Şimdi Ara

1.5/1.6 benzinli otomatik vites araç 750 kiloya kadar olan çekme karavanı taşıyabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Otomatik vites sedan araçlar ile 750 kiloya kadar olan çekme karavanlar taşınabiliyor mu? Sanırım DSG şansımanlar çok uymuyormuş bu işleme. Tork konvertörlüler uyabilir gibi yorumlar okudum. CVT için hiçbir yorum göremedim. Var mı konu hakkında bilgisi olan?

• Bu konuyu biraz araştırdım. Okuduğum kadarıyla:
    -Yakıt tüketimi açısından 90-100 beygir civarı benzin ve dizel karşılaştırıldığında uzun yolda dizel araç 7-8 litre/100 km yakarken benzinli araç 12-13 litre/100 km yakıyormuş
    -Özellikle rampalarda dizel araç daha yüksek vites-hızla çıkabiliyor
    -Çok engebeli rotalarda dur kalk yapılırsa manuel araçta debriyaj sıyırabilir, otomatikte ise şanzıman ısınabilir
    -Mümkünse kendinden frenli çekme karavan tercih edin
    -Düz yolda 1.0 litre atmosferek benzin&LPG li araçla bile karavan çekebilirsiniz.Önemli olan rampalar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-86F0316EC

Bu konuyu biraz araştırdım. Okuduğum kadarıyla:
    -Yakıt tüketimi açısından 90-100 beygir civarı benzin ve dizel karşılaştırıldığında uzun yolda dizel araç 7-8 litre/100 km yakarken benzinli araç 12-13 litre/100 km yakıyormuş
    -Özellikle rampalarda dizel araç daha yüksek vites-hızla çıkabiliyor
    -Çok engebeli rotalarda dur kalk yapılırsa manuel araçta debriyaj sıyırabilir, otomatikte ise şanzıman ısınabilir
    -Mümkünse kendinden frenli çekme karavan tercih edin
    -Düz yolda 1.0 litre atmosferek benzin&LPG li araçla bile karavan çekebilirsiniz.Önemli olan rampalar.
    Ben de takipteyim. Aile de böyle bir karavan isteniyor. Adapazarında bir karavancı var. 35-50 bin tl fiyatlar ortalama. İmzamdaki Focus çeker mi onun için aradayız. Yoksa düşünüyoruz böyle bir macera.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Engebeli arazide karavan çekmek için 1.5 turbo daha uygun ama CVT için durum ne olur bilemiyorum. Yetkili servisiniz ile görüşmekte yarar var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hemen hemen hepsi ile çekersiniz sorun olmaz. Dikkat etmeniz gereken nokta aracın bakımlarını aldığınız aracın gücü ve durumuna göre yarı yarıya sürelere kadar düşürmeniz gerekir. Örneğin standart C sınıfı bir sedan veya HB ise şanzıman yağı değişimi ( manuel,otomatik fark etmez) 80 bin km ise 40 bin kmye düşürmeniz,yağ bakımlarını 10 bin km vs vs gibi.

Çift kavrama veya manuel vites araçlarda yarım debriyaj ve/veya ayağınızı uzun süre debriyajda tutmadığınız müddetçe sorun olmaz. Aşırı dik veya virajlı yerlerde DSG gibi çift kavramalı viteslerde manuel vitese alırsınız örneğin 3.vites ile tin tin oraları geçersiniz.

Kısacası dikkat ettikten sonra hiçbir sorun olmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.