Şimdi Ara

Hacı Ahmet Tükenmez Camiinin Minaresi Yıkıldı (16 lık Demir yerine 8 lik demir kullanılmış)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
3.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hacı Ahmet Tükenmez Camiinin Minaresi Yıkıldı (16 lık Demir yerine 8 lik demir kullanılmış)

Hacı Ahmet Tükenmez Camiinin Minaresi Yıkıldı (16 lık Demir yerine 8 lik demir kullanılmış)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 27 Eylül 2019; 8:49:35 >

• onuda mı calmıslar
  • quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

onuda mı calmıslar
    çalmışlar en az 16 lık olması gerekir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 27 Eylül 2019; 8:57:9 >
  • bjkyener kullanıcısına yanıt
    yandas ve ıhaleyle :D
  • inşaat tekniğinden de yıkılmış olabilir baya bir demir gözüküyor ama hepsi belli bir noktadan çıkmış yada kopmuş. kopmuşsa sizin dediğiniz gibidir. ama belli bir noktada çıkmışsa teknik kusur vardır. uzman değilim ama belgesellerden izlediğim kadarıyla böyle uzun yapılarda betonu kurutmadan dökmek gerekiyor bir tekniği var. sanki burada ya demir yanlış dizilmiş hepsi aynı noktada ayrıldığı için yada beton dökmede kusur var gibi gördüm ben.
  • Bu minareleri bu kadar yüksek yapmanın anlamını da anlayabilmiş değilim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Cami kaç senelik bilgin var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: 9600_G_T

yandas ve ıhaleyle :D
    Ben 1986 doğumluyum o cami ben doğmadan önce de vardı. 99 depreminde yıkılan binaların tamamı bu mantıkla yapıldı.

• sayıştay bir çalışma yapsın, çok merak ediyorum.

Türkiye'de en küçük köylerden, en büyük şehirlere kadar, her yıl kaç camii inşaatı için para toplanıyor, kaçı yapılıyor, kaçında yapılmadan para ile kaçılıyor, kaçanların başına ne geliyor.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kentsel dönüşüm ile istanbula ihanet ettiler. Yapılan yeni binaların yüzde 90 ı depreme kağıt ustunde dayanıklı. Hileli hurdalı yönetimin kentsel dönüşüm projesi nasıl olursa, insaatlarda o şekilde yapıldı. Eski binalar yaşları göz ardı edilirse yenilerinden daha sağlam.

Allah korusun büyük istanbul depremi olduğunda hepimizin katili kimlermis ayakta kalanlar görecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoSSgO -- 27 Eylül 2019; 14:6:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 19yusuf05

inşaat tekniğinden de yıkılmış olabilir baya bir demir gözüküyor ama hepsi belli bir noktadan çıkmış yada kopmuş. kopmuşsa sizin dediğiniz gibidir. ama belli bir noktada çıkmışsa teknik kusur vardır. uzman değilim ama belgesellerden izlediğim kadarıyla böyle uzun yapılarda betonu kurutmadan dökmek gerekiyor bir tekniği var. sanki burada ya demir yanlış dizilmiş hepsi aynı noktada ayrıldığı için yada beton dökmede kusur var gibi gördüm ben.
    Bu iş üfürmeyle olmuyor bilimsel olarak

8 lik demirin 1 metredeki ağırlığı 0,395 kg

16 lık demirin 1 metredeki ağırlığı 1,578 kg

Çalınmış mı çalınmamış mı

örnek

diyelim ki 150 adet demir 25 metre çıkacak

150x25x0,395 = 1481 kg demir

150x25x1,578 = 5917 kg demir

çalınan miktar = 4436 kg demir

1kg demir = 3 tl (fazla bile yazdım 2,8 tl)

çalınan demirin fiyatı = 4436 kg x 3 tl = 13308 tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 27 Eylül 2019; 14:16:59 >

• TIGERSHARK kullanıcısına yanıt
    Aynen. Buyuk depremde illaki birini oldurecektir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Büyük bir camide değil niye 2 minare ? Tamamen gösteriş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-74F84D677 -- 27 Eylül 2019; 14:27:6 >
  • 8'lik demir çok dar kirişlerde kullanılır, cami minaresinde kullanmak için ya art niyetli hırsız olmak yada beyinsiz iş bilmeyen birisi olmak gerekir!
  • Her yerden pislik akıyor, nereyi tutsan elinde kalıyor. Nereye kadar sürecek bakalım
  • Hacı Ahmet Tükenmez Camiinin Minaresi Yıkıldı (16 lık Demir yerine 8 lik demir kullanılmış)

allahtan camiye gitmiyoruz. şansa yaşıyoruz valla.
    kardeş ben ne diyorum sen ne anlatıyorsun. minare yıkılmış ortada kusur var bu ortada. ama inşaattaki tek kusur demir midir. bir çok etmen olabilir. kusur demir de olabilir başka bir şeyde. ülkede herkes müteahhit. adam en kaliteli malzemeyi de kullansa bina yıkıla bilir çünkü işi bilmiyorlar biraz parası olan sermaye yapıp müteahhit oluyor geliyor sana en kaliteli malzemeyle işi yapıyorum diyor yalanda söylemiyor ama bina yıkılıyor çünkü adam işi bilmiyor malzemeyi en kaliteli yapıyor ama ustaları kaçak işçiler , deneyimsiz ustalar vs. bu sonuçta seni götürüyor teknik hatalar, işçilik hataları, minare mimari açıdan kusurlu olabilir vs.. böyle sebepler de olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19yusuf05 -- 27 Eylül 2019; 15:54:56 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.