Şimdi Ara

10w-40 Yerine 15w-40 Motor Yağı Koymak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
40.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu sitede olsun google babada olsun epeyce araştırdım ama net bir cevaba ulaşamadım.

Araçlar: Hyundai Elantra 1997 model 1.8 GLS otomatik vites 220000 kmde ve 5000 kmde ortalama 1 litre civarı yağ eksiltiyor-yakıyor.
    Honda Civic 1.6 iES 97 model otomatik vites 250000 kmde ve 3000 kmde ortalama 1-1,5 litre yağ eksiltiyor-yakıyor.

Her 2 araçta da herhangi bir yerde kaçak yok. Bildiğimiz yağ yakıyorlar.

Sorum şu: Üreticinin 10w-40 önerdiği yağ yerine 15w-40 yağ koysak ne olur? 5000 kmde ortalama 1 litre civarı yağ eksilten aracım, yağ eksiltmesini azaltır mı? Muhtemelen azaltır.

Peki 10-40 yerine 15-40 koymak pistonlara ya da subaplara uzun vadede herhangi bir sorun yaşatır mı?

Bilen ve bilgisi olan arkadaşlardan bir yardım bekliyoruz.

• 15w yerine 20w deneyin önce. daha kalın yağ daha az eksilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavipasa

15w yerine 20w deneyin önce. daha kalın yağ daha az eksilir.

20w-50 de pistonları, subapları dağıtır sanki. Esas öğrenmek istediğim 10w-40 yerine 15w-40 koysak kısa ya da uzun vadede araca ve motora zarar verir mi? Verirse ne gibi zararlar verir?
  • motorunuzun zaten rektifiye zamanı gelmiş. 20w lik yağın genel anlamda zararı dokunmaz bir süre daha kullanmanızı sağlar. sabahları geç çalışır. ses artar. yüksek devirde performansı düşer ama piston patlatmaz. büyük yağ üreticilerinin bu tip eskimiş motorlar için önerdiği kurtarıcı yağlar mevcut isterseniz onlara bakın.
  • MOBIL 1 10W60'ı araştırmanızda fayda var.

Ki 5000 KM'de 1 LT çok da sıkıntılı bir rakam sayılmaz ki yaşta ve KM'de bir araç için. 5000 KM'yi ne kadar sürede yapacaksınız ?
  • yağsız çalıştır ya su koy kola koy gene çalışır çok nazlıyorsunuz şu motor milletini

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 15w-40 koyulabilir. Sonuçta zatenden rektefiye isteyen bir motor, elbet açılacak. Açılma süresini geciktirirsiniz.
  • hocam 5000km 1 litre yağ yağınızı değiştirecek bir durum değil. segman yağı sıyıramadıgı için eksiltiyor yagı 20 50 koysanız tabiki eksiltme azalır fakat buna hiç gerek yok. yeni araçlarda bakım aralıgı 20.000 km sizinde öyle olsa amenna ama 10.000km de bir yağ bakım aralığınız var. bence yağınızı değiştirme işine hiç bulaşmayın
  • 10w-40 yerine 15w-40 koyarsanız daha çok eksiltir çünkü 15w-40 mineral bazlı bir yağdır veya minaral oranı yüksek yağdır bu sizin yağ yakışınızı arttırabilir. Bence bunun yerine 5w-40 tam sentetik yağ deneyin sentetikler ısıya daha dayanıklıdır.
  • Pek değişmez.

Sizin sorunu 10-60 çözer.

10w araç soğukken geçerli olan vizkozitedir. Sizin sıcak tarafı kalınlaştırmanız lazım.

Özetle 10 60
  • @mavipasa @goodorevil @MB-CLS @ozgur_gs_91 ilginiz, yorumlarınız ve değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkürler.

@BmCpRo827 ve @Delifisek.Tux sizler haklısınız. 10-60 yağlara baktım da yağ yakan-eksilten araçlar için özellikle sıcak havalarda oldukça iyi olduklarını anladım. Ayrıca bizimki gibi araçların da piston-subaplarına zararları olmuyormuş. Araç 1000-1500 kmde 1 litre yağ eksiltip-yakıp da motoru rektefiyeye mecbur kalana dek ideal çözümün 10-60 olduğunda karar kıldık. Tekrar teşekkürler.

@BmCpRo827 5000 kmyi 4-5 ayda ancak yapıyorum. Bu haftasonu ise uzun yola çıkacağım. 8-15 Ağustosta ise bir kez daha uzun yola çıkacağım. Hepsi toplamda 3500 km yapacak yaklaşık. Ancak sorma sebebim bu değil; sonuçta 5000 kmde de olsa araçlar eski de olsa 1 litre yağ yakması hiç hoş olmuyor. Ama anladım ki 10-60 şu etapta bize oldukça iyi gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratbanK -- 22 Temmuz 2014; 9:45:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gazozvar

yağsız çalıştır ya su koy kola koy gene çalışır çok nazlıyorsunuz şu motor milletini

Motor, 2 ayaklı olsaydı dediğin olurdu da 4 tekerlekli hocam :)
  • Selam arkadaşlar,

Sizler için yağ testi videosu hazırladım.
    Kullanılmış ve sıfır durumlarında akışkanlıkları nasıl oluyor izleyin.

https://youtu.be/RkKdATq2xuw
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.