Şimdi Ara

0 araç alinirken onerilen kaput filmi,b.koruma vb yapılmalımı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
9.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba , 0 seat leon aldık satış danismani aracin geldigini ve kaput koruma, cam filmi,boya koruma,motor koruma ve koltuk koruma islemlerini kendi servisinde yapilmasini önerdi.Daha onceden bu islemleri hic yaptirmadim. Acaba yaptirmalimiyim önerilerinizi merak ediyorum.

Fiyat: 2500

• Kaput koruma denilen şey araca uzun vadede zarar veriyor.

Cam filmini LLumar gibi kaliteli yerlerde yaptırın bu önemli

Motor koruma tamamen para tuzağı (bunu yaptırmadığı için patlayan motor gören var mı?)

Koltuk koruma kumaş ise eğer gereksiz.

Boya koruma hakkında fikrim yok

Bunlar benim şahsi fikirlerim. Farklı görüşleri olan arkadaşlar vardır mutlaka.
  • Kaput koruma denilen şey araca uzun vadede zarar veriyor.

Cam filmini LLumar gibi kaliteli yerlerde yaptırın bu önemli

Motor koruma tamamen para tuzağı (bunu yaptırmadığı için patlayan motor gören var mı?)

Koltuk koruma kumaş ise eğer gereksiz.

Boya koruma hakkında fikrim yok

Bunlar benim şahsi fikirlerim. Farklı görüşleri olan arkadaşlar vardır mutlaka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PatlıcanMusakka -- 19 Temmuz 2020; 14:0:44 >
  • PatlıcanMusakka kullanıcısına yanıt
    Kaput filmi ne gibi zarar verir ve uzun vadede dediğiniz süre kaç yıl oluyor açıklayabilir misiniz hocam?

Ben kaput filmi yaptırdım da ondan soruyorum.

Ben ilk aracımı sıfır almıştım ve kaput filmi yaptırmamıştım, pişman oldum. Uzun yolu her ay yaptığım için aracın kaputu delik deşik oldu. Bazı delikler çok derin görünüyordu, boyayı astarı delmiş metale kadar inmiş, ileride pas yapabilir diye düşünüyorum ama bu ileri 5-10 yıl ya da daha uzun bir süre muhtemelen.

İkinci aracıma yaptırdım oracalguard marka silikonlu en iyisinden yaptırdım, 400 lira.

Uzun yol yapıyorsanız kaput filmi iyi olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 19 Temmuz 2020; 14:20:3 >
  • MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt

kalitesiz malzeme kullanımı + tecrübesiz kişiler + fazla güneşte kalma böyle zararlara yol açabiliyor. Googledan ufak bir araştırmayla detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz
    Ben çok kişinin memnun kaldım dediği tavsiye ettiği yere gittim, olumsuz yorum yoktu neredeyse. Gittiğim yerdeki en kaliteli filmi tercih ettim.

Bu açıdan bakınca bayiden yaptırmak sıkıntı olabilir, ne kullandığı filmi seçebilirsiniz ne de ustalığı! Bayiden aldıktan sonra tavsiye edilen bir yerde Poliüretan mı diyorlardı o kalitede silikon gibi olandan yaptırmak daha iyi. Netten baktım çoğu kişi kaliteli poliüretan filmi 450 liraya yaptırdık diyordu. Gidip de bin lira da verilmez demek ki.
  • Yaptırma hocam yaptirma. Hele kapit filmi hiç yaptirma dandik filmleri takıyorlar 2 sene dayanirsa iyi. Kaputu mahvediyor. Kendimden biliyorum
  • gidip 300-400 liraya pvc folya kaplatıp üstüne gerekli özeni göstermessen hem folyo boyaya yapışır hem solar gidip stek yaptırdım son derece mutluyum kuş pisliği yapışmıyor bile ayrıca üzerinde su bile durmadığı için kurulaması çok daha kolay oluyor fakat bayide yaptırmanızı önermeme professiyonel bir yerde yaptırın
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

Ben çok kişinin memnun kaldım dediği tavsiye ettiği yere gittim, olumsuz yorum yoktu neredeyse. Gittiğim yerdeki en kaliteli filmi tercih ettim.

Bu açıdan bakınca bayiden yaptırmak sıkıntı olabilir, ne kullandığı filmi seçebilirsiniz ne de ustalığı! Bayiden aldıktan sonra tavsiye edilen bir yerde Poliüretan mı diyorlardı o kalitede silikon gibi olandan yaptırmak daha iyi. Netten baktım çoğu kişi kaliteli poliüretan filmi 450 liraya yaptırdık diyordu. Gidip de bin lira da verilmez demek ki.
    Hayırlı uğurlu olsun içinize sindiyse problem yok güle güle kullanın
    Teşekkür ederim hocam.

Filme 2-5 yıl garanti veriyorlar türüne göre, ondan sonra değiştirmek yenilemek gerekebilir dedi usta. Ben arabayı 2-3 sene içinde kısmetse değiştirmeyi düşündüğüm için 10-15 sene sonra olabilecek sorunları çok düşünmüyorum. O zaman bu aracı alacak adam da 10-15 yaşında araç almış olacağı için sıfır araç kondüsyonu beklemez zaten. Sonuçta sorun olmaz.
  • Kesinlikle yaptırmalısınız.
    Benim geçen aracıma kuş pislemiş. ama baya bi yoğurt kasesi çapı kadar yere 2 3 defa pislemiş bende farketmedim güneşte görünce aracı bi yıkadım. pisliğin olduğu yerdeki boyayı kaldırmış. bide kaputtaydı.
    zaten kaputta uzunyolda gelen ufak tefek taşlar böceklerin felan boyayı kaldırması meşhur onlardan var.
    Koltukları sürekli temizliyorum ama geçen oğlan kustu mesela izi kaldı...
    Cam filmi zaten yaptıracaksınızdır.
    Bence 0 araca yaptırılması gereken işlemler bunlar.
  • Para tuzağı
  • Yapılır ama serviste yapılmaz.
  • Ben de bu hafta sıfır araç teslim aldım. Referanslı bir yerde boya koruma yani seramik uygulatacağım.

Kaput filminde şüphelerim var. Kaputa yapışır mı yapışmaz mı bilemedim, kaputu çok taş gören bir aracım var o yüzden yaptırsam iyi olacak gibi...

Boya korumayı referanslı kaliteli yerlerde yaptırın. Bu demek değildir ki instagram reklamı olan bolca duyulan firma olsun. Serkan Akgöze mi neydi her yerde şubesi var. Arkadaşım orada sözde seramik yaptırdı ama yıkamacı abi buna seramiği koklatmışlar yok galiba seramik dedi

İzmir'de, Drive Clean, Hardcore garaj gibi bilindik yerler var. Burada boya koruma işlemleri yapılabilir. Ben hardcore garaj'ın işlerini beğenerek takip ediyorum.

Normalde izmir'de yaşıyorum orada olsam hardcore'a yaptıracaktım ancak pandemi sebebiyle memleketteyim burada referanslı işinden memnun kalmış arkadaşlar vasıtası ile birini buldum. Ona yaptıracağım. 3yıl garantili diyor. Beğenmezse para almam demiş.

motor koruma için gülüyorum tam bir para söğüşleme...

Koltuklar deri ise bakım üstü alıp o işlemi düzenli olarak siz de yapabilirsiniz. deri bakımı diye aratırsanız bulursunuz.

cam filmi kesinlikle kaliteli olsun 3-4senede solan filmler var. arka camda bir de sökerken bozuluyorlar rezistansı çekiyor. O yüzden filmciler eski filmi sök yerine üzerine bi kat daha yapıyor arka camda... Eski aracımın birinde 3m vardı çok güzeldi memnundum. ondan önceki araçta filmin rengi açılmıştı sökmüştüm. Bu aracımın camı az ama para bulunca yaptıracağım film 3m veya vette gibi kaliteli bir film tercihi yapacağım.

En üzücü nokta ise serviste fırça ile hunharca yıkamışlar. inceden fırça haresi var sıfır aracımda satış elemanına söyledim böyle iş olmaz diyorum geveliyor. Bu ülkede lanet olsun kimse işini düzgün yapmıyor.
  • Bunları gerekli görüyorsanız, dışarıda yaptırın. Bayiler genelde iyi ürün kullanmıyor.

Çok sıcak iklimdeyseniz Llumar film yaptırın yeterli gelir.

*Motor koruma yada koltuk koruma, 2 fıs fıs dam ibaret.
  • Seramik kaplama yaptır dışarıda. Filmi de LLumar, 3M gibi markaların bayisinde yaptır.
  • Kaput filmi yaptıracaksanız poliüretan malzemeden olmasına dikkat edin. Şimdiye kadar her arabama Ziebart'ta uygulama yaptırdım. Geçen sene sattığım metalik kırmızı F30'a 0 km'de iken yaptırdım, 4.5 sene sonra 70 bin km'de sattığımda hala ton farkı yoktu. Yapan yer ve malzemeyle alakalı.
  • Servislerin geneli kaput,cam filmi. vb işlemler için firmalarla sözleşme imzalarlar. Tabi burada yapılacak olan filmlerin mahiyeti çokta önemli olmaz. Carcare firması düşük fiyat verip işi kapmaya çalışır. Bayide en düşük kime yaptırabilirimin peşine düşer. Dolayısıyla sizin bayide yaptıracağınız filmlerin hiç biri yüksek kaliteli filmler olmayacaktır.

Kaput filminde poliüretan bir film yerine folyo yapmaları yüksek ihtimal. Ki folyo yapılacağına hiç birşey yaptırmayın aracınıza daha iyi..Neden mi? Taş sekmelerinde bir faydasını görmezsiniz .Hemen yırtılır. 2 sene sonra bozulmaya başlar çıkartmak istediğinizde ürün kötü ise kaputta yapışkanı kalır çıkartıyorum derken yeniden kaputu boyatmak zorunda kalırsınız. Poliüretan filmler Uv ışınlarını geçirir. Yani söktüğünüzde diğer tarafla aynı seviyede bir solma olur aracınızda ama taş sekmeleri ufak sürtmeler konusunda aracınızı korur.
    Sonradan boyanmış ya da lokal boyalı parçaya kaput filmi yapılmaz.Doğrudan boyayı kaldırır.Fabrikasyon boya şart..

Cam filminde de iyi ihtimalle orta seviye 3-4 yıl rengi değişmeyecek ama ondan sonra renk değişimi gösterecek filmler yapacaklardır.Ki bunların ısıl değerleri iyi olmayacaktır. Hatta bazı filmlerden dışarıya bakarken görüntü netliğiniz bile kaybolabilir.
    Bayilerde bu işlemleri yaptırmak yerine kaliteli ürün kullanlarda yaptırmanızda fayda var.

Tamamiyle örnek veriyorum. Bayi firmayla araç başı cam filmine 130 a anlaşır. Dünyanın en iyi filmini yapıyor gibisize 400-500 e satar . Sizce 130 a film yapan firma kaliteli bir film yapabilir mi bu şartlarda bir düşünün... Ki kaliteli filmin işçiliksiz maliyeti 130 lira olamaz..

Seramik kaplama işine gelince normalde 1 araca uygulanması gereken seramik kaplamayı 3-4 araca uygulayabiliyorlar maliyet düşürmek için.

Unutmadan bazı bayiler kaliteli film alıp kendi bünyesinde dışardan çağırdığı ya da maaşlı personeline film yaptırabiliyor.

Motor koruma vs bilgim yok .

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eloq -- 19 Temmuz 2020; 19:41:31 >
  • Hocam iyi bir yerde seramik kaplama + cam filmi yaptırın yeter. Ben de aracı teslim alırken seramik yaptırmıştım, 3 yıldır çok memnunum. Kaputumda 0 taş izi var ve her gün mıcır yola giriyorum.

Kaput filmini ise ben mantıklı bulmuyorum. Sonuçta yüzeye birşey yapıştırıyorsunuz. Koltuk koruma açısından ne kullandıklarını merak ettim. Kumaş koltukta gerekli olmaz.

2500 TL'den daha uyguna çok iyi bir seramik + 3m yada llumar film yapılır diye düşünüyorum.

Aracın rengi ne bu arada? Beyaz yada gri ise 1 TL harcamaya gerek yok. Karşılığını göremezsiniz.
  • Bundan 5 sene önce bir arkadaşım sıfır aracına yaptırmıştı, yukardaki arkadaşların dediği gibi tamamen para tuzağı.

Bayiler çok basit malzeme ile çok ucuz işçilikle yapılan işe fazla para istiyorlar.

Aynı paranın üstüne biraz daha koyun Ziebart, Mequiars gibi yerlerde aynı işleri içinize sine sine yaptırın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.