Şimdi Ara

2009'da internete girmek vs. 2019'da internete girmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
6
Favori
18.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
156 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2009'da internete girmek vs. 2019'da internete girmek

Direkt link
    Türkiye'den girenler için:https://i.imgurp.com/P9CTtTT.png
    Yurtdışından girenler için:https://i.imgur.com/P9CTtTT.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grupima -- 27 Kasım 2019; 18:55:11 >

• bırak 2009 u türkiyede ilk internete girenlerden biri olarak kendimlen gurur duyuyorum

sene 1999 20 sene önce internet gelmiş dediler inceledik alalım hadi dedik işimiz icabı firmalarla filan e mail ile yazışırız işimize yarar hesabı bide web sayfası sörf yapma muhabbetleri filan yeni yeni daha türkiyede o zamanlar bir furyadır gidiyordu işte

neyse internete giricez diye gittim 1999 un en hızlı masaüstü bilgisayarını aldım bimeks yeni açılmıştı daha, inter celeron muydu neydi işlemcisi sistemide windows un en ilkel haliydi gri renkli çözünürlük tırtıklı tırtıklı olanlardan, neyse işte o zamanlar bi superonline bide ihlasnet vardı başkada yoktu ben daha ucuz diye ihlas net almıştım telefon kablosu üzerinden bağlanırdı mouse ile bağlan butonuna tıkladığımda çevirmeli bağlantı sesi gelirdi fax çekiyomuş gibi bağlandıktan sonra dakka başı kopar bir e maili bile 1 saatte yollar adamı kanser ederdi yinede yıllarca idare ettik onunla

yani bu internetin babasını tanırım ben yaaaaa
    Bu bir Türkiye gerçeği. Ve bu maalesef verdiğiniz örnekteki gibi sürekli iyiye giden bir süreç değil.

Şimdiye bakalım öyleyse. Örneğin, konuyu açarken altta verdiğim linklerde de göreceğiniz üzere, imgur'a kimsenin girememesi. Vikipedi'ye kimsenin girememesi. Google Maps'ten uydu görünümüne bakılamaması. Paypal'ın olmaması, Booking'in uçurulması. Bir ara github bile yasaklanmıştı daha ne diyeyim.
    Yanlış bilgi veriyorsun. Sadece super ve ihlas değil Koçnet te vardı. Hatta koçnet daha önce bile olabilir tam anımsayamadım şimdi. Daha sonra ixir falan geldi. Bende halen duruyor o dönemin kurulum cd ve klasörü. Ben ilk pc'yi 98 yılında almıştım. Onun orjinal yazılım CD'sinide saklıyorum hala.

Ne günlerdi. ICQ'lar, Mirc'lar, Dos Oyunlarımız....Hey hey. İlk Mp3 leri balyoz diye bi site vardı oradan indirirdik. Tabi paketler bitince 146 ' ya devam .
    2007'de ilk kez VDSL gelmişti. Afyon'un 2500 nüfuslu minik bir ilçesiydi üstelik. TTNET bize 16 mbps hız vermişti. AKK yok, kota yok. Dosyaların 1.8 megabayt/saniye ile indiğini görünce aklım uçmuştu, "İleride nolur kim bilir?" diye heyecanla arkadaşıma anlattığımı hatırlıyorum.

12 yıl sonra, şimdi bir BÜYÜKŞEHİR belediyesindeyim, kocaman şehir ve şehrin ortasında merkezi bir yerdeyim. Hemen hemen bütün İSS'ler kotalı internet veriyor. Altyapım 10 mbps'e dek destekliyor, bana 8 veriyorlar. Akşamları 4-5'e düşüyor. Binada sözde VDSL altyapısı varken, niyeyse binadaki hiçbir daireye VDSL portu yok. Yıllardır böyleymiş komşulara göre. Herkese ADSL. Ah ah... Altyapıyı çekip port koymayan İSS'ler... Kota koyan İSS'ler... Sürekli fiyat zamlayan İSS'ler... Söylenecek o kadar çok şey var ki.

10 yıl önce kotasız veya hız düşürmesiz, 16 mbps alıyordum, küçük bir ilçede...
  • so good true

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bırak 2009 u türkiyede ilk internete girenlerden biri olarak kendimlen gurur duyuyorum

sene 1999 20 sene önce internet gelmiş dediler inceledik alalım hadi dedik işimiz icabı firmalarla filan e mail ile yazışırız işimize yarar hesabı bide web sayfası sörf yapma muhabbetleri filan yeni yeni daha türkiyede o zamanlar bir furyadır gidiyordu işte

neyse internete giricez diye gittim 1999 un en hızlı masaüstü bilgisayarını aldım bimeks yeni açılmıştı daha, inter celeron muydu neydi işlemcisi sistemide windows un en ilkel haliydi gri renkli çözünürlük tırtıklı tırtıklı olanlardan, neyse işte o zamanlar bi superonline bide ihlasnet vardı başkada yoktu ben daha ucuz diye ihlas net almıştım telefon kablosu üzerinden bağlanırdı mouse ile bağlan butonuna tıkladığımda çevirmeli bağlantı sesi gelirdi fax çekiyomuş gibi bağlandıktan sonra dakka başı kopar bir e maili bile 1 saatte yollar adamı kanser ederdi yinede yıllarca idare ettik onunla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vomitory -- 27 Kasım 2019; 17:45:38 >

• Ktunnelle youtube'a girmek vs girmeyenin kalmaması.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: enoelroc

Ktunnelle youtube'a girmek vs girmeyenin kalmaması.
    Bu bir Türkiye gerçeği. Ve bu maalesef verdiğiniz örnekteki gibi sürekli iyiye giden bir süreç değil.

Şimdiye bakalım öyleyse. Örneğin, konuyu açarken altta verdiğim linklerde de göreceğiniz üzere, imgur'a kimsenin girememesi. Vikipedi'ye kimsenin girememesi. Google Maps'ten uydu görünümüne bakılamaması. Paypal'ın olmaması, Booking'in uçurulması. Bir ara github bile yasaklanmıştı daha ne diyeyim.

• 2009da 2mbps hız ile internete girebiliyoken 2019 yılında bağlantı hızım 256k
  • grupima kullanıcısına yanıt
    Maalesef vergi alamadıkları her şeyi halk için yararlı mı yararsız mı demeden kapatıyolar. Şu saydığın sitelerin yasak olduğundan milyonların haberi yok ne olduğunu bile merak etmiyolar.

• Vomitory kullanıcısına yanıt
    Süper ya 😁 ne günler ama

• quote:

Orijinalden alıntı: Enthris

2009da 2mbps hız ile internete girebiliyoken 2019 yılında bağlantı hızım 256k
    2007'de ilk kez VDSL gelmişti. Afyon'un 2500 nüfuslu minik bir ilçesiydi üstelik. TTNET bize 16 mbps hız vermişti. AKK yok, kota yok. Dosyaların 1.8 megabayt/saniye ile indiğini görünce aklım uçmuştu, "İleride nolur kim bilir?" diye heyecanla arkadaşıma anlattığımı hatırlıyorum.

12 yıl sonra, şimdi bir BÜYÜKŞEHİR belediyesindeyim, kocaman şehir ve şehrin ortasında merkezi bir yerdeyim. Hemen hemen bütün İSS'ler kotalı internet veriyor. Altyapım 10 mbps'e dek destekliyor, bana 8 veriyorlar. Akşamları 4-5'e düşüyor. Binada sözde VDSL altyapısı varken, niyeyse binadaki hiçbir daireye VDSL portu yok. Yıllardır böyleymiş komşulara göre. Herkese ADSL. Ah ah... Altyapıyı çekip port koymayan İSS'ler... Kota koyan İSS'ler... Sürekli fiyat zamlayan İSS'ler... Söylenecek o kadar çok şey var ki.

Ok boomer

• quote:

Orijinalden alıntı: Vomitory

bırak 2009 u türkiyede ilk internete girenlerden biri olarak kendimlen gurur duyuyorum

ok boomer

koskoca 20sene var ben yoktum ozaman

• quote:

Orijinalden alıntı: grupima

Alıntıları Göster
    ilginç bir durum dimi

• Ah be ah. 2009 yılında ne anılarım vardı. Facebook daha yeni açmıştım arkadaş ortamı falan efsaneydi. Youtube’da arka planda 009 Sound System çalan videolar (özellikle Gta San Andreas videoları.), Blog sitelerinde yazılar yazmak, Bearshare’dan müzik, Torrent’den oyun indirmek daha anlatamayacağım bir sürü anım var. İlk internete 2000 yılında girmiştim o zamanlar henüz emekleme aşamasındaydı pek bir numarası yoktu ve çevirmeliydi. İnternet 2005’den sonra altın çağını yaşamaya başladı.

• herkes eskilere doğru gidip bi iç çekip yorum yazmış
  • Güzel bir soruna değinmişsin. Tebrik ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enoelroc

Ktunnelle youtube'a girmek vs girmeyenin kalmaması.
    vay be ne gunlerdi

• Son maddenin orjinali de böyle mi, sanki TeknoSeyir e gönderme var gibi geldi de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 28 Kasım 2019; 2:30:47 >
  • Mabadından icat uyduran işgüzar ve bunlara uyan ne olacak yeacı apolitik ilkesizlerin altında inim inim inleyen sistemin son demleri
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vomitory

bırak 2009 u türkiyede ilk internete girenlerden biri olarak kendimlen gurur duyuyorum

Çevirmeli ağ bağlantı sesini hala unutmadım

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.