Şimdi Ara

1 yıllık sözleşme varken işten ayrılma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

4 yıldır aynı özel okulda öğretmen olarak çalışan nişanlım, devlete atanması sebebiyle işinden ayrıldı ve devlette öğretmenliğe başladı. Konunun ana başlıkları şu şekilde,

-Sözleşmeler yıllık olarak yapılıyor, 1 Eylül tarihinde sözleşme yapıldı. Ancak devlete ataması 15 Eylül'de belli oldu.

-Devlete atanacağını önceden söylenmiş olsaydı, okul büyük ihtimalle önceki sene sonunda nişanlımı işten çıkaracaktı ancak bu atama da garanti değildi. Önceki sene de denedi ve önceki sene atanamadı. Bu sene de son tercihine atandı.

-Okul sözleşmedeki maddeye dayanarak 6 aylık brüt maaşı almak için 33bin tl'lik tazminat davası açmış. Velilerin ve öğrencilerin mağdur olduğunu iddia ediyor. Ancak bu olay kurban bayramı öncesinde oldu. Nişanlım kurban bayramı tatiline çıkarken işinden ayrıldı, bayram dönüşü yeni öğretmen bulunmuş ve dersler kaldığı yerden devam ediyordu. Okulun bu konuda da bir mağduriyeti yok.

Bu durumda nasıl bir savunma yapılabiliriz?

• löpçük kullanıcısına yanıt
    şimdi hocam 6. madde çok önemli. Burada tek taraflı bir kazanım mı çift taraflı bir kazanım mı var? Örneğin sözleşmeyi okul fesh ederse öğretmen sözleşmenin feshinden tamamlanma süresine kadar olan ay kadar maaşını alır vs gibi bir hüküm var mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okul feshederse okul da ogretmene para oduyor.

Bir avukat arkadasim "ogretmenlerde eskiden boyle degildi ancak simdi onlarda da 2 yildan sonra sozlesmeler suresize dusuyor, yillik imzalasaniz bile suresiz sayiliyor" dedi. Mayistan itibaren bu olmus. Sizin boyle bir bilginiz var mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • löpçük kullanıcısına yanıt
    evet ben de böyle bir şey duydum fakat net bir bilgiye sahip değilim bu konuda

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar dava açılalı 1.5 yıl oldu halen devam ediyor.

Bu konuda belki fikri olan, öneride bulunabilecek birisi vardır diye konuyu yukarı çıkarmak istedim.

Teşekkürler
  • karşılıklı cezai şart varsa yargıtay işçi aleyhinede tazminata hükmediyor diye biliyorum.
  • Hocam avukatiniz var mi dosyayla ilgilenen?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trustem.111

Hocam avukatiniz var mi dosyayla ilgilenen?

Var hocam ama avukatımız da ilk başlarda "kesin alırız" derken, şimdi "kesin kaybedeceğiz ama önemli olan bu paranın tamamını vermemek" diyor. Bu değişim neden bunu da çözemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi löpçük -- 19 Nisan 2017; 21:55:46 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.