Şimdi Ara

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar ***

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.846
Cevap
55
Favori
136.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başlıktada okuduğunuz gibi burada 18-55 len ile çektiğiniz fotoğrafları paylaşmanız rica olunur :) çünki herkeste 18-55 lens ile ilgili ön yargı var :) neyse umarım hepimizin 18-55 lens ile ilgili ön yargıları değişir ( Fotoğraf paylaşırken lütfen hangi makine olduğunu yazıınız )
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Kardeş 1. sıradaki ''tarlabaşı'' isimli fotoğrafında adamın yüzüne pozlamayı kilitleme yapmamışsın

senin makine de kuvvetle muhtemel, doğal olarak önde duran adam ile arka duvarda takvimdeki Atatürkün yüzünü de hesaba katarak kafasına göre ikisinin arası/ortası bir netleme yapmış. (Hele ki vizörden değil de Livewiev ekrandan bakarak otomatik yüz tespiti de aktif iken bu çekimi yaptıysan kameran kesinlikle bu hataya düşmüştür diyebilirim)

Unutmayınız! fotoğraf makineleri sadece insan yüzünü değil duvardaki insan hayvan yüz resimlerini de netleme yaparken hesaba katabilir yanılabilir.

İkinci husus 1/ 60 perde hızı kullanmışsınız, bu elde çekim için miminum sınırdır diyebiliriz, elleri titreyen bir arkadaş iseniz canon makinede 1/125 shutterin üzerine asla çıkmayınız, fotoğrafın keskinliği de tatmin etmez, ama çok stabil arkadaşlar 1/40 da dahi yeterli sonuçlar alabilirler,

bir yeni başlayan olarak bu hususu unutmayın 1/125 ve daha hızlı perdeler kullanmaya dikkat edin, düşük perde keskin olmayan fotonuz olacağına hızlı perde+yüksek isolu keskin fotoğraflarınız olsun,

Sizin burada yapmanız gereken internetten pozlama+netleme kilitleme olayını öğrenmeniz, youtube de bolca Türkçe 1-2 dakikalık sıkıcı olmayan faydalı videolar var bakınız.

veya kısaca bahsedeyim, yeni başlayan biri olarak öncelikle çok noktadan değil de tek noktadan netleme ve kısmi pozlama opsiyonlarını tercih ediniz, ( kameranızda defaut ayarlarda çok noktadan netleme ve genel pozlama seçilidir, defaut ayarlara itibar etmeyiniz, dediklerimi uygulayınız!, sonra netleme yapmak istediğiniz insan yüzüne doğru deklanşöre yarım basarsınız ve basılı tutarsınız kaldırmazsınız, mesafeyi bozmadan kamerayı kaydırarak arka manzarayı da kadraja alacak şekilde tetiğe basarsınız, en net adamınızın yüzü çıkacaktır

******************************************************************************
    2. ''Küçük ev gece'' isimli fotoğraf gece uzun pozlama yapmışsınız, kamera da bir şekilde tripoda veya sabit bir zemine sabitlenmiş, elde 10 saniye zaten mümkün değil, buraya kadar her şey normal amaaa

Burada sorun yine makinenizi tanımamanız

Kameranızın Gün ışığında yaptığı otomatik netlemeyi karanlıkta da yapabileceğini zannettiniz, öndeki eve otomatik netleme yaptığını düşündünüz bastınız deklanşöre ama bilemediniz yanıldınız

Aslında ne yapmalıydınız?

Unutmayınız; Hiç bir kamera gündüz yaptığı kusursuz otomatik netlemeyi geceleyin yapamaz,

ya hiç netlemez ya iki saat(lafın gelişi) netleyecem diye uğraşır ya da abuk subuk netler,

Çözüm: her zaman her şeyi kameradan beklememek gerek, burada iş yine sizde bitiyordu, eos 1300 d nizin hiç bir suçu yok!

Tek yapmanız gereken ; lensinizi af den mf ye yani autofocusdan manuel focusa alıp vizörden veya canlı ekrandan bakarak netleme makarasını el ile çevirerek evin en net olduğu anı yakaladıktan sonra çekimi gerçekleştirmenizdi (Çok düşük ihtimal ama bunları da yaptım diyorsanız vizör diyopter ayarınız bozuktur veya gözlerinizde bozukluk olabilir)

3. ''Çirkinlik'' isimli fotoda hava bulutlu ve kapalı, uzakta bir sürü farklı mesafede binalar, diyafram f/10 kabul, iso 800 de o hava şartlarında gayet kabul edilebilir,

ama perdeyi bi kademe yavaşlatsanız daha aydınlık çıkardı, ayrıca yer gök biraz daha adil oranlı paylaştırırsanız fotğrafınız daha hoş gözükecektir, mesela sizin fotoğrafın 3/4 ünü bulutlarla kaplı gökyüzü işgal etmiş, eğer bir gökkuşağı veya alçaktan uçan büyük bir yolcu uçağı vs. işin içinde olsaydı buna da kabul derdim, ama mevcut haliyle yarı yarıya olmasa bile 1/3 yer-2/3 gök oranını esas alsaydınız biraz daha dengeli olurdu,

flickr da ustaların çektiği manzara fotolarına bol bol bakınız ne kadar kara, ne kadar deniz ne kadar gökyüzü kullanmışlar, sonra kendinizin çektiği benzer fotolarla kaşılaştırınız ve sorgulayınız bunu nasıl çekseydim göze daha hoş gelirdi, kadrajımdaki kusurlar nelerdir?

Sonuç:

*** Eos 1300D nin bu fotoğraflarda hiç bir kusuru yok, makinene küsüp kırılıp, darılma, ona soğuma, o senin fotoğrafçılığı öğrenmen için yeterli özelliklere fazla fazla sahip bir makine.

7 bin liralik iphone plus dahil hiç bir son model cep telefonu 10 yıllık külüstür bir k10d veya eos 1000d aps-c kameranın yaptığı işi yapamaz, asla alternatif değildirler, fiziken mümkün değildir. Gelecekte de yapamayacaktır, fizik kuralları buna manidir.

*** Sen öğrenmeye biraz daha fazla zaman ayırmalısın,

*** Akşamları boş zamanında oturup bol bol üşenmeden sıkılmadan youtube da bu konuları izlemelisin, gündüz makineni üşenmeyip her zaman her yerde omzunda taşımalısın.

Eğer bu işi seviyorsan ve gerçekten bakılası fotoğraflar çekmek istiyorsan bu dediklerimi uygula.

Senin fotoğraflarını inceledim ve gördüğüm kusurları yazmam bir saate yakın zamanımı aldı, gözümden kaçanlar da olabilir, arkadaşlar belki ilave edeceklerdir.

Ha buna rağmen sen bu yazıyı okumaya anlamaya üşenecek bir yapıda isen, çok uzun deyip pas geçeceksen sana tavsiyem; ''Hiç boşa zamanını harcama, elindeki makineyi modeli eskimeden, henüz güncel bi modelken fazla zarar etmeden elinden çıkar ve kendine başka bir hobi bul'' demek olacaktır.

Bu saatte bu kadar kıyağı da sana kimse yapmaz ha

• quote:

Orijinalden alıntı: @KlavYE@

al burdan bak .lensi ve makineyi kendin ayarla.önemli değil.
    http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=25&camera=none&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3&p=6
    500px den bulabilirsiniz D3100 ve Nikon sayfasındada var zaten 18-55 gerçekten mükemmel bir lensmiş ben bunu öğrendim

• quote:

Orijinalden alıntı: vahocan

500px den bulabilirsiniz D3100 ve Nikon sayfasındada var zaten 18-55 gerçekten mükemmel bir lensmiş ben bunu öğrendim

Alıntıları Göster
    Hangi markanın 18-55'iyle ilgileniyosunuz ki?
  • 18-55 manyağı yaparım burayı
  • quote:

Orijinalden alıntı: PlutosDaddy

Birde bunu soracaktım MARKADAN Markaya 18-55'te fark oluyormu Pentax 18-55 Daha kaliteli diye bir yorum görmüştümde
    50mm f1.8'de varmıdır bu fark Örnek Pentax 50mm daha iyiyse Konvertör sayesinde Bunu istediğimiz makineye bağlayabilirmisiniz
    Çektiğim fotoğraflarda deniz bir garip gözüküyor koyu hani Hafif HDR Uygulanmış gibi biraz baktımda Beyaz ayarı vb bunları nasıl değiştirebilirim hangi durumda hangi ayarını kullanmalıyım ?
    Portre ve Manzara Makro fotoğraflarda hangi ISO'yu kullanmalıyım Perde hızını değiştirmek ne işe yarar gibi şuanda tek yaptığım Deklanşöre basmak ama gerçekten çok keyifli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vahocan -- 25 Şubat 2012; 0:08:57 >

• quote:

quote:

Birde bunu soracaktım MARKADAN Markaya 18-55'te fark oluyormu Pentax 18-55 Daha kaliteli diye bir yorum görmüştümde
    50mm f1.8'de varmıdır bu fark Örnek Pentax 50mm daha iyiyse Konvertör sayesinde Bunu istediğimiz makineye bağlayabilirmisiniz
    Çektiğim fotoğraflarda deniz bir garip gözüküyor koyu hani Hafif HDR Uygulanmış gibi biraz baktımda Beyaz ayarı vb bunları nasıl değiştirebilirim hangi durumda hangi ayarını kullanmalıyım ?
    Portre ve Manzara Makro fotoğraflarda hangi ISO'yu kullanmalıyım Perde hızını değiştirmek ne işe yarar gibi şuanda tek yaptığım Deklanşöre basmak ama gerçekten çok keyifli

Alıntıları Göster
    dr.oetker reklamındaki küçük kız çocugun sorularına benzettim sorularınızı :) ilgilendiğim bi marka falan yok sadece 18-55 ile çekilen fotoğraflar paylaşılsın istedim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: caner_Fe

dr.oetker reklamındaki küçük kız çocugun sorularına benzettim sorularınızı :) ilgilendiğim bi marka falan yok sadece 18-55 ile çekilen fotoğraflar paylaşılsın istedim :)

Alıntıları Göster
    18-55 fıyatına gore ıyı lenstır ama mukkemmel degıldır
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakanlevent

18-55 fıyatına gore ıyı lenstır ama mukkemmel degıldır

Alıntıları Göster
    18-55 deki sıkıntı kaliteden çok diyafram aslında, düşük ışıkta isoya yüklenmek zorunda kalıyorsunuz veya arka planı istediğiniz kadar uçuramıyorsunuz falan..
  • 18-55 lenslerin amacı mükemmel kaliteden öte kullanıcıların ne tarz çekimler yapmaktan hoşlandıklarını öğrenmelerini sağlayan lenslerdir.Çok iyi şeyler beklemek yanlış olur
  • quote:

quote:

Ahiret soruları vol.1846

Markadan markaya her şeyde fark oluyor desek çok uçmamış oluruz sanırım Her bayoneti her makineye bağlayamayız, belli kıstaslar var, yüzeysel geçiyorum. Detay dilerseniz arayabilirsiniz en basitinden fokal düzlük, optikli adaptörler diye vs vs

Makineniz üzerinden WB kısaltmasıyla tanımlanan beyaz dengesini marka ve modelinizin kullanma klavuzuna bakarak değiştirebilirsiniz. Beyaz dengesi ışık ısısına göre girilir manuel olcaksa, bu değer Kelvin değeridir ve mavi tonlar soğuk, kırmızı tonlar sıcak olarak belirtilir bu ısı olayında. Siz hazır seçenekleri de kullanabilirsiniz elbet senaryoya göre; florasan, bulutlu hava vs vs her makinede mevcuttur ve sizin için çok daha rahat olacaktır.

Her çekimde ISO'yu senaryo el verdiğince en düşük değerde tutun, enstantane (perde hızı) anı dondurmaya yarar yine özet geçersek. Ne kadar düşük olursa o kadar ışık alır fakat bir o kadar da hareketi alacağından hareketli nesneler bulanık çıkar, elde çekim yapamazsınız vs vs yine senaryoya göre değişir.

Deklanşöre basmakla bitmiyor işte

• Başlangıcta WB'yi otomatik kullanın derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: CanTnçr

Başlangıcta WB'yi otomatik kullanın derim
    Otomatiği atlamışım ben valla, helal
  • quote:

Alıntıları Göster
    makine P modunda kullanılabilir bence beyaz ayarını falan ayarlamak için iyi başlangıç olucağını düşünüyorum
  • quote:

Alıntıları Göster
    Şimdi "şu marka 18-55 mm en iyi kit lenstirrrr" desemmmmm, ortalık karışacak, topiğin açılma nedeni 18-55 mm fotografları değilmiydi? Nerde şu fotograflar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Şimdi "şu marka 18-55 mm en iyi kit lenstirrrr" desemmmmm, ortalık karışacak, topiğin açılma nedeni 18-55 mm fotografları değilmiydi? Nerde şu fotograflar?

Alıntıları Göster
    evet ya fotoğrafları görelim bence de. @sharks başlangıcı sen yap diycem ama senden sonra kimse fotoğraf koymaz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ed -

evet ya fotoğrafları görelim bence de. @sharks başlangıcı sen yap diycem ama senden sonra kimse fotoğraf koymaz

Alıntıları Göster
    Burayı boş bırakmak bana yakışmaz

Kelebek Serisin'den

Nikon D5000 + Nikon 18-55 Kit Lens + Dahili Flaş

1: Dağ Oyklösü

2: Lampides

3: Çokgözlü Esmer

4: Anadolu Melikesi

5: Kleopatra

6: Erik Kırlangıçkuyruğu

7: Anadolu Yırtıkpırtığı

8: DikenKelebeği

9: Yeni Beneklimelek

10: Yalancı Beyazmelek

• quote:

Orijinalden alıntı: CanTnçr

Burayı boş bırakmak bana yakışmaz

Kelebek Serisin'den

Nikon D5000 + Nikon 18-55 Kit Lens + Dahili Flaş

1: Dağ Oyklösü

2: Lampides

3: Çokgözlü Esmer

4: Anadolu Melikesi

5: Kleopatra

6: Erik Kırlangıçkuyruğu

7: Anadolu Yırtıkpırtığı

8: DikenKelebeği

9: Yeni Beneklimelek

10: Yalancı Beyazmelek

Alıntıları Göster
    şu erik k.kuyruğu 'nun renkleri çok güzel ya

• quote:

Orijinalden alıntı: Ed -

şu erik k.kuyruğu 'nun renkleri çok güzel ya

Alıntıları Göster
    Evet hocam gerçekten öyle

• Fotoğraf benim değil
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.