Şimdi Ara

12 volt akü şarj voltajı ne olmalıdır? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (3 Mobil) - 1 Masaüstü3 Mobil
5 sn
61
Cevap
6
Favori
121.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Usta benim aküm 12 v ama 7.48 voltla sarj ediyorum bu normal mi yoksa 12 volt bı adeptorlemi şarj etmem gerek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Miraç bey M kullanıcısına yanıt

12v akü , 14v ile şarz olur.

6v aküler, 7.2v ile şarz olur.

• Arkadaşlar selam herkese;

Bir sorum olacak işin içinden pek çıkamadım, 2.el bir elektrikli bisiklet aldım daha önceki sahibi aküleri değiştirmiş 12v 20amper olan aküyü 40amper yapmış şuan 2adet 12v40amper aküsü var cihazın, ama eski şarj cihazı orjinal olduğu için şuanki akülere yetersiz kalırmı?

Şarj aleti bilgileri:

Model : 24v24AH

İnput : 180-230V-50/60Hz,1A

Output : 29.3VDC - 3.3 - 3.5A

• Orjinal adaptörü kullanırsanız eski aküler 12 satte şarj oluyorsa bu aküleri 24 saatte şarj eder yani sadece şarj süresi uzar bir zararı olmaz hatta daha iyi olur

• savsat2000 S kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkür ederim;

Peki 24 saat yerine 7-8 saatte doldurmak istesem nasıl bir şarj aleti önerirsin amper olarak?

• Merabalar 13.5 uygundur geneklikle 13.7- 14.2 volt arası şarj voltajı kullanılır ama 13.7 volttan sonrası aküyü yorabilir o yüzden 13.7 civarı iyidir ama akünüzü boşken şarj ediyorsanız akımı sınırlamanız gerekir akü boşken şarj edilmeye kalkınca aşırı akım çeker iç direnci düşüktür, belki uzun sürer ama düşük akımla yavaş yavaş şarj olması en doğrusudur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknomasters -- 31 Temmuz 2022; 15:32:26 >
  • teknomasters T kullanıcısına yanıt

13.7 voltaj sarjli aküyü sadece ayakta dolu tutmak icindir, tam sarj voltaji 14.4v dur.

12v akü 14.4v ile tam olarak sarj olur.

aküler uzun sure kullanilmayacaksa uzun süre max sarj da beklememesi icin 13.8v a sabitler cihaz.

• Selamlar satın alılalı 6 seneyi yaklaşık 4 ay geçmiş arabamın 72Ah'lik aküsünü bu son bir ayda uzun süre kullanmama nedeniyle iki sefer marşa basamayacak halde görünce yenisini aldım. Araca takmadan önce multimetre ile kontrol ettiğimde 12.62 V değerini gördüm. 2022, 2. çeyrek üretimli sıfır akü için bu normal bir değer midir? Aküyü arabaya indirdiğimde şarjdı vs bir sorun yaşamamak için Imax B6 cihazımla şarj akımı 3,5A'i geçmeyecek şekilde 14.4V'a kadar şarj ettim. Sıfır oto aküsünü araca takmadan bu şekilde şarj etmek gerekli ya da doğru bir uygulama mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZvAnA -- 28 Ekim 2022; 4:6:3 >
  • ZvAnA kullanıcısına yanıt

Doğrusunu yapmışsınız. Güle güle kullanın.

• ZvAnA kullanıcısına yanıt

Normal, Akü boştayken 12,7 gibi gösterir. normal degerdir, 11v a kadar kullanılır.

14.4v ile sarj edilir.

• Teşekkürler cevaplar için.

Şarjdan sonra akü bir gece bekledikten sonra boştayken artık 12,8V gösteriyordu. Bu şekilde arabaya bağladım. Sorunsuz çalıştı. 30-45 dakika da rolantide çalıştırdım. Multimetre rolantide ortalama 14.2V civarı gösteriyordu Bu sırada farlar, ses sistemi falan açık da kontrollerini yaptım. 13.6V'un altına düşmedi. Kontağı kapattıktan yarım saat sonra son kontrolümde de 13.07V değerini gördüm. Ertesi sabah da 12.78 V'da dengelenmişti.

• 12 volt akü şarj voltajı ne olmalıdır?

12 volt akü şarj voltajı ne olmalıdır?

Arkadaşlar bu akülü arabadan çıkan akü.

Bu aküyü nasıl doldurabilirim.

Kaç volt çıkışlı adaptör kullanmam gerekiyor.

Ve akünün sağlam olup olmadığını nasıl anlarım?

• yani input ve output değerleri nedir ?

amacım yazın kamplara gittiğimde telefonumu şarj edeyim yada gece seyyar lamba bağlayayım gibi portatif güç kaynağı olarak kullanmak istiyorum. bu tarz işler için yeterli bir güç kaynağı olur mu ?

uygun değerdeki bir adaptörün mesela eski bir cep telefonunun adaptörünün kablosunun ucunu soyup kutuplara bağlayarak evdeki prize takıp şarj edebilir miyim ?

• haykmayk kullanıcısına yanıt
    Standby use akünün kendi kendine boşalmamasi için uygulanan yüzdürme şarjı voktajıdır. Cyclic use ise akünün tam dolu olması için gereken voltajdır.

4.8A ise maksimum şarj akımıdır. Bunun üstüne çıkarsanız akü zarar görebilir. Normal kullanımda kapasitenin onda biri ile şarj edilir. Hızlı şarjda özel cihazla akım darbeli olarak verilerek akünün ısınması engellenir. Hızlı şarj akımını düz DC olarak verirseniz akü ısınıp zarar görecektir.
    Şarj için şu devreyi kullanabilirsiniz.

Voltaj ve akım için kullanılacak dirençlerin nasıl hesaplanacağı şemada yazıyor. Kendi akunüze göre değerleri hesaplayıp kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 3 Şubat 2023; 9:8:44 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ipli jeton kullanıcısına yanıt

dostum bu işten anlıyor olsaydım zaten yapardım bu ne allasen neyini hesaplayayım :)))

bana balık ver, balık tutmayı öğrenecek yaşı geçtim biraz :)

hangi adaptörü kullanmam gerekiyor o bilgi lazım bana

R2 direncini 270 ohm 1/4w, R3 direncini 1.2K ohm 1/4w alırsanız çıkış voltaji yaklaşık 6.8V olur işinizi görür.

R4 direnci için iki tane 1ohm 1/2W direnci paralel bağlayın. Bu durumda çıkış akımı 1A civarında olacaktır.

Devreyi lehim yapmadan elemanların bacaklarını birbirine dolayarak kurabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 5 Şubat 2023; 11:13:39 >
  • Transistörün ve lm317'nin kenardaki bacaklarını dışa doğru, orta bacağı da öne doğru bükerek birbirinden uzaklaştır.
    317'nin soldaki bacağı ile transistörün orta bacağını birbirine ekleyecekmiş gibi üst üste koy, R2'nin bacağını sıkıca dolayarak birbirine bağla. R2'nin diğer bacağını da 317'nin orta bacağına sıkıca dola. R1, R3 ve R4'un birer bacaklarını birbirine dola. Sonra R1'in boştaki bacağını transistörün sağdaki bacağına sıkıca dola. R3'ün boştaki ucunu 317'nin 1 nolu bacağına bağla. R4'ün boştaki ucunu da transistörün soldaki bacağına bağla. Ardından bağlantıları kısa devreye karşı bantla yalıtın. 317'yi, aşırı ısınmasını engellemek için ortasındaki delik yardımıyla büyükçe bir metale bağlayın. Dikkat edin orta uçla arka metal plaka içerden bağlıdır, kabloların soğutucu metale değmesine engel olun.

1N4001 diyotun çizgili taraftaki bacağını 317'nin sağdaki bacağına sıkıca dola.

Adaptörün artı ucunu diyotun boştaki ucuna bağla. Ekşi ucunu da R4 ile transistörün bağlandığı noktaya bağla.

317'nin orta bacağını akünün artı ucuna, R1, R3 ve R4'un ortak noktasına da akünün ekşi ucunu bağlayın.

İplijeton ideal olanı size iletmiş. Bunu uygulama imkanınız yok ise 7.5-7.6 V 400-450mA çıkış veren bir adaptör ile şarj edebilirsiniz. Adaptör trafolu olmasında yarar var. Bu tür adaptörlerde köprü diyotlar olur, tam doğrultma yapmaz. Bu da akü için %100 olmasa da bir nevi desülfatör görevi de üstlenecektir.

• GEÇBATAN kullanıcısına yanıt
    Bende de bu adaptörden var baya memnunum 5 yıldır kullanıyorum

ÖZELLİKLERİ

* 3 Amper 110-240 Vac. Serbest Giriş Voltajı

* 3-24 Vdc. Digital Ayarlanan Çıkış Gerilimi

* Voltaj Çıkış Aralığı 1 Vdc.

* 3x4 Matrix Mambren Tuş Takımı

* 2 Digit 7 Segment Volt Gösteren Display

* 2 Digit 7 Segment Amper Gösteren Display

* Otomatik Digital Çıkış Akım Sınırlama

* Değiştirilebilir 4 Digit Program Giriş Şifresi

* Fabrika Ayarlarına Geri Dönme Şifre Fonksiyonu

* Stand-By Bekleme Fonksiyonu

* Tuşlara Basıldığında Sesli İkaz

* Yeşil, kırmızı ve sarı fonksiyon led'leri

* Kısa Devre ve Aşırı Akımda Sesli Alarm Uyarısı

* Kısa Devre, Aşırı Akım ve Termal Koruma Devresi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ehmet38 -- 22 Ağustos 2023; 17:29:13 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Merhaba arkadaşlar 12v 9amper akü 12 v 1 amper adaptör ile şarj olurmu

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.