Şimdi Ara

1 Kilo Pamuk mu Daha Ağırdır, 1 Kilo Demir mi ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
1
Favori
29.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

1 Kilo Pamuk mu Daha Ağırdır, 1 Kilo Demir mi ?

(En Son Oy Tarihi: 18.11.2017)
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihhilal

quote:

Orijinalden alıntı: skyfor

quote:

Orijinalden alıntı: fatihhilal

Arkadaşım! Zaten bunları tartmışız biz, ikisi de 1kg ölçülmemiş mi? Daha neyin farkını araştırıyorsun! Havanın pamuğa kaldırma kuvveti uygulamış hali zaten 1kg, tarttıktan sonra daha fazla mı kaldırıyor bu hava pamuğu! Daha nasıl anlatayım!
    quote:

@fatihhilal

1 gr dahi oynasa daha ağır değil mi ? İhmal edilemez.

@53

Uçmasına gerek yok sen cisimleri teraziye koydun pamuğun hacmi büyük olduğu için kaldırma kuvveti daha fazla etki etti ve 3-4 gr oynadı bu bile yeter demirin daha ağır olduğuna kanıt göstermek için.Ayrıca normal koşullar şuan olduğumuz ortamdır.Eğer ki soruda belirtseydi havası boşaltılmış bir terazi içinde diye o zaman ikiside eşit olurdu.

Yahu kardeşim bak kendin söylüyorsun ne güzel ama kendinlede çelişiyorsun bir dediğin bir dediğini tutmuyor.Sen ölçmüşsün 1 kg ikisi tamam güzel ama havasız ortama koy bakalım pamuk daha fazla çıkacakAma dersenki ben havasız ortamda ölçtüm ikiside 1 kg o zaman normal ortama koyduğunda demir daha ağır pamuk daha hafif çıkacaktır.

Kısaca soru saçma bu sorunun soruluş şekilleri şöyle olmalıdır

1-Havasız ortamda ölçülen 1 kg demir ile 1 kg pamuk havalı ortamda ölçülürse hangisi daha ağır çıkar?

2-Havalı ortamda ölçülen 1 kg demir ile 1 kg pamuk havasız ortamda ölçülürse hangisi daha ağır çıkar?

Böyle saldım çayıra mevlam kayıra hesabı soru sorulmaz "1 kg demir mi 1 kg pamuk mu ağır" hani bunların "hangi ortamda ölçüldükleri,olmadı en az etki eden kaldırma kuvvetleri" bunları versinler o zaman kesin cevap verelim.Demir daha ağır diyen çocuklar haklı çıktı

Doğru söylüyorsun, benim düşündüğüm, havalı veya havasız ortamda ölçülsün, aynı ortamda ikisi de eşittir. senin söylediğin de doğru şimdi..

Sonunda

• Konuya bak hizaya gel.
  • unuttuğunuz birşey var ama !

ya demirin içine pamuk karıştırıldı ise? o zaman havalı ya da havasız ortam da ölçüm sonuçları ne olacak?
    hatta tartım esnasında demirin üzerindeki çapaklı bölgelere pamuk yapıştı ise de mi..
  • quote:

Demir daha ağırdır çünkü hacmi küçüktür pamuğun hacmi daha büyüktür hacmi büyük olan cisme kaldırma kuvveti daha fazla etki edeceğinden pamuk daha hafif gelecektir.

sabit duran bir cisim olarak düşünücen arkadaşım
    havadan bıraksan veya su üstüne koysan kaldırma kuvveti olur masa üstündeyken masanın kaldırma kuvvetimi onu ağırlaştıracak
    Allahım ne insanlar var "fizik bilmiyomusunuz tabiki 1 kilo demir" diyen var
    arkadaşım Ağırlık nedir m.g . m nedir cismin kütlesi g nedir yer çekimi ivmesi
    yer çekimi ivmesi sabit(tabi birini kutuplarda diğerini ekvatorda ölçmezsen)
    yer çekimi ivmesi sabitse sonucun sabit çıkması için kütleninde sabit çıkması lazım
    her durumda eşitler
    arasına hava girer daha ağır olur diyen var
    terazilen ne zamandan beri havayı ölçüyo?
    eğer havayı ölçüyo diyosanız pazardaki adamlar 1 kg patates vermek için terazide çıkan ağırlık-dünyanın atmosferi'ni hesaplamalı

KONUYU AÇAN ARKADAŞADA KOCAMAN BİR
    HER HAFTA AYNI KONUYU AÇMAYIN İLKOKUL 2.SINIFTA BÖYLE SORULAR VAR HOROZ NEREYE YUMURTLAR BOĞA NASIL DOĞURUR GİBİ

• Alkolikmisiniz nesiniz 2 side 1 kilo zaten eşit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Impavide -- 24 Aralık 2009; 20:14:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nbcheroes

quote:

Demir daha ağırdır çünkü hacmi küçüktür pamuğun hacmi daha büyüktür hacmi büyük olan cisme kaldırma kuvveti daha fazla etki edeceğinden pamuk daha hafif gelecektir.

sabit duran bir cisim olarak düşünücen arkadaşım
    havadan bıraksan veya su üstüne koysan kaldırma kuvveti olur masa üstündeyken masanın kaldırma kuvvetimi onu ağırlaştıracak
    Allahım ne insanlar var "fizik bilmiyomusunuz tabiki 1 kilo demir" diyen var
    arkadaşım Ağırlık nedir m.g . m nedir cismin kütlesi g nedir yer çekimi ivmesi
    yer çekimi ivmesi sabit(tabi birini kutuplarda diğerini ekvatorda ölçmezsen)
    yer çekimi ivmesi sabitse sonucun sabit çıkması için kütleninde sabit çıkması lazım
    her durumda eşitler
    arasına hava girer daha ağır olur diyen var
    terazilen ne zamandan beri havayı ölçüyo?
    eğer havayı ölçüyo diyosanız pazardaki adamlar 1 kg patates vermek için terazide çıkan ağırlık-dünyanın atmosferi'ni hesaplamalı

KONUYU AÇAN ARKADAŞADA KOCAMAN BİR
    HER HAFTA AYNI KONUYU AÇMAYIN İLKOKUL 2.SINIFTA BÖYLE SORULAR VAR HOROZ NEREYE YUMURTLAR BOĞA NASIL DOĞURUR GİBİ

Fizik bilmiyorsunuz konuşmayın o zaman kendinizi rezil ediyorsunuz[:'( ]

• Şöyle düşünün pazarda pamuk satacaksınız elektronik tartınız yok.Kantar ile tartarsanız 1 kilo demir bir tarafa diğer tarafa da 1 kilo pamuk koyacaksınız ki eşitlesin.Kısaca eşittir
  • quote:

Orijinalden alıntı: caqlayan

Litre, bir hacim ölçüsüdür. (Hacim: uzayda kaplanılan alan)
    Kilogram, ağırlık ölçüsüdür. (Ağırlık: cisme uygulanan yerçekimi kuvveti)

İkisi de 1 kg ise ağırlıkları eşittir. Daha ağır diye bişey sözkonusu değildir (NOKTA)

Öncelikle kilogram kütlenin birimidir. Ağırlığın birimi Newton'dur. Ağırlık yerçekimi ivmesine bağlıdır. Dünyada 1 kg yaklaşık olarak 9,8N'dir.
    Ayrıca sadece sıvılar değil tüm akışkanlar kaldırma kuvveti uygular. Gazlar dahil.

Soruya gelicek olursak havanın bulunduğu bir ortamda ölçüm yapılırsa pamuğun hacmi büyük olduğundan daha çok kaldırma kuvvetine maruz kalıcak dolayısıyla daha hafif olacaktır teoride. Fakat bu oran ihmal edilecek kadar azdır. Ama genede kesin bir sonuç istenirse pamuk daha hafiftir.(Nokta)

• quote:

Orijinalden alıntı: Hannibal.Lecter

quote:

İkisi de 1 kg ise ağırlıkları eşittir. Daha ağır diye bişey sözkonusu değildir (NOKTA)

Öncelikle kilogram kütlenin birimidir. Ağırlığın birimi Newton'dur. Ağırlık yerçekimi ivmesine bağlıdır. Dünyada 1 kg yaklaşık olarak 9,8N'dir.
    Ayrıca sadece sıvılar değil tüm akışkanlar kaldırma kuvveti uygular. Gazlar dahil.

Soruya gelicek olursak havanın bulunduğu bir ortamda ölçüm yapılırsa pamuğun hacmi büyük olduğundan daha çok kaldırma kuvvetine maruz kalıcak dolayısıyla daha hafif olacaktır teoride. Fakat bu oran ihmal edilecek kadar azdır. Ama genede kesin bir sonuç istenirse pamuk daha hafiftir.(Nokta)

O noktayı ben 30 mesaj öncesinde koydum ama hala anlamak istemeyenler var

• quote:

Orijinalden alıntı: Hannibal.Lecter

quote:

Cins misiniz arkadaşım? 1 kg diyorsun zaten nasıl 2 side 1 kg olmasına rağmen eşit değil diyorsun kafayı mı yediniz ulan? Sen zaten 1 kg diye ölçtüğün zaman pamuğu o havanın ona uyguladığı kaldırma kuvvetini de hesaba katarak ölçebilirsin ancak. Havasız ortamda 2 sinden de 1 er kilo alıp daha sonra havanın oldugu bir ortama koyarsan bu sefer pamuk hafif gelir. Yok ben acık havada 2 sinden de 1 er kilo alıyorum ve karşılaştırıyorum diyorsan zaten pamuktanda demirdenden de TAM OLARAK 1 KG alıyorsun demektir ve BU AĞIRLIKLARI EŞİT OLUYOR DEMEKTİR.

• Ya bu konu gerçek mi beyler? öyleyse Türk eğitim sisteminde büyük sorunlar olduğu birkez daha kanıtlanmış olacaktır.
  • opel corsa ahmet çakar
  • quote:

Orijinalden alıntı: SilverQuasar

Ya bu konu gerçek mi beyler? öyleyse Türk eğitim sisteminde büyük sorunlar olduğu birkez daha kanıtlanmış olacaktır.

Malesef gerçek 1kg 1kg a eşit değildir diyen zihniyet işin içine bir de yarım yamalak kulaktan dolma bilgilerle havanın kaldırma kuvvetini eklemiş ancak 2 sinden de 1 er kilo alındıgında o kuvvetin etkisini zaten gösterdiğini miktar olarak biraz daha fazla alınarak 1 kg a ulaşılabilindiğini anlayamamıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: keremg

quote:

Orijinalden alıntı: SilverQuasar

Ya bu konu gerçek mi beyler? öyleyse Türk eğitim sisteminde büyük sorunlar olduğu birkez daha kanıtlanmış olacaktır.

Malesef gerçek 1kg 1kg a eşit değildir diyen zihniyet işin içine bir de yarım yamalak kulaktan dolma bilgilerle havanın kaldırma kuvvetini eklemiş ancak 2 sinden de 1 er kilo alındıgında o kuvvetin etkisini zaten gösterdiğini miktar olarak biraz daha fazla alınarak 1 kg a ulaşılabilindiğini anlayamamıştır.

Mesajları biraz daha okusaydın hakaret etmek yerine konuyu uzatmazdın ve anlardın

quote:

Yahu kardeşim bak kendin söylüyorsun ne güzel ama kendinlede çelişiyorsun bir dediğin bir dediğini tutmuyor.Sen ölçmüşsün 1 kg ikisi tamam güzel ama havasız ortama koy bakalım pamuk daha fazla çıkacakAma dersenki ben havasız ortamda ölçtüm ikiside 1 kg o zaman normal ortama koyduğunda demir daha ağır pamuk daha hafif çıkacaktır.

Kısaca soru saçma bu sorunun soruluş şekilleri şöyle olmalıdır

1-Havasız ortamda ölçülen 1 kg demir ile 1 kg pamuk havalı ortamda ölçülürse hangisi daha ağır çıkar?

2-Havalı ortamda ölçülen 1 kg demir ile 1 kg pamuk havasız ortamda ölçülürse hangisi daha ağır çıkar?

Böyle saldım çayıra mevlam kayıra hesabı soru sorulmaz "1 kg demir mi 1 kg pamuk mu ağır" hani bunların "hangi ortamda ölçüldükleri,olmadı en az etki eden kaldırma kuvvetleri" bunları versinler o zaman kesin cevap verelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skyfor -- 25 Aralık 2009; 11:11:07 >

• Pamuktur tabiki... uçaklar demirden yapılmış ve uçuyor ya pamuktan yapılsaydı? sizce yine uçar mıydı
  • quote:

Orijinalden alıntı: karabiberci

Pamuktur tabiki... uçaklar demirden yapılmış ve uçuyor ya pamuktan yapılsaydı? sizce yine uçar mıydı

Ark. Haklı Yine Uçar Mıydı?
  • Kangal Alır
  • Havalı ya da havasız ortamda 1 kg mi diye bir sey olmaz kg kütle birimidir kütle değişmez madde miktarıdır.iki cisim eşit kütleli. Terazi , dinamometre vs ağırlıkları karşılartırır yani kuvvetleri ki böyle olmasaydı elinizle iterek , çekerek değişim yapamazdınız. Kısacası aynı ortamda demir ağırdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyberberkay -- 25 Aralık 2009; 22:33:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xxxtitanxxx

havanın kaldırma kuvvetini hesaba katarsak aynı hava aynı anda da üstten baskı yapacağı için f-f=0 olacağından demir daha ağırdır:D

Bu dediğin basınç için doğrudur. kaldırma kuvveti için doğru olsa suyun dibine koyduğumuz balonun yüzeye ulaşmaması lazım.

Kilogram (sembolü kg) Uluslararası Birimler Sistemi'nde (SI, Fransızca Le Système International d’Unités 'den kısaltma) kütlenin temel birimidir.
    Kilogram-kuvvet, kütlesi 1 kg olan bir cismin, standart yerçekimi altında uyguladığı kuvvetin adı olup kg-f ile gösterilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyberberkay -- 25 Aralık 2009; 22:47:10 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.