Şimdi Ara

17 Ağustos Marmara Depremi 'anlık videosu' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
17.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Seddoo.

quote:

Orjinalden alıntı: ateso8634

Annemin teyzesi, deprem olmadan birkaç sn öncesinde denizden bir alev topunu yükseldiğini ardından sallanmaya başladığımızı söyledi.Depremde Adapazarı Karasu sahil kenarında ki evimizdeydik.Yani Hiçbir depremden önce görümemiş bir olay oldu.İşte o olay neydi öylee....

Bu soyledigine adim gibi inanirim dostum çünkü annem dahil bi çok arkadaşin tanidigi da görmüş..

Benim teyzemde aynı olaya şahit olmuş. Ben uyku sersemiyle öyle sanmışsındır demiştim ama demekki gören bir çok kişi var.
  • Ben Balıkesir Ayvalık'ta olmama rağmen ( İzmir ile bitişik ) Depremi çok şiddetli hissettim o gün bütün trafikler durmuştu çok iyi hatırlıyorum babam bizim yanımıza geliyordu bizi arayıp trafik durdu bir sürü insan çığlık çığlığa demişti..
  • deprem anında boşalan enerji nedeniyle olduğu söyleniyordu ı ışığın
    kuzenim istanbul bahçelievler'de idi. depremden 15 gün önce ben de ordaydım, 10 gün önce de kayseriye taşınmıştık yeşilyurttan, şans işte.
    o gece yıldızlar çok belirginmiş. 6. katta balkonda otururken havada yırtık gibi birşey olmuş sonra da deprem.
  • arkadaşlar ben depremi Adapazarı/Çark caddesinde yaşamış biri olarak.. şunları söyleyebilirm.. Allah bir daha hiçkimseye yaşatmasın.. o günden beri 4 kat ve üzeri binalardan hep korkar oldum.. özellikle istanbula gittiğim zamanlar hep aklıma gelir deprem.. eğer o şekilde yıkıcı bir deprem istanbulu bi vurur ise düşünemiyorum , düşünmekte istemiyorum zaten.. Allah herkesin yardımcısı olsun..
  • ben Balıkesir gömeçteydim. gece 1de 4 şiddetinde merkezi gömeç deprem oldu.Aman Allahım yazlık yıkılıyo zannettim.O camlar o dolaplardan nasıl sesler geldi anlatamam.Merkezi izmir olan bir deprem olsaydı o gece kesin izmirde ev kalmazdı.
  • off yaa nerden izledim gece gece... bende istanbuldaydım 2 depremde de bi kaç hafta odamda tek başıma uyuyamamıştım..

allah bi daha yaşatmasın..
  • quote:

Orjinalden alıntı: General Stalin

havanin gunduz gibi aydinlagini bizzat gordum. denize yakin yerde oturuyordum.size soyle anlatiyim cok fena yorulmustum o gun. 3 gibi yataga yattigimi hatiliyorum yatar yatmazda uyur gibi oldum. ama o ilk an hic aklimdan cikmiyor ranzada yatiyordum kafam ust kisma carpti o sekilde uyandim. alttan cok fena vurmustu resmen havaya firladim.hemen kalktim o sirada tam karsimda acik pencere denizin goruntusu kizil bir goruntu saniyeden az bembeyaz bir flash gibi birsey oldu.o sirada depem oldugunu anladim duvara tutundum ama koca blok elimden kayiyordu.kapilar kitlendi o anlar bana saat gibi geldi hic bitmicekmis gibi.depremi yasayan arkadaslar hatirlar bi ara biter gibi oldu ilk 20 snyde filan o arada ailemin yanina gitmistim iste yan odaya hersey bitti derin bir oh cekecekken inanilmazbir sarsinti basladi.baslangicin 2 3 kati.orda gidiyoruz dedim artik.catirtilar gelmeye baslamisti cunku.koca dolaplar devrildi.vallahi cok kotu bir durum gozlerini kapatip apartmanin yikilmasini bekliyorsun...

maalesef.. çok kötüydü o gece.. o 45 sn insana 45 saat gibi gelmişti.. deprem ilk basta alttan bi vuruş yaptı.. sonra sağa sola sallama ya başladı.. 20-25 sn sonra da 4 bi tarafa çevirmeye başlamıştı.. püff gece gece nerden açtınız bu konuyu yaa gel de uyu şimdi..

• o alttan vurus neydi oyle ya ulan diyorum yatagin altinda birimi var acaba nasil zipladim ben boyle kafa gitmisti o an
  • quote:

Orjinalden alıntı: General Stalin

havanin gunduz gibi aydinlagini bizzat gordum. denize yakin yerde oturuyordum.size soyle anlatiyim cok fena yorulmustum o gun. 3 gibi yataga yattigimi hatiliyorum yatar yatmazda uyur gibi oldum. ama o ilk an hic aklimdan cikmiyor ranzada yatiyordum kafam ust kisma carpti o sekilde uyandim. alttan cok fena vurmustu resmen havaya firladim.hemen kalktim o sirada tam karsimda acik pencere denizin goruntusu kizil bir goruntu saniyeden az bembeyaz bir flash gibi birsey oldu.o sirada depem oldugunu anladim duvara tutundum ama koca blok elimden kayiyordu.kapilar kitlendi o anlar bana saat gibi geldi hic bitmicekmis gibi.depremi yasayan arkadaslar hatirlar bi ara biter gibi oldu ilk 20 snyde filan o arada ailemin yanina gitmistim iste yan odaya hersey bitti derin bir oh cekecekken inanilmazbir sarsinti basladi.baslangicin 2 3 kati.orda gidiyoruz dedim artik.catirtilar gelmeye baslamisti cunku.koca dolaplar devrildi.vallahi cok kotu bir durum gozlerini kapatip apartmanin yikilmasini bekliyorsun...

Aynen öyle gözlerimi kapattım evin yıkılmasını bekliyordum.Hayatımın en uzun saniyesiydi o anlar unutmam unutamam

• 2000 össye girecektim,o günler de Sed dershanesinin sınıf belirleme sınavlarına yakın bir gündü.Ben Akyazı'da oturuyordum,hafta içi hergün dershane vardı.Yorulmamak için ablamlarda kalıyordum bir süreliğine.Ev de bilenler bilir yenicaminin tam sol çaprazındaki apartmanlardan biriydi.O gece ders çalışıyordum 2'de yatarım dedim sonra biraz daha ders çalışayım dedim 2:30 oldu dedim zorla biraz kendini daha 2:45 oldu dedim yeter gözlerim patlayacak uyuyayım yarın kalkamayacağım.Lavaboya gittim sonra benim yiğenlerin ranzasına yattım üst tarafa.Tavanla aramda bir kulaç falan mesafe var.O gece de bir sıcak ki boğuluyor insan.Offf dedim üstümden nevresimi atıyorum tam o sırada oda bir anda aydınlandı noluyo lan dedim kendi kendime ardından bir patlama gibi birşey oldu sanki o hızla benim burnum tavana çarptı daha doğrusu çarpmış binadan ininnce farkettim neyse sanki elekten birşey eler gibi sallanıyor sallanıyor vuruyor sallanıyor sallanıyor vuruyor.Üst taraftan ilk vuruşla tavana çarptım sonra sallanırken yere düştüm.Altımda yiğen vardı o nasıl olduysa uyanmamış,yere düştüm ben yere kapandım ama ben dedim kesin kıyamet kopuyor elim ayağım kesildi.Sonra her vuruşta şangır şungur pencereler yıkılıyor sanki meğer binalar yıkılıyormuş sonra boyle bir ara sanki yavaşladı gibi oldu sonra bir anda gene alevlendi şangır etti kardrop devrildi kapının üstüne kapının camları kırıldı benim yiğen uyandı başladı çığlık atmaya ben de elimi uzattım pijamasından yakaladım allah ne verdiyse çektim çocugu ama inanın elimi uzattım tutamıyorum sanki yatak bir o köşeye bir bu köşeye vuruyor anca 4-5 sn sonra tutabilidim.direk yiğenin üzerine kapandım hala nasıl titrediğini hatırlıyorum çocuğun altımda sanki iliklerine işlemiş korku ama ben hala ne olduğunun farkında değilim.İçimden şehadet getiriyorum durmadan.Sonra durdu ama her taraf kapkaranlık oldu inanın 1 mm önümü göremiyorum her taraftan alarm sesleri geliyor sonra eniştem ismimi söyledi onu hatırlıyorum böyle ağlamaklı bir sesle cevap verdim birşeyiniz var mı dedi yok dedim enişte,enişte ne oldu dedim bu neydi böyle,deprem oldu dedi.İnanın o ana kadar deprem olduğunu hiç düşünmedim.sonra beni bir titreme aldı , benim yiğen de çığlık çığlığa ağlıyor diğeri ablamla birlikte yatıyordu eniştem de salonda.Ayağa kalkmaya çalıştım ama sanki yer yerinden kayıyor sanki hala deprem oluyor sanıyorum.Yatağa tutuna tutuna kalktım kapıya doğru yürüdüm orda camlara bastığımı farkettim.Hemen geri adım attım ayağımın altına cam kırıkları girdi allaha şükür ki büyük birşey değildi ama ayağımın altını serpelerken bir parça cam tam baş parmağıma girdi o acıyla bir küfür basdım,sonra eniştem çakmak çaktı kardropla kapının arasından baktım şöyle bir sonra hemen nevresimi aldım top yaptım yastığı aldım cam kırıklarının üstüne attıım sürüne sürüne o boşluktan yiğeni çıkardım enişteme verdim sonra sırt üstü ben geçtim.Eniştem ilk ablama sormuş bağırarak iyi misiniz diye o da biz iyiyiz sen Canerlere bak demiş.Neyse çakmak ateşiyle merdivenleri iniyoruz merdivenin mermerleri çatlamış bazısı dökülmüş sağa sola çarpa çarpa indik.Tam apartmandan çıktık her taraf oyle toz kokuyor ki boğulacağım sanki.Sonra bir kadın sesi Esrammmmmmmmmm Esrammmmmmmm diye.Kadın inmiş alt katların birinde kızı kalıyormuş bina yarıya kadar yıkılmış kkurtulmuşlar fakat kızı ve torunları altında kalmış enkazın.Neyse sabah babamlar geldi bizi almaya Akyazı 4.5 saatte gittik ki bu yol 30kmlik bir mesafe.O gün Akyazı'ya gitmeden bir adapazarı turu attık kuzey terminalie tarafına falan da gittik hala gözümün önünde şu kare var bir yaşlı adam 60lı yaşlarda böyle 3-4 katlı bir bina amcacağızın elinde balyoz var kuzularımmmmm yavrularımmmmm diyerek enkaza vuruyor.O günden beri biri şaka maksatlı yatağı sallasa sanki ölüyorum bir daha diriliyorum.Piskolojik sorunlarım var bunları biliyorum ama elimden birşey gelmiyor,piskoloğa da gittim ama fayda etmedi.Sabaha kadar gördüklerimi sizinle paylaşmadım çünkü o kadar acıklı şeyler gördüm,insanların birbirine ihtiyaç duyduğu o dakikaları gördüm ve size anlatarak belki de sizin de yaşadığınız acıyı, yani köz olan o ateş parçasını, yeniden alevlendirmek istemiyorum.
    Yaşayan bilir,gören bilir.Sadece bu yazıyı okuyan arkadaşlardan birşey rica ediyorum sakın ama sakın depremi bir sallantı,bir enerji boşalması ne bileyim böyle çok doğal birşey gibi görmeyin.Küçümsemeyin.Hazırlıklı olun,Allah korusun sizin de başınıza gelirse bunun ne kadar vahim,ne kadar acıklı bir durum olduğunu anlarsınız.Ben en iyi arkadaşımı,yıllarımızı beraber geçirdiğim,nerdeyse ailemden çok zaman geçirdiğim,yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen arkadaşımı,can dostumu,kardeşimi bir para düşkünü mütahid yüzünden toprağa verdim.O ve aliesi olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti.Ve yargı organlarımız bu şahsiyeti yıllarca yargıladı ve cüzzi bir meblag karşılığı saldı.Ben o anda hukukun da devletin de ne bileyim böyle toplumsal kurumların kağıt üzerinde olduğunu anladım.Ben sadece ülkemi sevme kararı aldım,ne sağcıyım ne solcuyum.Ne radikal ne ılımlı,ben Türkiye Cumhuriyeti'de yaşayan ülkesini toprağını bayrağını,milletini;abaza,laz, kürt,çerkez demeden seven ve kimsenin beyni üzerinden kimsenin düşüncelerinin maşalığını yapmadan seven birisiyim.Gerçekten birgün -Allah korusun- başınıza böyle birşey geldiğnde yaptığınız kavgaların,tartışmaların boş olduğunu anlarsınız.Ama önemli olan yetirmeden,edinmek o yüzden kimseyi görüşü ne olursa olsun yadırgamayın veyahut kendi görüşlerinize sahip çıkın.Kimsenin beyniyle yönetilmeyin kendinize ait,özgün fikirleriniz olsun

• Allah bir daha yaşatmasın. Ankara'da bile inanılmaz hissetmiştik sarsıntıyı. Düşünmek bile istemiyorum İstanbul'u, Kocaeli'yi, Adapazarını
  • quote:

Orjinalden alıntı: hashus1099

deprem anında boşalan enerji nedeniyle olduğu söyleniyordu ı ışığın
    kuzenim istanbul bahçelievler'de idi. depremden 15 gün önce ben de ordaydım, 10 gün önce de kayseriye taşınmıştık yeşilyurttan, şans işte.
    o gece yıldızlar çok belirginmiş. 6. katta balkonda otururken havada yırtık gibi birşey olmuş sonra da deprem.

İzmit-Yahyakaptan da oturuyordum o sene
    Gece havada kırmızı-turuncu tonunda garip bulut yada gaz gibi birşeyler vardı.Deprem sonrası deprem anında dışarıyı iyi görenler binaların bayağı bir esnediğini söylüyorlar.Bayağı kötü bir tecrübeydi.Yahyakaptan sapasağlamdı.Babam mesleği sebebiyle Gölcük Donanma Komutanlığı ile bölgeye yardıma gittiğinde Gölcük de he tarafın enkaz,ceset ve dayanılmaz bir ceset kokusu olduğunu söylüyor.Değirmendere sular altında...Neyse daha çok şey varda kısaca Allah kimseye göstermesin birdaha.

• Şöyle bir video var ama 17 Ağustos mu bilemiyorum

http://www.youtube.com/watch?v=OxagWFBJO9c
  • 2. verilen videodaki yorum süper bence.. " Bu binada gitmiş yeni yapılıyordu bak " Yani bu mütehattitlerin önceden yaptığı evlerle alakası yok. Yeni evleri de öncekiler kadar dayanıksız.. Sıradan.. Basit..
  • Rabbim sana sığınıyoruz..Böyle bir acıyı bir daha yaşatma bize..

''Sesimi duyan var mı'' haykırışlarını duydukça gözlerim yaşlarla dolar..

Ne zor günlerdi..Kimleri kaybettik geriye acıları kaldı..

Allah gani gani rahmet eylesin..

• 99 ve 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesinin sitesinde deprem anının kayıtları vardı. Pek çok defa izlediğimi hatırlıyorum. Sonra nedense tüm görüntüler kayboldu.

Hatta depremden hemen önce görüldüğü söylenen alev topu ya da şimşek vs gibi ışımalar dahi güvenlik kameralarında görülüyordu.

Tv'lerin arşivlerinde kesin vardır. Ama sanki bir emirle yasaklanmış gibi. Bahane hazır halkın psikolojisi bozulur!

Ama unutturmak, yokmuş gibi yapmak, kafayı kuma gömmek işe yaramıyor, yaramaz. Psikolojisinin bozulmasından korktuğunuz halk kalacak yine çürük, kaçak , denetimsiz binaların altında bir sonraki depremde .

Bu kurbanlık koyuna kesilmeden önce bıçağı göstermemek gibi bir şey. Hayvan huysuzlanmasın ki birilerinin dalgasına taş atılmasın. Rantlar kesilmesin, arsalar talanlar ihaleler kiralar haksız kazançlar ortaya saçılmasın.

Ama bıçağı göstermesinizde gözlerini bağladığınız halk hissediyor. Kaçış yok yeni depremler olacak ve kurbanlar kesilecek !

• bide sallanırken hatır hutur sesler geliyodu çok kötü bişey kaçsan kaçamazsın saklancak yerinde yok geriye sadece dua etmek kalıyor
  • Allah böyle felaketleri hiçbirimize bidaha yaşatmasın kardeşim.

quote:

Orjinalden alıntı: PrinceOfPersia

2000 össye girecektim,o günler de Sed dershanesinin sınıf belirleme sınavlarına yakın bir gündü.Ben Akyazı'da oturuyordum,hafta içi hergün dershane vardı.Yorulmamak için ablamlarda kalıyordum bir süreliğine.Ev de bilenler bilir yenicaminin tam sol çaprazındaki apartmanlardan biriydi.O gece ders çalışıyordum 2'de yatarım dedim sonra biraz daha ders çalışayım dedim 2:30 oldu dedim zorla biraz kendini daha 2:45 oldu dedim yeter gözlerim patlayacak uyuyayım yarın kalkamayacağım.Lavaboya gittim sonra benim yiğenlerin ranzasına yattım üst tarafa.Tavanla aramda bir kulaç falan mesafe var.O gece de bir sıcak ki boğuluyor insan.Offf dedim üstümden nevresimi atıyorum tam o sırada oda bir anda aydınlandı noluyo lan dedim kendi kendime ardından bir patlama gibi birşey oldu sanki o hızla benim burnum tavana çarptı daha doğrusu çarpmış binadan ininnce farkettim neyse sanki elekten birşey eler gibi sallanıyor sallanıyor vuruyor sallanıyor sallanıyor vuruyor.Üst taraftan ilk vuruşla tavana çarptım sonra sallanırken yere düştüm.Altımda yiğen vardı o nasıl olduysa uyanmamış,yere düştüm ben yere kapandım ama ben dedim kesin kıyamet kopuyor elim ayağım kesildi.Sonra her vuruşta şangır şungur pencereler yıkılıyor sanki meğer binalar yıkılıyormuş sonra boyle bir ara sanki yavaşladı gibi oldu sonra bir anda gene alevlendi şangır etti kardrop devrildi kapının üstüne kapının camları kırıldı benim yiğen uyandı başladı çığlık atmaya ben de elimi uzattım pijamasından yakaladım allah ne verdiyse çektim çocugu ama inanın elimi uzattım tutamıyorum sanki yatak bir o köşeye bir bu köşeye vuruyor anca 4-5 sn sonra tutabilidim.direk yiğenin üzerine kapandım hala nasıl titrediğini hatırlıyorum çocuğun altımda sanki iliklerine işlemiş korku ama ben hala ne olduğunun farkında değilim.İçimden şehadet getiriyorum durmadan.Sonra durdu ama her taraf kapkaranlık oldu inanın 1 mm önümü göremiyorum her taraftan alarm sesleri geliyor sonra eniştem ismimi söyledi onu hatırlıyorum böyle ağlamaklı bir sesle cevap verdim birşeyiniz var mı dedi yok dedim enişte,enişte ne oldu dedim bu neydi böyle,deprem oldu dedi.İnanın o ana kadar deprem olduğunu hiç düşünmedim.sonra beni bir titreme aldı , benim yiğen de çığlık çığlığa ağlıyor diğeri ablamla birlikte yatıyordu eniştem de salonda.Ayağa kalkmaya çalıştım ama sanki yer yerinden kayıyor sanki hala deprem oluyor sanıyorum.Yatağa tutuna tutuna kalktım kapıya doğru yürüdüm orda camlara bastığımı farkettim.Hemen geri adım attım ayağımın altına cam kırıkları girdi allaha şükür ki büyük birşey değildi ama ayağımın altını serpelerken bir parça cam tam baş parmağıma girdi o acıyla bir küfür basdım,sonra eniştem çakmak çaktı kardropla kapının arasından baktım şöyle bir sonra hemen nevresimi aldım top yaptım yastığı aldım cam kırıklarının üstüne attıım sürüne sürüne o boşluktan yiğeni çıkardım enişteme verdim sonra sırt üstü ben geçtim.Eniştem ilk ablama sormuş bağırarak iyi misiniz diye o da biz iyiyiz sen Canerlere bak demiş.Neyse çakmak ateşiyle merdivenleri iniyoruz merdivenin mermerleri çatlamış bazısı dökülmüş sağa sola çarpa çarpa indik.Tam apartmandan çıktık her taraf oyle toz kokuyor ki boğulacağım sanki.Sonra bir kadın sesi Esrammmmmmmmmm Esrammmmmmmm diye.Kadın inmiş alt katların birinde kızı kalıyormuş bina yarıya kadar yıkılmış kkurtulmuşlar fakat kızı ve torunları altında kalmış enkazın.Neyse sabah babamlar geldi bizi almaya Akyazı 4.5 saatte gittik ki bu yol 30kmlik bir mesafe.O gün Akyazı'ya gitmeden bir adapazarı turu attık kuzey terminalie tarafına falan da gittik hala gözümün önünde şu kare var bir yaşlı adam 60lı yaşlarda böyle 3-4 katlı bir bina amcacağızın elinde balyoz var kuzularımmmmm yavrularımmmmm diyerek enkaza vuruyor.O günden beri biri şaka maksatlı yatağı sallasa sanki ölüyorum bir daha diriliyorum.Piskolojik sorunlarım var bunları biliyorum ama elimden birşey gelmiyor,piskoloğa da gittim ama fayda etmedi.Sabaha kadar gördüklerimi sizinle paylaşmadım çünkü o kadar acıklı şeyler gördüm,insanların birbirine ihtiyaç duyduğu o dakikaları gördüm ve size anlatarak belki de sizin de yaşadığınız acıyı, yani köz olan o ateş parçasını, yeniden alevlendirmek istemiyorum.
    Yaşayan bilir,gören bilir.Sadece bu yazıyı okuyan arkadaşlardan birşey rica ediyorum sakın ama sakın depremi bir sallantı,bir enerji boşalması ne bileyim böyle çok doğal birşey gibi görmeyin.Küçümsemeyin.Hazırlıklı olun,Allah korusun sizin de başınıza gelirse bunun ne kadar vahim,ne kadar acıklı bir durum olduğunu anlarsınız.Ben en iyi arkadaşımı,yıllarımızı beraber geçirdiğim,nerdeyse ailemden çok zaman geçirdiğim,yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen arkadaşımı,can dostumu,kardeşimi bir para düşkünü mütahid yüzünden toprağa verdim.O ve aliesi olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetti.Ve yargı organlarımız bu şahsiyeti yıllarca yargıladı ve cüzzi bir meblag karşılığı saldı.Ben o anda hukukun da devletin de ne bileyim böyle toplumsal kurumların kağıt üzerinde olduğunu anladım.Ben sadece ülkemi sevme kararı aldım,ne sağcıyım ne solcuyum.Ne radikal ne ılımlı,ben Türkiye Cumhuriyeti'de yaşayan ülkesini toprağını bayrağını,milletini;abaza,laz, kürt,çerkez demeden seven ve kimsenin beyni üzerinden kimsenin düşüncelerinin maşalığını yapmadan seven birisiyim.Gerçekten birgün -Allah korusun- başınıza böyle birşey geldiğnde yaptığınız kavgaların,tartışmaların boş olduğunu anlarsınız.Ama önemli olan yetirmeden,edinmek o yüzden kimseyi görüşü ne olursa olsun yadırgamayın veyahut kendi görüşlerinize sahip çıkın.Kimsenin beyniyle yönetilmeyin kendinize ait,özgün fikirleriniz olsun

• quote:

Orjinalden alıntı: GRONHOLM

Allah böyle felaketleri hiçbirimize bidaha yaşatmasın kardeşim.

quote:

Orjinalden alıntı: PrinceOfPersia

2000 össye girecektim,o günler de Sed dershanesinin sınıf belirleme sınavlarına yakın bir gündü.Ben Akyazı'da oturuyordum,hafta içi hergün dershane vardı.Yorulmamak için ablamlarda kalıyordum bir süreliğine.Ev de bilenler bilir yenicaminin tam sol çaprazındaki apartmanlardan biriydi.O gece ders çalışıyordum 2'de yatarım dedim sonra biraz daha ders çalışayım dedim 2:30 oldu dedim zorla biraz kendini daha 2:45 oldu dedim yeter gözlerim patlayacak uyuyayım yarın kalkamayacağım.Lavaboya gittim sonra benim yiğenlerin ranzasına yattım üst tarafa.Tavanla aramda bir kulaç falan mesafe var.O gece de bir sıcak ki boğuluyor insan.Offf dedim üstümden nevresimi atıyorum tam o sırada oda bir anda aydınlandı noluyo lan dedim kendi kendime ardından bir patlama gibi birşey oldu sanki o hızla benim burnum tavana çarptı daha doğrusu çarpmış binadan ininnce farkettim neyse sanki elekten birşey eler gibi sallanıyor sallanıyor vuruyor sallanıyor sallanıyor vuruyor.Üst taraftan ilk vuruşla tavana çarptım sonra sallanırken yere düştüm.Altımda yiğen vardı o nasıl olduysa uyanmamış,yere düştüm ben yere kapandım ama ben dedim kesin kıyamet kopuyor elim ayağım kesildi.Sonra her vuruşta şangır şungur pencereler yıkılıyor sanki meğer binalar yıkılıyormuş sonra boyle bir ara sanki yavaşladı gibi oldu sonra bir anda gene alevlendi şangır etti kardrop devrildi kapının üstüne kapının camları kırıldı benim yiğen uyandı başladı çığlık atmaya ben de elimi uzattım pijamasından yakaladım allah ne verdiyse çektim çocugu ama inanın elimi uzattım tutamıyorum sanki yatak bir o köşeye bir bu köşeye vuruyor anca 4-5 sn sonra tutabilidim.direk yiğenin üzerine kapandım hala nasıl titrediğini hatırlıyorum çocuğun altımda sanki iliklerine işlemiş korku ama ben hala ne olduğunun farkında değilim.İçimden şehadet getiriyorum durmadan.Sonra durdu ama her taraf kapkaranlık oldu inanın 1 mm önümü göremiyorum her taraftan alarm sesleri geliyor sonra eniştem ismimi söyledi onu hatırlıyorum böyle ağlamaklı bir sesle cevap verdim birşeyiniz var mı dedi yok dedim enişte,enişte ne oldu dedim bu neydi böyle,deprem oldu dedi.İnanın o ana kadar deprem olduğunu hiç düşünmedim.sonra beni bir titreme aldı , benim yiğen de çığlık çığlığa ağlıyor diğeri ablamla birlikte yatıyordu eniştem de salonda.Ayağa kalkmaya çalıştım ama sanki yer yerinden kayıyor sanki hala deprem oluyor sanıyorum.Yatağa tutuna tutuna kalktım kapıya doğru yürüdüm orda camlara bastığımı farkettim.Hemen geri adım attım ayağımın altına cam kırıkları girdi allaha şükür ki büyük birşey değildi ama ayağımın altını serpelerken bir parça cam tam baş parmağıma girdi o acıyla bir küfür basdım,sonra eniştem çakmak çaktı kardropla kapının arasından baktım şöyle bir sonra hemen nevresimi aldım top yaptım yastığı aldım cam kırıklarının üstüne attıım sürüne sürüne o boşluktan yiğeni çıkardım enişteme verdim sonra sırt üstü ben geçtim.Eniştem ilk ablama sormuş bağırarak iyi misiniz diye o da biz iyiyiz sen Canerlere bak demiş.Neyse çakmak ateşiyle merdivenleri iniyoruz merdivenin mermerleri çatlamış bazısı dökülmüş sağa sola çarpa çarpa indik.Tam apartmandan çıktık her taraf oyle toz kokuyor ki boğulacağım sanki.Sonra bir kadın sesi Esrammmmmmmmmm Esrammmmmmmm diye.Kadın inmiş alt katların birinde kızı kalıyormuş bina yarıya kadar yıkılmış kkurtulmuşlar fakat kızı ve torunları altında kalmış enkazın.Neyse sabah babamlar geldi bizi almaya Akyazı 4.5 saatte gittik ki bu yol 30kmlik bir mesafe.O gün Akyazı'ya gitmeden bir adapazarı turu attık kuzey terminalie tarafına falan da gittik hala gözümün önünde şu kare var bir yaşlı adam 60lı yaşlarda böyle 3-4 katlı bir bina amcacağızın elinde balyoz var kuzularımmmmm yavrularımmmmm diyerek enkaza vuruyor.O günden beri biri şaka maksatlı yatağı sallasa sanki ölüyorum bir daha diriliyorum.Piskolojik sorunlarım var bunları biliyorum ama elimden birşey gelmiyor,piskoloğa da gittim ama fayda etmedi.Sabaha kadar gördüklerimi sizinle paylaşmadım çünkü o kadar acıklı şeyler gördüm,insanların birbirine ihtiyaç duyduğu o dakikaları gördüm ve size anlatarak belki de sizin de yaşadığınız acıyı, yani köz olan o ateş parçasını, yeniden alevlendirmek istemiyorum.

Amin kardeşim,binlerce kere amin

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.