Şimdi Ara

12 volt akü şarj voltajı ne olmalıdır? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
61
Cevap
6
Favori
122.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • anladım hocam. ben regülatör girişine 12 volt verdim ama regülatör ayarlı ve 38 volta kadar ayarlanabiliyor. hem boost hem buck converter olduğu için regülatöre 12 volt verip regülatör çıkışını 14.4 volta ayarlamanın yeterli olduğunu düşündüm. akımı da 1 amperle sınırladım. ama akü baya bi ölü. boştaki gerilimi 9 voltlarda. ondan da oluyor olabilir. yanlış mıyım acaba bilmiyorum.
  • Ben durumu yanlış anlamışım,,, 12v akü sarj devresi sandım..

akü şarjı hakkında söylediklerim hemen hemen doğru.

Regülatörde boost özelliği varsa,, 14 volta çıkışını ayarlayın, akım 1a dan fazla olmasın,, bağlayıp durumu gözlemleyin..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: IItwentysixII

Aküler için genel olarak üzerinde yazan voltajın 1.2 katı max şarj voltajını; 1.1 katı da sürekli çevrimli kullanım olarak hesaplanır. 12;V bir akü için 12x1.2= 14.4V max şarj voltajı, 12x1.1=13,2V sirkülasyon modu anlamına gelir. Yani siz bu aküyü akım sınırlamak şartıyla 14.4V ile şarj edersiniz, şarj işlemi bitiminde akünün kendi kendini bitirmemesi için 13,2V gerilim ile takviyede tutarsınız. Akü 14.4Volta ulaştığında şarj işlemi tamamlanmıştır, bundan sonra ise cycle modda devamlılık sağlanır.
    Fotoğraf makinemin bataryası 12v 2200mah 26.4Wh. Adaptörü ise 14.5v 850ma. Dediğiniz gibi arada x1.2 fark var. Sorun şu ki elimde adaptör yok. Bir tane uydurmam gerekiyor. Laptop adaptörünün çıkışını buck converter ile 14.4v'a indirsem ve akımıda 1a ile sınırlasam nasıl bir sonuç alırım? Bataryaya ve makineye zarar verir miyim?

12 volt akü şarj voltajı ne olmalıdır?

• passenger2019 kullanıcısına yanıt
    Bir adet 7815 , 7815 çıkışınada 1 adet diyot ,, 14.2v verir,, 7815 e ufak bir aleminyum soğutucu bağlayın, yinede ısınma fazla olursa, bir adet daha 7815 paralel, fakat çıkışlar drek birlesmeyecek, bir adet diyot daha diğer 7815 çıkışına, 7815 lerden çıkan diyotlarin çıkışıda yazıcı girişinde birleşecek ,,

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Bir adet 7815 , 7815 çıkışınada 1 adet diyot ,, 14.2v verir,, 7815 e ufak bir aleminyum soğutucu bağlayın, yinede ısınma fazla olursa, bir adet daha 7815 paralel, fakat çıkışlar drek birlesmeyecek, bir adet diyot daha diğer 7815 çıkışına, 7815 lerden çıkan diyotlarin çıkışıda yazıcı girişinde birleşecek ,,
    Teşekkürler. Deneyeceğim.

• passenger2019 kullanıcısına yanıt
    Yalnız akünün sürekli şarjda kalma durumu olacaksa voltajı 13,5 ila 13,8 arasında ayarlamanız akünün ömrü için daha uygundur. Daha yüksek voltajlarda akü sürekli aşırı şarjlı kalacağı için yıpranacaktır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • araç akümü imax b6 akü batarya şarj aleti ile şarj ediyorum
    19v 3.5A laptop adaptörüne bağladım
    pb moda alıyorum bu kurşunun simgesi oluyor akümüz de kurşun içeriyor zaten
    6 cell seçiyorum, 6 hücre demek bu 12v araba aküleri 6 hücreli
    bu modda yaklaşık 14.7 volt veriyor şarj sırasında
    aküm 72 amper olduğu için 20 de birini yani 3.5 amperi seçiyorum
    60 ah aküler için 3A öneriliyor
    belli bir süre şarjdan sonra amper değeri 0.1 den artarak belli amper seviyesine gelerek dalgalı akım veriyor umarım doğru tarif etmişimdir

bu şekilde şarj ediyorum
    max dolu olunca 12.6 olmalı diye biliyorum
    çinden ufak voltmetre oldım aküyü onunla da ölçebiliyorum
    36 volta kadar ölçüyor galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GEÇBATAN -- 14 Şubat 2019; 7:34:21 >

• quote:

Orijinalden alıntı: GEÇBATAN

araç akümü imax b6 akü batarya şarj aleti ile şarj ediyorum
    19v 3.5A laptop adaptörüne bağladım
    pb moda alıyorum bu kurşunun simgesi oluyor akümüz de kurşun içeriyor zaten
    6 cell seçiyorum, 6 hücre demek bu 12v araba aküleri 6 hücreli
    bu modda yaklaşık 14.7 volt veriyor şarj sırasında
    aküm 72 amper olduğu için 20 de birini yani 3.5 amperi seçiyorum
    60 ah aküler için 3A öneriliyor
    belli bir süre şarjdan sonra amper değeri 0.1 den artarak belli amper seviyesine gelerek dalgalı akım veriyor umarım doğru tarif etmişimdir

bu şekilde şarj ediyorum
    max dolu olunca 12.6 olmalı diye biliyorum
    çinden ufak voltmetre oldım aküyü onunla da ölçebiliyorum
    36 volta kadar ölçüyor galiba

Bende de var bu cihazdan, ni-mh, ni-cd, li-on ve akü şarj ettim. Hatta bir defa 100 amper arac aküsünü şarj ettim ama akü tamamen boş değildi. Sonuçlarından memnunum.. Bu cihazda sarj anlaminda yok yok. Birden fazla cihaz biriktirmektense bu hepsine yetiyor.

• Merhabalar benim arabamda Fiamm 100Ah akü var,akü tahmini %75 dolum var bu aküyu 14v/3.8a 45watt Tv adaptörüiyle tam sarj ede bilirmiyim?

AZERBAYCAN-dan Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi said466 -- 17 Şubat 2019; 5:3:50 >
  • said466 S kullanıcısına yanıt
    Gündüz hiçbir şey çalıştırmadan, 30dk 1 saat gezmek daha uygun, akü şarj olur bu durumda,, 5-10 A ile belki daha güçlü.

durumu bilmiyorum ama aküyü al eve götür, 14v a bağla, araca geri götür,, marşa bastığınız anda evdeki 2-3 saatlik şarj gidecektir 2-3sn de,,
    Gece park edince herşeyi kapatın, 1-2 dk çalışsın , fan dönüyorsa oda dursun,, akü az bi nefes alır, diğer güne iyi olur,

• Bu iş malisert abimizin işi
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Cevabiniz icin teşekürler
    Ben gunde 5-6 km yol yapiyorum haftada bir 30 km giderim o kadar,aracin panelimde 12.4 volt canimi sıkıyor ben bunu nasil tam sarj ede bilirim ki marşta sarj gitmesin, onerdiyiniz bir cihaz varmi?
    Aliexpress den bunu almayı düşündüm iş yaparmi yoka tv adaptoru gibimi olur
    AZN 25.10| FGHGF 12 V 5A Motosiklet Araba pil şarj cihazı Maintainer & Desulfator akıllı pil şarj cihazı, Darbe Onarım Şarj lcd ekran
    https://s.click.aliexpress.com/e/brRIgCGu

• said466 S kullanıcısına yanıt
    Adaptör gibi değil tabi, voltaj akım sıcaklık koruma ,, akü Max şarj olursa kesme gibi özellikler var diye yazıyor..

Araç çalışırken , sistemdeki voltajı 14v ,, 14.4v arası görmeniz gerekir,,, fan veya far açılınca 13.8 lere düşer...

Araç stop edince, akü voltajı 12.5v a düşer,,, bir gün sonra marşa basmadan önce 12v bile görülebilir,, marşa basınca araç çalışınca ,, 14v a sabitlenir,,,,

Elinizde adaptör varken, kendiniz kontrollü sarj yapın, cihaz almayın >>>

14v dc adaptörüm var dediniz,, kontrol ederek şarj yaparım derseniz, aklınızda kalmasın , sarj edin..
    14v verdiğine emin olun, DC olduğuna emin olun,,
    İlk sarjda akımı ölçün ,, voltajı ölçün not edin,,
    1 saat sonra akımı ölçün, voltajı ölçün not edin,,
    Voltaj sarj olurken 14.4 v un üstüne çıkmasın veya 14.4v üzeri adaptör ile şarj etmeyin..
    Akım düştükçe şarj oluyor demektir,, bu sırada ufak ufak voltaj yükselir,,,
    Akım, 0.30A lara veya 30mA ya düşünce, akü sarj olmuş demektir...

Not : akım ve voltaj ölçerken mutlaka doğru bağlantıya dikkat ediniz, ,,, akım kademesinde voltaj ölçtüğünüz anda ölçü aleti anında bozulur veya sigorta atar...

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Adaptör gibi değil tabi, voltaj akım sıcaklık koruma ,, akü Max şarj olursa kesme gibi özellikler var diye yazıyor..

Araç çalışırken , sistemdeki voltajı 14v ,, 14.4v arası görmeniz gerekir,,, fan veya far açılınca 13.8 lere düşer...

Araç stop edince, akü voltajı 12.5v a düşer,,, bir gün sonra marşa basmadan önce 12v bile görülebilir,, marşa basınca araç çalışınca ,, 14v a sabitlenir,,,,

Elinizde adaptör varken, kendiniz kontrollü sarj yapın, cihaz almayın >>>

14v dc adaptörüm var dediniz,, kontrol ederek şarj yaparım derseniz, aklınızda kalmasın , sarj edin..
    14v verdiğine emin olun, DC olduğuna emin olun,,
    İlk sarjda akımı ölçün ,, voltajı ölçün not edin,,
    1 saat sonra akımı ölçün, voltajı ölçün not edin,,
    Voltaj sarj olurken 14.4 v un üstüne çıkmasın veya 14.4v üzeri adaptör ile şarj etmeyin..
    Akım düştükçe şarj oluyor demektir,, bu sırada ufak ufak voltaj yükselir,,,
    Akım, 0.30A lara veya 30mA ya düşünce, akü sarj olmuş demektir...

Not : akım ve voltaj ölçerken mutlaka doğru bağlantıya dikkat ediniz, ,,, akım kademesinde voltaj ölçtüğünüz anda ölçü aleti anında bozulur veya sigorta atar...
    Merhaba
    Aracım start stop, aküsü 69 ah
    Kamera kayıt cihazı var ve obd portundan bağlı. Porta anahtarlı bir kablo ile bağlı ve yaklaşık üç ay önce kamera araba park halindeyken de çalıştıpını fark ettim. Yanlışlıkla anahtarı kameraya devamlı güç veren konuma almışım. Böylece aküyü zayıflatmış olabilir. Şu anda park halinfeyken ölçtüğümde 12,30 volt. Ve düşük
    Elimfe aliexpresten aldığım voltaj regülatörüne modifiye yaparak bir kutuya aldım ve voltajı ve amperi ayarlayabiliyorum.

Orijinali de şu alet

Sağlıklı olarak 2,5 - 3 amper güç verebiliyor.
    Ben bu aletle akümü şarj etsem aküye veya arabaya bir sıkıntı olurmu. Aküyü çıkarmadan araba üzerinde yapmam lazım. Müsait yerim var. Ancak akü üzerindeki kapakları açmama gerek varmı. Kaynama yaparmı.
    14,4 volta ayarlayıp şarh etmeyş düşünüyorum.
    Sizin fikrinizi almak istiyorum. Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veezy -- 23 Ekim 2019; 20:6:32 >

• veezy V kullanıcısına yanıt
    Akü şarjı için gerekli bağlantıyı güvenlik önlemlerini alarak yaparsanız, aküyü sökmeden ve kapaklarını açmadan yapabilirsiniz.

Fakat benim takıldığım başka bir durum var, kamera enerjisini neden obd portundan aldınız, çok riskli. Kısa devre veya ters bir durum gerçekleşse beyne zarar verir. Obd hattı doğrudan beyinden gelir.

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Şu anahtarlı kabloyu kullanıyorum. Anahtarın bir konumunda direkt akım veriyor ve belli bir voltajın altına düşünce akımı kesiyır. Diğer konumda ise aracın kontağını açınca akım veriyor. Benim elim yanlışlıkla anahtara değmiş ve sürekli akım konumuna getirmişim. Neden bu aleti kullanıyorum derseniz çakmaklık girişini meşgul etmesin ve kablo kalabalığından kurtulmak için.
    Güvenlik önlemlerinden kastınızı açarmısınız biraz. Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi veezy -- 23 Ekim 2019; 21:49:12 >

• veezy V kullanıcısına yanıt
    Akü aracın üzerinde olacağı için kutup başı civarında olası bir kısa devre aracın kül olmasına sebep olabilir mazallah, o nedenle şarj kablonuz eksiz, iyi izoleli olmalı, kutup başına takacağınız maşalar sağlam tutmalı, araç üzerinde başka bir yere temas etmemeli. Şarj devresi ısınıyorsa aracın dışına konumlandırılmalı, akü çok uzun süre şarjda bırakılmamalı vs...
  • merhaba arkadaşlar akülü bisiklet için
    4 adet 12v 24 ah jel akü
    kısacası 48V 96ah akünün şarj adabtörü kaç volt kaç amper olmalı

• maksi09 kullanıcısına yanıt
    4 adet akü seri bağlı ise 48volt 24Ah yapar. normal şarjı için 48volt 24a eşektrikli bisiklet şarj aleti gerekir. bu aletin çıkışı 56 57 volt civarında oluyor. yok ben kendim yapacam derseniz 55 volt 2.4 amper civarı bir güç kaynağı gerekir. tavsiyem hazır şarj adaptörü almanız. 100 150tl civarıydı sanırım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • IItwentysixII kullanıcısına yanıt

İlginiz için teşekkür ederim.

Elimde 58v 2a şarj cihazı var. Çıkış voltajını ölçtüğüm de 55.2 Volt veriyor. Amperini ölçemedim

Bu cihazı uygun olur sanırım.

Not: bu cihaz ile daha önce 4X12v14ah akülerimi şarj ederek 2 yıl kullanmıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maksi09 -- 13 Ağustos 2021; 21:5:30 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.