Şimdi Ara

12 Volt 7 Amper Kuru Akü Hakkında... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
7
Favori
96.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Kerosen

quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Aküye 12 voltluk(21W) lamba bağlayınca voltaj 4 5 volt seviyelerine iniyor. Lambayı ayrınca voltaj 9.8 e çıkıyor. Ve aküye yalnız ölçü aleti bağlı durumdayken yavaş yavaş 9.9 10.0 10.1 diyerekten 12.6 12.7 volta kadar çıkıp sabitleniyor. Ne olduğunu bir turlu çözemedim. Şarja takınca 13.3 voltta 50 mA çekiyor.

Büyük ihtimalle akünüz ölmüş.

Saygılar...

Alıntıları Göster
    Hortlatıyorum ama, Tunçmatik 1000VA ups imin aküleri sizlere ömür olduğu için 12v7Ah 2 aküye ihtiyacım var. Ne önerirsiniz ? bir de 12v 9Ah iki yeni akü koysam bir sorun olur mu veya daha çok performans alır mıyım ?

http://www.hepsiburada.com/vision-cp-12v-9ah-bakimsiz-kuru-aku-p-BD999462

teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: acemixer

Hortlatıyorum ama, Tunçmatik 1000VA ups imin aküleri sizlere ömür olduğu için 12v7Ah 2 aküye ihtiyacım var. Ne önerirsiniz ? bir de 12v 9Ah iki yeni akü koysam bir sorun olur mu veya daha çok performans alır mıyım ?

http://www.hepsiburada.com/vision-cp-12v-9ah-bakimsiz-kuru-aku-p-BD999462

teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Bendeki UPS'in de aküsü bitti. 12 V 7A di. Henüz alamadım. Araştırmalarıma gör 12 Volt akülerin 7A ve 9Amperleri aynı bağlantı kutuplara ve aynı ebatlara sahip. ) Amper ile daha fazla (%10 kadar) bekleme süresi sağlarsınız.
  • rsimsek kullanıcısına yanıt
    Ben 2 tane 12v9ah akü aldım hb den şimdi geri iade ediyorum. Çünkü upsin regülatorunun bozulduğunu yeni anladım. yeni aküleri taktıktan bi kaç gün sonra pc psusndan dumanlar çıktı sonra voltaj ölçümü yaptım UPS çıkışına aman tanrım 268 v !! normal şehir 223 v !! Yani işin özü voltaj çıkışını ölçmeden akü almayın UPS inize voltaj metre ile ölçün !
    Not : eski aküleri takınca da voltaj çıkışı aynı 268v civarı Aman dikkat !
  • quote:

Orijinalden alıntı: acemixer

Ben 2 tane 12v9ah akü aldım hb den şimdi geri iade ediyorum. Çünkü upsin regülatorunun bozulduğunu yeni anladım. yeni aküleri taktıktan bi kaç gün sonra pc psusndan dumanlar çıktı sonra voltaj ölçümü yaptım UPS çıkışına aman tanrım 268 v !! normal şehir 223 v !! Yani işin özü voltaj çıkışını ölçmeden akü almayın UPS inize voltaj metre ile ölçün !
    Not : eski aküleri takınca da voltaj çıkışı aynı 268v civarı Aman dikkat !
    Geçmiş olsun, sizdeki durum farklıymış. Bende UPS de sorun yok. Aradan 3-4 sene geçince bir de arkadaştan aldığım çıkma akü olunca bitmesi normaldı. 9A pahalı gelse de 12V 7A yenisini 33 TL ye alıp taktım ve çalışıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rsimsek

Geçmiş olsun, sizdeki durum farklıymış. Bende UPS de sorun yok. Aradan 3-4 sene geçince bir de arkadaştan aldığım çıkma akü olunca bitmesi normaldı. 9A pahalı gelse de 12V 7A yenisini 33 TL ye alıp taktım ve çalışıyor.

Alıntıları Göster
    evde her cihazda neredeyse bagımsız bir UPS vardı hepsinin akuler bitti
    dediginiz gibi UPS kaliteliyse aküsü dah uzun gidiyor ama
    gidipte 80TL ye ups almak var 200tl ye almak var bunun anlamı FİYAT performans
    ben bir teknik elemanım yani mühendisim ama VAKTİM yok elektronik ile uğraşmaya bu yüzden benim mantıgım ucuz olan daima iyidir..
    çünkü 80TL verdigim UPSyi de 200tl verdigimi de neredeyse aynı sürede kullanıyorum aradaki FARK sadece %33
    yani kötü UPS %33 daha AZ gidiyor
    bir UPS akünün toptan fiyatının 16-20TL oldugu hatta daha toptan alacaksanız bir %20 daha düşün fiyattan
    düşünülürse OLAYLAR sadece ticari
    YANİ elimdeki çin malı UPslerin de fotolarını atayım digerlerininde GERÇİ hepsi çin malı çünkü amerikanda çinde ürettiryor
    powercom marka UPS bir tek 4YIL gitti onunda içini aküyü degiştirmek için açtıgımda fark ettim ki İÇİNDEKİ YUASA marka akü
    BAKIM yapılabilen cinsten miş,yani içinde SAF su ilave edilen cinsten açılabilir KAPAKLARI mevcut..
    yarın bir sonraki gün bizim oto elektrikçi komşuya bırakırım su bakım vs.falan yapar sonra TEST eder sonuçları paylaşırım
    YANİ UPS işinde OLAY sadece ticari..bir MARKA gidip 1TL lik bir şeyi fazla kullandı diye kaliteli olmaz..

gelelim asıl düşündügüm konuya UPS nin içindeki KUrŞUN asit akü yerine küçük UPS lerimde dahil buna 45AH lik oto aküsü takmayı düşünüyorum
    çünkü bizim bir kahveci vardı adam maç zamanı elektrikler kesildiginde LED tv sine UPS ve kocaman oto aküsü koymuştu müşteri kaçmasın diye

böylece hem maliyetim düşer hemde DAHA uzun ömürlü olmaz mı?

ayrıca ikinci bir fikir olarak NEDEN içlerine Ni-MH batarya SETİ konulamasın bu akülerin 12volt luk?
    böylece KÖTÜ elektronikli komponentlere sahip kartlı UPS ler bile canavar olur...
    1.2volt 3000mah pilden 20tane koyarsak (total 6000mah elde etmek için) TOPTAN alırsak maliyetimiz yaklaşık 60TL olur..bir akünün iki KATI kadar ama
    kalite ve ömür artmaz mı?
    ve DÜŞÜK deşaj ile ömrü kısalan AKÜ sorunumuz olmaz 6-7 SEne kullanırz

??
  • Arkadaşlar oto inverter ile laptobumu çalıştırmak istiyorum elimde kuru akü var 12v 1.3ah lık akü inverteri çalıştırırmı, kaç saat götürür, sistemi ne yapmam gerek yada daha verimli olabileceköneriler bekliyorum yardımcı olursanız sevinirim
    Bu arada 150w llık inverter düşünüyorum
  • SosyalYN S kullanıcısına yanıt
    1.3 AH az gelir. 7 AH falan olmalı. 1.3 Ah dakikalarla sınırlı bir çalışma sunar.
  • @SosyalYN
    "saat" götüreceğini hiç sanmam. Arkadaşın dediği gibi 7Ah akü kullanmak daha "iş görür bir sonuç" elde etmenizi sağlayacaktır.

@PORSCHEM
    Kaliteye göre dalga şekilleri değişiyor. Modifiye sinüsler çeşit çeşit. kimisi kademeli kare dalga verir (ki tam sinüsten sonra ikinci en iyi budur), kimi kademesiz kare dalga verir (orta kalite, iş görür), kimi ise kareye bile benzemeyen acayip "parazitimsi" bir dalga verir. (en berbat olanı budur)
    Sizin UPS'ten yuasa marka akü çıktıysa onu diğer ucuz upslerle bir tutmayın bence. Yuasa akü koyan bir marka (dalga şeklini görmesem de) pek de kötü değildir kanaatimce.
    İnsanlar buradaki yazıyı okuyup "aaa ucuzu da aynıymış" diye düşünüp gidip piyasadaki en çöp şeyleri almasın sonra. (mesela bross)

@PORSCHEM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Windows95 -- 29 Şubat 2016; 15:47:03 >
  • Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler bana 10saat götürebilecek akü lazım bu arada güneş enerjisi ilede desteklemeyi düşünüyorum bu şekilde inverteri kullanmayı amaçlıyorum önerebileceğiniz güneş panelleri varmıdır sitesini atsanizda olur 12v 7ah lık aküyü şarj edebilecek
  • SosyalYN S kullanıcısına yanıt
    10 saat çok uzun bir süre. 7 değil 70 Ah bile gerekebilir. Tabi 70'i lafın gelişi söyledim. Bağlayacağınız yükün harcayacağı gücünü ve inverterin kaybını falan hesaba katarak "yaklaşık" bir sonuca ulaşılabilir.

Güneş paneli olarak önerebileceğim marka veya site olmasa da, "polikristal panel" kullanmanızı önerebilirim.
    Verimi daha yüksek olacağı için örneğin 50 wattlık bir polikristal panel aynı güçteki 50 wattlık bir monokristal panelden daha küçük boyutlu olacaktır.
    İyi güneş alan bir yerdeyseniz güneşten aküye şarj takviyesi epey işe yarayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomshardware

@SosyalYN
    "saat" götüreceğini hiç sanmam. Arkadaşın dediği gibi 7Ah akü kullanmak daha "iş görür bir sonuç" elde etmenizi sağlayacaktır.

@PORSCHEM
    Kaliteye göre dalga şekilleri değişiyor. Modifiye sinüsler çeşit çeşit. kimisi kademeli kare dalga verir (ki tam sinüsten sonra ikinci en iyi budur), kimi kademesiz kare dalga verir (orta kalite, iş görür), kimi ise kareye bile benzemeyen acayip "parazitimsi" bir dalga verir. (en berbat olanı budur)
    Sizin UPS'ten yuasa marka akü çıktıysa onu diğer ucuz upslerle bir tutmayın bence. Yuasa akü koyan bir marka (dalga şeklini görmesem de) pek de kötü değildir kanaatimce.
    İnsanlar buradaki yazıyı okuyup "aaa ucuzu da aynıymış" diye düşünüp gidip piyasadaki en çöp şeyleri almasın sonra. (mesela bross)

@PORSCHEM

o kısımda haklısınız sinus dalgalarını test etmek lazım
    ancak bunun için şöyle bir koruma durumu söz konusu
    şuan nerdeyse bütün elektronik aletlerde akıllı koruma devresi var
    yani Playstation 4 bile içindeki adaptoru 100volttan 260volta oto switch yapıyor
    yoksa en ufak voltaj dalgalanmasında 1970 lerdeki gibi evlerdeki tüm TV ler buzdolapları yanardı..

keske bolca vaktim olsa da ugrassam evdeki atıl durumdaki UPS lerle
    hatta en iyisi 3000KV olan ama kaç yıl oldu halen duruyor..
    vaktiniz varsa istanbul beylikdüzü civarındaysanız ortaklaşa bir çalışma yapabiliriz
    benim şu niMH bataryalar dan ups akusu yapma fikri mesela?
    veya lithium bataryalardan?
    ben malzeme kısmını hallederim geri kalan kısım isçilik size ait olur
    test sonucunda fiyat performans kriteri ve ömür kriterine göre degerlendiririz?
  • PORSCHEM P kullanıcısına yanıt
    2 yıl önce olsaydı böyle bir "deneyim" için seve seve istanbulun öbür ucuna dahi gelirdim :)
    Elektronik hobisi "dağcılık" gibi bir şey. Ne kadar zor olursa olsun uğraşmak ve başarmak insana büyük haz veriyor.

Yalnız son iki yıldır PC ticaretiyle uğraşıyorum, başımı kaşıyacak vaktim olmuyor. Teklifiniz için teşekkür ediyorum.
  • quote:

2 yıl önce olsaydı böyle bir "deneyim" için seve seve istanbulun öbür ucuna dahi gelirdim :)
    Elektronik hobisi "dağcılık" gibi bir şey. Ne kadar zor olursa olsun uğraşmak ve başarmak insana büyük haz veriyor.

Yalnız son iki yıldır PC ticaretiyle uğraşıyorum, başımı kaşıyacak vaktim olmuyor. Teklifiniz için teşekkür ediyorum.

bendede durum aynı Her ay neredeyse 20gün Türkiyede olmuyorum ..yurtdışı gidiş gelişlerde de vakit yok ve aynı zamanda yorgunluktan gelince bolca uyumamak 8 kahve birden içiyor insan
  • quote:

Orijinalden alıntı: PORSCHEM

quote:

bendede durum aynı Her ay neredeyse 20gün Türkiyede olmuyorum ..yurtdışı gidiş gelişlerde de vakit yok ve aynı zamanda yorgunluktan gelince bolca uyumamak 8 kahve birden içiyor insan

Alıntıları Göster
    selamun aleyküm ben tilki kuyruk testere aldım şarzlı akülü sanırsam 18 v 2 amperi var markası max ekstra 4577 ben bununla köyde fındık bağına gidip fındık dallları kesme niyetindeyim büyük bir ihtimal aküsü pek yetmiyecek kafamda düşündüğüm 12 vol 5 amper birde 6 volt 5 amper akü alsam sırt çantası gibi birşey yapsam bunları birleştirsem bir aparatla kendi aküsünü çıkarıp bunu bağlasam olurmu daha uzun süre kullanabilirmiyim . yani kısaca ben bu alet ile 500 dal kesmem lazım günde nasıl yaparımda bu aleti uzun süre kullanabilirim elektirikten çok anlayan değilim biraz halk dilinde olursa sevinirim:))
  • erol_çelik E kullanıcısına yanıt
    Voltaj sabit kalmalı, amper artarsa süre de artar. Kabaca hesaba göre olay bu amper ne kadar fazla o kadar uzun kullanım. Ama alet nasıl, neye göre çalışır yararı/zararı nedir onu da forumdaki bilgili kişilerin yorumlarıyla anlayabilirsin.
  • erol_çelik E kullanıcısına yanıt
    İki farklı akü yerine üç tane biribirinin aynı akü almak daha sağlıklı olur.
    Yani 6+6+6 volt, birinbiriyle aynı marka, aynı model, ve üretim tarihi aynı olan aküler seri bağlantıda şarj işleminin daha verimli ve sağlıklı olmasını sağlarlar.

@erol_çelik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Windows95

İki farklı akü yerine üç tane biribirinin aynı akü almak daha sağlıklı olur.
    Yani 6+6+6 volt, birinbiriyle aynı marka, aynı model, ve üretim tarihi aynı olan aküler seri bağlantıda şarj işleminin daha verimli ve sağlıklı olmasını sağlarlar.

@erol_çelik
    arkadaşlar yardım lütfen. 12v 7a kuru akümü, 12v 1a lik şarj aletiyle şarj edemiyorum. akü yeni şarj aleti yeni. 5 6 saat durdu şarjda hemen bitti akü.
  • martineden1907 M kullanıcısına yanıt
    Selam. ölçü aletiniz varsa şu adımları uygulayin..
    Akunuzu şarj edin, akünün sarjlı voltajı 14v tur. şarj sonunda bj değeri akünüzden ölçün.. aküyü kullanmaya başlayınca voltaj 12 ye doğru düşecektir.
    akünün bitiş voltajı ise 11v tur.. bu değere kadar kullanımda kaç Amper ile kaç dakikada 14v dan 11v a düştü ise, akünüzün kapasitesi okadar kalmıştır... Takip...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Selam. ölçü aletiniz varsa şu adımları uygulayin..
    Akunuzu şarj edin, akünün sarjlı voltajı 14v tur. şarj sonunda bj değeri akünüzden ölçün.. aküyü kullanmaya başlayınca voltaj 12 ye doğru düşecektir.
    akünün bitiş voltajı ise 11v tur.. bu değere kadar kullanımda kaç Amper ile kaç dakikada 14v dan 11v a düştü ise, akünüzün kapasitesi okadar kalmıştır... Takip...
    ölçü aletim yok ama aküyü hiç kullanamıyorum 12 13 saat durdu hiç şarj olmamış gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: martineden1907

ölçü aletim yok ama aküyü hiç kullanamıyorum 12 13 saat durdu hiç şarj olmamış gibi

Alıntıları Göster
    1) Yanlış akü zaten 12v ,adaptör de 12v olduğu için 12=12 volt olduğundan şarj olmaz.

2) O akü için adaptörün voltajı 15 - 16 v olmalıdır.

3) Her akü bu yöntemle adam gibi şarj olur.

4) 2 amperle 3 saate akü tam dolar.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.