Şimdi Ara

yeni askerlik firariler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
6.323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, kişi 2007'de yakalanıyor ve askeri ceza evine konuluyor 4 ay ceza bitirip tahliye oluyor ve 2 gün içinde birliğine git deniliyor gitmesi için verilen tarih mayıs 2007 ve gitmiyor eve geliyor toplam yaptığı askerlik 6 aydan fazla bu kişi askeri mahkemeler kapatılınca sivil mahkemeye verilmiş, görevsizlik veya yetkisizlik gibi bir durumla şehrindeki mahkemeye dosyası gelmiş, şimdi askerlik 6 ay olu firar devam eden durumlu suç göüküyor, daha önce firardan hapis yatıp gitmediğinden mükerrir firar 20 ay ceza ile araması var, askeriyesi kaldırılmış nereye gittiğini bilmiyor, askerlik şubesine mi gitse iyi olur, yoksa mahkemeye mi gitse iyi olur, şubeye gitse firar son bulmuş ve ceza kesinleşmi olur terhismi edilir yoksa mahkemeye gitse resmi gazete 6 ay dediğinden askerliği bitmiş denip ceza almadan şubeye gidebilirmi, bu kişinin kimliği ehliyeti ilk kaçtığında birliğinde yazıcının çekmecesinde kalmış, izine gitmek için dilekçe yazarken hem izine gönderilmemiş hem komutanları el koymuş kimliklerine çünkü kaçmaya meyilli izinden gelmez diye oda kaçmış olay böyle başlıyor, kimliğini hiç çıkaramamış, şubesinde duruyormudur, kimliksiz nereye başvuracak acil bilgi bekliyor ne yapacağını bilmiyor arkadaşlar.

Özet: 2007 mayıs 4 ay firardan ceza alıp yatıp çıkıyor ve birliğine gitmiyor mükerrir firar duruma düşüyor, 6 aydan fazla askerliği yapmış, son firardan 12 yıl geçmiş başka bir suçu yok. mahkemede sivilde, şubeyemi gidecek mahkemeyemi lehine olan davranış ne olur? Kimliğide yok. Nerdedir acaba?

• Yeni askerlik kanununa göre firarda olanlar aşağıdaki maddelere göre bakıldığında 1'nci fıkraya göre ilk firarıysa 1 yıldan aşağı ceza aldığından direk, birden fazla firar veya beraberinde eşya götürdüyse 2 yıldan aşağı olmayacağından ceza önce seçenek yaptırımlara veya adli para cezasına dönüştürme yoluna gidiliyor ve ceza askerlik sonrasına bırakılıyor, eğer kalan askerliği varsa gidip yapıyor yok 6 ay dolduysa askerliği bitiyor, 2'nci fıkraya göre mahkemece şubeye yollanan kişi 15 gün içinde gitmezse o zaman bakaya durumuna geçiyor yani kısacası askerlik bittiyse ister mahkemeye ister şubeye gidin önce terhis veya ceza veriliyor buda seçenek yaptırımlara dönüşüyor ardından askerlik bittiğinden serbest bırakılmadan mahkemeye bile götürseler zaten verilen ceza seçenek yaptırımlar olduğundan hapis cezası olmuyor bu durumda mantıklı olan mahkemeye gitmek olabilir. Bu maddeleri aklınızda tutun giderseniz.

Tutuklu ve hükümlü işlemleri

MADDE 36 – (1) Askerlik hizmetine başlamadan önce veya askerlikleri sırasında işledikleri suçlardan dolayı, bir yıl ve daha az süreli hapis cezasına hükmedilenler ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (e) ve (f) bentlerinde yazılı tedbirler veya adli para cezasına mahkûm edilen yükümlüler hakkında verilen ceza ve tedbirlerin yerine getirilmesi askerlik hizmetlerinin sonuna bırakılır. Bu durumdakiler terhis edildikleri zaman serbest bırakılmayıp cezalarının çektirilmesi için kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler.

(2) Bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilenler kıta ve kurumlarınca bulundukları yer Cumhuriyet savcılıklarına teslim edilirler. Bunlardan askerlikle ilişiği olanlara tahliyelerinde cezaevi idarelerince on beş günlük süre içerisinde askerlik şubesine müracaat edecekleri tebliğ edilir ve buna ilişkin belge askerlik şubesine gönderilir. Askerlik şubelerine kendilerine tanınan süre içerisinde gelmeyenler hakkında bakaya hükümleri uygulanır.

• Arkadaşlar böyle firar olup askerliği bitenler varsa, bu bahse olunan kişi arkadaş şubeye gitmiş ve yakalatmamışlar dosyasına bakıp 6 ayı geçtiği görülünce gbt'den silmişler firarı kaldırmışlar, mahkemesi zaman aşımından düşmüş, zaman aşımı olmayanlarada hapis yerine seçenekler sunuluyormuş, 6 ayı geçenlerin dosyalarını şubede görmüş memurlar bak bir sürü belki 10 tane firar ama askerliği bitmiş dosya var tek tek hesaplayıp terhis ediyoruz gerisi mahkemeye kalmış demişler, yani bittiyse korkmasınlar gidip şubeden bilgi alsınlar firarlarını sildirsinler.

Askerliği eksik kalanda tamamlamak üzere şubeye teslim olursa onuda askere sevk ediyorlar gelince sivilde mahkemesi devam ediyor ama bunu teyit için askerlik şubesini telefonla arayın.
  • merhaba 2004 den beri firar suçlarım var askeri cezaevinde yattım vs derken tahliyeden sonra gitmedim hatta firardayken kesınleşmiş hapis cezası aldım firar sucundan onuda yattım cıkısta askerlık gözukmedı salıverıldım sonrasında yıllar sonra yakalandım ve kırklarelınde 3 ay kadar daha askerlık yaptım ve bir tartısma sınucu yıne kaçtım..10 sene kadar firar da daha kaldım yas 35 sun..bu arada askerı mahkemeler felan kalktı firar suclarındakı uygulamalar kalktı derken benım sivil mahkemelerce kamu davalarım devam etti..duruşmalara katılmadım uyap uzerınden takip ettim..mart ayında yakalandım gbt de ve ertesı gun savcılık ifadesınden sonra subeden sevk verdiler gitmedim..gectiğimiz aylarda hakkımdaki 1 izin tecavuzu ve 1 firar sucundan zaman aşımına uğradığını ve davalarımın düştüğünü okudum..kendı fikrimce suan son yakalanıp gitmediğim bir suçum var o firar mıdır yoksa bakaya konumuna mı girmiştir??ve ayrıca gbt de uygulamada bu durum görülürmü ?yolculuk yapamıyorum ..şubeyi arasam durumum hakkında bilgi sahibi olurmuyum bana yardımcı olursanız cok sevinirim..

• Sevk almadan mahkemen düştüyse yeniden mahkemeye verilinceye kadar yakalama emrin olmaz, aranman olur, oda 15 gün içinde şubeye git diye tutanak tutarlar, şubeyi ararsan tc no isim ile bilgi veriyorlar, ayrıca yeni sistemde herhangi bir şubeyi arasan yada gitsen yardımcı oluyorlar kendi şuben zorunlu değil, mahkemen düştükten sonra sevk almadıysan tekrar firar olmaz bence, çünkü gidipte kaçınca firar oluyor, şubeye gidip sevk alırsan gitmezsen firara düşersin, askerlik yapamadığını pskolojik sorunların olduğunu yattığın hapisleri söylersen hastaneden rapor alman için sevk ederler, ayrıca kalan askerliği yapmak için birliğini öğrenip gitmek istersen askerlik bitene kadar mahkeme olmuyor yeni sistemde, askerlik bitincede seçenek yaptırımlar veriyorlar para cezası veya durumun yoksa başka şeyler ama sonuçta kolay kolay hapis yok.
  • o zaman anladığım kadarı ile benım aranmam var ama bildiğim kadarı ile asker firarisi gbt de 6 aydan assağı gözükmüyor..bi ara ben yakalandım polis uyap a aranman yenı düşmüş dedi..yarın şubeyi arayıp kaç ay yaptığımı öğrenicem..baska bir sitede okudum bir arkadas firar konumunda iken 6 ay ı doldurduğunu öğrenınce şube birliğe katılmadan terhis belgesini hazırlamış ama tabi kamu davası sorunu yasıyordur fakat askerlığı sonlandırmış..şubede firar konumunda olsan bile ihbar etmıyorlarmıs kısacası uğrasmıyorlar sanırım..halen polis aramasına denk gelirim diye yolculuk yapamıyorum sehir içinde rahat gezemıyorum antalyada yasıyorum ve sehır içi polis kaynıyor..gbt de cıkarsa sanırım yıne 1 gunumu bu işlerle uğrasmakla harcıcam..6 ay yapmış olmasam bile cok az bı zamanım kaldı belkı bır aydan daha az..ama dediğim gibi 1 firar 1 izin tecavuzu davam düşmüş kapanmış..bakaya konumunda olduğumu düşündüm bende
  • S. A
    Ben 1999 yılında askere gittim benim dönemimde askerlik 18 aydı.. İlk 11 ayımda gayet sorunsuz bir şekilde yaptım ama sonra maalesef bazı ailevi problemler bende psikolojik sorunlar yaşattı ve birliğime ayak uyduramamaya başladım akabinde izne gittim ve geri dönmedim bu ilk izin tecavüzü sucumdu sonrasında yakalanarak birliğime teslim edildim ve beni hemen yargılayıp cezaevine koydular ve 63 gün hapis cezası yattım sonra salıverildikten sonra 2 gün birliğimde kalıp yine firar ettim 1 yıl geçmeden yakalandım ve 2 ay izin tecavüzü infazı 4 ay da firar sucundan 6 ay cezaevinde yattım tabi psikolojik sorunlar devam ettiğinden tekrar çıktıktan sonra firar ettim ve tam 8 sene firarda kaldım sonra yakalandım bu sefer suçum mükerrer firardan yargılandım ve cezamın 8. Ayında tahliye edildim sonra birliğime teslim edildim ordada 1 hafta kaldım ve o zaman askerlik 15 ay düşmüştü velhasıl ben dayanamadım ve yine kaçtım 2015 yılında yine yakalandım 8ay 20 gün daha kaldım cezaevinde çıktıktan sonra yine dönmedim birliğime.. Velhasıl şu an askerlik 6 aya düştüğünden e devlette askerliğimi yapmış görünüyorum ama hala asliye mahkemesinde bir ceza dosyam var ve duruşmalara katılmıyorum.. Akıbetim ne olur ne yapabilirim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkese selam arkadaşlar.Turkiyede en uzun firar eden kişilerden biriyim yaklaşık 23 yıl.76/4 tertip Manisa/batıkislada askerlik yapmaktaydim sene 1996.1999 yılına kadar 3 defa firar ettim 2 defa 1er haftalık kısa dönemlerde firar edip daha sonra kendim birliğime gitmiştim 3uncu defa firar ettiğimde aradan 2 yıl geçtikten sonra eskisehirde yakalandım birliğime teslim edildim.Ege Ordu komutanlığında yargılandıktan sonra Şirinyer askerî cezaevinde 63 gün hapis cezası yattım tahliye edildim gerçekten cehennem gibi orası.bu sadece 1 tane firar dosyasından aldığım cezaydi,daha sonra birliğime gittim fazla kalmadan yine firar ettim Eylül ayı 1999 tarihinde bir daha hiç yakalanmadim.Simdi gelelim asıl konumuza.Kendim teslim olup artık bu işi çözmeye karar verdim, öncelikle Askerî birliğimi arayıp durumum nedir ogrenmek istedim, askerliğim varmı yokmu diye,hee bu arada (TC numaram yok) sadece ad soyad ile araştırma yaptım, aradım birliğimi telefona çıkan astsubay bana ait dosyaların hepsini askerlik şubesine gönderdiklerini oradan gerekli bilgileri vereceğini söyledi daha sonra Adana/Kozan askerlik şubesini aradım bana ait tüm bilgileri eksiksiz veren Hatice hanıma çok teşekkür ediyorum.Bu arada bana 23 yıldır bilmediğim TC numaramı dahi söyledi o olmasaydı bu işlerle daha çok uğraşırdim, sırasıyla sorduğum sorular,aranmam varmı mahkeme dosyam varmı askerliğim bittimi, askerlik 6 aya düştüğünden terhis belgesi verilmiş 6ay/2019,aranmam yokmuş,mahkeme dosyalarindan beraat etmişim, öncelikle sırasıyla anlatayım dostlarım,1999 yılındaki Rahşan affından kalan 2 dosyamdan affa uğramış,son kalan firar dosyam ise edevletten baktığımda 10 duruşma yapılmış sonunda hakim beraat vermiş dosya kapanmış,ilk önce kimliğimi aldım nerdeyse agliycaktim, sabıka kaydı yok,askeri suçlar sicile işlemiyor, şu anda temizim ve rahatım buradan firari olan tüm dostlara yardımcı olmak isterim artık 6 ay askerlik,ulaşmak isteyen herkes bana mail atabilir herkese yardımcı olmaya çalışırım başımdan geçen olayları ne sorarsa cevaplarım kimsenin kuşkusu olmasın, erdincyesil@hotmail.com

• BENCE KAÇIŞ YOK ZORLAMAYIN İSTEMİYORSANIZ ÇÜRÜK ALIN

merhaba yeni çıkan askerlik tasarısından herkesin haberi vardır askerlik 6 aya düştü ve tecil yaşları düştüne yazikki benim de tecil etme hakkım doldu kaçak durumuna düştüm kaçak durumuna düşüncede bedelli askerliktende yararlanamadım. Mecburi gittim ankara acemilik zaten işlerin yoğunluğunda okul telasından gitmeyi düşünmüyordum o psikolojiye hazır değildim gittim 3 gün sonra içim daralmaya zorlanmaya ve yapamamaya başladım daha önce de psikolojik tedavi falanda görmedim ama 13 gün acemilik yaptım usta yerimde aynı yer cıktı sonra ustaya geçtim ve aldığım tüm bilgiler ile çürük aldım çünkü yapamadım yapamıyorum için daraldı korkular sardı zorlanmaya başladım yemekleri çok kötü zaten hiç bir şey yiyemiyordum şimdi geldim özel şirkette fort otosan gibi fabrikada çalısıyorum hiçde sorun olmadı yardım isteyen yada bilgi isteyen herkese yardımcı olabilir.

yenitekno41@gmail.com mail atarak yardımcı olabilirim

• BENCE KAÇIŞ YOK ZORLAMAYIN İSTEMİYORSANIZ ÇÜRÜK ALIN

merhaba yeni çıkan askerlik tasarısından herkesin haberi vardır askerlik 6 aya düştü ve tecil yaşları düştüne yazikki benim de tecil etme hakkım doldu kaçak durumuna düştüm kaçak durumuna düşüncede bedelli askerliktende yararlanamadım. Mecburi gittim ankara acemilik zaten işlerin yoğunluğunda okul telasından gitmeyi düşünmüyordum o psikolojiye hazır değildim gittim 3 gün sonra içim daralmaya zorlanmaya ve yapamamaya başladım daha önce de psikolojik tedavi falanda görmedim ama 13 gün acemilik yaptım usta yerimde aynı yer cıktı sonra ustaya geçtim ve aldığım tüm bilgiler ile çürük aldım çünkü yapamadım yapamıyorum için daraldı korkular sardı zorlanmaya başladım yemekleri çok kötü zaten hiç bir şey yiyemiyordum şimdi geldim özel şirkette fort otosan gibi fabrikada çalısıyorum hiçde sorun olmadı yardım isteyen yada bilgi isteyen herkese yardımcı olabilir.

yenitekno41@gmail.com mail atarak yardımcı olabilirim

• 6 aya düşmesi ile askerlik bende terhis oldum 4 tane dosyam zaman aşımı ile kapanmış 1 tane mahkemem var oda 1 yıl 8 ay ceza vermiş ama üst mahkemeye itiraz hakkım var.avukatım girdi çıktı yaparsın dedi yani yatırmıyorlar..20 senelik firar olarak bilgi almak isteyenler sharapnelll@hotmail.com sorabilirsiniz bu süreç içinde neler olduğunu..askerlik bitmeden malesef yakayı kurtarmak zor..askerlikten korkun mahkemede bişey çıkmıyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sharapnelll -- 8 Temmuz 2022; 14:18:26 >
  • Arkadaşlar Şubat 1 de açık cezaevine gidip teslim oldum akşam 5 gibi çıktım.. suan covid izni olduğu için tahliye oldum.3 hafta sonra adliyeden evrak geldi ve
    denetimli serbestlige ayrıldım..covidten dolayı imzaya gitmiyorum temmuz sonuna kadar izinler uzatilicak ondan sonra haftada iki gün karakola imzaya gidicem ve ayrıca seminerlere katilicam belirli günlerdeki cezam. Kasım da bitiyor..firar yada izin tecavüzu suçu isleyenler soruları varsa yardımcı olurum..sharapnelll@hotmail.com mail adresim

• Hakime göre verlen ceza değişiyor, max 2 yıl ceza kesiliyor ve genelde 6 da 1 oranında indirim uygulanıyor.

Hakime göre verlen ceza değişiyor dediğim (gerçi bu durum sadece firar değil, birçok dava için de geçerli olabilir ama,) aynı özelliklerdeki davaya, kimi hakim standart hükümleri uygulayıp 2 yıl ceza kesip geçerken, başka bir hakim 1 yıl ceza kesebiliyor, yani alınacak ceza biraz şansınıza kalmış, fakat 1 yıl cezada (eğer başka bir suçtan yatmamışsanız) direk hagb uygulanıp 5 yıl denetimli ile çokta sağa sola koşturmadan sıkılmadan, hemen serbest kalınırken, 2 yıl cezada girdi çıktı yapılıp covid iznine, imzaya ve cezaya eklenirse seçenek yaptırımlarla filan biraz koşturmacalı olabiliyor.

Kısaca genel olrk korkulacak bir durum oluşmuyor, yani günümüzde firar olup, korkup gidemeyen varsa çokta gerilmesine gerek yok, şubeye giderse sevk alıp birliğine gider, askerliğini halleder, çürük alacak durumdaysa alır, zaten 6 ay ve kaçış öncesi veya totalde toplam 6 ay askerliği tamamlamışsa, şubede, birliğine sevk verilmeden terhis edilir, ardından açılan kamu davası görülür, firarların covid izinleri kalkmadan firar durumlarını sonlandırmalarını öneririm, keza bu sayede alınan hapis cezaları gir/çık yapılarak izinle sonuçlanıyor.

• selamlar evet arkadaşlar yukarıdaki gönderideki gibi oluyor artık..bende 20 ay aldım covid izni döneminde açık cezaevine girdi çıktı yaptım..izindeyken denetimli serbestliğe ayrıldım..sigortalı olarak işe başladım ve zaten o dönemde yeni yasa yürürlüğe girdi..yükümlülükler kalktı 31 temmuz a kadar dosyası olanlar için..ne imzaya gittim ne seminere..eski kanunlar varken askeri cezaevinde ve sivil cezaevinde firar suçundan hapis yattım..6 aya düşmesi ile bitti bu sorunum.. bilgi almak isteyenler olursa

sharapnelll@hotmail.com mailim

• Konudaki mesajların tamamını okuyunca aklıma şu soru geldi. Herkes şu kadar sene firariydim bu kadar sene firariydim demiş. Peki bu süreçte hiç mi sgk lı bir işe girmediniz? Mernis adresinize hiç mi gelip bakmadılar? Ya da kağıtlar vs gelmedi mi?

Üstte birisi tc no mu bile bilmiyorum demiş, sen nerede yaşadın, nerede saklandın ya da ne işler yaptın da tc no sana hiç lazım olmadı? TC NO uygulaması 2000 yılında çıktı.

Hepsini geçtim, kendinizi geçindirecek maddiyatı nasıl sağladınız bu kadar sene firariyken?

Saygılar

• Merhaba..yularıdakı gönderideki haklı olarak sorulmuş sorulara cevap vermek istiyorum..o dönemlerde firar yaşamak bu zamanki kanun değişikliğiklerindeki gibi kolay değildi..bir askeri cezaevi bir sivil cezaevi birde açık cezaevi ve sayısız göz altı nezarethanesinde kaldım günlerce bu süreçte..

Antalya da yasadığım için yıllarca beachler de barlarde gezi teknelerinde sigortasız çalıştım..ikematgahımı aldırmadım..jandama bölgesinde oturuyorken evime sık sık jandarma geliyordu..bir keresinde babamın şehirmekezindeki marketinde çalışırken gündüz polisler alıp götürdü..eve ara ara sivil infaz memurlerı geliyordu..kısacası işi sıkı tutuyorlardı..uzun yıllar şehirler arası yolculuğa çıkamadım..çıksamda şansa kadere gidiyordum yakalanmamak için..7 tane dosyam kapandı şuanda kimisini cezasını yattım kimisi zaman aşımına uğradı vs..askerlik 6 aya düşünce bende bu olaydan sıyrıldım..15 temmuzdan sonra askeri mahkemelerin kapanması ile biraz daha bu suçun cezası ve firarda iken yakalanma sürecindeki durumlar esnekleşti..önceden yakalandığında jandarma nezarethanesinde bekliyor birliğin ile gerekli yazışmalar yapılıyordu ve kolluk kuvvetleri eşliğinde kelepçeli şekilde biriliğine götürülüyor..oradan da bağlı olduğun askeri mahkeme seni askeri cezaevine yolluyordu..şimdi tutanak tutup yada askeri şubeden sevk verip bırakıyorlar..ha bırakıyorlar deyınce kurtulmuyorsun gitmezsen ikinci kez firar işlemiş oluyorsun ve mahkeme bu konuda cezayı yapıştırıyor..ilk firarın ise yaklaşık 20 ay veriyor onunda yatarı yok bir kaç gün açık cezaevi sonra denetime ayrılıyorsun..ikincisinde tekerrüre girer ve verilen ceza ilk firar ile birleşir cezanın bir kısmını kapalıda yatarsın..kısacası bundan kurtuluş yok..

ben 20 sene uğrastım..sigortamdan oldum düzenli bir hayat kuramadım..gelecek planlaması yapamadım hep ayak bağı oldu bana..yıllar sonra şimdi yine turizm sektöründeyim ama yasal şekilde çalışıyorum sigortam var ne bileyim yolculuğa rahagça çıkıyorum..bunlar bana garip geliyor alışık olmadığım bir yaşam şekli yıllarca kaçtığım için.. sharapnelll@hotmail.com mail adresim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.