Şimdi Ara

144 Hz monitör için 144+ FPS almak mı lazım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
4.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kimi oyunlarda 100 FPS altı kimisinde de üstü görüntü almaktayım. FreeSync 144Hz monitör düşünüyorum ama FPS oranım o civara çıkmadığından gereksiz mi olur?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 144hz nin çokta bir getirisi yok aslında oynayan 60hz ile de oynar arasında ki fark gözle fark edilmiyor ahım şahım bişi yok zaten.. 1ms 75 hz bir monitör her konuda işinizi görür hocam
  • Mr.Unstoppable kullanıcısına yanıt
    daha önce 144hz kullanmadığın nereden belli..

oyunun grafik motoruna göre değişiyor, genel olarak 130fps'nin altına düşmediği sürece rahatsız etmiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 60 hz ile 144 hz arasında dağlar kadar fark vardır.
  • 60hz ile 144hz farkedermi çok tartışmalı bir konudur. Ekşi sözlüktede bu konuda başlık açılmış ve tartışma epey uzamıştı. Bende kendi tecrübelerime dayanarak yorum yapayım.

İnsan gözünün animasyonu atlamasız algılama sınırı saniyede 24 resimdir. En başarılı aksiyon filmleri bile 24 fps olarak tasarlanır. Oyundada bu sınır geçerli. Ne olursa olsun 24 fps nin altına düşmemeli yoksa görüntünün hareketli olmadığını tek tek resimlerin arka arkaya eklendiğini hissedersin. Ama 144hz bir işe yaramaz demek değildir. Yarar. Ama doğru koşullar sağlandığında...

Misal 60 hz normal bir lcd/led monitörün var. Bu ekrana saniyede 60 resim basılabilir demek. Oynadığın oyunda ekran kartın gpu'un 60 fps nin üstüne çıkabiliyorsa ve oyun ayarlarında vsync kapalı ise monitörün basamıyacağı resim hızı oluşur ve animasyonda kırılmalar oluşur. Bunu kimse istemez peki çözüm ne ? VSYNC, ekran kartlarının farklı (nvidia fast sync, amd geliştirilmiş senkronizasyon) vsync metodları, amd freesync, nvidia gsync. Monitörün ve ekran kartın uyumlu ise freesync ve gsync işe yarıyor ama hem pahalı birinin iyi monitörü birinin iyi ekran kartı pahalı yada yok. AMD uzun süredir driver çıkardıkça freesync buglarını düzeltip duruyor hala o teknoloji oturmadı. O nedenle freesync'i geçiyorum. GSYNC'ide pahalı monitör fiyatları nedeniyle geçiyorum.

60 hz yada 144 hz monitörlerde animasyonda kırılma olmaması için vsync açılıyor mu ? Evet. 60 hz se 60 fps 144hz ise 144 fps gerekiyor. Ekran kartı ve oyun o sırada hz'i karşılayan fps yi verebiliyorsa senkron sağlanıyor animasyon yağ gibi akıyor. Ama 60hz monitör vsync'de 55 hz'e düşersen 144 hz monitör vsync te 130 fps ye düşersen senkron bozulduğu için atlama takılma stuttering oluyor. Sende 144 ten 130 a düştü mü yada 60 dan 50 ye düştü mü çok fark ediyor diyorsun. (Bu kimseye laf atma değildir. Sadece açıklamadır). Misal benim ekran kartım farcry5 te yer yer 55 fps'ye düşüyor. Oyun içinde monitörün desteklediği 50hz'i seçebiliyorum. Benim rx 470'te monitör 50hz'e alınınca oyun 60hz den sürekli ve akıcı çalışıyor. 144hz iyidir hoştur ama oyun+gpu+işlemci bütünü minimum 144 fps verebilecekse iyidir.

• Watch Dogs

PUBG

CoD WW2

Fallout 4 dış mekan

İç mekan

• LGR9 kullanıcısına yanıt
    Online oyun değilde.. Call of duty gibi yada complicated oyunları 4K plazmaya bağlı oynadığım için 144 hz ye gerek duymuyorum kardeş o yüzden belli evet :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yine 24 fps geyiği yapılmış olmazsa olmazzz.

144 fps farkediyor kardeşim grafikler akıyor 60 fps deki hissedilen yavaşlık rahatsızlık vermeye başlıyor.

144 fps bir yana imkanım olsa gözlerimle 240 fps yi de görmek isterdim
  • ps3 ve xbox 360 olduğu gibi oyun makinesi. tamamen bu işe özelleşmiş cihazlar. ikiside gta 5'i çalıştırıyor ve oynanabilirlik gayet güzel görünüyor. sen pc de 144 ten 130 a yada 60 fps'den 50 ye düşünce aaa yamuldu diyorsun ve haklısında. ps4 te de gta 5 yer yer 20 fps lere düşüyor ama okadar senkron animasyon veriyorki (oyun makinesi tek cihaza optimizasyon farkı) rahatsız etmiyor
    oyuncuyu ve ps4 deli gibi satıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_fbYyMq4cGU

bu arada donanım olarak daha zayıf olan xbox 360 gta'da ps3'ü tokatlıyor. yer yer 20 fps lere düşüyor ama oyun gayet oynanabilir. aynısı pc de olsun oynanmaz dersin...................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 22 Haziran 2018; 23:58:16 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.