Şimdi Ara

17 Ağustos Marmara Depremi 'anlık videosu' (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
17.937
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: Resurrections

o....... çocuğuuuuu ban yemek sınırsız yemek umrumda degil ulan benim o deprem de abim öldü p......ç ben güneşi sana doğururdum aslında ama allahından bul g.......ttttttt
    quote:

Orjinalden alıntı: __JV__

quote:

Orjinalden alıntı: ateso8634

Annemin teyzesi, deprem olmadan birkaç sn öncesinde denizden bir alev topunu yükseldiğini ardından sallanmaya başladığımızı söyledi.Depremde Adapazarı Karasu sahil kenarında ki evimizdeydik.Yani Hiçbir depremden önce görümemiş bir olay oldu.İşte o olay neydi öylee....

Güneşin doğuşu olmasın o..

guclu ol kardesim bir ufak veledin lafina bakip sikma canini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi General Stalin -- 25 Ocak 2009; 5:26:24 >

• akşam konuya bakacağım.
  • Benim merak ettiğim konu, o zamanlarda depremin hissedildiği ve ışık topunun görüldüğü kentlerin birisinde, bir tane bile güvenlik kamerası yok muydu?

6-7 gün sonra, yıldönümü... 11 sene oldu, ne değişti bu ülkede, gelecek büyük marmara depremi için neler yapıldı? Önlem alınması bir yana, bu büyük felaket sadece 17 ağustos günü, haber bültenlerinde hatırlanır hale geldi....

Allah o büyük felakette yaşamını yitirenlere rahmet eylesin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Benim merak ettiğim konu, o zamanlarda depremin hissedildiği ve ışık topunun görüldüğü kentlerin birisinde, bir tane bile güvenlik kamerası yok muydu?

6-7 gün sonra, yıldönümü... 11 sene oldu, ne değişti bu ülkede, gelecek büyük marmara depremi için neler yapıldı? Önlem alınması bir yana, bu büyük felaket sadece 17 ağustos günü, haber bültenlerinde hatırlanır hale geldi....

Ben bursada bile gordum, enerji aciga cikti iste. gerci o ara rusyanin amerikanin gizli deprem planlari hakkinda soylentileri de vardi.

bildigin bembeyaz oldu, iki uc saniyeligine. yani cok iyi hatirliyorum beyazliktan birsey gorememistim ama kor eden foto flash isigi gibi degildi , acayip bi isik. o arada kanal 6 da ufo gercegi vardi, onu izliyordum dedim kendime uzaylilarmi geldi ya falan.

iste ben koltugu uzerinde cam acikti yaticam uyuycam , ondan sonra ses yukseldi ruzgar sesine benzer. zaten ondan sonra basladi deprem, ilk once yukari assag oynuyordu, sonra saga sola vurmaya basladi yani iki turlu fay hareketi oldu herhalde, zaten ikincisi sagladim di ve iki yonlu olmasi daha yikici oldu herhalde. o camlarin cat cat yapmasi, avizenin kendini bir o tarafa bir oteki tarafa vurmasi, kapinin duvara vurup durmasi, cok ilgincti. o an pek anlamadim ama 10 saniye sonra ikinci harekette anladim deprem oldugunu.

yan odaya gittim annem sok gecirmis herhalde, kardesim ozaman 2 yasinda idi, onun yataginin basinda ayakta duruyor. aldim battaniye annenim ustune koydum dedim cikalim, kardesi kucakladim ciktik.

ama o depreme yakalanmamiz annenim sucuydu, 15 austosta bulgaristan varnadan gelmistik. Babam ingiltereden o kadar yalvardi kalin, gitmeyin tutulma oldu, orada ingilterede tvlerde konulusuyormus deprem olabilir falan. babam sirketi arayip extradan 2000 mark gondermisti ozaman. ama annemin sirf pintiligi yuzunden 30 mark vizeye vermek istememsi yuzunden tr ye donmustuk. hatta enistem dahi ozaman kendi [tekstil atolyesi vardi, 3 katli 50-60 civari iscisi yani o derece mesguldu ] isini birakip teyzemde ikna etmeye calismislardi. ama validenin inadi inatti.

ama sunu anladik, depremler degil binalar olduruyor. Babam 1 hafta sonra donmustu , yani depremden 2 gun sonra istanbuldaydi. Gorduklerini anlatmisti eve gelmesi 5-6 gun gecikmisti cunku gonullu olarak yardima katilmisti. insanlarin su icin birbirini dovdugunu , ezdigini soyluyordu. askerler duruyormus o zaman su kaynaklarinin basinda.

ilgincti baya , ama o zamanki aklimla hosumada gitmisti yani depremden sonra 1 hafta kimse evine girmedi. disarda yatti herkez. tabi ben ve en iyi arkadasim beraber takildik sabaha kadar geziyorduk cunku yapacak baska sey yok. annem dayimin yanindaydi, o zaman tverde hep haber vardi surekli. film yoktu insanin cani s1kiliyordu.

ama ilk haberler geldiginde hic unutmam sadece zeytin burnunda 10 katli bina coktu ve bir kac olu var deniliyordu, tabi dedim herhalde ucuz atlatilmis. meger istanbulun yarisi yikilmis , sabah olunbca detaylar ortaya cikmisti.

herkeze tekrardan gecmis olsun, umarim bu deprem bazilarina yapilasma konusunda ne kadar ciddi dusunulmesini gerektigini ogretmistir.

• 16 Ağustos gecesi arkadaşlarla yazlıkta ( B.Çekmece - Mimarsinan | Bilenler bilir avcılara yakındır sahil kenarındadır. ) oturuyoruz. Muhabbet ediyoruz işte. Gece o kadar çok yıldız var ki size anlatamam. Yani abartmıyorum o gece ki yıldızlardan daha çok hiç görmedim ömrü hayatım boyunca. Babam eskilerden bir evliyanın bulunduğumuz zamanlarda bir felaket olacağını söylemiş. Biz de onu konuşuyorduk. Hiç unutmam arkadaşın adı Erdinç'ti. Ona anlatıyorum işte şöyle böyle falan diye. Tabi o sıralar çocuğuz 11 yaşındayım. Diyorum ki ( şom ağzıma sokayım ) " Lan Erdinç babam anlatmıştı böyle bir şey ama olmadı bak görüyor musun ?" Gecesinde yattık deprem oldu...

Babaannemle aynı odada yatıyoruz. Odada 3 yatak var. Bizim yataklar aynı doğrultuda. Depremin başında uyanamadım sanırım çünkü kalktığımda babaannem şehadet getiriyordu. Nasıl anladıysam o çocuk aklımda deprem olduğunu farkettim. Ben de başladım şehadet getirmeye ve ölmeyi bekledim. Cidden bekledim yani artık yıkılsada bitse diye. Daha sonra arkadaşların dediği gibi 20 saniye falan sürdü. Bi durgunluk oldu tam kalkıp yan odaya annemlerin yanına gidicem bir daha başladı. İçimden " haydaaa lan yine mi ? " dedim. Çok net hatırlıyorum. Ama o kadar uzun geliyor ki bana o zamanlar her saniyesini hatırlıyor gibiyim. Neyse şükür ki deprem bitti. Tabi elektrikler kesik. Babaannemin bir feneri vardı onu çıkardı. Odanın camı buzlu. Işığı açınca camda yayılma oldu haliyle. Buradan sonrasını annemlerden duydum. Onlar da uyanmışlar. Annem şehadet getiremiyormuş. Dili tutulmuş resmen. Eşhedü eşhedü eşhedü... sürekli söylemeye çalışıyormuş ama olmuyormuş. Babaannemin cama tuttuğu fenerin ışığını görünce annem öldük melekler bizi almaya geldi zannetmiş. "Hadi Nihat kalk melekler geldi gidiyoruz." falan demiş. Tabi sonradan anlamış çok şükür ki yaşadığını. Deprem durunca babam pantolonunu giymeye başlamış. Annemde kızıyormuş " Ne giyiyorsun Nihat , hadi çıkalım dışarıya." diye . Sonra salonda toplandık. Tuvalete girmeye korkuyoruz ama. Dışarı çıkacağız kardeşim dış kapının anahtarını kaybetmiş ! Şansa bak. Oyuncakların içine atmış kaybolmuş. O sıralar 5-6 yaşlarında. Neyse arka kapıdan çıktık dışarıya. 100 mt. aşağıda halamlar oturuyordu. Oraya gittik radyoyu açmışlar. İşte ölü sayısı şöyle , şuralar yıkılmış falan diye. Tabi biz o kadar büyük bir felaket olacağını düşünmüyorduk. Bilmiyorum ben yanlış mı biliyorum fakat Beylikdüzü üstüne ( tabi sabah olunca gördük ) çok uzun kara dumanlar gelmişti ve Yalova tarafından geliyordu. Galiba Tüpraş'ın patlamasının dumanlarıydı. Avcılar'dan geçiyoruz. Sanki bilerek yapılmış. Bir ev ayakta diğeri yıkılmış. Onun yanındaki ayakta diğer yıkılmış. Bu sırayla E-5'in her iki yanında kurtarma çalışmaları vardı. Dozerler,ambulansalar, gırla insan. Çok kötü zamanlardı.

Ve büyük skandal !

Bir bölgede ( Sayıyı tam hatırlamamakla birlikte ) 25bin üzeri ölü olursa oradan belli bir yıl vergi alınmıyormuş. Kalkınması kolay olsun diye. Bize bunu AKA ( Arama-Kurtarma-Araştırma ) Kurtarma bölüm başkanı söylemişti. Kendisi beden hocasıydı. Ama devlet çıkarları adına ve halkı sakin tutmak için 18bin ölü var dedi. Tabi denize giden cesetler vs. onlar sayılmamıştır. Yoksa o adamın dediğine göre ölü sayısı çoktan 30bini geçmişti.

Arkadaşlar yazıma saçma,sallamasyon demeyin. Herbiri gerçek ve yaşanmıştır. Hiç üşenmeden oturup hepsini düzgünce yazmaya çalıştım. Umarım aynı bölgede olanlar vardır ve onlarda teyit eder , bilgilerini aktarır.

Allah bir daha böyle acı yaşatmasın ülkemize. Amin.

• lae ben koltukta otururken yere düşmüştüm deprem zamanı
  • quote:

Orijinalden alıntı: deshpar

http://www.youtube.com/watch?v=ov6PqtK9d_E

bu videoda o ışık gözüküyo
  • Allah yaşatmasın bir daha
  • quote:

Orijinalden alıntı: ateso8634

Annemin teyzesi, deprem olmadan birkaç sn öncesinde denizden bir alev topunu yükseldiğini ardından sallanmaya başladığımızı söyledi.Depremde Adapazarı Karasu sahil kenarında ki evimizdeydik.Yani Hiçbir depremden önce görümemiş bir olay oldu.İşte o olay neydi öylee....

O ışığın bununla ilgili olduğuna inanıyorum.

Link
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bunnymn

quote:

Orijinalden alıntı: ateso8634

O ışığın bununla ilgili olduğuna inanıyorum.

Link

Kaynak CW cakmasi site

• quote:

Orijinalden alıntı: Bluedevil86

quote:

Orijinalden alıntı: robotica

Benim merak ettiğim konu, o zamanlarda depremin hissedildiği ve ışık topunun görüldüğü kentlerin birisinde, bir tane bile güvenlik kamerası yok muydu?

Ben bursada bile gordum, enerji aciga cikti iste. gerci o ara rusyanin amerikanin gizli deprem planlari hakkinda soylentileri de vardi.

bildigin bembeyaz oldu, iki uc saniyeligine. yani cok iyi hatirliyorum beyazliktan birsey gorememistim ama kor eden foto flash isigi gibi degildi , acayip bi isik. o arada kanal 6 da ufo gercegi vardi, onu izliyordum dedim kendime uzaylilarmi geldi ya falan.

iste ben koltugu uzerinde cam acikti yaticam uyuycam , ondan sonra ses yukseldi ruzgar sesine benzer. zaten ondan sonra basladi deprem, ilk once yukari assag oynuyordu, sonra saga sola vurmaya basladi yani iki turlu fay hareketi oldu herhalde, zaten ikincisi sagladim di ve iki yonlu olmasi daha yikici oldu herhalde. o camlarin cat cat yapmasi, avizenin kendini bir o tarafa bir oteki tarafa vurmasi, kapinin duvara vurup durmasi, cok ilgincti. o an pek anlamadim ama 10 saniye sonra ikinci harekette anladim deprem oldugunu.

yan odaya gittim annem sok gecirmis herhalde, kardesim ozaman 2 yasinda idi, onun yataginin basinda ayakta duruyor. aldim battaniye annenim ustune koydum dedim cikalim, kardesi kucakladim ciktik.

ama o depreme yakalanmamiz annenim sucuydu, 15 austosta bulgaristan varnadan gelmistik. Babam ingiltereden o kadar yalvardi kalin, gitmeyin tutulma oldu, orada ingilterede tvlerde konulusuyormus deprem olabilir falan. babam sirketi arayip extradan 2000 mark gondermisti ozaman. ama annemin sirf pintiligi yuzunden 30 mark vizeye vermek istememsi yuzunden tr ye donmustuk. hatta enistem dahi ozaman kendi [tekstil atolyesi vardi, 3 katli 50-60 civari iscisi yani o derece mesguldu ] isini birakip teyzemde ikna etmeye calismislardi. ama validenin inadi inatti.

ama sunu anladik, depremler degil binalar olduruyor. Babam 1 hafta sonra donmustu , yani depremden 2 gun sonra istanbuldaydi. Gorduklerini anlatmisti eve gelmesi 5-6 gun gecikmisti cunku gonullu olarak yardima katilmisti. insanlarin su icin birbirini dovdugunu , ezdigini soyluyordu. askerler duruyormus o zaman su kaynaklarinin basinda.

ilgincti baya , ama o zamanki aklimla hosumada gitmisti yani depremden sonra 1 hafta kimse evine girmedi. disarda yatti herkez. tabi ben ve en iyi arkadasim beraber takildik sabaha kadar geziyorduk cunku yapacak baska sey yok. annem dayimin yanindaydi, o zaman tverde hep haber vardi surekli. film yoktu insanin cani s1kiliyordu.

ama ilk haberler geldiginde hic unutmam sadece zeytin burnunda 10 katli bina coktu ve bir kac olu var deniliyordu, tabi dedim herhalde ucuz atlatilmis. meger istanbulun yarisi yikilmis , sabah olunbca detaylar ortaya cikmisti.

herkeze tekrardan gecmis olsun, umarim bu deprem bazilarina yapilasma konusunda ne kadar ciddi dusunulmesini gerektigini ogretmistir.

O bina bir sitenin son yapılan binasıydı. O sitede sınıf arkadaşım oturuyordu. Oturdukları binanın hemen 2 yanındaydı bina. 14 katlı hepsi. Depremden çok kısa bir süre önce bitmişti o yıkılan bina. İçinde oturan kimse yoktu allahtan. Ama Gerçekten sakkattı. O yıkılan binanın yapıldığı zamanları hatırlıyorum. Kaba inşaatı sırasında 8 veya 9. kattan sonrası yana doğru yatıktı binanın. Bakınca binanın yamuk olduğunu görüyordun yani. Zeytinburnu'nda tek yıkılan bina o idi. İçinde işçiler var filan deniyordu. Ama resmi olarak içinde ölü var mı yok mu açıklama yapılmadı...

• tam sınırı bilmiyorum ama ölü sayısı bir rakamı aşarsa bölge afet bölgesi ilan ediliyor ve birkaç sene boyunca VERGİ ALINMAMASI gibi bazı uygulamalar oluyor, dikkatinizi çekerim marmara bölgesinden bahsediyoruz. peki biz ne yaptık? ölü sayısını az gösterdik. yapılan yardımları ulaştırmayıp kişisel servet oluşturduk. ölünün kolundan bilezik çaldık (neyse ki bir asker tarafından öldürüldü). depremde çok yanlış kişiler ölmüş inanın...

bir de youtube dan birkaç sene önce earthquake machine diye aratıp bulduğum bir vidyo izlemiştim. gerçek çekimdi simulasyon değil ve çok büyük alev çıkartan bir cihazdı. o vidyo artık yok haberiniz olsun. eğer herhangi birinde varsa veya benim gözümden kaçtıysa biri paylaşabilir mi?
  • o attıgım videoda sanırsam ışık gözüküyo arkadaşlar eğer o videonun tamamını izlemek istiyosanız 17 ağustos can dündar belgeseli diye aratıp bulabilirsniz tamamını
  • 2000 Yılında yaz mevsiminde Mersinde de olmuştu bir deprem. O zamanlar hava sıcak 3. katta oturuyoruz ben balkondayım annemle ablam içerde televizyon izliyordu. Sonra ev sallanmaya başladı ablam diyordu Yasin koltuğu sallama bende dedim yok ne sallayacam o anda sanki bina bi eğildiki sanki 3. katta değilizde 1. kattayız gibi yere yaklaştı. Aşşağıdan adamlar bağırıyor deprem oluyor kaçın diye. Annem aldı bizi koşuyoruz apartmandan o zamanı hiç unutmam asansörün camları pat pat pat patlıyordu apartanın camları patlıyordu. Allahtan can kaybı olmamıştı. birtek evin arkasında 2 katlı müstakil bir ev yıkılmıştı. O durum bile insanın tüylerini diken diken ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wuc

quote:

Orijinalden alıntı: deshpar

http://www.youtube.com/watch?v=ov6PqtK9d_E

bu videoda o ışık gözüküyo

+1995
  • Bu konuyu okuyup uyudum, sabaha karşı deprem olmuş...
  • Neden Beyaz Işık Çıktı ?

Burda Işığın Bir Kısmı Görülüyor. Eğer Daha Net Görebileceğimiz Bir Video Varsa Lütfen Paylaşın.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.