ama çaprazdan bakarsan kötü duruyor. Bunda aracın arkasının yüksek olmasının da etkisi var.
     2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

Tabi bizim araç comfort paket olduğu için spor arka tampon yok. Difüzörlü spor tampon daha sonraki yıllarda ve sportium modelde satılmaya başladı. O tamponla beraber arka tasarımda eksik kalmıyor. Kafanızda canlanması açısından Difüzörlü başka bir aracın fotoğrafını atıyorum. Karar sizin.

Aracın ön farlarıda arka stoplarıda kenara kadar uzuyor. Biraz japon, kore tasarım araçlara benzetmişler diyebiliriz. Sis farı da mevcut araçta. Bunlar dışında dış tasarım hakkında söyleyecek birşey kalmadı sanırım. Son olarak da aklıma gelmişken yazalım çamurluklar plastik ama clio vs gibi araçlardaki gibi ucuz hissiyat yok. Sanki onlardan bir tık daha sağlam gibi. , Kapılar da çok ağır değil ve benden önceki sahipleri artık nasıl kapattıysa kapıları tok ses kalmamış bazı kapılarda. Aynalar şık ama küçük kalmış biraz.

İç Mekan

308 de beğenimi kazanan bir diğer özellik ise araç dışarıdan büyük gözükmemesine rağmen iç mekan sınıfına göre geniş. Benim boyum 1.75 arkamda oturanlar rahat rahat yolculuk yapabiliyor. Ortada şaft tüneli var ama 3 kişi rahat yolculuk yapar. Mesela dün arkada 4 kişi vardı karşıya gidip geldik kimse sıkıştım daraldım diye şikayet etmedi. Sinir olduğum bir özellik var arka camlar tam açılmıyor :(
     2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)  2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

Ön tarafta konsol eğimli şekilde tasarlanmış. Basık hissetmiyosunuz kendinizi. Bu açıdan güzel düşünülmüş. Genel olarak yumuşak plastik kullanılmış. Parmakla bastırdığınız zaman içeri giriyor. Tabi o dönemdeki her c sınıfı araçta olduğu gibi altlara doğru plastik sertleşiyor. Kapı kenarlarında ön tarafta kullanılan plastik malzemenin bi tık daha serti kullanılmış ama görüntü olarak iyi duruyor. Kapı açma kolları, kadranda, havalandırma çıkışlarında ve vites çevresinde krom kullanılmış.
     2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)  2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

İç mekan kullanışlı yani göz sayısı oldukça fazla. Kapılarda büyük gözler var. 3 litre şişe sığar diye düşünüyorum. Vitesin önünde ufak bir göz var telefon vs koyabilirsiniz. Ortada iki bardaklık var ama bardaklar orda durur mu ondan şüpheliyim. Kol dayama ve arka havalandırma bu pakette olmadığı için orda da göz var. Premium paket almanız lazım bunlar için. Cd çaların orda da telefon, ruhsat vs koymak için göz var. Koltuk altında çekmece yok ama orayada bişeyler konulabilir. Far kumandası altında küçük oyuk var. Yani bol bol yer var araçta. Bu konuda cömert davranmışlar. Ayrıca torpido gözü orta büyüklükte. Açınca şişe , kitap vs koymak için bölmeler çıkıyor. Aux girişi var. Bide bu donanımda beklemediğim için torpido soğutması olması beni şaşırttı açıkcası.
     2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)  2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

Bagaj olarak sınıfının en iyilerinden diyebilirim.(430 lt) Hem büyük hemde 12v , askılık , gizli bölmeler vs koymaları hoşuma gitti. Bazen çok işe yarıyorlar.

Koltukların yanal destekleri iyi ama çok sarmıyo açıkcası. İleri geri ve yukarı aşağıya hareket ediyor. Bel destek ayarı yok.
    Kafalıklarda iki parça gibi önde bi parça hareket ediyor arkası sabit. (Fotoğrafını çekmeyi unutmuşum)

Konfor

Bu kısımda konfor , yol tutuş , sürüşten bahsedelim.
    Direksiyon bi tık büyük ve sert :) Alışmak lazım. Üzerinde tuş namına bir şey de yok. (Yıpranma var diye ben kılıf diktim o da biraz büyüttü direksiyonu)

Peugeot araçların genelde sert olmasından yakınılır. Süspansiyon ayarını yumuşak yapmazlar genelde.(Performans için konfordan kısıyorlar) 308 de bundan nasibini almış durumda. Çok mu sert ? Değil ama yumuşak olmasını isterdim açıkcası.
    Otomobili zorlandığında virajlarda çok fazla kayma eğilimi göstermiyor, böyle bir durum olduğunda da ESP hemen devreye giriyor.
    Ama kış lastiği varken geçerliydi bunlar. Yazın lastiği çıkardım , arkadaşımdan rf yani patlamayan sert lastiklerden aldım. (Bedava olunca dayanamadım) Normalde sadece bmw kullanıyor bu lastiği ve süspansiyonu , ön takımı filan buna göre ayarlıyorlar. Ben direk alıp takınca araç bildiğin kütük oldu. Çukurlarda , tümseklerde takur tukur panelvan araç gibi ses alıyor içeri. Otobanda yüksek hızda yoldaki ufak çukurlarda araç hemen savrulmaya başladı. Lastik değiştirdikten sonra yol tutma 0 diyebiliriz :( Bu yüzden aslında bu konuda çok detaylı yorum yapamıyorum. Lastik değiştikten sonra konuyu güncellerim.

Şanzıman

Araçta peugeot'un auto6r adını verdiği 6 ileri yarı otomatik şanzıman var. Robotik bir şanzıman. Yani debriyaj yok ama aslında var :) Sadece biz basmıyoruz bizim yerimize araç o işi yapıyor. Vites geçişleri 1-2 arası sarsıntılı denebilir ama ben şanzımana ve araca alıştığım için normal gelmeye başladı. Tabi bir dsg,edc gibi pürüzsüz geçiş beklemeyin bu tür şanzımanlardan. Vites değiştirmesini istiyosanız gaz ayarıyla bunu yapabilirsiniz. Kullanırken şanzımanla uyum içinde olmanız lazım. Gaza hafif basarak giderseniz erken vites değiştirir. Bu ekonomik sürüşede katkı sağlar. Gaza yüklenirseniz geç değiştirir. Ayrıca sollamalarda gazı köklediğiniz zaman hemen vites küçültmesi şanzımanın artılarından. Vites topuzunda R,N,A ve M+- var. A otomatik mod , M ise manuel mod. Sevdiğim bir diğer özellik ise f1 vites yani direksiyonun arkasında kulakçık olması. Otomatik modda bile olsa ordan vites yükseltip küçültebiliyorsunuz. Son olarak da sport tuşu var ama sadece yüksek devirde kullanmanızı sağlıyor. Başka bir artısı yok.
     2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

Motor

İşte 308'in en sevdiğim kısmına geldik. Peugeot'u aslan yapan motor budur. 1.6 olması(4 silindirli turbo) dizel olması 110 beygir olması tam aradığım özelliklerdi. Gerçekten astra, focus,megane ve bir sürü dizel araç kullandım ama bu motor gerçekten iyi. Sezarın hakkı sezara arkadaşlar. 1750 devirde sanırım tüm torku kullanmaya başlıyor.(260 Nm) Yani arabanın ara hızlanması ivmelenmesi çok çok iyi. Gaza bastığınız anda bunu hissediyosunuz ve sizi o güçle geriye itiyor. Yokuşlarda filan da hiç bayılma yaşamadım. Hatta ilk aldığımda arkadaşım ilk defa yokuşta hızlanan araba gördüm demişti. (Burdan ne kadar fakir olduğumuzu anlarsınız :) Bmw 3.20 ye filan binmedik ki hayatımızda)
    0-100 hızlanması da 11 saniye ama bunda şanzımanın -(negatif) anlamda etkisi var. Son hız olarak 190 km/s belirlenmiş ama biz onu zorlamadan gördük :) 200'ü çok rahat geçiyor.

Yakıt Tüketimi

Günümüzde benzin fiyatlarından dolayı en çok dikkat ettiğimiz konu bu oldu. Araç bakarken ne kadar yakıyor diye sormayan yoktur. 308 bu konuda oldukça iyi. Zamanında Antalya-İstanbul arasında 64 km/s hızla 1393 km yol yapıp sadece 48 litre yakıt tüketmişti(Depo 60 litre). Ortalama 3.45 litre yakıt tüketimi :) Ama bu deneme ve düşük hızda yapılmış çok gerçekçi değil. Bizim şartlarımızda uzun yolda 4 litre civarı yakarsınız normal kullanımda. Şehir içi de 6 litre civarı. Bu kullandığınız yola göre 5 litreye de düşebilir 7 litreye de çıkabilir. Ben yokuştan oluşan bi semtte oturuyorum. Sürekli yokuşta dur kalk yapıyoruz. (Yazmayı unutmuş olabilirim yokuş kalkış desteği var)
    benim ortalamam 6.0 - 6.5 arası çıkıyor. Bu da bana göre dizel otomatik bir araba için bu devirde bizim semtte iyi bir rakam. Yeni teknolojiler de tabi daha düşük tüketimler mevcut onları katmıyorum. 50 liralık mazotla yaklaşık 180-200 km yol yapıyorum.

Kısa Bilgiler

*Ses sistemi standart. 6 hoparlör var. Bass önemli benim için o da yeterli seviyede. Sesin son kademesi 30 yani çok çok yüksek değil ve 25-26'dan sonra bariz bozulma var. Ama aux ile kaliteli şarkı dinlerseniz 30'a kadar yolu var ;)
    *İlk komple bakım masrafı 500 TL
    *Şuan satsam 37-38 eder diye düşünüyorum o seviyelere geldi fiyatlar. Tabi 41-42'ye de satan var aynısını. Arada 35-36 ya satanda çıkıyo. Araba piyasası değişik bi piyasa ya anlam veremiyorum.
    *İki versiyon vardı uzun süre comfort ve premium. Comfort'un eksik yanı Digital klima , Yağmur ve far sensörü , hız sabitleyici(standart mı bilmiyorum tam) diğerleri gereksiz fazlalık. Yani pakete çok önem vermeyin 308'lerde.
    *Evet maalesef kapıyı açıp kapatırken plastiklerin ucuzluğu belli oluyor. Gıcırtı yapıyor arada ama onun dışında trim sesi yok. Kapıyı tuttuğumuz yerdeki plastiği değiştiren arkadaşlar vardı. Ucuza halledilir. Ama 2009 model bir araçta da o kadar olsun artık.
    *Kontak açık değilken müzik dinlemek isterseniz fazla dinleyemezsiniz 10dk sonra kendini tasarruf moduna alıp müziği kapatıyor.
    *4 camı dışarıdan kilit tuşuna 2sn basılı tutularak kapatabiliyoruz.
    *Depo kapağının anahtarla açılması sinir bozucu :(

Diğer Resimler

2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık) 2009 Peugeot 308 1.6 HDI Auto6r İnceleme / Bol Resimli (Araç Satılık)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SucRe-38 -- 5 Ekim 2016; 0:26:52 >

• Emeğinize sağlık.beğendiğim bir araç.yeni 308 in içine eskisini monte etselermiş çok iyi olurmuş
    40-50 k arası dizel otomatik arayanlar için biçilmiş kaftan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel inceleme elinize sağlık,kazasız belasız sürüşler yakıt tüketimide gayet makul :)

• Yalnız yakıt tüketimi otomatik bir araç olarak iyiymiş

• Elinize sağlık uğraşıp yazmışın. Güzel bir inceleme olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur_gs_91 -- 7 Temmuz 2015; 23:47:46 >
  • Güzel inceleme, araçta güzel. Bakım masrafların ve aracında esktra çıkan masraflar ne kadar?
  • Elinize sağlık güzel inceleme. Ulan 2 aydır arıyorum temizini bulamadık şu arabanın.
  • Babylon kırmızı, bu araca en çok yakışan renk

16V HDi 110 ise performans ve ekonomiyi çok iyi harmanlayan bir motor.

• Blackberry Smoke kullanıcısına yanıt
    Aracı aldıktan 1 hafta sonra servise götürdüm. Dedim o kadar para verdik adam gibi genel bi bakım yapılsın. Bir de arabada yüksek hızlarda ses geliyodu sanki arkaya şahin yapışmış beni takip ediyomuş gibi bi uğultu vardı o canımı sıktı o yüzden direk servise gittim. Bütün filtreler değişti rulman vs alt takımdan ufak ufak parçalar değişti ses ondanmış sanırım. Yağı suyu herşeyi değişti. Sis lambaları , plakalık ışığ vs patlaktı onlar değişti. 500 TL toplamda bi masraf çıkardılar. 5 yıl masraf çıkarmaz dediler ama belli olmaz o iş biraz şans ve kullanım önemli. Ertesi gün bile bişey çıkabilir. Faturası duruyodu bulabilirsem onuda eklerim. Bunun dışında aldığımdan beri 1 kuruş masraf yapmadım.
  • Cok iyi arac. 110Luk duzunu almak istiyorum ileride.. Inceleme icin tesekkurler

• Elinize sağlık güzel yazı.

Yanlız küçük bir düzeltme yapayım bmwdeki 1.6 motor benzinlilerde psa grubu ile aynı, dizelde farklı, makyajsız kasa 116dnin motoru tamamen bmw üretimi, pejoyla alakası yok, vikipediden teyit edebilirsiniz, sesleri de farklı, bmwnin motoru daha sessiz çalışıyor

• Elinize sağlık güzel inceleme hemen sorayım ses sistemi nasıl?

He birde c4 ile ortak platform sanırım o sebeple bir soru daha soruyorum.Süspansiyonları sert mi?
  • 2 ay yine iyiymiş. Ben 5-6 ay aradım. Aslında dizel otomatik bakıyodum genel olarak bütçe 35 bindi. Ama içten içe hep bi 308 bulsamda alsam dedim :)
  • Mcuk kullanıcısına yanıt
    Ses sistemi standart. 6 hoparlör var. Bass önemli benim için o da yeterli seviyede. Sesin son kademesi 30 yani çok çok yüksek değil ve 25-26'dan sonra bariz bozulma var.
    Süspansiyon sert. Çoğu psa'da durum böyle. Ama dedğim gibi bendeki lastiklerle yorum yapmak çok doğru değil. Şunu söyleyebilirim kış lastiği varken kısa ve derin çukurlarda sertliğini belli ederdi tak diye ama kasislerde gayet iyi sönümlüyo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SucRe-38 -- 8 Temmuz 2015; 1:58:07 >
  • Emeğinize sağlık

Genel olarak muadilleri piyasada kaç tl den satılıyor (en boş versiyonu vs., manuel tabiki 1.6hdi) az çok fikriniz varsa öğrenmek isterim 308 ilgimi çeken bir otomobil.
  • Bende de var makyajlısı,Active paket.

Fiyat\performans da üstüne yok. Amblemi wv olsa idi en az + 10 k sı vardı. Bu bir gerçek.

7.000 km ortalamam 5.4 lt.
    Ağırlıklı şehir içi.

Bluetooth dan tut esp ye diğerlerinin vermek için para talep ettiği paketleri gıcık gıcık yaptığı birini aldığında diğerinden yoksun kaldığın arabalara göre mükemmel desek yeridir.

Ben tavanının yüksekliğini beğenmiyorum
    Kimine göre aşırı ferah,binen ne kadar geniş ne kadar büyük diyor ama ben basık arabaları seviyorum.

Geçenlerde sedan eski kasa bagajı büyük olan focus (tüplü)u olan arkadaşın arabasından bebek arabasını benim arabaya aktarmamız gerekti. Senin araba almaz alır falan derken kendisinin zar zor sığdırdığı arabayı tık diye aldı.hayret etti. Hatcback ama ne biçim genişmiş dedi.

Dizel olması ve en az yakan ortalama araçlardan olması avantajı bence.

Eksi yönleri kaportaya biraz daha ehemmiyet verebilirlerdi.
    Renault-citroen-Peugeot emsaller.
    Bir opel gibi değil kaporta direnç babında.yoksa hata yok.orası ayrı.daha nazik opele göre.

Güzel araba vesselam.yokuş kalkış sistemi de olsa manuellerde başka bişey aranmaz o kadar dolu yani.

• Respect_vti kullanıcısına yanıt
    Zaten iki versiyon vardı uzun süre comfort ve premium. Boş dediğiniz benim paket oluyo işte :) Eksik yanı Digital klima , Yağmur ve far sensörü , hız sabitleyici(standart mı bilmiyorum tam) diğerleri gereksiz fazlalık. Yani pakete çok önem vermeyin 308'lerde. Fiyatı da valla aylarca otomatik aradığım için düz fiyatlarını net bilmiyorum ama en az 30-35 arası gidiyodur. Geçen gördüm benim arabanın aynısını 35'e satıyodu birisi düz vites.
  • Is Kapı tutma yerleri gacırdıyor mu ? Daha önce bindim ve elimi attığım gibi ucuz, sert plastik ses yaptı. Esnedi çatır çıtır etti.

Inceleme için Saolasın .

• C segmetin de bu fiyata böyle araç yok tam F/P aracı ama temizi malesef denk gelmedi ve piyasa da gittikçe yükseliyor. Aylardır bu aracın piyasasını takip ettiğim için rahatlıkla görülüyor. Bu arada hız sabitleyici park sensörü vs takılıyor orjinal olarak servisten bilgi alabilirsiniz. Çıtalara gövde rengine boyayıp bir de premium pack tampon alırsanız çok şahane olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThePlakumat -- 8 Temmuz 2015; 2:27:50 >
  • Evet maalesef kapıyı açıp kapatırken plastiklerin ucuzluğu belli oluyor. Gıcırtı yapıyor arada ama onun dışında trim sesi yok. Kapıyı tuttuğumuz yerdeki plastiği değiştiren arkadaşlar vardı. Ucuza halledilir. Ama 2009 model bir araçta da o kadar olsun artık.

PewDiePie hocam bende tam onları düşünüyordum. Boyatıcam en kısa zamanda ve çıkma bi tampon alabilirim bulursam. Bir de 5 kollu jant alırsak tadından yenmez.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.